Breednet Results

WATERLEA - Friday, April 28

Race 1 - Lee & Laurie Wilde Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:57.23
Prizemoney: $10,000
1
Tabard (3)
1/1F
T: K T Myers
R: C W Johnson (58)
1/1F
3g Coats Choice (AUS) x Sparkler (Bigstone (IRE))
Winning siblings: Fireworks, Miners Rest,
2
1.3
6/6
T: G and D Rogerson
R: R J Hannam (56)
6/6
3f Duelled (AUS) x Cullcha (Cullen (AUS))
3
1.8
4/4
T: G and D Rogerson
R: T R Moseley (58.5)
4/4
4g Makfi (GB) x Spectralia (JPN) (Dream Well (FR))
4
3.1
2/2
T: K T Myers
R: D A Hirini (56.5)
2/2
4g Patapan (USA) x Ballsinyourcourt (No Excuse Needed (GB))
5
4.1
5/5
T: P J Rudkin
R: L T Hemi (53)
5/5
2f Showcasing (GB) x Mac Five (Faltaat (USA))
6
5.4
Beltoy (7)
3/3
T: S L Brown
R: L J Allpress (53)
3/3
2f Per Incanto (USA) x Gee Baby (Exploding Prospect (USA))
Race 2 - Burkhart Fisheries (Bm85) (1000m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(3) Time: 0:55.84
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: S L Brown
R: L J Allpress (58)
1/1F
6g Sandtrap (USA) x Gee Baby (Exploding Prospect (USA))
2
1.0
2/2
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (54)
2/2
4g Testa Rossa (AUS) x Sheerama (AUS) (Catbird (AUS))
3
1.5
3/3
T: K T Myers
R: D A Hirini (55.5)
3/3
5m Iffraaj (GB) x Ciampino (AUS) (Woodman (USA))
4
1.6
7/6
T: Andrew Carston
R: R Firdhaus (51)
7/6
4m Keeper (AUS) x Celtic Rose (Pins (AUS))
5
2.6
Saber (6)
5/4
T: G and D Rogerson
R: R J Hannam (56.5)
5/4
5g Swiss Ace (AUS) x Lichen Moss (AUS) (Mossman (AUS))
6
3.1
6/7
T: K T Myers
R: S J Macnab (66)
6/7
6g Mettre En Jeu x Quality Eyes (AUS) (Danzero (AUS))
7
3.4
4/5
T: K T Myers
R: P Shaikh (56.5)
4/5
5m Swiss Ace (AUS) x Amica Giovane (Bertolini (USA))
8
4.9
9/9
T: P J Rudkin
R: L T Hemi (54)
9/9
9
6.2
8/8
T: T Charles and P Corbett
R: T R Moseley (54)
8/8
4m Mr. Nancho (ARG) x Cordoba (Storm Creek (USA))
10
8.7
10/10
T: M L Price
R: G A Jogoo (56.5)
10/10
8g My Halo (ARG) x Durham Lass (AUS) (Honour And Glory (USA))
Race 3 - More Fm Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.28
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: K T Myers
R: R J Hannam (58.5)
1/1F
Winning siblings: Allegro Dehere, Coeur De Hero, Fasdehere,
2
0.5
3/3
T: G and D Rogerson
R: T R Moseley (56.5)
3/3
4m Fastnet Rock (AUS) x Unusual Choice (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
3
2.5
Essdee (2)
5/5
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (58.5)
5/5
4g Bachelor Duke (USA) x Hormones (AUS) (Commands (AUS))
4
3.3
7/7
T: Ms D Green
R: L T Hemi (56.5)
7/7
5
4.8
Nabiac (3)
2/2
T: G and D Rogerson
R: L J Allpress (58.5)
2/2
4g Tavistock x Game Duchess (AUS) (Montjeu (IRE))
6
5.1
Eion (4)
6/6
T: K T Myers
R: D A Hirini (56)
6/6
3g Man Of Power (AUS) x Powers (Grosvenor )
7
8.1
4/4
T: Andrew Carston
R: Ms K Williams (56)
4/4
3f Per Incanto (USA) x Chatto Creek (Desert Prince (IRE))
Race 4 - Dominion Salt (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:23.35
Prizemoney: $10,000
1
1/3F
T: G and D Rogerson
R: L J Allpress (55)
1/3F
2
0.3
5/5
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (56.5)
5/5
5g Darci Brahma x Miss Elusive (AUS) (Elusive Quality (USA))
3
0.8
2/2
T: K T Myers
R: L T Hemi (59)
2/2
4g Excellent Art (GB) x Fraise (Stravinsky (USA))
4
2.6
7/8
T: M R Tapper
R: Ms K Williams (54.5)
7/8
5m Sakhee's Secret (GB) x Novice Mistress (Almutawakel (GB))
5
3.1
Chic (5)
3/1
T: K T Myers
R: S J Macnab (53.5)
3/1
6
4.6
Castup (4)
4/4
T: D M Crozier
R: R Firdhaus (54)
4/4
5g Towkay (AUS) x Agra (Danasinga (AUS))
7
6.1
6/6
T: M and M Pitman
R: P Shaikh (54.5)
6/6
5m Thorn Park (AUS) x Kate's Talent (Montjeu (IRE))
8
6.4
Arapito (11)
9/9
T: Ms P Robson
R: L Callaway (54)
9/9
4m Battle Paint (USA) x Reremoana (Legion (AUS))
9
8.2
8/7
T: K T Myers
R: D A Hirini (56.5)
8/7
4g Iffraaj (GB) x Alrosa (Don Eduardo )
10
15.0
Funny (9)
10/10
T: T Charles and P Corbett
R: D L Turner (55)
10/10
5m Road To Rock (AUS) x Tickles (Montjeu (IRE))
Race 5 - Woodbourne Tavern (Bm75) (1400m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 1:24.10
Prizemoney: $10,000
1
2/2
T: G and D Rogerson
R: L J Allpress (57.5)
2/2
5m Postponed (USA) x Subglacial (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
Winning siblings: Below Zero, Frozen, Laundy, Lord Snow,
2
1.3
1/1F
T: K T Myers
R: S J Macnab (55)
1/1F
5m Shaft (AUS) x Fraise (Stravinsky (USA))
3
1.4
6/5
T: M R Tapper
R: Ms K Williams (56)
6/5
4m Per Incanto (USA) x Danse Sauvage (Montjeu (IRE))
4
2.7
3/4
T: D M Crozier
R: R J Hannam (58)
3/4
5g Battle Paint (USA) x Misdee (Stark South (USA))
5
3.2
5/6
T: K T Myers
R: D A Hirini (55.5)
5/6
6
3.3
4/3
T: K and P Hughes
R: C W Johnson (58)
4/3
5m Coats Choice (AUS) x Custom Maid (Centaine (AUS))
7
5.8
7/7
T: T Charles and P Corbett
R: T R Moseley (59)
7/7
7g One Cool Cat (USA) x Lady Fashion (Stravinsky (USA))
Race 6 - Marlborough Express Mdn (1950m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:01.63
Prizemoney: $10,000
1
1/2F
T: K T Myers
R: S J Macnab (55.5)
1/2F
4g Zed x Dont Kick My Float (Paris Opera (AUS))
Winning siblings: Zed Em,
2
5.0
5/5
T: Andrew Carston
R: T R Moseley (56.5)
5/5
4m Pins (AUS) x Rockelle (AUS) (Rock Of Gibraltar (IRE))
3
5.5
2/1
T: G and D Rogerson
R: L J Allpress (58.5)
2/1
4g Savabeel (AUS) x Pin Oak (SAF) (Fort Wood (USA))
4
11.5
4/4
T: M L Price
R: G A Jogoo (57.5)
4/4
4g Tavistock x Precious (Stravinsky (USA))
5
17.5
7/7
T: K T Myers
R: D A Hirini (56.5)
7/7
7g China Cat (USA) x Katherine Joyce (Festal (AUS))
6
17.8
3/3
T: P J Rudkin
R: R J Hannam (58)
3/3
3g Fully Fledged x Vera Duckworth (Keeper (AUS))
7
27.6
8/8
T: Andrew Carston
R: L Callaway (56)
8/8
3f Keeper (AUS) x Mondue (Montjeu (IRE))
8
28.1
6/6
T: M and M Pitman
R: P Shaikh (56.5)
6/6
4g Tavistock x Tanzer (Stravinsky (USA))
Race 7 - Peter Yealands Wines Cup-Bm85 (1950m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(3) Time: 2:00.37
Prizemoney: $10,000
1
3/2
T: P J Rudkin
R: L T Hemi (54)
3/2
7m Faltaat (USA) x Sweet Caroline (Lake Coniston (IRE))
Winning siblings: Right Call,
2
0.1
4/5
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: R Firdhaus (59)
4/5
7g Excellent Art (GB) x Jarada (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
3
1.6
5/4
T: D M Crozier
R: R J Hannam (54)
5/4
5m Keeper (AUS) x Lady Cavalier (Towkay (AUS))
4
4.6
Zhanim (3)
2/1
T: S J Woodsford
R: L J Allpress (56)
2/1
6m Savabeel (AUS) x Tafelberg (Kaapstad )
5
9.6
7/7
T: T Charles and P Corbett
R: D L Turner (55)
7/7
6g Flying Spur (AUS) x Lacada (AUS) (Giant's Causeway (USA))
6
9.9
1/3F
T: K T Myers
R: S J Macnab (57.5)
1/3F
5g Chinese Dragon (USA) x Doodle (GB) (Green Desert (USA))
7
10.7
8/8
T: K T Myers
R: D A Hirini (52)
8/8
10g Shinko King (IRE) x Ocean Princess (Prince Of Praise )
8
16.7
6/6
T: S J Woodsford
R: T R Moseley (54)
6/6
5m Thorn Park (AUS) x Flytaine (Centaine (AUS))
Race 8 - Speights (Bm65) (1950m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 2:01.02
Prizemoney: $10,000
1
2/2
T: K T Myers
R: C W Johnson (60)
2/2
6g Savabeel (AUS) x Greensleeves (Green Perfume (USA))
Winning siblings: Call Me Achiever, Natural Flame, Sumac,
2
0.1
3/3
T: G and D Rogerson
R: L J Allpress (56)
3/3
5m Duelled (AUS) x Palace Bound (Palace Music (USA))
3
0.4
Wazuzu (3)
1/1F
T: K T Myers
R: D A Hirini (56.5)
1/1F
4g Le Bec Fin x Breaker Dawn (Lord Ballina (AUS))
4
2.4
6/6
T: S J Woodsford
R: T R Moseley (56.5)
6/6
5m Sakhee's Secret (GB) x Maggie (Maroof (USA))
5
9.2
5/5
T: Andrew Carston
R: R Firdhaus (53.5)
5/5
7m Perfectly Ready (AUS) x Miss Toffelees (Black Minnaloushe (USA))
6
9.4
7/7
T: K T Myers
R: R J Hannam (54)
7/7
4m Showcasing (GB) x Shana Singa (Danasinga (AUS))
7
11.9
4/4
T: K and P Hughes
R: L Callaway (55)
4/4
4m Iffraaj (GB) x Emerald (Grosvenor )
8
13.7
8/8
T: K T Myers
R: S J Macnab (55.5)
8/8
8g Casual Lies (USA) x Minion (Generous (IRE))
9
21.2
9/9
T: M Dijkstra
R: G A Jogoo (53)
9/9