Breednet Results

WERRIBEE - Friday, April 26

Race 1 - Wyndham Grange Mdn Hwt (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:39.54
Prizemoney: $23,000
1
4/5F
T: Luke Oliver
R: Clayton Douglas (68)
4/5F
3g Denman x Sworn Revenge (Stratum )
2
1.5
14/1
T: Jason Warren
R: Thomas Sadler (66.5)
14/1
3
3.0
7/2
T: B G Purcell
R: Lee Horner (68)
7/2
3g Reset x Pago Miss (Dehere (USA))
4
3.3
9/1
T: G B Andrews
R: P Hamblin (68.5)
9/1
4g Harbour Watch (IRE) x Cloudy Skies (IRE) (Sadler's Wells (USA))
5
3.8
80/1
T: C J Davis
R: Nathan Newton (68.5)
80/1
4g Mutawaajid x Dream Spinner (Umatilla (NZ))
6
3.9
Laheeb (2)
30/1
T: B I Stanaway
R: W Gordon (68.5)
30/1
4g Street Cry (IRE) x Reggae (IRE) (Danehill (USA))
7
6.6
7/2
T: F G Finnegan
R: J Lynch (66)
7/2
3f Pins x Orinda (NZ) (O'Reilly (NZ))
Race 2 - The Bookit Bookkeeping (Bm58) (2000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 2:08.05
Prizemoney: $22,000
1
9/2
T: P A Chow
R: D Horner Jnr (69.5)
9/2
4g Makfi (GB) x Asterie (GB) (Sadler's Wells (USA))
Winning siblings: Off Peak, Zakurak,
2
0.2
4/1
T: Jamie Edwards
R: Thomas Sadler (71.5)
4/1
10g Al Maher x Boom Time Savings (Secret Savings (USA))
3
0.4
5/1
T: Amy and Ash Yargi
R: Clayton Douglas (66)
5/1
6g Pentire (GB) x Jetusin (NZ) (Jetball )
4
1.6
16/1
T: Matthew Cumani
R: S Jackson (68.5)
16/1
4g Americain (USA) x Southern Bound (IRE) (Fasliyev (USA))
5
1.8
15/1
T: Dan O'Sullivan
R: R Cully (68)
15/1
7g Dylan Thomas (IRE) x Gilded Asset (NZ) (Gilded Time (USA))
6
2.0
60/1
T: D F Daffy
R: K Kawakami (64)
60/1
7g Pentire (GB) x Double Babu (NZ) (Centaine )
7
2.8
15/1
T: Glenn Cross
R: W Gordon (69.5)
15/1
3g All American x Tresillian (Danehill (USA))
8
3.8
30/1
T: Aaron Purcell
R: P Hamblin (67)
30/1
4m Helmet x Celtic Cutie (IRE) (Teofilo (IRE))
9
5.8
9/1
T: Ms B Hennel
R: Nathan Newton (66.5)
9/1
7g Forestry (USA) x Origins (Grand Lodge (USA))
10
6.0
2/1F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: T Ryan (67)
2/1F
11
13.7
100/1
T: Ms E Giggins
R: Adam Roustoby (64)
100/1
5g O'Lonhro x Voyager Lass (Starcraft (NZ))
Race 3 - Come & Visit Spendthrift Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:06.56
Prizemoney: $23,000
1
11/4
T: R D Griffiths
R: A Mallyon (57.5)
11/4
3f I Am Invincible x Family Crest (NZ) (Fastnet Rock )
Winning siblings: Doves Cry,
2
0.3
10/9F
T: Luke Oliver
R: Clayton Douglas (57.5)
10/9F
3
2.3
12/1
T: Luke Oliver
R: Alana Kelly (54.5)
12/1
3f Eurozone x Lady Rah Rah (Choisir )
4
2.8
7/2
T: B J McCarthy
R: D W Stackhouse (58)
7/2
4m All Too Hard x Bakari (Dubawi (IRE))
5
9.8
11/2
T: Luke Williams
R: B Park (57.5)
11/2
3f Atomic x Hopalong Jen (Grey Swallow (IRE))
6
11.0
30/1
T: A W Keenan
R: Jack Hill (58)
30/1
4m Hard Spun (USA) x Tannadice Park (Rory's Jester )
7
11.8
Persue (2)
100/1
T: Ms M Croston
R: Jacob Rule (58)
100/1
4m Statue Of Liberty (USA) x Peria (Perugino (USA))
Race 4 - Point Cook Village Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:26.18
Prizemoney: $23,000
1
6/4F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (58)
6/4F
3g Makfi (GB) x Penumbra (NZ) (Pentire (GB))
Winning siblings: Dashper, Project,
2
0.2
13/4
T: Amy and Ash Yargi
R: Clayton Douglas (58)
13/4
3g Reset x Tango Express (Success Express (USA))
3
0.7
66/1
T: Denise Wallace
R: J Benbow (58.5)
66/1
6g Bushranger (IRE) x Inala Beauty (Special Bond )
4
0.8
Boo Dup (10)
9/2
T: Scott Cameron
R: D W Stackhouse (56.5)
9/2
4m Street Boss (USA) x Indy Rock (Bernardini (USA))
5
1.5
12/1
T: Aaron Purcell
R: Jarrod Fry (58)
12/1
3g Snitzel x Lucky Penny (Keep The Faith )
6
1.6
11/1
T: A E Cooper
R: B Park (58.5)
11/1
4g Domesday x Sunset Mirage (USA) (Swain (IRE))
7
1.8
40/1
T: J F Moloney
R: Patrick Moloney (58)
40/1
3g Monde Bleu (GB) x No Feelings (Scenic (IRE))
8
2.2
15/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jamie Kah (58)
15/2
3g Written Tycoon x Lou (NZ) (Black Minnaloushe (USA))
9
3.5
20/1
T: A L Browell
R: A Mallyon (58)
20/1
10
6.0
30/1
T: Matthew Cumani
R: Fred W Kersley (58)
30/1
3g Reset x Spectacula (Testa Rossa )
Race 5 - Rca Villages Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.95
Prizemoney: $23,000
1
8/15F
T: Will Clarken
R: Jamie Kah (58)
8/15F
3g Akeed Mofeed (GB) x Bel Mer (Bel Esprit )
112019 Inglis Melbourne Premier Yearling Sale Book 1
$100,000
Vendor: Goldin Farms, Angaston, SA
Buyer: Laceby Lodge
112019 MM Gold Coast 2YOs In Training Sale
Vendor: Laceby Lodge Stud Pty Ltd, Baddaginnie, Vic
Buyer: Psd $155000 Res $180000
2
0.1
7/2
T: Brent Stanley
R: A Mallyon (58)
7/2
3g Bel Esprit x Brideshead (USA) (Rahy (USA))
3
2.9
10/1
T: L and T Corstens
R: Patrick Moloney (58)
10/1
4
3.3
40/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: B Higgins (58.5)
40/1
5
5.3
Wokit (5)
100/1
T: M W Lewis
R: J Lorensini (58.5)
100/1
4g Krupt x Asia Winds (IRE) (Machiavellian (USA))
6
5.7
5/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: J Maskiell (58.5)
5/1
7
7.0
Mojos (3)
100/1
T: Mark Johnstone
R: Chris Symons (58.5)
100/1
4g Moshe x Johanna (Umatilla (NZ))
8
7.7
50/1
T: C J Cassar
R: J Baldock (56.5)
50/1
4m Moshe x Vallarna (Royal Academy (USA))
9
12.0
30/1
T: B J McCarthy
R: D W Stackhouse (58.5)
30/1
4g Wanted x Sixtyfour (Exceed And Excel )
Race 6 - Tab (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 0:58.84
Prizemoney: $22,000
1
11/4
T: L and T Corstens
R: Patrick Moloney (57.5)
11/4
2
0.1
5/4F
T: Patrick Keane
R: J Maskiell (60)
5/4F
3f Equiano (FR) x Miss Shakira (Snippets )
3
1.1
12/1
T: A L Browell
R: Alana Kelly (59)
12/1
4g Magnus x Two Hills (Hillman )
4
1.5
15/2
T: G M Moloney
R: Jacob Rule (60.5)
15/2
3g Street Boss (USA) x No Vanity (Keep The Faith )
5
2.7
20/1
T: R J Besanko
R: Chris Symons (60)
20/1
6
2.9
11/2
T: Scott Cameron
R: Fred W Kersley (60)
11/2
4m Al Maher x Rhiannons Girl (General Nediym )
7
3.7
40/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: J Baldock (58.5)
40/1
4m Sebring x Bellerama (Fusaichi Pegasus (USA))
8
4.2
60/1
T: Andrew Payne
R: Jarrod Fry (60)
60/1
4g Bel Esprit x Exact (Marauding (NZ))
9
4.5
20/1
T: Adam O'Neill
R: C J Parish (59)
20/1
7g Not A Single Doubt x Eleebana (Lake Coniston (IRE))
Race 7 - Tobin Brothers Werribee (Bm58) (1600m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:39.46
Prizemoney: $22,000
1
15/4
T: Matthew Brown
R: B Higgins (60)
15/4
4g Tough Speed (USA) x I Gotcha Babe (Mukddaam (USA))
Winning siblings: Banca Mo,
2
0.2
7/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Lewis German (60)
7/1
4g Helmet x Flying Hula (Flying Spur )
3
1.2
Pure (7)
11/2
T: J F Moloney
R: Patrick Moloney (57.5)
11/2
3f Pierro x Flying Ruby (Rubiton )
4
1.6
25/1
T: Michelle Huddart
R: Fred W Kersley (55)
25/1
8g Gallant Guru x Personal Column (NZ) (Personal Escort (USA))
5
1.7
2/1F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jamie Kah (59)
2/1F
4m Magnus x Sinikka (Distant Music (USA))
6
1.9
14/1
T: Michael Geaney
R: J Noonan (59)
14/1
4g Bernardini (USA) x But One Regret (Redoute's Choice )
7
2.0
9/1
T: M T Binney
R: Jack Martin (58.5)
9/1
8g Golden Snake (USA) x Miss Glitter (Lion Hunter )
8
2.7
9/2
T: Thomas Conlan
R: D W Stackhouse (61.5)
9/2
5g Anacheeva x Madam Melba (Delago Brom )
Race 8 - Bring The Melbourne Cup-Bm58 (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:26.23
Prizemoney: $22,000
1
7/2
T: Matthew Brown
R: B Higgins (61)
7/2
4m Reset x Purgerous (Dangerous )
2
0.2
8/1
T: Ms K Durden
R: Jarrod Fry (61)
8/1
3g Turffontein x Michelin Star (Beautiful Crown (USA))
3
0.5
5/2F
T: M G Price
R: J Noonan (58.5)
5/2F
3f Nicconi x No Time (Barely A Moment )
4
1.7
9/2
T: R G Symons
R: C A Robertson (59)
9/2
4g Elvstroem x Jeunabaa (Jeune (GB))
5
2.1
12/1
T: John R Allen
R: Jacob Rule (57)
12/1
9m Estambul (ARG) x Tilly Tumba (Archway (IRE))
6
3.4
10/1
T: D Binaisse
R: R T Tremsal (56)
10/1
6g Henny Hughes (USA) x Rock My Halo (Fastnet Rock )
7
3.8
7/1
T: Ms K Durden
R: Lucinda Doodt (60)
7/1
8
4.8
20/1
T: P A Banks
R: Patrick Moloney (55)
20/1
4m Bianconi (USA) x Adulate (Flying Spur )
9
4.9
15/1
T: G D Lunn
R: D W Stackhouse (57.5)
15/1
5g Street Sense (USA) x Bella Vichy (Bahamian Bounty (GB))
10
5.6
50/1
T: Sally Wynne
R: Ms S Wynne (56)
50/1
7g Strada x Quick Pik (USA) (Fastness (IRE))