Breednet Results

TIMARU - Friday, June 16

Race 1 - Robbies Washdyke R-Opn Hrdl (3000m)
Class: Restricted Hurdle Track: Dead(6) Time: 3:22.72
Prizemoney: $20,000
1
1/1F
T: K T Myers
R: S H Fannin (65)
1/1F
5g Chinese Dragon (USA) x Doodle (GB) (Green Desert (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
3/4
T: K L Tyler
R: Gabi Bourke (65)
3/4
6g Shinko King (IRE) x Elaia (Elvstroem (AUS))
3
3.6
2/2
T: J and K Parsons
R: H A McNeill (71)
2/2
7g Zabeel x La Madelina (USA) (Giant's Causeway (USA))
4
7.1
Yipson (5)
4/3
T: K T Myers
R: C J Price (65)
4/3
7g Gold Centre (AUS) x Yipsta (Lord Ballina (AUS))
5
20.0
7/7
T: D L Hutton
R: E J Farr (65)
7/7
8g Duelled (AUS) x Miss Albert (Grosvenor )
400
0.0
5/5
T: L A Beck
R: W Gordon (65.5)
5/5
8g St Reims x Drumyellow (Personal Escort (USA))
400
0.0
6/6
T: B A Inglis
R: Stuart Higgins (65)
6/6
9g Eltawaasul (USA) x Hearts (Kaapstad )
Race 2 - Hardgrave Decorating Mdn Hrdl (3000m)
Class: Maiden Hurdle Track: Dead(6) Time: 3:28.40
Prizemoney: $10,000
1
4/3
T: S L Cameron
R: W Gordon (68)
4/3
7g Golan (IRE) x Crazie Punt (Straight Strike (USA))
Winning siblings: Rebel Rose, Stanzout,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
2/2
T: Ms S Stewart
R: E J Farr (68)
2/2
9g Thorn Park (AUS) x Skylarking (AUS) (Clown About (AUS))
3
2.7
1/1F
T: K T Myers
R: S H Fannin (66)
1/1F
5m Sakhee's Secret (GB) x Spring Dancer (Danasinga (AUS))
4
6.7
6/5
T: K M Duncan
R: C J Price (65)
6/5
7g Don Eduardo x La Buster (Housebuster (USA))
5
8.2
3/4
T: K and P Hughes
R: H A McNeill (65)
3/4
6g Spartacus (IRE) x Aromay (Green Perfume (USA))
6
10.6
5/6
T: J M Gordon
R: Stuart Higgins (65.5)
5/6
400
0.0
7/7
T: S D Blair-Edie
R: Gabi Bourke (65)
7/7
Race 3 - Smallbone Holden Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(6) Time: 1:12.37
Prizemoney: $10,000
1
3/2
T: H B Tapper
R: A B Collett (56.5)
3/2
3f Captain Rio (GB) x Tats My Girl (Faltaat (USA))
Winning siblings: Five Kings,
This nick: 11 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.5
5/7
T: D M Crozier
R: R Firdhaus (53.5)
5/7
3f Swiss Ace (AUS) x Commanda Dream (AUS) (Commands (AUS))
3
1.0
1/1F
T: B D Court
R: S L Wynne (58.5)
1/1F
4g Per Incanto (USA) x We Leica (Zeditave (AUS))
4
1.2
6/5
T: S L Cameron
R: L Callaway (58.5)
6/5
5g Ad Valorem (USA) x Sprites Delight (AUS) (Kenny's Best Pal (AUS))
5
3.5
Mimimac (11)
14/14
T: Shane Laming
R: T Jonker (53.5)
14/14
4m Coats Choice (AUS) x Danamac (Danasinga (AUS))
6
3.6
7/6
T: Ms N Lloyd
R: L Kalychurun (56.5)
7/6
7
3.7
10/11
T: R and A McKay
R: L T Hemi (56.5)
10/11
3f Swiss Ace (AUS) x Frankish (Carolingian (AUS))
8
3.9
4/4
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (55.5)
4/4
4m Savabeel (AUS) x Do Me A Favour (Howbaddouwantit (USA))
9
5.3
13/12
T: L A Beck
R: C K Kwo (54.5)
13/12
3g Gallant Guru (AUS) x Drumyellow (Personal Escort (USA))
10
5.5
8/8
T: Andrew Carston
R: T R Moseley (56.5)
8/8
3f Per Incanto (USA) x Chatto Creek (Desert Prince (IRE))
11
5.7
Loopy (13)
11/10
T: D Champion and K Murphy
R: R J Bishop (56.5)
11/10
12
6.8
2/3
T: M P Daly
R: C W Johnson (56.5)
2/3
5m Fast 'n' Famous (AUS) x El Ardiente (Desert Sun (GB))
13
8.6
12/13
T: N F Ridley
R: H K Bennet (53.5)
12/13
3f Mastercraftsman (IRE) x Just A Dream (Volksraad (GB))
14
16.5
9/9
T: S D Blair-Edie
R: C R Barnes (56.5)
9/9
3f Fully Fledged x Leica Bud (Seasoned Star (AUS))
Race 4 - Power Farming Timaru Ltd-Bm75 (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead(6) Time: 1:11.78
Prizemoney: $10,000
1
3/2
T: J and K Parsons
R: C W Johnson (59)
3/2
6g Gallant Guru (AUS) x Moi Amour (Elusive City (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
5/4
T: Andrew Carston
R: S L Wynne (57)
5/4
3
0.5
2/3
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (56)
2/3
4m Tickets (AUS) x Cupcakes (AUS) (Anabaa (USA))
4
0.8
1/1F
T: Ms P Robson
R: C R Barnes (57)
1/1F
4m Battle Paint (USA) x Jabot (Green Perfume (USA))
5
1.6
4/6
T: K and P Hughes
R: T Jonker (55)
4/6
4g Showcasing (GB) x Normandy Lass (Rossini (USA))
6
2.1
7/7
T: K and P Hughes
R: L T Hemi (56)
7/7
5m Coats Choice (AUS) x Custom Maid (Centaine (AUS))
7
3.2
6/5
T: Andrew Carston
R: L Kalychurun (57)
6/5
6m Pins (AUS) x Martini (Centaine (AUS))
8
3.9
8/8
T: K L Tyler
R: T R Moseley (57.5)
8/8
7g Strategic Image (AUS) x French Queen (Frenchpark (GB))
9
5.3
9/9
T: M and N White
R: L Callaway (57)
9/9
6g Keeninsky x Lismore Belle (Kingdom Bay )
Race 5 - D'Cash & Port Fm R-Opn Stpl (4280m)
Class: Restricted Stpl Track: Dead(6) Time: 5:08.04
Prizemoney: $20,000
1
5/5
T: D L Hutton
R: E J Farr (65)
5/5
7g Yamanin Vital x Sea Music (Super Dude )
Winning siblings: Quantum Dude, Te Ariki,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
4.8
Ours (6)
4/4
T: Patrick Payne
R: W Gordon (65)
4/4
5g Darci Brahma x Pavan (Centaine (AUS))
3
7.3
3/1
T: W J Thurlow
R: S H Fannin (66.5)
3/1
8g Zed x Premium Star (Super Gray (USA))
4
9.8
6/6
T: K M Duncan
R: C J Price (63.5)
6/6
11g Faltaat (USA) x Disco Doris (Varick (USA))
5
11.3
1/2F
T: J and K Parsons
R: H A McNeill (63.5)
1/2F
8g St Reims x Wisteria Lane (O'Reilly )
6
29.1
2/3
T: S J Kirkland
R: Stuart Higgins (65.5)
2/3
8g Zed x Maggs (Towkay (AUS))
Race 6 - Waterforce (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(6) Time: 1:12.04
Prizemoney: $10,000
1
10/10
T: T Charles and P Corbett
R: T R Moseley (54.5)
10/10
4m Mr. Nancho (ARG) x Cordoba (Storm Creek (USA))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
1/1F
T: J and K Parsons
R: C W Johnson (59)
1/1F
3g Pins (AUS) x Smitten Kitten (Volksraad (GB))
3
0.9
11/11
T: S D Blair-Edie
R: L Callaway (57)
11/11
4g Showcasing (GB) x Warren's Sister (Savabeel (AUS))
4
1.1
14/14
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: A M Morgan (53.5)
14/14
3f Thewayyouare (USA) x Evolution (Star Way (GB))
5
2.6
Entree (6)
6/6
T: D M Crozier
R: G A Jogoo (55.5)
6/6
5m Tiger Prawn (SAF) x Jamacia (Woodbury Lad (USA))
6
2.7
13/13
T: M R Tapper
R: Ruzaili Yatim (51)
13/13
5m Sakhee's Secret (GB) x Novice Mistress (Almutawakel (GB))
6
2.7
4/3
T: J R Phillips
R: C K Kwo (53.5)
4/3
5g Tavistock x Gunarani (GB) (Green Desert (USA))
8
3.2
2/2
T: N G Wigley
R: S L Wynne (58.5)
2/2
3g Zacinto (GB) x Macavity (Keeper (AUS))
9
3.8
12/12
T: J and K Parsons
R: L T Hemi (58.5)
12/12
10
3.9
7/7
T: Shane Laming
R: R J Bishop (56.5)
7/7
6g Fully Fledged x Danamac (Danasinga (AUS))
11
5.9
5/5
T: N F Ridley
R: A B Collett (56.5)
5/5
3f Zacinto (GB) x Anya (Volksraad (GB))
12
6.6
3/4
T: M J Harris
R: C L Spittles (56)
3/4
6m Fast 'n' Famous (AUS) x Russian Embassy (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
13
9.1
8/8
T: H B Tapper
R: C R Barnes (55.5)
8/8
3f Guillotine x Global Twist (Spinning World (USA))
14
10.0
Vergara (11)
9/9
T: D M Crozier
R: L Kalychurun (55)
9/9
4m Alamosa x Huntley Lass (Defensive Play (USA))
Race 7 - Nzb Ins. Pearl Series (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(6) Time: 1:37.50
Prizemoney: $12,000
1
8/7
T: W J Thurlow
R: S L Wynne (56.5)
8/7
4m Makfi (GB) x Kew (Casual Lies (USA))
Winning siblings: Flips Arrival, Say Geronimo, Sempiternal,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
2/2
T: L and R Didham
R: L T Hemi (58.5)
2/2
4m Bachelor Duke (USA) x Palmy (AUS) (Danehill (USA))
3
2.3
1/1F
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (59.5)
1/1F
4m Thorn Park (AUS) x Queenza (King Of Kings (IRE))
4
4.6
10/10
T: Andrew Carston
R: L Callaway (56)
10/10
4m Showcasing (GB) x La Buster (Housebuster (USA))
5
4.7
9/8
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (57)
9/8
6m Keeper (AUS) x Lots And Lots (Howbaddouwantit (USA))
6
5.0
4/3
T: J and K Parsons
R: R J Bishop (60)
4/3
4m Road To Rock (AUS) x Keisano (Germano (GB))
7
5.1
14/14
T: D J Horrell
R: S A Wahab (53.5)
14/14
8
6.4
6/5
T: Ms J Hay
R: C R Barnes (58.5)
6/5
9
7.8
11/11
T: D J Horrell
R: Ruzaili Yatim (54)
11/11
6m Keeper (AUS) x Memphis Minnie (Blues Traveller (IRE))
10
8.4
5/6
T: Andrew Carston
R: R Firdhaus (54)
5/6
11
8.5
12/12
T: M P McCann
R: L Kalychurun (57.5)
12/12
4m Road To Rock (AUS) x Minno Noir (Black Minnaloushe (USA))
12
10.9
3/4
T: S J Woodsford
R: A B Collett (58.5)
3/4
13
11.1
Letmego (14)
13/13
T: B A Inglis
R: H K Bennet (53)
13/13
14
12.4
7/9
T: L M Robinson
R: T R Moseley (58.5)
7/9
Race 8 - Skyline Buildings Stayers-Bm75 (2100m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead(6) Time: 2:13.52
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: T and L Prendergast
R: S L Wynne (58)
1/1F
4g Iffraaj (GB) x Wee Tipple (Centaine (AUS))
This nick: 14 runners; 10 winners; 1 SW. Details
112018 NZB Karaka - Book 2
$85,000
Vendor: Ardsley Stud Ltd
Buyer: Qiji Bloodstock
2
2.3
2/3
T: B and S Anderton
R: C R Barnes (58)
2/3
6g Gallant Guru (AUS) x Vital Satin (Yamanin Vital )
3
3.6
Skeen (4)
6/6
T: Ms S Clark
R: L Kalychurun (58)
6/6
8g Keeninsky x Robina Lass (Seven Figures (USA))
4
5.1
5/4
T: K and P Hughes
R: T R Moseley (55)
5/4
6m Sakhee's Secret (GB) x Louders (Danasinga (AUS))
5
6.4
4/5
T: K L Tyler
R: L Callaway (58)
4/5
4m Mastercraftsman (IRE) x Point Park (Thorn Park (AUS))
6
8.3
7/7
T: S L Cameron
R: R Firdhaus (51)
7/7
5g Sakhee's Secret (GB) x So You (Grosvenor )
7
9.9
3/2
T: M and W Coles
R: C W Johnson (59)
3/2
5g Red Giant (USA) x Sharp Tip (Pins (AUS))
8
11.7
Fergie (9)
8/8
T: Shane Laming
R: G A Jogoo (53)
8/8
9
14.5
9/9
T: Ms A Hoffman
R: C A Campbell (50)
9/9
6g Cecconi (AUS) x Babillard (Nassipour (USA))