Breednet Results

TE AROHA - Sunday, September 29

Race 1 - Knottingly Farm Mdn Stpl (3500m)
Class: Maiden Steeple Track: Slow(9) Time: 4:10.02
Prizemoney: $10,000
1
7/2
T: K T Myers
R: T L Moki (66)
7/2
8g Brilliance (USA) x Raadee (Volksraad (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
5.0
4/1
T: P A Stevens
R: R S Cole (65)
4/1
8g Lucky Unicorn (AUS) x Misaki (Cape Cross (IRE))
3
5.1
7/2
T: M Van Lierde
R: S Phelan (68)
7/2
6g Echoes Of Heaven (AUS) x Wee Devil (AUS) (Night Shift (USA))
4
12.6
5/4F
T: K T Myers
R: B S Thomas-Rantall (65)
5/4F
5
39.9
20/1
T: K M Duncan
R: H A Mc Neill (67)
20/1
5g Mettre En Jeu x Meyner (Starjo )
99
0.0
11/1
T: Ms C Pomare
R: B R Lammas (68)
11/1
9g Le Bec Fin x Rich Valley Rose (Half Iced (USA))
Race 2 - Epic Journeys Mdn Hrdl (3100m)
Class: Maiden Hurdle Track: Slow(9) Time: 3:41.94
Prizemoney: $10,000
1
6/1
T: S & E Clotworthy
R: S H Fannin (68)
6/1
5g Pour Moi (IRE) x Fifty Fifty (Justice Prevails (AUS))
Winning siblings: Balham, Belleek, Finnegan, Monsieur, Sarzana,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Wagner (8)
10/1
T: Tarissa Mitchell
R: E H Nicholas (65)
10/1
7g Civics (AUS) x Opera Rose (Straussbrook (AUS))
3
2.0
9/10F
T: T C Wenn
R: S Phelan (68)
9/10F
4
2.8
13/4
T: Niall Quinn
R: B S Thomas-Rantall (65.5)
13/4
6g St Reims x Delectica (AUS) (Dehere (USA))
5
2.9
40/1
T: A J Smith
R: M J Roustoby (63)
40/1
9m Bel Danoro (AUS) x Adalah (Lord Ballina (AUS))
6
10.4
20/1
T: K M Duncan
R: B R Lammas (68)
20/1
7g Istidaad (USA) x Angeca (Volksraad (GB))
7
18.2
11/1
T: W D Lund
R: H A Mc Neill (67)
11/1
6g Toorak Toff (AUS) x Vignor (AUS) (Flying Spur (AUS))
8
20.2
40/1
T: K M Dell
R: G J Walsh (68)
40/1
8g Librettist (USA) x Fleuret (Green Perfume (USA))
99
0.0
40/1
T: D F Cunningham
R: R S Cole (65)
40/1
8g Zed x Catnap (Diamond Dane (AUS))
Race 3 - Wee Biskit Mdn Hrdl (3100m)
Class: Maiden Hurdle Track: Slow(9) Time: 3:36.05
Prizemoney: $10,000
1
12/1
T: S & E Clotworthy
R: T L Moki (66)
12/1
8g Raise The Flag (GB) x Pernote (Personal Escort (USA))
This nick: 25 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
1.0
7/2
T: J W Richards
R: M J Roustoby (65)
7/2
3
11.3
4/1
T: Ms L De Lautour
R: S H Fannin (68)
4/1
7g Don Eduardo x Devil In Red (AUS) (Red Ransom (USA))
4
18.1
13/4F
T: M Moroney & P Gerard
R: R S Cole (65)
13/4F
7g Savabeel (AUS) x Dreamworks (Maroof (USA))
5
23.9
14/1
T: K T Myers
R: B S Thomas-Rantall (65.5)
14/1
8g Any Suggestion (AUS) x Marina (Wharf (USA))
99
0.0
12/1
T: M Van Lierde
R: B R Lammas (68)
12/1
7g Shamoline Warrior (AUS) x Ilinca (Star Way (GB))
99
0.0
6/1
T: K Rae & K Williams-Tuhoro
R: S Phelan (68)
6/1
5g Cape Blanco (IRE) x Morton Babe (Orpen (USA))
99
0.0
9/2
T: P & J Brosnan
R: E H Nicholas (65)
9/2
7g Alamosa x Market Leader (GB) (Marju (IRE))
Race 4 - P Bibby Mem Maramarua Hunt (3100m)
Class: Hurdle Track: Slow(8) Time: 3:35.83
Prizemoney: $30,000
1
7/4F
T: Ms K A Little
R: C M Studd (67)
7/4F
8m Zed x Miss Akebono (Gold And Ivory (USA))
Winning siblings: Beau Dane, Roanah,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: S Ralph
R: L Douglas (68)
8/1
10g Coats Choice (AUS) x Donna Jazz (AUS) (Dieu D'Or (AUS))
3
9.9
12/1
T: N H O'Dowd
R: M J Roustoby (66)
12/1
8m Istidaad (USA) x Lassy Senor (Senor Pete (USA))
4
17.2
4/1
T: A A Meikle
R: E H Nicholas (68)
4/1
11g Keeper (AUS) x She's Possessed (Deputy Governor (USA))
5
24.2
3/1
T: M H Brosnan
R: R S Cole (68)
3/1
7g Nom Du Jeu x Heather's Magic (Magic Of Sydney (AUS))
99
0.0
15/2
T: R P Liefting
R: B R Lammas (68)
15/2
12g Storming Home (GB) x Justa Tad (Istidaad (USA))
99
0.0
12/1
T: Logan Hall
R: S Phelan (67)
12/1
Race 5 - Capistrano Lodge Mdn Hwt (2200m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 2:23.87
Prizemoney: $10,000
1
4/1
T: J K Mason
R: B R Lammas (68)
4/1
Winning siblings: Barraaj, I'm A Witness, Shanghai Express,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/2
T: D F Cunningham
R: R S Cole (65.5)
15/2
3
1.1
11/1
T: M H Brosnan
R: G J Walsh (68)
11/1
5g Zed x Heather's Magic (Magic Of Sydney (AUS))
4
2.6
Gingee (1)
11/4F
T: A A Meikle
R: E H Nicholas (65)
11/4F
7g Istidaad (USA) x My Prize Bird (Prized (USA))
5
3.1
4/1
T: K & G Opie
R: S Phelan (68)
4/1
5g Battle Paint (USA) x Deebee Jean (Maroof (USA))
6
5.4
9/2
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (66)
9/2
4m Bernardini (USA) x Tsutsumi (AUS) (Fusaichi Pegasus (USA))
7
5.5
Mataro (7)
12/1
T: K T Myers
R: B S Thomas-Rantall (65)
12/1
6g Road To Rock (AUS) x Our Shiraz (Nediym (IRE))
8
6.4
30/1
T: B W Foote
R: M R Cropp (68)
30/1
5g Raise The Flag (GB) x Politic (Corrupt (USA))
9
7.7
Canzac (6)
30/1
T: P Adlington
R: I Fraser-Hayes (65)
30/1
10g Ekraar (USA) x Ecstatically (AUS) (Danzero (AUS))
10
9.9
50/1
T: Ken Duncan
R: H A Mc Neill (65)
50/1
7g Istidaad (USA) x Savannah Lil (Prized (USA))
Race 6 - Mike Fraser-Jones (Bm65) (2200m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(8) Time: 2:24.06
Prizemoney: $10,000
1
11/1
T: G K Thomas
R: C Isdale (66.5)
11/1
6m Mastercraftsman (IRE) x Next Century (Stravinsky (USA))
Winning siblings: Lagertha, Volks Lightning, Voyage Star,
This nick: 12 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/2
T: Kylie Grass
R: D M Parker (67)
11/2
4m He's Remarkable x Shades Of Silk (AUS) (Thunder Gulch (USA))
3
1.1
6/1
T: R R Manning
R: S K Macnab (68)
6/1
9g Spartacus (IRE) x Mintelle (Traditionally (USA))
4
1.3
14/1
T: Ms D Waddell
R: O M Helagi (66.5)
14/1
5g Guillotine x Courting (Green Perfume (USA))
5
2.3
15/1
T: R R Manning
R: L Myers (68.5)
15/1
5g Zed x Gaybrianne (Keeper (AUS))
6
3.6
6/1
T: S N Rees
R: S T Wenn (67)
6/1
6m Keeper (AUS) x Senorita Heights (Senor Pete (USA))
7
3.7
8/1
T: K T Myers
R: S L Fannin (68.5)
8/1
7g Danroad (AUS) x Very English (Grosvenor )
8
4.5
3/1F
T: Ms H Pryce
R: J M Fillmore (68)
3/1F
6g Red Giant (USA) x Jeab (AUS) (Octagonal )
9
5.0
25/1
T: Team Rogerson
R: M K Northcott (67)
25/1
10
5.8
11/2
T: Team Rogerson
R: B D Rogerson (70)
11/2
8g Montjeu (IRE) x Mora Bai (IRE) (Indian Ridge (IRE))
Race 7 - Bayleys Waikato Hunt Cup (4200m)
Class: Steeple Track: Slow(8) Time: 5:06.78
Prizemoney: $30,000
1
12/1
T: P & J Brosnan
R: R S Cole (68)
12/1
7g Pentire (GB) x Polka (Groom Dancer (USA))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/2
T: S & E Clotworthy
R: T L Moki (68)
9/2
8g Istidaad (USA) x Mi Starose (Danasinga (AUS))
3
8.8
15/4F
T: Team Rogerson
R: S H Fannin (69)
15/4F
12g Johar (USA) x Bedelia (AUS) (Peintre Celebre (USA))
4
17.1
Eion (7)
11/1
T: K M Duncan
R: B R Lammas (68)
11/1
6g Man Of Power (AUS) x Powers (Grosvenor )
5
21.1
20/1
T: Ms J McGrath
R: M R Cropp (68)
20/1
13g Riviera (FR) x Chasing (Markella (FR))
6
25.1
5/1
T: Ms K McQuade
R: G J Walsh (68)
5/1
9g Bachelor Duke (USA) x Saadiyat (Spartacus (IRE))
7
63.6
12/1
T: Ms S Logan
R: S Phelan (68)
12/1
99
0.0
30/1
T: S C Beatson
R: B S Thomas-Rantall (68)
30/1
10g King's Chapel (AUS) x Squawk (Pentire (GB))
99
0.0
9/2
T: P & J Brosnan
R: M J Roustoby (67)
9/2
10m Zed x The Governess (Deputy Governor (USA))
99
0.0
11/1
T: K T Myers
R: E H Nicholas (69)
11/1
7g Shinko King (IRE) x Gironde (Val D'Arno (USA))
Race 8 - Make-A-Wish Nz Hwt(Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(8) Time: 1:40.77
Prizemoney: $10,000
1
2/1F
T: A W Pike
R: A N Kuru (69.5)
2/1F
6g Tavistock x Hidden Passion (AUS) (Desert Prince (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.0
9/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (68)
9/1
6g Cape Blanco (IRE) x Pierian (Montjeu (IRE))
3
4.3
Seemax (7)
5/2
T: M D Wallace
R: C M Studd (65.5)
5/2
112017 NZB Select Yearling Sale
$85,000
Vendor: Windsor Park Stud
Buyer: Mr PM & Mrs LE Webb
4
4.5
10/1
T: A M Bull
R: H A Mc Neill (65)
10/1
5g Sakhee's Secret (GB) x Eagle Feather (AUS) (Quest For Fame (GB))
5
8.3
5/1
T: R R Manning
R: S Phelan (66.5)
5/1
7m Makfi (GB) x Blue Skies (Spectatorial (AUS))
6
8.8
20/1
T: Ms L M Laing
R: E H Nicholas (63)
20/1
7
11.4
14/1
T: Ms J L Rathbone
R: B S Thomas-Rantall (65)
14/1
5g Pentire (GB) x Claudia Jessie (Indian Danehill (IRE))
8
13.3
80/1
T: P A Coutts
R: C Dell (65)
80/1
9
13.7
15/2
T: G F Brick
R: M R Cropp (67)
15/2
8m Electronic Zone (USA) x Shinko Breeze (Shinko King (IRE))
Race 9 - Geoff Brindley Memorial Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:42.09
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: Team Rogerson
R: B D Rogerson (68.5)
1/1F
4g Swiss Ace (AUS) x Princesse De Paris (AUS) (Belong To Me (USA))
Winning siblings: Heza Hussler, Isabella Of Aragon,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/2
T: K T Myers
R: L Myers (68.5)
11/2
4g Rip Van Winkle (IRE) x Our Zara (Yamanin Vital )
3
0.3
15/2
T: S & E Clotworthy
R: J I Grundy (68.5)
15/2
4g Haradasun (AUS) x Tunzi (McGinty )
4
1.1
7/1
T: N W Tiley
R: D M Parker (68.5)
7/1
4g Thewayyouare (USA) x Sacsayhuaman (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
5
2.6
Shahana (12)
30/1
T: S T Wenn
R: S T Wenn (66.5)
30/1
6m Sakhee's Secret (GB) x Lady Assassin (Stark South (USA))
6
5.1
10/1
T: K T Myers
R: S L Fannin (68.5)
10/1
4g Redwood (GB) x Luz (AUS) (King Cugat (USA))
7
5.3
60/1
T: J J Steffert
R: B K Harrison (68.5)
60/1
5g Alamosa x Monashees (AUS) (Woodman (USA))
8
5.6
66/1
T: N P Bishara
R: L A Petersen (68.5)
66/1
4g Zed x My Pentire (Pentire (GB))
9
6.1
20/1
T: Ms J M Fillmore
R: J M Fillmore (68.5)
20/1
5g He's Remarkable x Sacsayhuaman (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
10
6.2
The Fot (10)
150/1
T: K M Duncan
R: F W Lazet (68.5)
150/1
5g Red Giant (USA) x Pin Etoile (Pins (AUS))
11
6.8
50/1
T: Ms K A Little
R: C Isdale (66.5)
50/1
4m Zed x Roscommon (O'Reilly )
12
8.6
100/1
T: Niall Quinn
R: S K Macnab (66.5)
100/1
5m Dalghar (FR) x Uellemai (Ustinov (AUS))
13
9.1
30/1
T: Team Rogerson
R: M K Northcott (68.5)
30/1
4g Roc De Cambes x Animate (Zabeel )
14
9.3
30/1
T: G K Thomas
R: O M Helagi (66.5)
30/1
4m Eighth Wonder x Ima Heroine (Heroicity (AUS))