Breednet Results

WAGGA - Saturday, May 31

Race 1 - Kurrajong Waratah Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 1:38.16 (36.90)
Prizemoney: $8,000
1
11/2
T: Matthew Dale
R: Chynna Marston (57)
11/2
5g Starcraft x Nakedindaspa (Redoute's Choice )
2
0.5
11/8F
T: C Heywood
R: Nick Heywood (56)
11/8F
3
4.8
14/1
T: Doug Vickers
R: K Sweeney (59)
14/1
4g Choisir x Nunziata (Success Express )
4
6.7
7/1
T: Matthew Dale
R: M Travers (57)
7/1
3f Darci Brahma x Silk Ending (End Sweep )
5
6.9
5/1
T: N E Layt
R: Brad Clark (59)
5/1
4g Benicio x Sentimental Song (Song Of Tara )
6
9.5
66/1
T: A M Molloy
R: A Gain (57)
66/1
4m Lion Heart x Harvest Rain (Centaine )
7
10.5
25/1
T: T J Wilson
R: Simon Miller (57)
25/1
8
11.1
5/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: B P Ward (57)
5/1
3f Murtajill x Cantinela (Zoffany )
9
12.6
25/1
T: G P Vella
R: S Pollard (59)
25/1
3g Churchill Downs x Pemberly (Flying Spur )
10
15.7
66/1
T: W G Carroll
R: Anthony Boyd (57)
66/1
11
15.9
40/1
T: D J O'Prey
R: A Bloomfield (57)
40/1
4m Niello x Springbank Lady (General Nediym )
12
16.1
7/1
T: D J Heywood
R: R Bensley (59)
7/1
3g Valixir x Marie De Guise (Loup Sauvage )
Race 2 - Thomas Bros Hcp (1200m)
Class: Open Track: Dead(5) Time: 1:11.10
Prizemoney: $8,000
1
5/2F
T: J W Marzol
R: Nick Heywood (58)
5/2F
5g Alert x Helvellyn (Lake Coniston )
Winning siblings: Red Tarn, We See Red,
2
1.5
8/1
T: P S Clancy
R: B P Ward (55)
8/1
5g Zariz x Greig's Girl (Greig )
3
0.8
8/1
T: B Witt
R: S Pollard (54)
8/1
4m Alert x Aurora Blue (Blue And Gold )
4
2.9
5/1
T: N E Layt
R: M Travers (59)
5/1
6g Snitzel x Lambada Lady (Seattle Slew )
5
4.4
5/1
T: B Witt
R: M A Cahill (54)
5/1
5m Clangalang x Mutual Fund (Zeditave )
6
4.6
25/1
T: T G Sutherland
R: Ms K A Smart (52)
25/1
7m Commands x Mi Senorita (Senor Pete )
7
6.0
13/4
T: D J Heywood
R: R Bensley (59)
13/4
8
8.5
11/1
T: D P Blundell and Ms M Russell
R: James P Innes (59.5)
11/1
4g More Than Ready x Claws (Flying Spur )
Race 3 - Race Day Committee Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:13.38 (36.36)
Prizemoney: $8,000
1
9/4F
T: S Spackman
R: E Marchant (59)
9/4F
3g Eavesdropper x Rififi (Favorite Trick )
2
2.0
16/1
T: R D Purcell
R: M Travers (57)
16/1
3f Byblos x Lacryma Supreme (Lacryma Cristi )
3
2.3
9/1
T: G G Kirkup
R: Ms A Masters (55.5)
9/1
4m Henny Hughes x Pawarna (Tierce )
4
3.5
14/1
T: Scott Collings
R: R M Saxton (57)
14/1
3f Prince Arthur x La Chador (Success Express )
5
3.9
Yes But (12)
11/1
T: A E Barton
R: A Bloomfield (55)
11/1
6g Tobougg x Yes Minister (Bureaucracy )
6
4.8
20/1
T: Mark Schmetzer
R: James P Innes (53.5)
20/1
3g Nadeem x Dshizzl (Marju )
7
5.2
7/1
T: Matthew Dale
R: B P Ward (58.5)
7/1
3g Danewin x Thanksgiving (Generous )
8
6.3
6/1
T: G J Colvin
R: Ms K A Smart (54)
6/1
5m Zariz x Irish Wedding (Keltrice )
9
7.7
30/1
T: T G Sutherland
R: Simon Miller (58)
30/1
3g Casino Prince x Mops Oog (Strategic )
10
8.2
30/1
T: Richard Coulton
R: M A Cahill (55)
30/1
4g Seidnazar x Kirkcaldy Lass (Magic Ring )
11
9.6
4/1
T: Ms T Anderson
R: Brad Clark (56.5)
4/1
3f Bon Hoffa x Opening Night (Canny Lad )
12
10.6
20/1
T: C Heywood
R: Nick Heywood (54)
20/1
4m Danroad x Jetset Doll (Jetball )
Race 4 - Race Day Committee Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:13.59
Prizemoney: $8,000
1
5/1
T: G D'Altorio
R: M Heagney (55.5)
5/1
Winning siblings: Quindelop,
2
2.0
9/1
T: A E Barton
R: S Pollard (55)
9/1
4g Danzero x Lithgow Flash (Mark Of Esteem )
3
1.5
7/1
T: N J Olive
R: R Bensley (56.5)
7/1
4
6.2
8/1
T: W G Carroll
R: A Bloomfield (57)
8/1
3g Zizou x Danzabelle (Danzatore )
5
6.6
9/1
T: Jade McDonald
R: Ms A Masters (55)
9/1
4m Econsul x Ruby Rosewyn (Zeditave )
6
6.8
7/1
T: P S Clancy
R: Simon Miller (58.5)
7/1
7
7.2
20/1
T: G J Colvin
R: Nick Heywood (56)
20/1
4g Estambul x Marie Rambert (Common Grounds )
8
7.4
6/1
T: Andrew Sheahan
R: Chynna Marston (54.5)
6/1
5m Elusive Quality x Meika (Mark Of Esteem )
9
7.7
4/1F
T: R Cole
R: Brad Clark (55.5)
4/1F
4m Churchill Downs x Little Fishes (Encosta De Lago )
10
7.9
7/1
T: A L McRae
R: K Sweeney (57)
7/1
7g Al Maher x Just For Fun (Crown Jester )
11
11.0
16/1
T: G P Vella
R: B P Ward (57)
16/1
3f Elvstroem x Ku De Tah (Spinning World )
12
13.4
20/1
T: Jim Cerchi Jnr
R: Ms R Williams (55)
20/1
4m Elvstroem x Fantastic Voyage (Quest For Fame )
Race 5 - Wagga Plumbing Service (Bm55) (1800m)
Class: Benchmark 55 Track: Slow(7) Time: 1:54.50 (35.91)
Prizemoney: $8,000
1
15/8F
T: S Spackman
R: Nick Heywood (55.5)
15/8F
4m Dane Shadow x Silky Oak (Green Desert )
Winning siblings: Fulfil A Wish, Thud,
2
2.8
4/1
T: M J Smith
R: R M Saxton (61)
4/1
6g Octagonal x Revive (Revoque )
3
2.9
11/2
T: P S Clancy
R: Ms K A Smart (57)
11/2
5g Southern Image x Our Slew (Gilded Time )
4
3.0
11/1
T: S Aldridge
R: Brad Clark (56)
11/1
6g My Patriarch x Barbie (Kenny's Best Pal )
5
3.3
12/1
T: Danny Parsons
R: A Bloomfield (55)
12/1
6
4.5
16/1
T: A L McRae
R: M A Cahill (54)
16/1
7m Nothin' Leica Dane x Singarda (Unbridled's Song )
7
5.3
9/1
T: B F Cavanough
R: Ms R Williams (58)
9/1
6g Racer's Edge x El Tacino (El Qahira )
8
7.0
Arwoc (5)
6/1
T: K R Parsons
R: K Sweeney (58)
6/1
5g Reset x Briar Lady (Langfuhr )
9
7.2
15/1
T: G P Vella
R: S Pollard (59)
15/1
5g Foreplay x Twilight Hour (Star Way )
10
9.5
20/1
T: T G Sutherland
R: M Travers (54.5)
20/1
4g Enemy Of Average x Lionette (Lion Cavern )
11
11.4
16/1
T: N J Olive
R: R Bensley (54)
16/1
5m Strada x Swinging The Blues (Celtic Swing )
12
18.5
12/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: B P Ward (54)
12/1
4g Strada x Temple Of Heaven (Singspiel )
Race 6 - Wagga Endoscopy Centre Hcp-C1 (1200m)
Class: Class 1 Track: Slow(7) Time: 1:12.68 (35.82)
Prizemoney: $8,000
1
2/1F
T: Matthew Dale
R: B P Ward (58)
2/1F
3f Dubawi x Bellevent (Special Bond )
Winning siblings: Dripping Carats, Tip Jar,
2
2.3
16/1
T: M J Smith
R: R M Saxton (55)
16/1
3
3.3
11/4
T: C Heywood
R: Nick Heywood (56)
11/4
4
5.7
40/1
T: T G Sutherland
R: M Travers (54)
40/1
4m Dylan Thomas x Selene's Bequest (Lion Cavern )
5
7.1
20/1
T: J W Marzol
R: A Bloomfield (57.5)
20/1
4g Shaft x Regal Topic (Barathea )
6
8.0
30/1
T: G D'Altorio
R: M Heagney (54)
30/1
4m Niello x Desserts (Desert Prince )
7
9.1
7/1
T: Ms D Prest
R: K Sweeney (56.5)
7/1
8
10.4
16/1
T: T G Sutherland
R: Ms K A Smart (52)
16/1
3f Supreme Class x Brisk Lynn (Sir Laurence )
9
11.6
40/1
T: Michael Loftus
R: M A Cahill (54)
40/1
8g Bootleg x Papal City (Papal Power )
10
11.7
20/1
T: D P Blundell and Ms M Russell
R: Anthony Boyd (54.5)
20/1
4g Marwina x Laureate Lady (Clear Choice )
11
15.1
5/1
T: B F Cavanough
R: Ms R Williams (60.5)
5/1
4m Bernardini x Native Jester (Rory's Jester )
12
20.3
25/1
T: P J Bloomfield
R: Brad Clark (54.5)
25/1
6g Seidnazar x Fingerprint (Night Shift )
Race 7 - Pirtek Hcp (C3) (1000m)
Class: Class 3 Track: Slow(7) Time: 0:59.54 (34.48)
Prizemoney: $8,000
1
3/1
T: C Heywood
R: Nick Heywood (54)
3/1
5g Hemingway x La Turba (Groucho )
Winning siblings: Dextrus, Lautrec, Leucura, Mr Kinks, Nothing, Piquant,
2
0.4
5/2F
T: J W Marzol
R: B P Ward (57)
5/2F
4g Strategic x Zaroyale (Zabeel )
3
2.3
3/1
T: P S Clancy
R: Ms K A Smart (56)
3/1
5g Zariz x Switch To Diamonds (Switch In Time )
4
4.8
5/1
T: S T Lanyon
R: B Vale (55)
5/1
7g Lord Ted x Storm Kitten (Prince Of Birds )
5
5.0
9/1
T: D J Rolfe
R: K Sweeney (54)
9/1
6g Dance Dreamer x Whinama (Fine Offer )
6
5.1
20/1
T: A L McRae
R: M A Cahill (54)
20/1
6g Magic Albert x Cold Comfort (Nuclear Freeze )
7
8.1
5/1
T: N J Osborne
R: Anthony Boyd (53.5)
5/1
5g Beautiful Crown x Ready To Strike (More Than Ready )
8
8.4
10/1
T: T G Sutherland
R: M Travers (54)
10/1
5m Alert x Bargain Hunter (Sir Laurence )
9
14.9
50/1
T: K R White
R: A Bloomfield (54)
50/1
6g E Dubai x Jovial Miss (Bellotto )