Breednet Results

WANGARATTA - Monday, August 15

Race 1 - Ga Cheshire & Sons Mdn Plate (1590m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:39.28
Prizemoney: $20,000
1
6/1
T: R K Challis
R: J Benbow (56.5)
6/1
4m Road To Rock x Vestvagoy (NZ) (Victory Dance (IRE))
Winning siblings: Irish Connection, Lofoten Road,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/2
T: D K Weir
R: Jack Hill (54)
11/2
3
4.6
12/1
T: Darryl McNeil
R: Jye McNeil (58.5)
12/1
5g Bushranger (IRE) x Indian Classic (Western Symphony (USA))
4
7.0
60/1
T: M J Cerchi
R: J Mallyon (56.5)
60/1
4m Al Maher x Possessed (Scenic (IRE))
5
7.1
15/2
T: Russell Osborne
R: Jarrod Fry (58.5)
15/2
4g Street Sense (USA) x Desert Ibis (Desert Prince (IRE))
6
7.2
14/1
T: E W Nichols
R: C A Robertson (56.5)
14/1
5m Oamaru Force x Why Bother (Ladoni (GB))
7
7.9
1/1F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (58.5)
1/1F
4h Zabeel (NZ) x Eloa (NZ) (Volksraad (GB))
8
8.0
100/1
T: Peter Smith
R: C R Brown (56.5)
100/1
8m Masterprint x Lady Rushdale (Bletchalot (NZ))
9
8.2
50/1
T: Ms R Hoysted
R: R McLeod (58.5)
50/1
5g Ladoni (GB) x Lavnova (Delago Brom )
10
8.7
30/1
T: Adam O'Neill
R: P T Holmes (58.5)
30/1
11
9.7
20/1
T: Adam O'Neill
R: C J Parish (56.5)
20/1
5m Holy Roman Emperor (IRE) x Abu Zayan (GB) (Mark Of Esteem (IRE))
12
14.2
80/1
T: Peter Smith
R: Ms G Cartwright (55.5)
80/1
5g Churchill Downs x High 'n' Classy (With Class (CAN))
13
26.2
30/1
T: Cathleen Wilson
R: Alan Creighton (56.5)
30/1
6m Tsigane (FR) x Falak Of Luck (Falak (USA))
Race 2 - Tim McCurdy Mp Mdn Plate (1170m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:09.38
Prizemoney: $20,000
1
Ashlor (1)
6/1
T: D J McCarthy
R: J Kissick (58)
6/1
Winning siblings: Ashdam, Nicholls Court,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.3
4/1F
T: Anthony Chibnall
R: Ms L J Meech (58)
4/1F
3g Henrythenavigator (USA) x Rhythm And Green (Jade Robbery (USA))
3
2.5
9/2
T: C Maher
R: L Nolen (58)
9/2
112019 Inglis Melbourne Gold Yearling Sale
Vendor: Chatswood Stud, Seymour
Buyer: Withdrawn
4
3.9
11/1
T: S J Richards
R: Regan Bayliss (58)
11/1
3g Hinchinbrook x Special Test (Octagonal (NZ))
5
7.7
30/1
T: Ms S Naylor
R: A Mallyon (58)
30/1
3g Bel Esprit x Flaminia (Golden Snake (USA))
6
8.0
5/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (56)
5/1
3f Helmet x River Crossing (Bellotto (USA))
7
9.5
13/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (56)
13/2
3f Lope De Vega (IRE) x Making Mischief (IRE) (Medaglia D'Oro (USA))
8
9.9
12/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Ben Thompson (56)
12/1
3f Denman x Otravez (Redoute's Choice )
9
10.1
50/1
T: J E and C Ledger
R: M Pegus (58)
50/1
3g Reward For Effort x Limoncelli (Encosta De Lago )
10
16.1
25/1
T: Russell Osborne
R: Jarrod Fry (56)
25/1
3f Hillman x Lim's Falcon (Fasliyev (USA))
11
23.1
11/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (58)
11/2
3g Bel Esprit x Centexpress (NZ) (Centaine )
Race 3 - Anytime Fitness Wangaratta Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:26.09
Prizemoney: $20,000
1
4/9F
T: M G Price
R: M J Dee (56)
4/9F
3g Smart Missile x Some Girls Do (NZ) (More Than Ready (USA))
Winning siblings: Jupara Prince, Some Do, Wicked Whitt,
This nick: 14 runners; 11 winners; 1 SW. Details
2
4.0
16/1
T: David and Coral Feek
R: Alan Creighton (56.5)
16/1
4m Golden Snake (USA) x Medici Mistress (Weasel Clause )
3
7.5
16/1
T: Michael Roebuck
R: Jye McNeil (54)
16/1
4
8.0
11/1
T: M Sell
R: C Nicoll (54)
11/1
3f Stryker x Stagerush (Giant's Causeway (USA))
5
8.1
11/2
T: D K Weir
R: Jack Hill (58.5)
11/2
4g Thorn Park x Valdorado (NZ) (Danske (NZ))
6
8.8
Ennis (6)
66/1
T: M J Cerchi
R: J Mallyon (56.5)
66/1
4m Hidden Dragon x She Likes To Party (Quest For Fame (GB))
7
11.1
50/1
T: R T Dale
R: R N Booth (58.5)
50/1
7g Handsome Ransom x Celtic Symphony (NZ) (Traditionally (USA))
8
11.6
40/1
T: Russell Osborne
R: Jarrod Fry (56)
40/1
3g Host (CHI) x Kaeduna (Johannesburg (USA))
9
23.6
12/1
T: B J McCarthy
R: Regan Bayliss (58.5)
12/1
4h Danzero x Sunset Golden (Johannesburg (USA))
Race 4 - Sign Effects Wangaratta (Bm58) (1100m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(7) Time: 1:05.84
Prizemoney: $16,000
1
7/1
T: Russell Osborne
R: Jarrod Fry (58.5)
7/1
5g Redente x Souhait (Secret Savings (USA))
Winning siblings: Nederburg,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/2F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (58)
7/2F
4m Exceed And Excel x Off The Planet (Fusaichi Pegasus (USA))
3
1.5
Armona (1)
12/1
T: Peter Smith
R: Ms G Cartwright (59)
12/1
9g Monashee Mountain (USA) x Lady Of Aragon (Rustic Amber (IRE))
4
1.6
9/2
T: J E and C Ledger
R: Damian Lane (60)
9/2
6g More Than Ready (USA) x Royal Mask (Royal Academy (USA))
5
2.8
10/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: Ben Thompson (54)
10/1
4g Mossman x Acinonyx (Catbird )
6
3.1
4/1
T: Ms H Davies
R: M Pegus (61.5)
4/1
4g Big Brown (USA) x Palo Duro (More Than Ready (USA))
7
3.3
8/1
T: B J McCarthy
R: M Aitken (59.5)
8/1
8
3.8
12/1
T: G Philpot
R: Jessie Philpot (52)
12/1
9
6.3
7/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Dean Holland (60)
7/1
5g Churchill Downs x Miss Boss (Bellotto (USA))
10
7.0
50/1
T: Peter Smith
R: C R Brown (57)
50/1
8m Masterprint x Queen's Valour (Proven Valour )
11
22.0
30/1
T: B J Goodwin
R: Regan Bayliss (57)
30/1
5m Strategic x Not So Subtle (Agnes World (USA))
Race 5 - Wangaratta Bearings (Bm64) (2050m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 2:08.49
Prizemoney: $20,000
1
2/1F
T: Andrew Dale
R: M Aitken (60)
2/1F
5g Don Eduardo (NZ) x Carluke (Tierce )
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/2
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Jordan Childs (58.5)
11/2
8g Delago Brom x Stylish Bride (USA) (Unbridled (USA))
3
2.6
Ferrero (10)
25/1
T: Colin McGillivray
R: J Benbow (54)
25/1
6m Easy Choice x Easter Bunny (NZ) (Cape Cross (IRE))
4
2.7
4/1
T: P Morgan and C Widdison
R: Ms L J Meech (55.5)
4/1
5
3.9
9/1
T: D S Archard
R: R N Booth (54)
9/1
6m Rakti (GB) x Schmatte (Octagonal (NZ))
6
4.9
8/1
T: D J O'Prey
R: Brooke Sweeney (53.5)
8/1
5m Casino Prince x La Brava (GER) (Dashing Blade (GB))
7
6.4
4/1
T: J P Salanitri
R: Dean Holland (55)
4/1
5g Nadeem x Mine Game (General Nediym )
8
7.9
20/1
T: J E and C Ledger
R: Ben Thompson (54.5)
20/1
5m Zabeel (NZ) x Lady Fashion (NZ) (Stravinsky (USA))
Race 6 - Wilson Medic Rising Stars-Bm58 (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(7) Time: 1:25.89
Prizemoney: $16,000
1
5/1
T: G A Thornton
R: Ms S Thornton (57.5)
5/1
5m Tough Speed (USA) x Dear Friend (Ladoni (GB))
This nick: 12 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.3
7/2F
T: Andrew Payne
R: Lucinda Doodt (58.5)
7/2F
7g Danroad x Senorita Rosay (NZ) (Senor Pete (USA))
3
4.1
15/1
T: Keith Bourke
R: Ben Thompson (56)
15/1
5m Sharkbite x Joffa Long (Rapid Man )
4
4.2
12/1
T: P Trotter
R: Jack Martin (54)
12/1
7m Old Deuteronomy (USA) x Darsawye (Eagle Eyed (USA))
5
4.3
8/1
T: R P Wellington
R: M Aitken (56)
8/1
9g Elusive City (USA) x Kapilas (NZ) (Carnegie (IRE))
6
5.1
9/2
T: G A Osborne
R: Tahlia Hope (54)
9/2
7
9.3
4/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (61)
4/1
4g Beneteau x Full Noise (NZ) (Kaapstad (NZ))
8
9.8
11/1
T: Jarrod Robinson
R: Jye McNeil (54.5)
11/1
7m Lago Delight x Highest Peak (Voltage Peak )
9
10.0
16/1
T: Charlotte Littlefield
R: Chelsea Hall (58)
16/1
6g Any Given Saturday (USA) x Winning Time (Gilded Time (USA))
10
11.8
9/1
T: Charlotte Littlefield
R: M J Dee (56.5)
9/1
6m Testa Rossa x Golden Shoe (NZ) (Deputy Governor (USA))
11
12.5
Ahsha (13)
20/1
T: D S Archard
R: Ms G Cartwright (51.5)
20/1
4m Primus x Street Goddess (Street Cry (IRE))
12
14.3
50/1
T: Linc Sullivan
R: Jordan Childs (58)
50/1
7m Denon (USA) x Like It Is (Distorted Humor (USA))
Race 7 - Crownbet (Bm78) (1400m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(7) Time: 1:25.02
Prizemoney: $20,000
1
20/1
T: Lee and Shannon Hope
R: M Aitken (55)
20/1
5g Amadeus Wolf (GB) x Paru's Pride (Lion Cavern (USA))
Winning siblings: Cosmosnip,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/2F
T: P Morgan and C Widdison
R: Regan Bayliss (57.5)
7/2F
5m Any Given Saturday (USA) x New Sensation (Dolphin Street (FR))
3
0.6
20/1
T: J P Salanitri
R: Dean Holland (55)
20/1
8m Bel Esprit x Miss Lardydar (Cossack Warrior )
4
1.8
5/1
T: M G Price
R: M J Dee (54)
5/1
5
1.9
13/2
T: L J Lake
R: M Pegus (58)
13/2
6g Purrealist x Smytzer's Thunder (Thunder Gulch (USA))
6
2.0
20/1
T: D J McCarthy
R: Ms A Masters (57.5)
20/1
6g Magnus x Vita (Thunder Gulch (USA))
7
2.5
7/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Tahlia Hope (54)
7/1
6g Any Suggestion x Western World (GB) (Gone West (USA))
8
3.0
Moulin (11)
20/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: J R Todd (54)
20/1
6m God's Own x Grand Vue (Scenic (IRE))
9
4.5
12/1
T: K F Hanley
R: Simon Miller (56)
12/1
7m Magnus x Fashion Gala (Encosta De Lago )
10
6.8
Ashdam (1)
11/2
T: D J McCarthy
R: J Kissick (60)
11/2
11
9.3
12/1
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (58)
12/1
8g Manner Hill x Rose Of Kinselmac (Bureaucracy (NZ))
12
10.8
9/1
T: C J Cassar
R: Brooke Sweeney (54)
9/1
8g Ad Valorem (USA) x Zebithea (Barathea (IRE))
Race 8 - Bi-Rite Home Appliances (Bm58) (1590m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(7) Time: 1:39.51
Prizemoney: $16,000
1
16/1
T: Paul Rocke
R: Alan Creighton (57)
16/1
5m Excites x Special Package (Secret Savings (USA))
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
4/1F
T: Andrew Payne
R: Lucinda Doodt (59)
4/1F
5g Street Hero (USA) x On Southbank (Festival Hall (IRE))
3
0.9
6/1
T: B J McCarthy
R: Regan Bayliss (59)
6/1
7g Keltrice x Yamemma (Molokai Prince )
4
2.1
11/2
T: Lee and Shannon Hope
R: C J Parish (59)
11/2
5
3.6
9/1
T: C W Little
R: L Nolen (60)
9/1
6
4.3
9/2
T: J E and C Ledger
R: Damian Lane (61)
9/2
4g Domesday x Grant's Moon (USA) (Malibu Moon (USA))
7
4.4
Iceconi (11)
25/1
T: Martin Stein
R: Ms G Cartwright (55)
25/1
8m Bianconi (USA) x Royal Repertoire (Royal Academy (USA))
8
5.4
14/1
T: R J Coombes
R: A Mallyon (57.5)
14/1
5m Keltrice x Dolphin Serenade (Dolphin Street (FR))
9
5.5
12/1
T: Ms A Yates
R: C A Robertson (59.5)
12/1
7g Pentire (GB) x Sent To War (NZ) (Centaine )
10
8.5
15/1
T: Rhys Archard
R: M Pegus (59)
15/1
11
12.0
9/2
T: C J Cassar
R: Brooke Sweeney (57)
9/2
7g Golan (IRE) x Clown Princess (Anabaa (USA))