Breednet Results

TRENTHAM - Saturday, December 3

Race 1 - Wallaceville Estate (Bm85) (1400m)
Class: Benchmark 85 Track: Dead(4) Time: 1:22.96
Prizemoney: $30,000
1
3/3
T: S Autridge and J Richards
R: M Cameron (54)
3/3
4g Savabeel (AUS) x Royal Show (Deputy Governor (USA))
2
0.5
1/2F
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (57.5)
1/2F
4g Rip Van Winkle (IRE) x Thee Auld Hussie (Spinning World (USA))
3
3.5
2/1
T: P W Lock
R: S C Spratt (56.5)
2/1
6g Darci Brahma x Hairini (Zabeel )
4
3.7
4/4
T: E and J Rayner
R: A K Chan (53)
4/4
5
4.1
8/9
T: J R Lynds
R: S L Wynne (55)
8/9
6g Elusive City (USA) x Lady Winifred (Casual Lies (USA))
6
4.6
6/6
T: H E Wilson
R: H S Tinsley (60)
6/6
8g Captain Rio (GB) x Morton Babe (Orpen (USA))
7
5.4
5/5
T: B C McDermott
R: J Parkes (55)
5/5
6g Gold Centre (AUS) x Miss Shania (Oregon (USA))
8
5.5
7/7
T: Ms L Latta
R: D S Johnson (54)
7/7
4m Per Incanto (USA) x Belle Chantecler (Redoute's Choice (AUS))
9
13.8
9/8
T: J G Bary
R: C J Grylls (56)
9/8
6m Sir Percy (GB) x Wee Tipple (Centaine (AUS))
10
20.6
10/10
T: K Gray
R: C W Johnson (56)
10/10
7m Pins (AUS) x Beyond (Centaine (AUS))
Race 2 - Fasttrack Ins. Chalmers (Bm85) (3200m)
Class: Benchmark 85 Track: Dead(4) Time: 3:26.94
Prizemoney: $30,000
1
3/3
T: G R Vile
R: C E Lammas (54)
3/3
5g Zed x Star Guest (Pentire (GB))
2
0.1
2/2
T: F J Auret
R: J Parkes (58.5)
2/2
5g Alamosa x Shinko Princess (Shinko King (IRE))
3
1.9
4/4
T: T Charles and P Corbett
R: C W Johnson (54)
4/4
6g Flying Spur (AUS) x Lacada (AUS) (Giant's Causeway (USA))
4
2.1
1/1F
T: M K Oulaghan
R: Timothy Johnson (57)
1/1F
5
2.5
Zedbee (9)
8/9
T: I G Wyeth
R: R J Hannam (54)
8/9
7g Zed x I'm Reasonabelle (Sound Reason (CAN))
6
3.5
6/5
T: G N Nicholson
R: D S Johnson (54)
6/5
5g Pentire (GB) x Little Deuce Coupe (AUS) (Flying Spur (AUS))
7
5.0
9/7
T: R G Allen
R: C J Grylls (54)
9/7
6m Howbaddouwantit (USA) x Subtle (Istidaad (USA))
8
5.4
10/10
T: G R Vile
R: B R Hutton (53)
10/10
7m Keeninsky x Cape Rose (Cape Cross (IRE))
9
7.2
11/11
T: P G Keegan
R: N Teeluck (52)
11/11
8g Zed x Flit (Lord Ballina (AUS))
10
8.0
7/8
T: P D Pascoe
R: S L Wynne (54)
7/8
6g Citi Habit x Tiana (Lord Ballina (AUS))
11
8.5
5/6
T: A J Meadows
R: K A McCulloch (54)
5/6
5m Sakhee's Secret (GB) x Spring Dancer (Danasinga (AUS))
Race 3 - Woodridge Estate (Bm85) (1000m)
Class: Benchmark 85 Track: Dead(4) Time: 0:57.11
Prizemoney: $30,000
1
7/7
T: G and D Rogerson
R: C J Grylls (54)
7/7
4g I Am Invincible (AUS) x Love In Spring (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
Winning siblings: Captivated, Garland, I Am Gracie,
2
0.1
5/5
T: Ms K A Little
R: D S Johnson (54)
5/5
5m Captain Rio (GB) x Forever Tango (Sound Reason (CAN))
3
1.4
1/1F
T: S Autridge and J Richards
R: C E Lammas (57.5)
1/1F
5m Pins (AUS) x Ruud Van Slaats (Van Nistelrooy (USA))
4
2.2
6/6
T: M K Oulaghan
R: Timothy Johnson (52)
6/6
4g Patapan (USA) x Hula Bar (Al Akbar (AUS))
5
3.5
4/4
T: D Logan and C Gibbs
R: M Cameron (59)
4/4
6g Fully Fledged x Gypsy Rose (Centaine (AUS))
6
3.6
2/2
T: J G Bary
R: C W Johnson (54)
2/2
5m No Excuse Needed (GB) x Xpectacular (Shinko King (IRE))
7
4.0
3/3
T: S A Sharrock
R: A K Chan (52)
3/3
7m Tale Of The Cat (USA) x Just Peaches (Howbaddouwantit (USA))
8
5.3
8/8
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (54)
8/8
4m Showcasing (GB) x My Other Woman (AUS) (Fusaichi Pegasus (USA))
9
6.3
10/10
T: Ms J Guilford
R: D G Bradley (54)
10/10
6m Any Suggestion (AUS) x Sent To Sea (Crested Wave (USA))
10
8.1
9/9
T: Ms L Latta
R: K A McCulloch (55)
9/9
6g Myboycharlie (IRE) x Princess Carolina (AUS) (More Than Ready (USA))
Race 4 - Challenge Stakes (1100m) Gr2
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:03.64
Prizemoney: $100,000
1
1/1F
T: G and D Rogerson
R: C J Grylls (54.5)
1/1F
2f Power (GB) x Capital Diamond (Lucky Unicorn (AUS))
2
0.1
4/4
T: S J McKee
R: S C Spratt (54.5)
4/4
2f Savabeel (AUS) x Halloween (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
2020 NZB Karaka Book 1
$230,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Henry Dwyer Racing
3
2.9
2/2
T: S Autridge and J Richards
R: C E Lammas (54.5)
2/2
2f Commands (AUS) x Meleka Belle (Iffraaj (GB))
4
3.3
Mofara (2)
7/7
T: E and D Browne
R: D S Johnson (56.5)
7/7
2c Iffraaj (GB) x Lullaby (O'Reilly )
5
4.6
6/6
T: G L Searle
R: J Parkes (54.5)
6/6
2f Power (GB) x Ransom Success (AUS) (Red Ransom (USA))
6
5.4
5/5
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (54.5)
5/5
2f Dream Ahead (USA) x Hussidora (AUS) (Hussonet (USA))
7
6.2
8/8
T: S J McKee
R: K A McCulloch (56.5)
8/8
2g Dalghar (FR) x Golden Eve (Pins (AUS))
8
6.4
3/3
T: B W Hawtin
R: M Cameron (54.5)
3/3
2f Poet's Voice (GB) x Redscilla (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
Race 5 - Vale Bill Skelton Mbe Hcp (2100m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 2:09.76
Prizemoney: $30,000
1
1/1F
T: Ms L Latta
R: D G Bradley (54.5)
1/1F
4g Domesday (AUS) x Fastnet Lady (AUS) (Fastnet Rock (AUS))
Winning siblings: Alfa Oro, Home By Midnight, Thatladyrocs,
2
2.5
5/6
T: Ms S Kay
R: J Parkes (55)
5/6
3
2.6
4/4
T: A R Macgregor
R: J K Riddell (60)
4/4
7g Colombia x Miss Yachtie (Yachtie (AUS))
4
3.0
Balham (7)
2/2
T: D and E Haworth
R: D S Johnson (53.5)
2/2
6g Don Eduardo x Fifty Fifty (Justice Prevails (AUS))
5
6.5
6/5
T: Ms J Millar
R: S C Spratt (53)
6/5
6
6.9
3/3
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (55.5)
3/3
7
7.0
8/8
T: B E Newman
R: L T Hemi (54.5)
8/8
8g Storm Creek (USA) x Real Defensive (Defensive Play (USA))
8
12.5
7/7
T: M P Breslin
R: K A McCulloch (53)
7/7
8m Zabeel x Jervaux (AUS) (Slavic (USA))
Race 6 - Hiremaster Spec Mdn (1600m)
Class: Special Condition Track: Dead(4) Time: 1:36.53
Prizemoney: $30,000
1
Devise (15)
6/6
T: S F Ritchie
R: B R Hutton (53.5)
6/6
3f Darci Brahma x Doneze Girl (Volksraad (GB))
Winning siblings: Captive, The Diamond Duke, Zurella,
2
1.0
1/1F
T: S Ramsay and J Ritchie
R: D S Johnson (56)
1/1F
4m Rip Van Winkle (IRE) x Ethereal (Rhythm (USA))
3
1.8
2/2
T: T J Lammas
R: C E Lammas (57)
2/2
5g Alamosa x Something Majic (Mohamed Abdu (IRE))
4
4.8
4/4
T: G J Haigh
R: J Parkes (58)
4/4
4g Raise The Flag (GB) x Anam Cara (Straight Strike (USA))
5
6.8
7/7
T: K T Myers
R: K A McCulloch (55.5)
7/7
3g Zacinto (GB) x Mystique (Montjeu (IRE))
6
6.9
Soiree (13)
10/10
T: A I Bambry
R: S L Wynne (55.5)
10/10
3g Nom Du Jeu x Such Fun (Elusive City (USA))
7
7.1
8/8
T: J G Bary
R: J K Riddell (57)
8/8
4g Bachelor Duke (USA) x Xpectacular (Shinko King (IRE))
8
7.2
11/11
T: A M Clement
R: L T Hemi (56)
11/11
5g Cecconi (AUS) x Saint Lucy (AUS) (Marscay (AUS))
9
7.4
9/9
T: E and J Rayner
R: C W Johnson (55)
9/9
10
9.7
3/3
T: Ms L Latta
R: M Cameron (56.5)
3/3
3g Alamosa x Jessie Street (Zabeel )
11
11.0
5/5
T: S A Sharrock
R: A K Chan (54)
5/5
4m Shinko King (IRE) x Taatledoya (Faltaat (USA))
12
12.3
13/13
T: M G Ivil
R: D L Turner (57)
13/13
6g Don Eduardo x Regal Mystery (Vice Regal )
13
13.1
12/12
T: M P Breslin
R: D A Hirini (54)
12/12
5m Handsome Ransom (AUS) x Dancing Diva (Dance Floor (USA))
14
13.4
14/14
T: F Stammers
R: N Teeluck (55)
14/14
6g Citi Habit x Kelly Browne (Star Of Luskin (AUS))
Race 7 - Gavelhouse.Com 3yo (1400m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:24.53
Prizemoney: $30,000
1
1/1F
T: G R Vile
R: C W Johnson (57.5)
1/1F
3g Darci Brahma x Screen Siren (Montjeu (IRE))
Winning siblings: Pantuo, V Chevaliers,
2
1.3
4/4
T: K Gray
R: D G Bradley (57.5)
4/4
3c Alamosa x Shy Belt (Kingdom Bay )
3
2.1
14/13
T: M K Oulaghan
R: M Tanaka (54)
14/13
3f Nadeem (AUS) x Eva Kelly (O'Reilly )
4
2.3
9/9
T: G D Innes
R: J Parkes (56)
9/9
3g Per Incanto (USA) x Seathepost (Postponed (USA))
5
4.1
Exhibit (13)
3/3
T: D M Goldsbury
R: R M Goldsbury (53.5)
3/3
3f Iffraaj (GB) x Royal Show (Deputy Governor (USA))
6
4.4
2/2
T: P L Shailer
R: D S Johnson (57.5)
2/2
3g Showcasing (GB) x Warren's Sister (Savabeel (AUS))
7
4.5
10/10
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (57.5)
10/10
3g Pour Moi (IRE) x Monte Makemyday (AUS) (Fusaichi Pegasus (USA))
8
4.9
13/14
T: J R Lynds
R: M Cameron (54)
13/14
3f Keeper (AUS) x Ma (Cape Cross (IRE))
9
5.0
11/12
T: K T Myers
R: S C Spratt (56)
11/12
3g Any Suggestion (AUS) x Biennale (AUS) (Danewin (AUS))
10
5.4
Desano (11)
6/6
T: Ms K Zimmerman
R: S L Wynne (55.5)
6/6
3f Thano (ARG) x Yo Deseo (His Royal Highness )
11
7.9
8/8
T: Ms L Latta
R: K A McCulloch (55.5)
8/8
3f Foxwedge (AUS) x Silver Sparks (USA) (Mt. Livermore (USA))
12
15.9
7/7
T: Ms R Frost
R: C E Lammas (57.5)
7/7
3g Captain Rio (GB) x Miss Defy (Grosvenor )
13
22.4
5/5
T: R J Bergerson
R: H S Tinsley (57.5)
5/5
3c Pins (AUS) x Baas (AUS) (Anabaa (USA))
14
49.9
12/11
T: Andrew Campbell
R: Timothy Johnson (54)
12/11
3g Redwood (GB) x Betchacan (AUS) (King Cugat (USA))
Race 8 - Hutt News (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:23.23
Prizemoney: $30,000
1
5/4
T: G R Vile
R: B R Hutton (54)
5/4
5g Tavistock x Douzaine (Minardi (USA))
Winning siblings: Pahau,
2
1.3
15/15
T: K J Rohloff
R: N Teeluck (58)
15/15
3
1.5
8/8
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (60)
8/8
7g Captain Rio (GB) x Balinova (Soviet Star (USA))
4
1.6
17/17
T: J G Bary
R: M Tanaka (58.5)
17/17
5g Pins (AUS) x Reputedly (AUS) (Quest For Fame (GB))
5
2.0
12/9
T: T B Wilkinson
R: D G Bradley (55.5)
12/9
6
4.5
2/2
T: A R Campbell
R: Timothy Johnson (58)
2/2
7
4.6
9/11
T: H W Mathews
R: J Parkes (56.5)
9/11
4m Per Incanto (USA) x Venus Bay (O'Reilly )
8
4.7
11/12
T: Ms E L Holmes
R: C E Lammas (56.5)
11/12
4m Don Eduardo x Dry Ice (High Ice (USA))
9
5.1
3/3
T: F P Campbell
R: C W Johnson (60)
3/3
4g Per Incanto (USA) x La Singa (Danasinga (AUS))
10
7.6
10/10
T: G D Innes
R: K A McCulloch (58)
10/10
11
8.4
16/16
T: Ms K Zimmerman
R: D L Turner (57.5)
16/16
6m Benicio (AUS) x Temeraire (AUS) (Flying Spur (AUS))
12
9.7
13/13
T: J R Lynds
R: M Cameron (58)
13/13
6g Civics (AUS) x Regal Vel (Prince Of Praise )
13
10.5
7/7
T: E and J Rayner
R: A K Chan (57)
7/7
5g Any Suggestion (AUS) x Gemima (Casual Lies (USA))
14
11.0
4/5
T: F J Auret
R: L T Hemi (55.5)
4/5
6m Fully Fledged x Conundrum (Sandtrap (USA))
15
14.8
14/14
T: H W Mathews
R: S L Wynne (56.5)
14/14
6m O'Reilly x Vont To Chat (Volksraad (GB))
16
15.2
6/6
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (59.5)
6/6
6g Towkay (AUS) x Franchice (Icelandic (IRE))
17
34.5
1/1F
T: G H Sharrock
R: D S Johnson (57)
1/1F
4m Ekraar (USA) x Katie's Girl (Entrepreneur (GB))
Race 9 - Rydges Captain Cook Stakes (1600m) Gr1
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:35.87
Prizemoney: $200,000
1
7/6
T: F J Auret
R: R J Hannam (57)
7/6
5m Remind (USA) x Explain (Success Express (USA))
2
1.3
8/8
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (59)
8/8
7g Howbaddouwantit (USA) x Authentic Cross (Cape Cross (IRE))
3
1.7
Ringo (4)
4/5
T: M P Breslin
R: H S Tinsley (59)
4/5
7g Fastnet Rock (AUS) x Akris (Zabeel )
4
3.0
10/12
T: K T Myers
R: L T Hemi (59)
10/12
5
3.1
14/14
T: P P Mirabelli
R: M Tanaka (57)
14/14
5m No Excuse Needed (GB) x War Bride (Jahafil (GB))
6
3.2
1/1F
T: D Logan and C Gibbs
R: M Cameron (59)
1/1F
5g Tavistock x Volkster (Volksraad (GB))
7
3.4
2/2
T: S Autridge and J Richards
R: D S Johnson (57)
2/2
8
3.6
13/13
T: G L Searle
R: C W Johnson (57)
13/13
5m Keeper (AUS) x Balbeel (Zabeel )
9
4.0
12/10
T: Ms K Zimmerman
R: K A McCulloch (57)
12/10
6m Guillotine x Bible Class (Volksraad (GB))
10
4.3
11/9
T: A and H Bull
R: S L Wynne (59)
11/9
8g Darci Brahma x Royal Kiss (IRE) (Royal Academy (USA))
11
4.8
3/3
T: T and M Carter
R: S C Spratt (59)
3/3
4h Battle Paint (USA) x Lady Of Oakview (Diamond Express )
12
6.1
Savaria (13)
9/11
T: R J Bergerson
R: C J Grylls (57)
9/11
5m Savabeel (AUS) x Amathea (O'Reilly )
13
6.6
6/7
T: R S Manning
R: C E Lammas (59)
6/7
6g El Hermano x Annchips (O'Reilly )
14
7.0
5/4
T: F J Auret
R: J Parkes (59)
5/4
7g Darci Brahma x Julinsky Princess (Stravinsky (USA))
Race 10 - Hanley Formula (Bm75) (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead(4) Time: 1:36.63
Prizemoney: $30,000
1
2/2
T: S Autridge and J Richards
R: M Cameron (57)
2/2
Winning siblings: Burgundy, Libation,
2
0.2
3/3
T: R J Bergerson
R: H S Tinsley (59)
3/3
4g Alamosa x Karaka (Kings Island (IRE))
3
0.3
5/6
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (56.5)
5/6
4
1.6
1/1F
T: P W Lock
R: D S Johnson (57)
1/1F
4g Tavistock x Lady Firebird (Stravinsky (USA))
5
2.0
Torba (3)
8/8
T: G and D Rogerson
R: C J Grylls (58)
8/8
5m Elusive City (USA) x Tinkerbabu (AUS) (Giant's Causeway (USA))
6
2.2
9/9
T: Ms S Dougan
R: K A Smith (57)
9/9
4g Per Incanto (USA) x Tap 'n' Gap (Spectatorial (AUS))
7
2.7
11/11
T: M K Oulaghan
R: Timothy Johnson (53)
11/11
5g Ekraar (USA) x Hula Lei (Sir Tristram (IRE))
8
4.7
10/10
T: Ms M Loveday
R: S C Spratt (56)
10/10
7g Electronic Zone (USA) x Cee Cee's Gold (High Stepper (AUS))
9
4.8
Vega (17)
13/12
T: P G Keegan
R: N Teeluck (52)
13/12
7g Duelled (AUS) x Operavega (Stravinsky (USA))
10
6.1
14/14
T: Ms T Keegan
R: A K Chan (53.5)
14/14
7m Any Suggestion (AUS) x Replicate (Towkay (AUS))
11
6.9
4/4
T: F P Campbell
R: C W Johnson (57)
4/4
4m Savabeel (AUS) x Millililli (Pins (AUS))
12
10.2
15/15
T: L Knight
R: R M Goldsbury (56.5)
15/15
8g Faltaat (USA) x Latifah (AUS) (Catbird (AUS))
13
10.7
6/7
T: K Gray
R: D G Bradley (57.5)
6/7
4m Pins (AUS) x Tall Poppy (Kaapstad )
14
12.2
12/13
T: J H Scott
R: D A Hirini (55.5)
12/13
7m Castelli x Aradhana (I Conquer )
15
18.2
Te Hana (11)
7/5
T: Ms J Millar
R: J Parkes (56.5)
7/5
6m Falkirk x Monjarni (Montjeu (IRE))