Breednet Results

WARWICK FARM - Saturday, January 7

Race 1 - Happy 2017 Hcp (1200m)
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:13.12 (35.20)
Prizemoney: $100,000
1
25/1
T: David Payne
R: B Shinn (57)
25/1
Winning siblings: Purrari,
2
0.8
4/7F
T: G Portelli
R: B Melham (58)
4/7F
2c Not A Single Doubt x Cheetara (More Than Ready (USA))
3
1.8
12/1
T: B A Johnson
R: G Buckley (57)
12/1
2g Dubleo (USA) x Lady Lovenot (Diatribe )
4
1.9
60/1
T: G K White
R: J R Collett (56)
60/1
2c Snitzel x River Thames (Fastnet Rock )
5
2.0
9/4
T: M, W and J Hawkes
R: C Reith (57)
9/4
2c Choisir x Volcada (NZ) (Stravinsky (USA))
6
2.9
20/1
T: M F Van Gestel
R: A Hyeronimus (55)
20/1
2g Benfica x Brookton Dawn (Testa Rossa )
Race 2 - Tab Rewards (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(7) Time: 1:24.47 (35.97)
Prizemoney: $100,000
1
11/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (55)
11/2
3g Snitzel x Workhard (Red Ransom (USA))
Winning siblings: Payroll,
2
3.3
France (3)
4/1
T: P and P Snowden
R: B Shinn (58)
4/1
3c Redoute's Choice x Miss Marielle (Encosta De Lago )
3
3.5
7/2
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (58.5)
7/2
3c Northern Meteor x Exhibit (Octagonal (NZ))
4
4.2
80/1
T: S I Singleton
R: Ms J Taylor (53)
80/1
3f Tickets x Last Dollars (Beautiful Crown (USA))
5
5.1
11/4F
T: M, W and J Hawkes
R: C Reith (59)
11/4F
6
5.2
6/1
T: Joseph Pride
R: Tim Clark (56)
6/1
3g Sebring x La Goulue (Danehill Dancer (IRE))
7
7.7
10/1
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
10/1
3c Master Of Design x Sarchi Lodge (Grand Lodge (USA))
8
8.3
9/1
T: C J Waller
R: J R Collett (57.5)
9/1
3g Mossman x Vintage Blend (Cape Cross (IRE))
Race 3 - Australian Turf Club (Bm78) (1400m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(7) Time: 1:25.54 (36.40)
Prizemoney: $100,000
1
Lycia (5)
7/2
T: J A O'Shea
R: J Doyle (57.5)
7/2
4m Medaglia D'Oro (USA) x Latona (GB) (Fantastic Light (USA))
Winning siblings: Kusari, Paximadia, Phaistos,
2
0.3
15/1
T: K A Lees
R: G Schofield (58.5)
15/1
3f Beneteau x Imtops (High Rolling )
3
0.5
7/2
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (57)
7/2
4m Lonhro x Indalama (Commands )
4
1.3
13/4F
T: C J Waller
R: L Magorrian (58.5)
13/4F
5m Zabeel (NZ) x Jazzella (NZ) (Black Minnaloushe (USA))
5
3.3
7/2
T: K J Parker
R: B Shinn (58)
7/2
4m Pendragon (NZ) x Hayaat (Montjeu (IRE))
6
3.5
5/1
T: C Karakatsanis
R: J Ford (58.5)
5/1
4m Magic Albert x Sexyaz (Catbird )
7
4.1
100/1
T: R W Steiner
R: J Innes Jnr (51)
100/1
5m Zizou x Prodigal Miss (High Rolling )
Race 4 - Tab Highway Hcp (C3) (1100m)
Class: Class 3 Track: Soft(7) Time: 1:05.19 (34.71)
Prizemoney: $60,000
1
5/2
T: K Dryden and S Collings
R: B Shinn (57.5)
5/2
5m Choisir x Prayer Time (Genuine (JPN))
Winning siblings: Bendoura, Heaven's Choice, Piping Roller,
2
1.3
Yasnat (1)
5/2F
T: Matthew Dale
R: Deanne Panya (55)
5/2F
4m Written Tycoon x Loving Excess (Exceed And Excel )
3
4.1
Nicof (5)
9/1
T: N J Osborne
R: B McDougall (52.5)
9/1
5g Nicconi x Falqueen (Falbrav (IRE))
4
4.7
Farah (6)
7/2
T: P H Bloomfield
R: J Ford (54)
7/2
5g Commands x Hot Legs (Covetous )
5
5.7
8/1
T: T S Howlett
R: G Buckley (53)
8/1
3f Street Sense (USA) x Ioness (Canny Lad )
6
6.1
8/1
T: T J Robinson
R: J Bowman (56)
8/1
6g Choisir x Star Mystic (Flying Spur )
7
8.2
16/1
T: C Lundholm
R: J R Collett (56)
16/1
4g Snippetson x Sippa Bubbly (Beautiful Crown (USA))
8
8.9
15/1
T: D A Williams
R: J Innes Jnr (51)
15/1
3g Commands x Supamach (IRE) (Machiavellian (USA))
Race 5 - Schweppes (Bm92) (1400m)
Class: Benchmark 92 Track: Soft(7) Time: 1:24.09 (35.80)
Prizemoney: $100,000
1
8/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (54.5)
8/1
4g Reward For Effort x Tzaress (NZ) (Stravinsky (USA))
Winning siblings: Premium Reward, Tony's Reward,
2
1.8
5/4F
T: Bjorn Baker
R: Deanne Panya (50.5)
5/4F
4m Makfi (GB) x Imposingly (Zabeel (NZ))
3
3.1
6/1
T: Richard Litt
R: A Hyeronimus (54.5)
6/1
7m Song Of Tara (IRE) x What A Giggle (Air De France (USA))
4
7.7
6/4
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (51)
6/4
Race 6 - Tab.Com.Au (Bm81) (1600m)
Class: Benchmark 81 Track: Soft(6) Time: 1:38.56 (35.79)
Prizemoney: $100,000
1
4/1
T: C J Waller
R: B Shinn (56.5)
4/1
5g Road To Rock x Minori Express (Green Line Express (USA))
2
1.3
15/1
T: K A Lees
R: J Bowman (57.5)
15/1
6g Magic Albert x Laguna Lass (Orpen (USA))
3
3.1
6/4F
T: M, W and J Hawkes
R: J Ford (53)
6/4F
4
3.7
5/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (55.5)
5/1
5m Tale Of The Cat (USA) x Vinavion (Flying Spur )
5
6.7
5/2
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (55)
5/2
5g Road To Rock x Myladys (NZ) (Kingfisher Mill (USA))
Race 7 - Summer Sprint (1000m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 0:57.71 (34.17)
Prizemoney: $100,000
1
4/1
T: K A Lees
R: G Schofield (54)
4/1
Winning siblings: Winning Fellowship,
2
2.0
25/1
T: G L Frazer
R: B McDougall (52)
25/1
9g Hussonet (USA) x Emmaagh (Regal Classic (CAN))
3
2.8
7/2
T: Ms K Waugh
R: B Shinn (61)
7/2
6g Dylan Thomas (IRE) x Oxford Princess (Magic Ring (IRE))
4
4.1
5/2F
T: Joseph Pride
R: Tim Clark (57)
5/2F
5g Manhattan Rain x Fashion Police (Elusive Quality (USA))
5
4.7
11/1
T: J L Jarvis
R: K McEvoy (54.5)
11/1
7g Za-Im (GB) x Glow Of Light (King Ivor )
6
5.2
8/1
T: G Portelli
R: Deanne Panya (50)
8/1
7
5.5
25/1
T: T S Howlett
R: J Innes Jnr (51)
25/1
5m I Am Invincible x Cupro (Naturalism (NZ))
8
6.5
80/1
T: P M Farrell
R: Ms K O'Hara (53)
80/1
7m Lion Heart (USA) x Cash Crazy (Secret Savings (USA))
9
6.6
30/1
T: Ken Tynan
R: A Adkins (51)
30/1
10g Marwina x Danse Pas (Danehill Dancer (IRE))
10
7.0
5/1
T: A J Edmonds
R: M J Dee (53)
5/1
3g I Am Invincible x Pacific Dreams (Desert Prince (IRE))
11
8.2
80/1
T: Ms J Pracey
R: G Buckley (53)
80/1
6g Ad Valorem (USA) x Reiby Royale (Desert Prince (IRE))
Race 8 - #theraces Sprint (Bm85) (1200m)
Class: Benchmark 85 Track: Soft(6) Time: 1:11.10 (35.58)
Prizemoney: $100,000
1
Kudero (6)
20/1
T: C E Conners
R: B McDougall (55.5)
20/1
6g Choisir x Bomba (Last Tycoon (IRE))
2
1.3
Alart (9)
8/1
T: P M Farrell
R: J R Collett (55)
8/1
4m Excellent Art (GB) x Al Sahra (Desert Sun (GB))
3
2.6
11/4F
T: David Pfieffer
R: Tim Clark (61)
11/4F
5g Cheval De Troy (NZ) x She's No Miss (Desert King (IRE))
4
2.7
4/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (57.5)
4/1
5m Myboycharlie (IRE) x Butters (USA) (El Prado (IRE))
5
3.3
15/1
T: Ms J Bowen
R: Deanne Panya (51.5)
15/1
5g Duke Of Marmalade (IRE) x Eminent Lady (Sir Laurence (NZ))
6
4.0
15/1
T: Wayne Seelin
R: L Magorrian (54)
15/1
6g Choisir x A Little Naughty (Rustic Amber (IRE))
7
4.1
9/1
T: G R Nickson
R: B Shinn (59)
9/1
4g Beneteau x Ivyrose (Strategic )
8
4.9
8/1
T: A G Scorse
R: A Adkins (52.5)
8/1
4g Floral Dynamite x Late Declaration (Halo Homewrecker (USA))
9
5.1
Bogie (15)
8/1
T: Matthew Smith
R: J Innes Jnr (51.5)
8/1
10
6.4
Braces (11)
20/1
T: G D Hickman
R: K McEvoy (54.5)
20/1
5g Duporth x Mount Juliet (NZ) (O'Reilly (NZ))
11
6.5
Rolston (17)
66/1
T: P O'Grady
R: Ms N Burrells (50)
66/1
8g Ad Valorem (USA) x Glenbawn (Bigstone (IRE))
12
11.2
9/1
T: C J Waller
R: J Bowman (60)
9/1
5g I Am Invincible x Belle Mia (NZ) (Zabeel (NZ))
Race 9 - Tab (Bm77) (1400m)
Class: Benchmark 77 Track: Soft(6) Time: 1:24.65 (36.07)
Prizemoney: $100,000
1
3/1F
T: T R Martin
R: A Hyeronimus (56)
3/1F
Winning siblings: Hapaira, Show Up, Speedy Sam,
2
1.3
5/1
T: P and P Snowden
R: B Shinn (57)
5/1
4g Northern Meteor x Zaiyda (NZ) (Zabeel (NZ))
3
1.8
20/1
T: T J Robinson
R: J Ford (59.5)
20/1
6g Domesday x Greendale Lass (Alzao (USA))
4
1.9
7/2
T: C J Waller
R: J Innes Jnr (57)
7/2
4g Lonhro x Hootenanny (Best Western )
5
2.0
5/1
T: C J Waller
R: J Bowman (58)
5/1
4g Nicconi x Decibeel (NZ) (Zabeel (NZ))
6
2.2
14/1
T: G A Ryan
R: Travis Wolfgram (60)
14/1
6g Starcraft (NZ) x Rose O' War (Danehill (USA))
7
3.5
8/1
T: C E Conners
R: B McDougall (52.5)
8/1
8
5.9
15/2
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (57.5)
15/2
4h Redoute's Choice x Wiener (More Than Ready (USA))
9
8.6
Paragon (11)
66/1
T: J G Sargent
R: A Adkins (54.5)
66/1
5g Reaan x Zejester (Rory's Jester )
10
11.0
15/1
T: A J Cummings
R: B El-Issa (53)
15/1
5g War Pass (USA) x Splendid Thing (Encosta De Lago )