Breednet Results

TE RAPA - Saturday, May 18

Race 1 - Dunstan Feeds Hcp (2100m)
Class: Open Track: Dead(5) Time: 2:10.62 (36.48)
Prizemoney: $35,000
1
2/1F
T: Craig and Shaun Phelan
R: V A Colgan (60)
2/1F
6g Don Eduardo x Landvetter (Felix The Cat (USA))
Winning siblings: Big Mike, Oforawesome,
2
3.3
11/1
T: R J Bergerson
R: R T Elliot (54)
11/1
6m Per Incanto (USA) x Alyssum (Prized (USA))
3
7.8
40/1
T: P G Tucker
R: S T Collett (54)
40/1
5g Man Of Power (AUS) x Angel Breeze (City On A Hill (USA))
4
8.2
4/1
T: S Morrish
R: M Cameron (54)
4/1
5g Shocking (AUS) x Utmost Caution (AUS) (Galileo (IRE))
5
8.7
15/2
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T N Harris (57.5)
15/2
7g Galileo (IRE) x Love Me True (USA) (Kingmambo (USA))
6
11.2
9/1
T: J K Mason
R: D J Danis (53)
9/1
6g Notnowcato (GB) x Red Blossom (GB) (Green Desert (USA))
7
11.3
5/2
T: J W Richards
R: C J Grylls (54)
5/2
6g Sea The Stars (IRE) x En Public (FR) (Rainbow Quest (USA))
8
12.9
30/1
T: T C Wenn
R: S C Spratt (56)
30/1
9
16.8
50/1
T: V A Prendergast
R: J J Fawcett (53)
50/1
6g Alamosa x Market Leader (GB) (Marju (IRE))
Race 2 - Garrards Horse/Hound Mdn Hrdl (2800m)
Class: Maiden Hurdle Track: Dead(5) Time: 3:16.99 (39.08)
Prizemoney: $10,000
1
4/1
T: T R Gillies
R: M J Roustoby (65)
4/1
Winning siblings: Show 'Em, Stella Noire, Volkswood,
2
5.8
13/2
T: M H Brooks
R: S Phelan (68)
13/2
6g El Hermano x Feathertop (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
3
10.8
15/1
T: C R Isdale
R: E J Farr (68)
15/1
5g Sakhee's Secret (GB) x Sister Veronica (Magic Of Sydney (AUS))
4
12.6
10/1
T: Team Rogerson
R: A N Kuru (68)
10/1
6g Makfi (GB) x Spectralia (JPN) (Dream Well (FR))
5
12.9
4/1
T: Ms S Logan
R: W Gordon (68)
4/1
7g Postponed (USA) x Lacustrine (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
6
15.4
11/4F
T: R M Connors
R: I A Lupton (68)
11/4F
9g Yamanin Vital x Tiger Rose (Danzighill (AUS))
7
17.8
30/1
T: J W Bell
R: N H Downs (66.5)
30/1
4g Reset (AUS) x Lucky Be Lucky (USA) (Storm Cat (USA))
8
18.3
8/1
T: Team Rogerson
R: M B Gillies (68)
8/1
7g Tavistock x Biosphere (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
9
19.2
66/1
T: E and D Browne
R: S Jackson (68)
66/1
10
19.4
60/1
T: P A Stevens
R: J Seivwright (66)
60/1
7g Lucky Unicorn (AUS) x Misaki (Cape Cross (IRE))
11
22.6
60/1
T: R E Kramer
R: H A McNeill (67)
60/1
5g Cape Blanco (IRE) x Minkam (Minardi (USA))
12
26.1
McHale (13)
20/1
T: J R Wheeler
R: S Karnicnik (68)
20/1
3g O'Reilly x Ransom Success (AUS) (Red Ransom (USA))
Race 3 - Fairview Motors Waikato Hrdl (3200m)
Class: Hurdle Track: Dead(5) Time: 3:37.98 (39.02)
Prizemoney: $50,000
1
16/1
T: G F Brick
R: H A McNeill (65.5)
16/1
7m Iffraaj (GB) x Pastel (Grosvenor )
Winning siblings: Fragrant, Our Insider, Ripple,
2
6.5
16/1
T: M H Brooks
R: S Jackson (65)
16/1
3
8.8
5/1
T: T G Autridge
R: S Phelan (65)
5/1
7g Raise The Flag (GB) x Hippo Priscilla (Blues Traveller (IRE))
4
11.8
11/2
T: H E Wilson
R: W Gordon (65)
11/2
8g Istidaad (USA) x Princess Julie (Prince Ferdinand (GB))
5
13.3
7/2F
T: P Nelson and C McDougal
R: A N Kuru (65)
7/2F
10g Shinko King (IRE) x Grosveness (Grosvenor )
6
15.1
7/2
T: K T Myers
R: S H Fannin (65)
7/2
6g Zed x Dont Kick My Float (Paris Opera (AUS))
7
18.4
14/1
T: W P Hillis
R: B R Lammas (65)
14/1
9g Elusive City (USA) x Gia Maria (Famous Star (GB))
8
20.6
16/1
T: S Ralph
R: L Douglas (65)
16/1
9g Coats Choice (AUS) x Donna Jazz (AUS) (Dieu D'Or (AUS))
9
23.4
7/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (65)
7/1
5g Red Giant (USA) x O'Erin (O'Reilly )
10
34.0
30/1
T: Ms S Logan
R: J Seivwright (65)
30/1
100
0.0
30/1
T: M H Brooks
R: M B Gillies (65)
30/1
9g King's Chapel (AUS) x Shilling (Rainbow Myth )
Race 4 - Wealleans 3yo (1200m)
Class: Open Track: Dead(5) Time: 1:11.56 (36.64)
Prizemoney: $25,000
1
4/1
T: A W Pike
R: V A Colgan (59.5)
4/1
3g Shamexpress x Marechal (General Nediym (AUS))
Winning siblings: On The Lead,
2
0.8
Hypnos (3)
16/1
T: R James and R Wellwood
R: M T Coleman (58.5)
16/1
3g Reliable Man (GB) x Quality Dream (AUS) (Elusive Quality (USA))
2019 NZB Karaka Book 2
$270,000
Vendor: Westbury Stud
Buyer: Mr BL Jenkins
3
1.0
5/1
T: J W Richards
R: T N Harris (57.5)
5/1
3f Pins (AUS) x Lost In Dubai (Dubai Destination (USA))
4
1.1
80/1
T: W P Hillis
R: D J Danis (55.5)
80/1
3g Captain Rio (GB) x Aristotaat (Faltaat (USA))
5
2.6
14/1
T: S B Marsh
R: S C Spratt (55.5)
14/1
3f Ocean Park x Que Sera (Daggers Drawn (USA))
6
4.6
3/1F
T: R D Collett
R: A J Calder (57.5)
3/1F
3g Swiss Ace (AUS) x Musically (AUS) (Belong To Me (USA))
6
4.6
10/1
T: A W Pike
R: M J McNab (58.5)
10/1
3g Rip Van Winkle (IRE) x Miss Ottey (AUS) (Flying Spur (AUS))
8
5.1
11/2
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (59.5)
11/2
3g Shamexpress x Miss Krisdel (Spectatorial (AUS))
9
9.2
25/1
T: S and E Clotworthy
R: S T Collett (55.5)
25/1
3f Battle Paint (USA) x Yankee Wharf (AUS) (Al Maher (AUS))
10
10.9
Pluton (7)
30/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (57.5)
30/1
3g Swiss Ace (AUS) x Dancesteps (Danehill (USA))
11
13.2
15/2
T: M Moroney and P Gerard
R: C E Lammas (56.5)
15/2
3f Tavistock x Shalaka (AUS) (Lonhro (AUS))
12
25.8
60/1
T: J W Bell
R: C J Grylls (55.5)
60/1
3f Poet's Voice (GB) x Ruby Queen (Pentire (GB))
Race 5 - Te Rapa Event Centre Mdn Stpl (3900m)
Class: Maiden Steeple Track: Dead(5) Time: 4:30.06
Prizemoney: $10,000
1
9/4
T: K T Myers
R: S H Fannin (68)
9/4
6g Shinko King (IRE) x Gironde (Val D'Arno (USA))
Winning siblings: Dane Warne,
2
3.8
3/1
T: Team Rogerson
R: A N Kuru (68)
3/1
6g Sufficient x Beaver (Kashani (USA))
3
11.8
2/1F
T: J W Bell
R: N H Downs (66.5)
2/1F
4
46.8
9/2
T: K M Duncan
R: L Douglas (65)
9/2
100
0.0
20/1
T: Kristy Riddell
R: B R Lammas (67)
20/1
9g Ekraar (USA) x Wydawake (Hereward The Wake (USA))
400
0.0
12/1
T: J R Wheeler
R: S Karnicnik (68)
12/1
Race 6 - Signature Homes Waikato Stpl (3900m)
Class: Steeple Track: Dead(5) Time: 4:26.46
Prizemoney: $50,000
1
Shamal (1)
7/4F
T: K M Duncan
R: B R Lammas (68)
7/4F
8g Zabeel x Mistrale (Volksraad (GB))
2
0.2
11/2
T: K T Myers
R: M B Gillies (65)
11/2
10g Pentire (GB) x Flying Chance (Centaine (AUS))
3
5.0
20/1
T: P Nelson and C McDougal
R: A N Kuru (65)
20/1
2011 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$850,000
Vendor: Cressfield, Scone
Buyer: James Bester Bloodstock / D O'Byrne
4
5.8
9/2
T: Ms K McQuade
R: E J Farr (65)
9/2
8g Bachelor Duke (USA) x Saadiyat (Spartacus (IRE))
5
6.3
14/1
T: Ms J L Rathbone
R: S Jackson (65)
14/1
6m Eighth Wonder x Magic Flight (Magic Of Sydney (AUS))
6
6.4
Max (2)
7/2
T: R M Connors
R: I A Lupton (67)
7/2
9g Gallant Guru (AUS) x Vitique (Yamanin Vital )
7
20.2
16/1
T: S Ralph
R: J Seivwright (65)
16/1
10g China Cat (USA) x Melbourne Storm (El Moxie (USA))
8
27.0
40/1
T: R P Liefting
R: H A McNeill (65)
40/1
11g Storming Home (GB) x Justa Tad (Istidaad (USA))
100
0.0
Joking (6)
50/1
T: P D Stewart
R: G J Walsh (65)
50/1
9g Lucky Unicorn (AUS) x Te Akau Jo (Sir Tristram (IRE))
100
0.0
Yipson (4)
20/1
T: K T Myers
R: S H Fannin (65)
20/1
9g Gold Centre (AUS) x Yipsta (Lord Ballina (AUS))
Race 7 - Happy 60th Bruce Darby (Bm72) (1400m)
Class: Benchmark 72 Track: Dead(5) Time: 1:25.53 (35.50)
Prizemoney: $25,000
1
9/1
T: Ms P Riley
R: R L Smyth (57)
9/1
4m Dalghar (FR) x Sharp Tip (Pins (AUS))
Winning siblings: Diggers Rebellion, Opihi Ranger,
2
1.5
10/1
T: B D Revell
R: M J McNab (58.5)
10/1
5g Showcasing (GB) x Nadia Jean (AUS) (Commands (AUS))
3
1.6
9/2F
T: B W Hawtin
R: V A Colgan (57.5)
9/2F
4
1.8
15/1
T: M Baker and A Forsman
R: C J Grylls (56)
15/1
4m Mastercraftsman (IRE) x Tiz Kate (Black Minnaloushe (USA))
5
2.0
40/1
T: I C Marks
R: D J Danis (56.5)
40/1
6g No Excuse Needed (GB) x Scally Wag (Danasinga (AUS))
6
2.2
11/1
T: S C Tierney
R: A J Calder (56)
11/1
4m Ego x Bonavia (Bianconi (USA))
7
2.8
15/1
T: S B Marsh
R: S T Collett (55.5)
15/1
4m Keeper (AUS) x Interdict (AUS) (Quest For Fame (GB))
8
3.0
6/1
T: M Moroney and P Gerard
R: C E Lammas (57.5)
6/1
4m Niagara (AUS) x Eye Me Up (AUS) (Agnes World (USA))
9
3.4
30/1
T: C J Wood
R: A C Goindasamy (55.5)
30/1
7g Have No Fear x Oh My Girl (Istidaad (USA))
10
3.9
8/1
T: S B Marsh
R: M Cameron (55.5)
8/1
11
4.0
25/1
T: S B Marsh
R: S C Spratt (55.5)
25/1
12
4.9
6/1
T: R James and R Wellwood
R: R T Elliot (56.5)
6/1
4m Dream Ahead (USA) x Sassybella (Viking Ruler (AUS))
13
5.2
12/1
T: C R McCarroll
R: L H Satherley (55.5)
12/1
5m Alamosa x Bluzero (AUS) (Danzero (AUS))
14
5.7
80/1
T: Team Rogerson
R: Shiarna Johnson (53)
80/1
5g Cape Blanco (IRE) x Pierian (Montjeu (IRE))
15
6.3
66/1
T: B W Hawtin
R: J J Fawcett (56)
66/1
16
18.4
Silk (14)
66/1
T: J W Bell
R: M T Coleman (55.5)
66/1
5m Pentire (GB) x De'colletage (Ekraar (USA))
Race 8 - Waikato Stud (Bm82) (1600m)
Class: Benchmark 82 Track: Dead(5) Time: 1:37.05 (36.68)
Prizemoney: $30,000
1
20/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (54)
20/1
Winning siblings: Dream Dancer, My Kiwi Dream,
2
1.3
13/2
T: B W Hawtin
R: A J Calder (57)
13/2
4g Align (AUS) x Champagne Lady (Volksraad (GB))
3
2.3
15/2
T: G Richardson and G Parker
R: S T Collett (55)
15/2
4g Azamour (IRE) x Musical Magic (GB) (Mozart (IRE))
4
3.3
16/1
T: Ms C Cameron
R: R L Smyth (54)
16/1
5
3.7
11/1
T: M Baker and A Forsman
R: A C Goindasamy (52.5)
11/1
6g Sufficient x Divine Rio (Captain Rio (GB))
6
4.2
25/1
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (54.5)
25/1
7
4.8
20/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (59)
20/1
6m Shocking (AUS) x Tinkerbabu (AUS) (Giant's Causeway (USA))
8
4.9
50/1
T: S B Marsh
R: D J Danis (52)
50/1
9
5.0
11/2
T: F P Cornege
R: L H Satherley (56.5)
11/2
4m Makfi (GB) x Queen Of Pop (Pins (AUS))
10
5.3
9/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (58.5)
9/1
6g Per Incanto (USA) x Sunstrike (Rock Of Gibraltar (IRE))
11
5.4
Ignored (13)
13/4F
T: M Baker and A Forsman
R: C J Grylls (54)
13/4F
12
6.8
Spider (6)
60/1
T: Ms Kim Knight
R: C M Burdan (54)
60/1
6g Buffalo Man (CAN) x Arc Angel (College Chapel (GB))
13
7.0
11/1
T: J C Collett
R: T L Newman (56.5)
11/1
7g Patapan (USA) x Angel's Honour (Straight Strike (USA))
14
7.7
40/1
T: Ms S Hale
R: G L Cooksley (60)
40/1
7g Danroad (AUS) x Witches Britches (Exploding Prospect (USA))
15
9.3
50/1
T: T J Miller
R: C E Lammas (57)
50/1
9g Mr. Nancho (ARG) x Ivy Rose (Don Eduardo )
16
15.4
50/1
T: C J Wood
R: R E Scott (55.5)
50/1
6g Roc De Cambes x Flower Girl (Bachelor Duke (USA))
Race 9 - Kerr & Ladbrook Caterers-Bm65 (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(5) Time: 1:38.33 (37.08)
Prizemoney: $22,500
1
7/2F
T: S B Marsh
R: C J Grylls (59)
7/2F
3g Tavistock x Danvers (AUS) (Danzero (AUS))
Winning siblings: Danvinsky, Heartland, Hold Off, Postillion,
2
0.2
Yatima (12)
16/1
T: S B Marsh
R: S C Spratt (57)
16/1
4m Savabeel (AUS) x Cancun (Flying Spur (AUS))
3
0.4
5/1
T: P and D Williams
R: M T Coleman (57.5)
5/1
4m Azamour (IRE) x Ready Or Not (Perfectly Ready (AUS))
4
2.2
15/1
T: A W Pike
R: M J McNab (57.5)
15/1
4m Iffraaj (GB) x Skaapa (Kaapstad )
5
3.2
8/1
T: S B Marsh
R: R T Elliot (59.5)
8/1
4g Redwood (GB) x Fantasy Rose (Marceau (AUS))
6
3.5
20/1
T: W P Hillis
R: C E Lammas (57)
20/1
3f Ferlax x Multi Tasker (Kaapstad )
7
3.7
7/1
T: S L Crawford
R: A J Calder (57.5)
7/1
8
4.2
11/1
T: M Baker and A Forsman
R: A C Goindasamy (53.5)
11/1
9
4.8
11/1
T: F T Ritchie
R: S T Collett (57)
11/1
3f Pierro (AUS) x Mydanehillprincess (AUS) (Danehill (USA))
10
5.3
15/1
T: Craig and Shaun Phelan
R: V A Colgan (61.5)
15/1
3g Highly Recommended (AUS) x Splash (Captain Rio (GB))
11
6.1
25/1
T: S L Crawford
R: T N Harris (58)
25/1
9g Dylan Thomas (IRE) x Chetwynd South (AUS) (High Yield (USA))
12
7.3
20/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
20/1
4m Dabirsim (FR) x Iota (GER) (Tiger Hill (IRE))
13
8.9
150/1
T: Ms M Northcott
R: L H Satherley (58.5)
150/1
14
13.9
100/1
T: D R Weatherley
R: T L Newman (53.5)
100/1
5m Shamoline Warrior (AUS) x Blue Lady (AUS) (Western Symphony (USA))
15
14.8
30/1
T: Team Rogerson
R: D J Danis (56)
30/1
6g High Chaparral (IRE) x Makybe Diva (GB) (Desert King (IRE))
16
18.3
Vermont (16)
66/1
T: Ms D Guy
R: J J Fawcett (55.5)
66/1
4m Mastercraftsman (IRE) x Tekeela (Thorn Park (AUS))