Breednet Results

WYONG - Tuesday, July 23

Race 1 - Kooindah Waters Stay/Play Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:39.86 (35.19)
Prizemoney: $35,000
1
5/4F
T: W J Gavenlock
R: B Looker (56.5)
5/4F
3g Dawn Approach (IRE) x St Trinians (Black Hawk (GB))
Winning siblings: Affair To Remember, Bahamas, Exodus, Kemeri,
2
0.8
20/1
T: Jamie Thomsen
R: J Ford (54.5)
20/1
3f All Too Hard x The Warrior Woman (Redoute's Choice )
3
1.6
14/1
T: K J Lantry
R: Ms L Day (51.5)
14/1
3g Albrecht x Empress Pegasus (USA) (Fusaichi Pegasus (USA))
4
2.4
7/2
T: Tess Wilkes
R: Ms K O'Hara (54.5)
7/2
3g Smart Missile x Furla (Spartacus )
5
5.0
8/1
T: T P Croft
R: Cejay Graham (51.5)
8/1
3f Declaration Of War (USA) x Ballerina Girl (Danehill Dancer (IRE))
6
7.9
50/1
T: S Farley
R: Ms R Murray (54.5)
50/1
7
9.6
40/1
T: S I Singleton
R: S Guymer (57.5)
40/1
3g Mosayter (USA) x Oceanette (USA) (Pancho Villa (USA))
8
14.5
5/2
T: D Fromberg
R: C G O'Brien (58.5)
5/2
3g Wanted x Surfari (Imperial Prince (IRE))
Race 2 - Carlton Draught Mdn Plate (1350m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:22.17 (34.84)
Prizemoney: $35,000
1
2/7F
T: C J Waller
R: Tommy Berry (57)
2/7F
3f I Am Invincible x Woppitt (Danzero )
Winning siblings: Broodwar, Gossamer, Pizzly,
2
0.5
Tisane (8)
8/1
T: James Cummings
R: B Avdulla (54.5)
8/1
2f Hallowed Crown x Camarena (NZ) (Danehill (USA))
3
2.5
16/1
T: M C Conners
R: Ms K Adams (57)
16/1
3f Zoffany (IRE) x Queen Esprit (Bel Esprit )
4
4.9
11/2
T: J G Sargent
R: Tim Clark (56.5)
11/2
2g Proisir x Shezabella (NZ) (Van Nistelrooy (USA))
5
5.4
20/1
T: Grant Allard
R: S Lisnyy (59)
20/1
5g Trusting x Paymistress (Fusaichi Pegasus (USA))
6
5.5
40/1
T: D Lane
R: C G O'Brien (57)
40/1
3f Tickets x Oakfield Dream (Desert King (IRE))
7
7.2
100/1
T: Tess Wilkes
R: S Guymer (59)
100/1
4g Trusting x O Ren Ishii (USA) (First Samurai (USA))
Race 3 - Join Wyong Race Club Now Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:57.42 (33.74)
Prizemoney: $35,000
1
1/1F
T: James Cummings
R: Tommy Berry (58)
1/1F
2g Sepoy x Cataclysm (Marauding (NZ))
2
1.5
7/4
T: G A Ryan
R: B Avdulla (56)
7/4
2f Sebring x Private (Encosta De Lago )
3
2.5
9/1
T: Bjorn Baker
R: J Ford (58)
9/1
2c El Roca x Bead Of Courage (NZ) (Captain Rio (GB))
4
8.0
66/1
T: Grant Allard
R: Ms L Day (53)
66/1
2f Rubick x Chase The Dame (Quest For Fame (GB))
5
8.1
Varsity (16)
30/1
T: P M Perry
R: Tim Clark (57)
30/1
2g Exceed And Excel x Nediym's Glow (General Nediym )
6
8.9
9/1
T: Mark Newnham
R: Rachel King (56)
9/1
2f Snitzel x Inchita (Encosta De Lago )
7
10.5
30/1
T: Patrick Webster
R: Travis Wolfgram (55)
30/1
2f Swiss Ace x Joie D'Amour (More Than Ready (USA))
8
11.2
40/1
T: P M Perry
R: G Buckley (58)
40/1
2g Pierro x Longport (Casino Prince )
9
14.7
Ziyadah (13)
100/1
T: R E Ollerton
R: B Looker (56)
100/1
2f Smart Missile x Kirovskaya (French Deputy (USA))
10
15.4
60/1
T: P M Farrell
R: S Lisnyy (55)
60/1
2f Zoffany (IRE) x Gundaroo Esprit (Bel Esprit )
Race 4 - Tab.Com.Au Prov & Ctry Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.19 (34.39)
Prizemoney: $35,000
1
9/10F
T: Ms K Waugh
R: B Avdulla (57.5)
9/10F
2g Street Boss (USA) x La Kalima (Tuscany Flyer )
Winning siblings: May Be Fate,
2
3.0
6/4
T: Brad Widdup
R: C Reith (57.5)
6/4
3
4.3
12/1
T: K P Parker
R: Tim Clark (56)
12/1
4m Dream Ahead (USA) x Vacation (Valixir (IRE))
4
5.9
60/1
T: R A Bailey
R: S Lisnyy (57.5)
60/1
2g Dawn Approach (IRE) x Warrior Girl (Ombra Della Sera )
5
6.4
60/1
T: S I Singleton
R: J Ford (57.5)
60/1
2g Shamus Award x Think Fast (Lucky Owners (NZ))
6
6.6
25/1
T: D Lane
R: A Bullock (57.5)
25/1
3g Magnus x Songbird Lane (Street Cry (IRE))
7
9.1
Icksta (5)
20/1
T: Brad Widdup
R: S R Weatherley (57.5)
20/1
2g Unencumbered x Bang On (Not A Single Doubt )
8
9.8
16/1
T: W J Gavenlock
R: C G O'Brien (57)
16/1
4g Dash For Cash x Divine Spirit (NZ) (Cape Cross (IRE))
9
13.2
50/1
T: Wayne Seelin
R: G Buckley (58)
50/1
4m May'haab x Danse Pas (Danehill Dancer (IRE))
10
13.4
50/1
T: J L Roberts
R: Jenny Duggan (58)
50/1
11
17.3
100/1
T: M C Vella
R: B Spriggs (56)
100/1
6m Ad Valorem (USA) x Dolphinima (Dolphin Street (FR))
Race 5 - Nsw Parliament Former Membs-C2 (1000m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 0:57.29 (33.97)
Prizemoney: $35,000
1
7/4
T: Bjorn Baker
R: Rachel King (61)
7/4
3f I Am Invincible x Abound (Oratorio (IRE))
Winning siblings: Zoffspeed,
2
2.0
40/1
T: W J Gavenlock
R: B Looker (55)
40/1
5g Hinchinbrook x Solchow (Statue Of Liberty (USA))
3
3.0
10/1
T: Ms G Englebrecht
R: S R Weatherley (55)
10/1
5m Tickets x Rosiesingstheblues (King Of Roses )
4
3.7
5/1
T: Matthew Smith
R: C Reith (56.5)
5/1
4g All American x Reverenza (Commands )
5
4.5
15/2
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (58)
15/2
3f Excelebration (IRE) x Piccadilly Place (General Nediym )
6
4.8
11/8F
T: K A Lees
R: B Avdulla (55.5)
11/8F
3f Power (GB) x Deebee Belle (NZ) (Bin Ajwaad (IRE))
7
6.2
Yeoman (8)
150/1
T: Nicole Hudson
R: Ms L Day (51)
150/1
5g Fastnet Rock x Mani Bhavan (USA) (Storm Boot (USA))
Race 6 - Honourable John Books Mem.-C1 (1350m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:20.03 (35.66)
Prizemoney: $35,000
1
15/2
T: Wayne Seelin
R: Tommy Berry (55)
15/2
3g Duporth x Fairytale Ending (Redoute's Choice )
2
1.5
7/2
T: L J Bridge
R: Chris C Williams (56)
7/2
3g More Than Ready (USA) x All Enfield (Red Ransom (USA))
3
2.8
14/1
T: K J Lantry
R: Ms L Day (51)
14/1
4m Excites x Moorfysh (NZ) (Ishiguru (USA))
4
2.9
11/2
T: John Thompson
R: Rachel King (57)
11/2
3f Lope De Vega (IRE) x Always Loyal (Bradbury's Luck )
5
4.3
40/1
T: Ben Hill
R: B Looker (55)
40/1
3g Dreamscape x Jubilee (Dehere (USA))
6
4.6
25/1
T: Stephen Schofield
R: S Guymer (54)
25/1
4g Reset x Seeking Susan (Flying Spur )
7
10.9
Couru (6)
5/2F
T: G Waterhouse and A Bott
R: C Reith (55)
5/2F
3f All Too Hard x Pas De Deux (IRE) (Sadler's Wells (USA))
8
13.3
5/2
T: T J Bartley
R: Cejay Graham (57)
5/2
Race 7 - Wyong Gold Cup Day 6/9 (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:37.93 (35.57)
Prizemoney: $35,000
1
Joigny (8)
10/9F
T: T J Bartley
R: G Buckley (57)
10/9F
3f Excelebration (IRE) x Delarouze (Encosta De Lago )
Winning siblings: Adverbs, Top Beautiful,
2
1.5
8/1
T: Bjorn Baker
R: J Ford (59.5)
8/1
3f Stratum x Warpath (Reset )
3
2.3
25/1
T: Craig Bermingham
R: Rachel King (55)
25/1
8g Exceed And Excel x Chandelier (Fusaichi Pegasus (USA))
4
2.4
9/2
T: M C Conners
R: Tim Clark (57.5)
9/2
5m Street Sense (USA) x Masterkova (Fairy King (USA))
5
2.8
9/2
T: Ms K Waugh
R: B Avdulla (58)
9/2
5g Zariz x Moville Slipper (Moville Dancer )
6
3.3
12/1
T: C J Waller
R: C Lever (57)
12/1
3f So You Think (NZ) x Champagne Dance (Encosta De Lago )
7
3.6
14/1
T: John Thompson
R: B Spriggs (60)
14/1
4g Oasis Dream (GB) x Insoumise (IRE) (Galileo (IRE))
8
5.0
100/1
T: S J Gleeson
R: Ms L Day (52.5)
100/1
5g Myboycharlie (IRE) x Silent Song (NZ) (Stravinsky (USA))
9
5.7
15/1
T: R and M Freedman
R: C Reith (60.5)
15/1
6g Galileo (IRE) x A Z Warrior (USA) (Bernardini (USA))
Race 8 - M.M. 2yo Sale Oct 15-16 (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:03.88 (34.75)
Prizemoney: $35,000
1
13/8F
T: K A Lees
R: Ms S Clenton (57)
13/8F
Winning siblings: Enforcement,
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$360,000
Vendor: Yarraman Park Stud, Scone
Buyer: Hermitage Thoroughbreds Pty Ltd
2
0.2
8/1
T: D Lane
R: Chris C Williams (54.5)
8/1
8g Henny Hughes (USA) x She's A Nightmare (Night Shift (USA))
3
1.5
20/1
T: Ms G Englebrecht
R: S R Weatherley (59.5)
20/1
4m Hinchinbrook x Wreckage (Zeditave )
4
1.8
10/1
T: D I Atkins
R: Ms L Day (57.5)
10/1
3g Uncle Mo (USA) x Star Acclaimed (Langfuhr (CAN))
5
1.9
14/1
T: J A Sprague
R: Cejay Graham (59)
14/1
5m Shellscrape x Backwhereibelong (Belong To Me (USA))
6
2.4
Mosuo (12)
13/4
T: Mark Newnham
R: Rachel King (56.5)
13/4
7
2.5
30/1
T: Matthew Smith
R: K S Latham (57.5)
30/1
4m I Am Invincible x Sister Samantha (Encosta De Lago )
8
3.6
100/1
T: Ms K Gavenlock
R: C G O'Brien (61)
100/1
4g Pierro x Majestic Music (Al Maher )
9
3.8
50/1
T: D Lane
R: Jake Hull (60)
50/1
8g Murtajill x Nervate (More Than Ready (USA))
10
4.0
9/1
T: Bjorn Baker
R: C Reith (57.5)
9/1
3f All Too Hard x Daly River (General Nediym )
11
4.1
30/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: B Avdulla (57)
30/1
3f Helmet x Dancing Heather (Danzero )
12
4.2
11/1
T: Kurt Goldman
R: Tommy Berry (59.5)
11/1
4g Hinchinbrook x Equivalence (Encosta De Lago )