Breednet Results

TIMARU - Friday, July 14

Race 1 - Jo McGartland Mem. R-Opn Hrdl (3000m)
Class: Restricted Hurdle Track: Heavy(11) Time: 3:40.80
Prizemoney: $20,000
1
8/6
T: N F Ridley
R: S Karnicnik (63)
8/6
6m Zed x Dido (Danasinga (AUS))
Winning siblings: My Father's Gun,
This nick: 8 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/5
T: K L Tyler
R: Gabi Bourke (65)
5/5
8g Brilliance (USA) x Hayley's Abby (USA) (Clever Trick (USA))
3
0.3
7/8
T: K and P Hughes
R: H A McNeill (62.5)
7/8
6g Spartacus (IRE) x Aromay (Green Perfume (USA))
4
1.8
2/2
T: K L Tyler
R: D R Bothamley (66.5)
2/2
6g Shinko King (IRE) x Elaia (Elvstroem (AUS))
5
12.8
6/7
T: K M Duncan
R: C J Price (62)
6/7
7g Don Eduardo x La Buster (Housebuster (USA))
6
17.5
3/3
T: S L Cameron
R: W Gordon (68)
3/3
7g Golan (IRE) x Crazie Punt (Straight Strike (USA))
7
21.3
1/1F
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: A N Kuru (65)
1/1F
7g Excellent Art (GB) x Jarada (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
8
31.7
4/4
T: Ms S Stewart
R: S Phelan (65)
4/4
9g Thorn Park (AUS) x Skylarking (AUS) (Clown About (AUS))
Race 2 - Port Fm Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:17.22
Prizemoney: $10,000
1
5/5
T: S L Cameron
R: L Callaway (58.5)
5/5
5g Ad Valorem (USA) x Sprites Delight (AUS) (Kenny's Best Pal (AUS))
Winning siblings: Great Delight, Nulli Secundus,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
9/10
T: C L Spittles
R: C R Barnes (56.5)
9/10
3f Echoes Of Heaven (AUS) x Harshada (Hussonet (USA))
3
1.9
3/4
T: S Kennedy and A Furlong
R: S R Weatherley (55.5)
3/4
3f Pins (AUS) x Gio (Centaine (AUS))
4
2.2
8/7
T: S D Blair-Edie
R: P Shaikh (54.5)
8/7
3f Fully Fledged x Leica Bud (Seasoned Star (AUS))
5
3.5
11/12
T: Ms S Stewart
R: C K Kwo (53.5)
11/12
5m Nom Du Jeu x Our Morning Star (Manntari (IRE))
6
3.9
7/8
T: M P Daly
R: T Jonker (53.5)
7/8
5m Fast 'n' Famous (AUS) x El Ardiente (Desert Sun (GB))
7
4.0
10/9
T: Shane Laming
R: R J Bishop (58.5)
10/9
5g Edenwold (CAN) x Daisy Bridge (Waikiki Star (USA))
7
4.0
4/3
T: M P Daly
R: T R Moseley (58.5)
4/3
3g Saperavi x Zofia (The Jogger (USA))
9
6.5
12/11
T: S J Hampton
R: J L Morris (56.5)
12/11
4m Bahhare (USA) x Skibbereen (Senor Pete (USA))
10
6.6
1/2F
T: D M Crozier
R: R Firdhaus (53.5)
1/2F
3f Swiss Ace (AUS) x Commanda Dream (AUS) (Commands (AUS))
11
12.5
2/1
T: J and K Parsons
R: S A Wahab (54.5)
2/1
3g Per Incanto (USA) x Explosive Girl (San Luis (AUS))
12
14.0
6/6
T: B S Smith
R: A B Collett (56.5)
6/6
4m Ruby's Jester (AUS) x Esperance (Housebuster (USA))
Race 3 - D'Cash Dash (Bm85) (1200m)
Class: Benchmark 85 Track: Heavy(11) Time: 1:16.29
Prizemoney: $10,000
1
5/5
T: K L Tyler
R: C K Kwo (55.5)
5/5
5g Towkay (AUS) x Shivnivas (Centaine (AUS))
Winning siblings: Jakblak, Pichola,
This nick: 31 runners; 18 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/3
T: K L Tyler
R: D R Bothamley (63)
4/3
6m Le Bec Fin x Battle The Blues (Blues Traveller (IRE))
3
1.0
1/1F
T: S J Woodsford
R: H K Bennet (58.5)
1/1F
7g Gallant Guru (AUS) x Diamonds On Fire (Diamond Express )
4
1.8
3/4
T: J and K Parsons
R: S A Wahab (51)
3/4
6g Gallant Guru (AUS) x Moi Amour (Elusive City (USA))
5
5.3
Ablaze (4)
2/2
T: B and S Anderton
R: C A Campbell (52)
2/2
5g Raise The Flag (GB) x Alight (Personal Escort (USA))
6
9.8
6/6
T: S R Tyler
R: R Firdhaus (51)
6/6
5g Don Eduardo x Centamiss (Centaine (AUS))
7
10.2
7/7
T: S R Tyler
R: T Jonker (51)
7/7
7m Shinko King (IRE) x My Wendy (Kampala (GB))
Race 4 - Onceuponatime Sprint (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:17.31
Prizemoney: $10,000
1
3/2
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (57)
3/2
4m Guillotine x Tiverton (Pins (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
2/3
T: B W Wilson
R: Ms K Williams (59)
2/3
4g Thewayyouare (USA) x Royal Madam (Personal Escort (USA))
3
1.0
Entree (5)
8/8
T: D M Crozier
R: S R Weatherley (56)
8/8
5m Tiger Prawn (SAF) x Jamacia (Woodbury Lad (USA))
3
1.0
4/4
T: K L Tyler
R: A B Collett (56.5)
4/4
3f Makfi (GB) x Fledgling (Captain Rio (GB))
5
2.3
1/1F
T: Andrew Carston
R: R Firdhaus (54.5)
1/1F
4m Any Suggestion (AUS) x Killa Loox (City On A Hill (USA))
6
2.6
5/5
T: M and M Pitman
R: P Shaikh (54.5)
5/5
5m Thorn Park (AUS) x Kate's Talent (Montjeu (IRE))
7
3.7
Why Me (9)
10/10
T: M and M Pitman
R: K L Gundowry (55.5)
10/10
8
4.4
7/7
T: J and K Parsons
R: S A Wahab (51)
7/7
3f Falkirk x Elsa (Montjeu (IRE))
9
5.9
6/6
T: K L Tyler
R: T R Moseley (57.5)
6/6
7g Keeper (AUS) x Hurricane Fashion (AUS) (Hurricane Sky (AUS))
10
14.6
9/9
T: M P Daly
R: C R Barnes (58)
9/9
Race 5 - Equine Vet Serv Ltd R-Opn Stpl (4280m)
Class: Restricted Stpl Track: Heavy(11) Time: 5:36.70
Prizemoney: $20,000
1
Tai Ho (5)
3/4
T: E E Winsloe
R: S Karnicnik (65)
3/4
Winning siblings: Knutquacker, Nomen Ludi,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
2/2
T: B and S Anderton
R: A N Kuru (74)
2/2
10g Danzighill (AUS) x Rubiette (AUS) (Rubiton (AUS))
3
20.3
1/3F
T: J and K Parsons
R: H A McNeill (64)
1/3F
8g St Reims x Wisteria Lane (O'Reilly )
4
22.3
4/1
T: D L Hutton
R: S Phelan (66.5)
4/1
7g Yamanin Vital x Sea Music (Super Dude )
300
0.0
5/5
T: K M Duncan
R: C J Price (63.5)
5/5
11g Faltaat (USA) x Disco Doris (Varick (USA))
400
0.0
6/6
T: D L Hutton
R: W Gordon (65)
6/6
8g Duelled (AUS) x Miss Albert (Grosvenor )
Race 6 - Shaweigh Mdn Mile (1600m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:47.34
Prizemoney: $10,000
1
Pahau (2)
4/3
T: N F Ridley
R: S L Wynne (58.5)
4/3
4g Showcasing (GB) x Douzaine (Minardi (USA))
Winning siblings: Abbey Road,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
1/1F
T: Ms T Hawes
R: S A Wahab (54.5)
1/1F
4g Sufficient x Racing Honour (Kashani (USA))
3
1.7
10/11
T: S L Cameron
R: S R Weatherley (57.5)
10/11
4g Stravinsky (USA) x J'abeel (Zabeel )
4
3.0
9/7
T: Ms K Thomson
R: R J Bishop (58.5)
9/7
4g Paco Boy (IRE) x Starcent (Centaine (AUS))
5
3.8
11/10
T: B and S Anderton
R: T R Moseley (56.5)
11/10
3f Raise The Flag (GB) x Flyby (Danzighill (AUS))
6
4.8
7/8
T: K and P Hughes
R: T Jonker (53.5)
7/8
5m Bahhare (USA) x Rushanwin (Karensky (USA))
7
7.5
2/2
T: S J Woodsford
R: A B Collett (56.5)
2/2
5m King Of Roses (AUS) x Super Class (Masterclass (USA))
8
8.0
8/9
T: Patrick Collins
R: J L Morris (56.5)
8/9
5m Bachelor Duke (USA) x Blink (Bertolini (USA))
9
10.4
6/6
T: S L Cameron
R: L Callaway (58.5)
6/6
5g Civics (AUS) x Al Be Nif Te (Alibhai )
10
11.7
3/4
T: J and K Parsons
R: R Firdhaus (53.5)
3/4
4m Savabeel (AUS) x Do Me A Favour (Howbaddouwantit (USA))
11
12.7
5/5
T: J and K Parsons
R: K Mudhoo (55.5)
5/5
3f Redwood (GB) x Rhythm's Choice (Rhythm (USA))
12
13.0
12/12
T: B and S Anderton
R: C R Barnes (56.5)
12/12
4m Raise The Flag (GB) x De Montfort (Random Chance )
Race 7 - Farewell Warwick Coles (Bm85) (1600m)
Class: Benchmark 85 Track: Heavy(11) Time: 1:45.61
Prizemoney: $10,000
1
2/2
T: N W Coulbeck
R: S L Wynne (56)
2/2
7m Istidaad (USA) x Burn Time (Desert Sun (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
3/3
T: Aaron Taylor
R: R Firdhaus (54.5)
3/3
9g Snippetson (AUS) x Dorin Donna (Rodrigo De Triano (USA))
3
1.5
1/1F
T: S L Cameron
R: T Jonker (51)
1/1F
4m Sebring (AUS) x Mandeville (AUS) (Hussonet (USA))
4
1.6
4/6
T: S L Cameron
R: L Callaway (54.5)
4/6
5g Ustinov (AUS) x Jahan (Al Akbar (AUS))
5
3.1
6/7
T: M P Daly
R: S R Weatherley (53.5)
6/7
4g D'Cash (AUS) x Mystic Dane (Danasinga (AUS))
6
3.2
8/8
T: Ms T J Foley
R: A M Morgan (53.5)
8/8
5m D'Cash (AUS) x Golden Satchel (Gold And Ivory (USA))
7
4.9
5/4
T: L J Stewart
R: Ms K Williams (54)
5/4
6m Saperavi x Shereigns (Danasinga (AUS))
8
5.0
9/9
T: N W Coulbeck
R: T R Moseley (59)
9/9
9g Cape Cross (IRE) x Silver Fashion (IRE) (Unfuwain (USA))
9
7.3
7/5
T: B S Smith
R: A B Collett (57)
7/5
8g Kingmaker x Pipkin (Little Brown Jug )
10
11.9
10/10
T: M P Daly
R: C R Barnes (55)
10/10
6g Encosta De Lago (AUS) x Astrodame (AUS) (Flying Spur (AUS))
Race 8 - McIntosh Catering (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:46.81
Prizemoney: $10,000
1
O'Kiwi (1)
1/1F
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (59.5)
1/1F
4g Pentire (GB) x Herculaneum (Elusive City (USA))
Winning siblings: Ercolano, Sir Finn,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.0
2/2
T: D R McKenzie
R: C A Campbell (50)
2/2
5m Ekraar (USA) x Dream Gift (Generous (IRE))
3
2.8
7/6
T: Ms T Hawes
R: C K Kwo (53)
7/6
7g Saperavi x Morgan Rose (Gold Brose (AUS))
4
3.1
10/11
T: M P Daly
R: P Shaikh (53.5)
10/11
5g Darci Brahma x Prize Lady (Prized (USA))
5
3.4
8/8
T: M P Daly
R: S R Weatherley (55)
8/8
4m Shocking (AUS) x Pukalee (AUS) (Royal Academy (USA))
6
5.4
3/3
T: Aaron Taylor
R: R Firdhaus (52.5)
3/3
7g Gallant Guru (AUS) x Zillian (Prized (USA))
7
8.1
4/4
T: M P Daly
R: A B Collett (56.5)
4/4
4m Paco Boy (IRE) x Coup De Folie (Prince Salieri (AUS))
8
9.1
5/5
T: L and R Didham
R: C R Barnes (56.5)
5/5
4g Alamosa x Jayasuriya (Black Minnaloushe (USA))
9
9.4
6/7
T: K and P Hughes
R: T Jonker (54)
6/7
5g Mettre En Jeu x Depuessence (Deputy Governor (USA))
10
11.9
9/10
T: S L Cameron
R: R J Bishop (56)
9/10
7g Pentire (GB) x Merengue (Senor Pete (USA))
11
12.7
11/9
T: Andrew Carston
R: T R Moseley (56)
11/9
6g Keeninsky x Repremand (Kreisler (IRE))
Race 9 - Phar Lap Raceway Mdn (2100m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 2:26.83
Prizemoney: $10,000
1
3/1
T: K and P Hughes
R: T Jonker (55.5)
3/1
Winning siblings: Santa Rosa De Lima,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
4/3
T: A B Bidlake
R: L Callaway (56.5)
4/3
3
4.8
Essdee (1)
1/2F
T: M and M Pitman
R: P Shaikh (56.5)
1/2F
4g Bachelor Duke (USA) x Hormones (AUS) (Commands (AUS))
4
6.8
5/5
T: S L Cameron
R: A B Collett (58.5)
5/5
4g Makfi (GB) x Keeperthejazz (Keeper (AUS))
5
7.2
9/9
T: S J Hewitt
R: J L Morris (56.5)
9/9
6m Le Saint x Kiss Me Quick (Little Brown Jug )
6
11.8
6/6
T: Ms K Thomson
R: S R Weatherley (55.5)
6/6
4m Shocking (AUS) x Optic (Viking Ruler (AUS))
7
17.0
7/8
T: Christopher Butt
R: R Firdhaus (53.5)
7/8
4m Sakhee's Secret (GB) x Red Horizon (Spartacus (IRE))
8
27.3
2/4
T: S D Blair-Edie
R: C K Kwo (53.5)
2/4
5m Raise The Flag (GB) x Fly The Coop (Flying Pegasus (IRE))
9
29.5
8/7
T: Andrew Carston
R: T R Moseley (58.5)
8/7