Breednet Results

TOOWOOMBA - Saturday, April 8

Race 1 - Moore Trailers Hcp (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:06.28 (36.90)
Prizemoney: $60,000
1
20/1
T: L F Birchley
R: B N Stewart (57.5)
20/1
2g Husson (ARG) x Fouette (Viscount )
Winning siblings: Love Is Blind, Purple Grey, Teretto,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
112020 MM Gold Coast March Yearling Sale
$16,000
Vendor: Alexia Fraser Bloodstock, Warwick, Qld
Buyer: Group 1 Pty Ltd
112019 MM National Weanling Sale Book 2
$4,000
Vendor: Gainsborough Lodge Toowoomba Qld
Buyer: Malcolm Schumacher
2
0.2
20/1
T: Chris Munce
R: L V Cassidy (56.5)
20/1
2f Bradbury's Luck x Paris Blu (Murphy's Blu Boy )
3
0.4
40/1
T: M A Kropp
R: A Spinks (56)
40/1
2f Drumbeats x Beach Lady (NZ) (Scaredee Cat (NZ))
4
0.6
11/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (56)
11/2
2f Foxwedge x Miffy (Flying Spur )
5
0.8
9/1
T: M G Nolan
R: Ms R Williams (53)
9/1
2f Real Saga x Cascada (Lonhro )
6
1.3
60/1
T: Patrick Sexton
R: M Hellyer (56.5)
60/1
2f Masked Assassin x Tat's Raku (Clay Hero )
7
1.6
15/1
T: S W Kendrick
R: Adam Sewell (55)
15/1
2f Swiss Ace x Rose O' War (Danehill (USA))
8
7.1
7/1
T: J W Zielke
R: Tiffani Brooker (56)
7/1
2f Show A Heart x Red Spot Special (NZ) (Red Ransom (USA))
9
7.3
30/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (58)
30/1
2c Toorak Toff x Peacock Sally (USA) (Marquetry (USA))
10
11.6
200/1
T: K R Kemp
R: Ms S Bogenhuber (54.5)
200/1
2f Red Dazzler x Hanawi (Saratoga Springs (CAN))
11
15.1
4/5F
T: Ben Currie
R: J Lloyd (57)
4/5F
2f Your Song x Calming (Zeditave )
12
17.7
200/1
T: Paula Cartledge
R: Brooke Stower (54.5)
200/1
2c Haradasun x French Tilt (NZ) (Snaadee (USA))
Race 2 - Wimmers Premium Drinks (Bm75) (1300m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:19.19 (35.72)
Prizemoney: $60,000
1
6/1
T: Ben Currie
R: Ms R Williams (59.5)
6/1
Winning siblings: Russian Lace,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
13/4F
T: T J Gollan
R: J Byrne (56.5)
13/4F
3
0.9
6/1
T: Paul Butterworth
R: Adam Sewell (55.5)
6/1
4g Publishing x Mine Counter (Zeditave )
4
1.0
14/1
T: K R Kemp
R: Luke Tarrant (56.5)
14/1
5g Red Dazzler x Brave Bride (Brave Warrior )
5
2.2
9/2
T: B S Baldwin
R: Tiffani Brooker (56.5)
9/2
5g Court Command x Rose Island (Fusaichi Pegasus (USA))
6
2.4
9/2
T: M J Dunn
R: Ron Stewart (59.5)
9/2
6g Choisir x Umoya (GB) (Nashwan (USA))
7
2.6
20/1
T: M Callaghan
R: B N Stewart (55.5)
20/1
7g Free Flyer (IRE) x Jenipen (Son Of Gildoran )
8
3.0
14/1
T: Bevan Johnson
R: James Orman (58)
14/1
9
3.8
60/1
T: P M Kalinowski
R: K Yoshida (56)
60/1
10
4.0
60/1
T: Diane Murphy
R: Anthony Allen (55.5)
60/1
5g Red Dazzler x Forest Dawn (Shinko Forest (IRE))
11
4.5
20/1
T: Patrick Sexton
R: M Hellyer (54)
20/1
4g Falvelon x Kai Cibo (Sanction )
Race 3 - Aquis Farm (Bm75) (1300m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:18.62 (36.51)
Prizemoney: $60,000
1
12/1
T: R G Lipp
R: Ms R Williams (52.5)
12/1
4g Real Saga x Seconde (Sequalo )
Winning siblings: Ginger Rock, Rejuvenate, Seclude,
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.8
40/1
T: P J Facoory
R: B Appo (58)
40/1
4g Gonski x On The Natural (Dehere (USA))
3
1.6
5/2F
T: L J Hatch
R: B N Stewart (59.5)
5/2F
5g Ferocity x Shezabon (Darbonne (USA))
112017 MM National Yearling Sale
$15,000
Vendor: Lucas Bloodstock Croftby Qld
Buyer: Greenshirt Bloodstock
4
2.9
100/1
T: Patrick Sexton
R: M Hellyer (54)
100/1
6g Real Saga x Beesem (Strategic )
5
3.2
6/1
T: Darlene Duryea
R: L R Dittman (56.5)
6/1
4g Hinchinbrook x Mis Excitabull (USA) (Holy Bull (USA))
6
3.3
15/4
T: T J Gollan
R: J Byrne (56)
15/4
4g Jet Spur x Showy Little Miss (Show A Heart )
7
4.1
20/1
T: S P Tregea
R: Anthony Allen (56.5)
20/1
8
6.9
100/1
T: M Callaghan
R: K Yoshida (56)
100/1
6g Golden Snake (USA) x Swimmingly (Thunder Gulch (USA))
9
8.7
60/1
T: Ben Waldron
R: M McGillivray (55)
60/1
10
9.0
5/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (58)
5/1
4g I Am Invincible x Sacred Hill (NZ) (Langfuhr (CAN))
11
10.8
11/2
T: R L Heathcote
R: D J Browne (58.5)
11/2
5g Court Command x Certain Blaze (Blazing Saddles )
12
12.6
60/1
T: Glen Baker
R: Michael Murphy (59.5)
60/1
8g Longhorn x Gobbledegook (Distorted Humor (USA))
Race 4 - Simon Timber/Hardware (Bm75) (1300m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:19.10 (37.23)
Prizemoney: $60,000
1
7/2
T: Ben Currie
R: J Lloyd (57.5)
7/2
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.5
3/1F
T: T J Sears
R: Alannah Fancourt (59)
3/1F
5m Not A Single Doubt x Dance Girl Dance (Made Of Gold (USA))
3
3.6
16/1
T: Brenton Andrew
R: Ms T Harrison (56.5)
16/1
4m Tanabota x Ebony Wood (Mister Kwila )
4
4.1
9/1
T: David Vandyke
R: James Orman (56)
9/1
5m Not A Single Doubt x Military Call (Military Plume (NZ))
5
4.2
5/1
T: T J Sears
R: D J Browne (57)
5/1
5m Sebring x Sleeplessinseattle (End Sweep (USA))
6
4.4
30/1
T: K Hickmott
R: Brooke Ainsworth (54)
30/1
5m Warhead x Kelana Miss (Special Bond )
7
4.7
7/1
T: B S Baldwin
R: Michael Murphy (54)
7/1
4m Raheeb x Consciousness (GB) (Pivotal (GB))
8
6.2
12/1
T: S P Tregea
R: Anthony Allen (56)
12/1
4m Rothesay x Kimash (Jeune (GB))
9
7.0
66/1
T: P J Facoory
R: B Appo (56.5)
66/1
4m Conatus x Woodwind (USA) (Woodman (USA))
10
7.3
30/1
T: H J Norman
R: Ms R Williams (55.5)
30/1
6m Casino Prince x Jazz Band (Red Ransom (USA))
11
9.8
16/1
T: R G Coveney
R: N Tomizawa (57)
16/1
12
15.1
50/1
T: M G Nolan
R: Ron Stewart (57.5)
50/1
5m Publishing x Shamsie (Danzero )
Race 5 - K&R Plumbing Supplies (Bm80) (1625m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 1:38.76 (36.99)
Prizemoney: $60,000
1
13/2
T: K M Schweida
R: Tiffani Brooker (58)
13/2
6g Fath (USA) x Foretold (Generous (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
20/1
T: Bevan Johnson
R: Michael Murphy (55.5)
20/1
6g Olympus x Larchwood (Mister C. (USA))
3
2.7
10/1
T: B J Smith
R: L V Cassidy (55.5)
10/1
5g Nothin' Leica Dane x Polychrome (Masterclass (USA))
4
4.0
7/4F
T: David Vandyke
R: James Orman (56.5)
7/4F
5
6.8
15/4
T: G R Newham
R: D J Browne (59)
15/4
5g Street Cry (IRE) x Quaffle On (Exceed And Excel )
6
7.0
16/1
T: Marcus Wilson
R: J Byrne (54)
16/1
4g Stratum x Fleuretta (More Than Ready (USA))
7
7.4
30/1
T: K Hickmott
R: L R Dittman (56)
30/1
6g Fastnet Rock x Arborea (Imperial Prince (IRE))
8
7.7
11/1
T: T J Sears
R: M Cahill (54)
11/1
5m Northern Meteor x Lekhani (IRE) (Imperial Ballet (IRE))
9
9.5
16/1
T: Ben Currie
R: Adam Sewell (55)
16/1
6h Court Command x Gully (Thunder Gulch (USA))
10
11.3
20/1
T: T J Gollan
R: Ms T Harrison (55.5)
20/1
5g Onemorenomore x Lady Gracious (Redoute's Choice )
11
17.3
20/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (56.5)
20/1
6m Fastnet Rock x Polite (USA) (Elusive Quality (USA))
12
31.3
100/1
T: T J Sears
R: Ms S Bogenhuber (54)
100/1
5m Northern Meteor x Stella Doro (NZ) (Faltaat (USA))
Race 6 - Create Fs Toowoomba Guineas (1625m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:38.66 (36.59)
Prizemoney: $75,000
1
9/10F
T: J W Zielke
R: Tiffani Brooker (57)
9/10F
3g Dream Ahead (USA) x Tipsy Moment (Redoute's Choice )
Winning siblings: Bootlegging, Miss Conteki, Tipsy Choice,
This nick: 9 runners; 7 winners; 4 SW. Details
2
0.2
7/1
T: S W Kendrick
R: D J Browne (57)
7/1
3c Written Tycoon x Hello Doctor (Dr Johnson (USA))
3
3.2
100/1
T: M A Kropp
R: A Spinks (57)
100/1
3g Sidereus x Dazzling Beauty (Red Dazzler )
4
6.2
16/1
T: Ben Currie
R: Ron Stewart (55)
16/1
3f Trusting x Princess Biscotte (Casino Prince )
5
6.4
20/1
T: M A Kropp
R: M Hellyer (57)
20/1
3g Onemorenomore x Ausvall (Redoute's Choice )
6
7.7
13/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (55)
13/2
3f Snitzel x Graphic (Rubiton )
7
9.0
20/1
T: B S Baldwin
R: L V Cassidy (57)
20/1
3g Rothesay x Art Gallery (Marju (IRE))
8
9.2
20/1
T: Desleigh Forster
R: M Cahill (57)
20/1
3g Snippetson x Countess Dehere (Dehere (USA))
9
9.3
30/1
T: Ben Currie
R: Joshua Oliver (57)
30/1
3g Publishing x Royal Venture (Beautiful Crown (USA))
10
9.6
14/1
T: D J Hansen
R: J Lloyd (57)
14/1
11
11.9
50/1
T: Chris Munce
R: Michael Murphy (57)
50/1
12
19.7
40/1
T: L G Ross
R: Anthony Allen (55)
40/1
Race 7 - Wippells Autos Toowoomba Cup (2000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:03.45 (36.30)
Prizemoney: $100,000
1
15/8F
T: Desleigh Forster
R: J Byrne (59.5)
15/8F
4g Showcasing (GB) x Queen's Colours (GB) (Rainbow Quest (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
20/1
T: G R Duncan
R: L V Cassidy (54)
20/1
7g Magnus x Rhythm In The Skye (Arctic Rhythm )
3
3.8
4/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (54)
4/1
5m Bernardini (USA) x Cry Baby (Street Cry (IRE))
4
5.1
4/1
T: M G Nolan
R: James Orman (54)
4/1
4m Captain Sonador x Kililing (Anabaa (USA))
5
5.6
20/1
T: Steven O'Dea
R: M Hellyer (54)
20/1
6g Reset x Sabkha (USA) (Green Desert (USA))
6
6.1
20/1
T: David Vandyke
R: M Cahill (54)
20/1
6g Bernardini (USA) x A Fairy's Kiss (NZ) (Stravinsky (USA))
7
6.3
12/1
T: L D Kelly
R: Luke Tarrant (54)
12/1
7g Reset x Teneales Pearl (Redoute's Choice )
8
6.5
50/1
T: M J Dunn
R: Ron Stewart (54)
50/1
7g Montjeu (IRE) x Catherine Linton (IRE) (Machiavellian (USA))
9
6.6
30/1
T: L Richardson
R: Brooke Ainsworth (54)
30/1
10
7.9
20/1
T: Bruce Hill
R: J Lloyd (54)
20/1
6m Commands x Luanda (USA) (Mr. Prospector (USA))
11
10.2
9/1
T: L J Hatch
R: B N Stewart (55.5)
9/1
9g Commands x Portrait Collector (NZ) (Sir Tristram (IRE))
12
13.7
100/1
T: Ben Currie
R: N Tomizawa (54)
100/1
4g Exceed And Excel x Rockabella Bay (GB) (Sadler's Wells (USA))
13
14.5
66/1
T: B and D Healey
R: Joshua Oliver (54)
66/1
Race 8 - Weetwood Qlty (1200m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:11.77 (36.68)
Prizemoney: $150,000
1
40/1
T: Ben Currie
R: Joshua Oliver (54)
40/1
5m Bradbury's Luck x Jyler (Street Cry (IRE))
Winning siblings: Caressable One, The Tyler,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
1
8/1
T: M G Nolan
R: Luke Tarrant (57)
8/1
5h Outback Prince x Maggie Jain (Lujain (USA))
Winning siblings: Lady Dictator, Sweet Jain,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
3
0.5
6/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (55)
6/1
6g Jet Spur x Classic Covet (St. Covet )
4
0.7
15/1
T: M J Dunn
R: L V Cassidy (54)
15/1
6g Lonhro x Fleur De Chine (NZ) (Centaine )
5
3.2
10/1
T: M G Nolan
R: James Orman (58.5)
10/1
5g Tycoon Ruler x Proud (Buck's Pride )
6
3.7
50/1
T: T J Sears
R: Ms T Harrison (54)
50/1
7g Choisir x Ladidi (Palace Music (USA))
7
4.5
25/1
T: T J Sears
R: N Tomizawa (54)
25/1
6g Street Sense (USA) x Hard Rider (NZ) (Maroof (USA))
8
4.6
11/1
T: P Duff
R: L R Dittman (56.5)
11/1
9g Canadian Silver (CAN) x Zip (Cossack Warrior )
9
4.8
Trubia (12)
15/4
T: M J Lakey
R: B N Stewart (54)
15/4
10
6.3
20/1
T: A J Denham
R: G Colless (59)
20/1
7g Dubawi (IRE) x Spy Hill (Danehill (USA))
11
7.1
40/1
T: Donald Baker
R: Anthony Allen (54)
40/1
8g Falvelon x Miss Glamour Puss (Lion Hunter )
12
7.9
20/1
T: H J Norman
R: B E Grylls (54)
20/1
5g Lucky Owners (NZ) x Tattyam (NZ) (Yamanin Vital (NZ))
13
8.3
3/1F
T: R L Heathcote
R: Ron Stewart (55.5)
3/1F
5g Denman x Avenue Girl (Catbird )
14
12.6
Falino (15)
100/1
T: T J Sears
R: Geoffrey Goold (54)
100/1
9g Fusaichi Pegasus (USA) x Danamala (GB) (Danehill (USA))
Race 9 - Toowoomba Plastics Plate (C6) (1100m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:05.88 (35.23)
Prizemoney: $60,000
1
8/1
T: M J Dunn
R: Ron Stewart (57.5)
8/1
4g Nicconi x Suzy Grey (County )
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.0
5/2F
T: R G Lipp
R: Tiffani Brooker (54)
5/2F
4g Rothesay x In Her Shoes (Sequalo )
3
1.1
11/2
T: S P Ryan
R: L V Cassidy (56)
11/2
5g Ukok Warrior x Born Bright (Mighty Avalanche )
4
1.6
11/4
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (57.5)
11/4
4g Hidden Dragon x Mountain Of Love (Monashee Mountain (USA))
5
2.4
30/1
T: Troy Pascoe
R: N Tomizawa (52.5)
30/1
4m Jet Spur x Pradalini (NZ) (Bertolini (USA))
6
2.7
9/1
T: Ben Currie
R: Ms R Williams (52.5)
9/1
4m Nicconi x Perilla (FR) (Mark Of Esteem (IRE))
7
4.2
100/1
T: R W Stephenson
R: Brooke Stower (57)
100/1
4g Domesday x Rainbow (Lonhro )
8
4.3
100/1
T: T J Sears
R: Ms T Harrison (54.5)
100/1
4g Gonski x Elite Vision (Our Maizcay )
9
4.5
30/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (57.5)
30/1
5g Dane Shadow x Tor's Dancer (Thunder Gulch (USA))
10
5.3
12/1
T: David Vandyke
R: M Cahill (57)
12/1
5m Shamardal (USA) x La Camille (Peintre Celebre (USA))
11
6.1
11/1
T: D J Roberts
R: M Hellyer (54)
11/1
5m Northern Meteor x Toastofbroadway (USA) (Theatrical (IRE))
12
7.4
200/1
T: J G Symons and S Laxon
R: Adam Sewell (54)
200/1
8m Bel Esprit x The Dash (More Than Ready (USA))
Race 10 - Neil Mansell Trans. Plate (C6) (1100m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:06.16 (35.43)
Prizemoney: $60,000
1
12/1
T: Bruce Hill
R: J Lloyd (54.5)
12/1
4g Haradasun x Dutchy's Lass (Dutch Harry )
Winning siblings: Shamrock Lu, Torre Saracino,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/8F
T: R L Heathcote
R: D J Browne (57.5)
15/8F
4g Mossman x Endearment (Danehill (USA))
3
0.9
12/1
T: L D Kelly
R: Luke Tarrant (52.5)
12/1
5m Bel Esprit x My Broken Drum (GB) (Slickly (FR))
4
1.4
60/1
T: B S Baldwin
R: M Hellyer (57.5)
60/1
4g Snippetson x Wild Goose (Grandera (IRE))
5
1.5
16/1
T: W P Nugent
R: M Cahill (54)
16/1
4m Masked Assassin x Pray For Reign (Fairy King (USA))
6
1.9
30/1
T: Troy Pascoe
R: N Tomizawa (57.5)
30/1
5g Jet Spur x Yabeel (NZ) (Zabeel (NZ))
7
2.2
2/1
T: L J Hatch
R: B N Stewart (54.5)
2/1
4g Lope De Vega (IRE) x Festinate (Testa Rossa )
8
2.5
11/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (59)
11/1
5g Sequalo x Cindest (Best Western )
9
4.3
100/1
T: K R Kemp
R: Tiffani Brooker (55)
100/1
6m Hidden Dragon x Poppycock (Raami (GB))
10
4.4
20/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (54.5)
20/1
5g Falvelon x Plachutta (Kbenjar )
11
4.9
50/1
T: T J Sears
R: Ms S Bogenhuber (57.5)
50/1
5g Falvelon x Spirit Of Denmark (Danetime (IRE))
12
5.0
20/1
T: M G Nolan
R: Ms R Williams (53)
20/1
6g Redoute's Choice x Ballet Society (NZ) (Stravinsky (USA))
13
8.3
100/1
T: T J Sears
R: Ms T Harrison (52.5)
100/1
4m Stratum x Royal Snip (Royal Academy (USA))
14
11.1
150/1
T: J R Curtain
R: Adam Sewell (56)
150/1
5g Snitzel x Perkipsey (Falbrav (IRE))