Breednet Results

TE RAPA - Saturday, July 21

Race 1 - Nzb Insurance Pearl Series 2yo (1100m)
Class: Open Track: Slow(9) Time: 1:07.31 (36.32)
Prizemoney: $22,500
1
4/5F
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C E Lammas (57.5)
4/5F
2c Showcasing (GB) x Shuswap (Pins (AUS))
Winning siblings: Shuswaggi,
2
2.3
6/1
T: A W Pike
R: V A Colgan (56)
6/1
2g Echoes Of Heaven (AUS) x Race Empress (AUS) (St. Petersburg (AUS))
3
2.5
4/1F
T: K Rae and K Williams-Tuhoro
R: B E Grylls (55.5)
4/1F
2f Coats Choice (AUS) x Elle's Aura (My Halo (ARG))
4
4.3
McEdith (12)
30/1
T: S B Marsh
R: R T Elliot (53)
30/1
2f Per Incanto (USA) x Little Hazel (Black Minnaloushe (USA))
5
11.3
30/1
T: W R Jones
R: A J Calder (54)
30/1
6
11.4
16/1
T: M, M L and M F Rogers
R: S C Spratt (56)
16/1
2g Redwood (GB) x Attaque (One Cool Cat (USA))
7
14.9
10/1
T: N P Bishara
R: R L Smyth (54)
10/1
2f Keeper (AUS) x Princess' Jewel (Iffraaj (GB))
8
28.5
16/1
T: M Moroney and P Gerard
R: T D Thornton (56)
16/1
2c Rock 'n' Pop (AUS) x Nina From Pasadena (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
Race 2 - Dunstan Equine Feeds Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(9) Time: 1:28.65 (38.80)
Prizemoney: $10,000
1
12/1
T: S J McKee
R: R T Elliot (57.5)
12/1
4g Sun Ruler (AUS) x Rightroyallizzie (Zerpour (IRE))
2
3.0
12/1
T: Ms M Falconer
R: V A Colgan (58.5)
12/1
3g Redwood (GB) x Dawn Till Dusk (Manntari (IRE))
3
3.2
5/4F
T: C J Henderson
R: M D Hills (58.5)
5/4F
3g Mastercraftsman (IRE) x Monrose (Montjeu (IRE))
4
3.5
7/1
T: M G Forbes
R: B E Grylls (56.5)
7/1
3f Tavistock x Wild Berries (AUS) (Danehill (USA))
5
4.3
150/1
T: N P Bishara
R: R L Smyth (58.5)
150/1
3g Remind (USA) x Kaytee (Senor Pete (USA))
6
4.6
5/1F
T: R James and R Wellwood
R: C E Lammas (58.5)
5/1F
3g Pins (AUS) x Masquerade (No Excuse Needed (GB))
7
6.1
20/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (54.5)
20/1
3c Medaglia D'Oro (USA) x Mrs Post (AUS) (Carnegie (IRE))
8
8.7
20/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (56.5)
20/1
3f O'Reilly x Classic Clare (Gold Brose (AUS))
9
8.8
30/1
T: Ms M Falconer
R: A J Calder (56.5)
30/1
4m El Hermano x Arctic Times (Drums Of Time (USA))
10
9.4
66/1
T: S Lucock and S Gillespie
R: C Dell (56.5)
66/1
4m Ekraar (USA) x Supastar (Gold Brose (AUS))
11
10.9
66/1
T: Ms D Walker
R: L H Satherley (58.5)
66/1
7g El Hermano x Atta Glance (Honor Grades (USA))
12
21.5
40/1
T: Ms K Zimmerman
R: T D Thornton (58.5)
40/1
3g Cape Blanco (IRE) x Wave To Lottie (Crested Wave (USA))
13
27.9
12/1
T: P A Gordon
R: D J Danis (55.5)
12/1
3g Bernardini (USA) x Open Handed (AUS) (Generous (IRE))
Race 3 - Foxbridge Plate Hcp (1200m)
Class: Open Track: Slow(9) Time: 1:14.22 (37.07)
Prizemoney: $35,000
1
11/4
T: M P Breslin
R: S C Spratt (54.5)
11/4
7g Alamosa x Anca (Howbaddouwantit (USA))
2
1.0
9/4
T: P and D Williams
R: A J Calder (54)
9/4
5g Tavistock x Rave Review (Royal Academy (USA))
3
1.1
7/2
T: M Moroney and P Gerard
R: B E Grylls (54)
7/2
5g Shinko King (IRE) x Errant (Jungle Pocket (JPN))
4
1.6
10/1
T: Ms L Anderson
R: T L Newman (51)
10/1
7m Any Given Saturday (USA) x Azamara (Traditionally (USA))
5
1.9
2/1F
T: Ms D Guy
R: C E Lammas (54)
2/1F
6m Tavistock x Kiss In Vain (AUS) (Vain (AUS))
Race 4 - Norris Ward McKinnon Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(9) Time: 1:14.80 (37.94)
Prizemoney: $10,000
1
11/1
T: A L Tait
R: M D Hills (57.5)
11/1
3g Fully Fledged x Closing Time (Woodbury Lad (USA))
2
1.3
10/1
T: Ms P Riley
R: R L Smyth (55.5)
10/1
3f Dalghar (FR) x Sharp Tip (Pins (AUS))
3
3.1
8/1
T: M Baker and A Forsman
R: C E Lammas (55.5)
8/1
3f Per Incanto (USA) x Tender Poison (AUS) (Palace Music (USA))
4
4.6
12/1
T: S Lucock and S Gillespie
R: S C Spratt (55.5)
12/1
3f Iffraaj (GB) x Wentwood Parade (Perfectly Ready (AUS))
5
5.1
8/1
T: Ms A S Johnson
R: R E Scott (51.5)
8/1
3f Dream Ahead (USA) x Commentate (AUS) (Commands (AUS))
6
6.6
10/1
T: M Moroney and P Gerard
R: D J Danis (52.5)
10/1
3f Zed x The Lions Rule (Viking Ruler (AUS))
7
7.5
13/4
T: R R Manning
R: A C Goindasamy (51.5)
13/4
8
8.1
14/1
T: J C Collett
R: A F Jones (57.5)
14/1
3g Buffalo Man (CAN) x Kirra Lass (Keeper (AUS))
9
11.7
5/2F
T: C R Isdale
R: L H Satherley (57.5)
5/2F
3g Bullbars (AUS) x Boulevardofdreams (Daggers Drawn (USA))
10
12.4
30/1
T: S B Marsh
R: B E Grylls (55.5)
30/1
3f Dalghar (FR) x Mrs No Name (AUS) (Fusaichi Pegasus (USA))
Race 5 - Bgp Battlers Cup (Bm85) (2200m)
Class: Benchmark 85 Track: Slow(9) Time: 2:22.53 (39.66)
Prizemoney: $30,000
2016 NZB Select Yearling Sale
$40,000
Vendor: Westbury Stud
Buyer: Richardsonracing.co.nz
2
1.8
6/1
T: R B Priscott
R: T D Thornton (56)
6/1
5m Sufficient x Five Sails (Yachtie (AUS))
3
4.8
12/1
T: T G Autridge
R: D J Danis (52)
12/1
6g Raise The Flag (GB) x Hippo Priscilla (Blues Traveller (IRE))
4
7.3
5/2F
T: T C Wenn
R: S C Spratt (59)
5/2F
5
7.4
12/1
T: S N Rees
R: E A McCall (50)
12/1
6g Keeper (AUS) x Laezeel (Zabeel )
7
10.4
15/4
T: S T Wenn
R: C E Lammas (54)
15/4
6g Aries Diamond (SAF) x Lady Jumble (Prized (USA))
8
11.0
30/1
T: C R Isdale
R: D J Hain (54)
30/1
4g Sakhee's Secret (GB) x Sister Veronica (Magic Of Sydney (AUS))
9
33.8
30/1
T: A A Meikle
R: A F Jones (54)
30/1
9g Keeper (AUS) x She's Possessed (Deputy Governor (USA))
Race 6 - Signature Homes (Bm75) (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(9) Time: 1:41.11 (39.14)
Prizemoney: $25,000
1
5/2F
T: N P Bishara
R: R L Smyth (57)
5/2F
3g Zed x Opulence (Danroad (AUS))
Winning siblings: Black Lace, Verry Elleegant,
2
0.8
12/1
T: L W Somervell
R: M D Hills (56)
12/1
4g Echoes Of Heaven (AUS) x Special Habit (Mellifont (USA))
3
1.0
11/1
T: Ms O Duffy
R: D J Danis (53)
11/1
5g Handsome Ransom (AUS) x Excerpts (Stravinsky (USA))
4
1.1
Rene (10)
9/1
T: A R Campbell
R: T D Thornton (54.5)
9/1
4g Tavistock x Pink Opal (AUS) (Flying Spur (AUS))
5
2.6
11/2
T: P R Moseley
R: V A Colgan (56)
11/2
4g Per Incanto (USA) x City Class Rose (City On A Hill (USA))
6
3.4
20/1
T: R B Priscott
R: B E Grylls (55)
20/1
6m Acclamation (GB) x Lunaska (FR) (Ashkalani (IRE))
7
6.1
Artiste (11)
8/1
T: M Baker and A Forsman
R: L H Satherley (54)
8/1
4m Mastercraftsman (IRE) x Maidjeu (Montjeu (IRE))
8
8.3
30/1
T: K M Dell
R: C Dell (54)
30/1
5g Buffalo Man (CAN) x Critique (Drama Critic (USA))
9
10.7
6/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (58)
6/1
5m Shocking (AUS) x Tinkerbabu (AUS) (Giant's Causeway (USA))
10
22.0
7/1
T: C K Phelan
R: J L Waddell (60)
7/1
6g El Hermano x Ivy Gold (Gold Brose (AUS))
11
26.7
40/1
T: S Lucock and S Gillespie
R: S C Spratt (54)
40/1
5g Rip Van Winkle (IRE) x Cappie (Kaapstad )
Race 7 - Red Aert Taxis (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(9) Time: 1:28.01 (38.63)
Prizemoney: $22,500
1
15/4
T: I C Marks
R: D J Danis (56.5)
15/4
5g No Excuse Needed (GB) x Scally Wag (Danasinga (AUS))
Winning siblings: Not My Fault, Savannah Dancer,
2
1.5
3/1F
T: A R Campbell
R: V A Colgan (59)
3/1F
3c Tavistock x Limbea (Zabeel )
3
3.0
10/1
T: M G Forbes
R: T D Thornton (57.5)
10/1
4
4.8
30/1
T: C R Isdale
R: A J Calder (59.5)
30/1
4g Showcasing (GB) x Keeper Coming (Keeper (AUS))
5
4.9
10/1
T: Team Rogerson
R: C E Lammas (56)
10/1
5g Duelled (AUS) x Maybe Yes (AUS) (Last Tycoon (IRE))
6
6.2
7/1
T: M and K Murdoch
R: T Yanagida (53.5)
7/1
4m Gold Centre (AUS) x Airlia (Colombia )
7
6.5
30/1
T: C J Wood
R: S C Spratt (55)
30/1
4m Nadeem (AUS) x Polyana (Pyrus (USA))
8
7.6
10/1
T: S T Wenn
R: R T Elliot (55.5)
10/1
5m Patapan (USA) x Sketch (Danske )
9
10.6
16/1
T: G F Brick
R: A F Jones (57.5)
16/1
6g Spartacus (IRE) x Lady Anne (Grosvenor )
10
12.4
20/1
T: A M Clement
R: C Dell (56.5)
20/1
5g O'Reilly x Dame Mapperley (Volksraad (GB))
11
18.8
15/2
T: M and K Murdoch
R: B E Grylls (59)
15/2
4g Remind (USA) x Barbarelle (O'Reilly )
12
20.8
66/1
T: R Gavin
R: L H Satherley (55)
66/1
5g Lucky Unicorn (AUS) x Fast Arrival (Entrepreneur (GB))
13
21.3
100/1
T: P A Coutts
R: E A McCall (51)
100/1