Breednet Results

YARRA GLEN - Sunday, March 18

Race 1 - Robert Rose Foundation Mdn (1950m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:01.79 (35.36)
Prizemoney: $27,000
1
7/4
T: N A Blackiston
R: Jordan Childs (56)
7/4
3f Mastercraftsman (IRE) x British Dame (NZ) (Black Minnaloushe (USA))
Winning siblings: Billy Mojo, Master Dame, Pannier Dame,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.1
10/1
T: Lee and Shannon Hope
R: B Higgins (58.5)
10/1
4g Al Maher x Dubai Ruby (Secret Savings (USA))
3
1.9
7/4F
T: M C Kent
R: Beau Mertens (58)
7/4F
3g Azamour (IRE) x Press Leak (USA) (Rock Of Gibraltar (IRE))
4
2.0
15/2
T: S V Brown
R: Damien Thornton (58)
15/2
3g Big Brown (USA) x Logan's Choice (Redoute's Choice )
5
2.7
6/1
T: Barry Campbell
R: L Currie (56.5)
6/1
4m Bernardini (USA) x Salina Cruz (Rock Of Gibraltar (IRE))
6
8.7
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (58)
12/1
3g All American x Addictive (Flying Spur )
7
12.2
30/1
T: Ms C Alderson
R: Ethan Brown (58)
30/1
8
12.9
100/1
T: Murray Johnson
R: Ryan Maloney (58.5)
100/1
5g Excellent Art (GB) x Tigerpuss (Hold That Tiger (USA))
Race 2 - Iga Liquor Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.93 (34.26)
Prizemoney: $27,000
1
Werbowy (12)
7/4F
T: Susie Wells
R: Beau Mertens (56)
7/4F
3f Smart Missile x Here For Glory (Dehere (USA))
Winning siblings: Glorious Spirit, Glory Blaze,
This nick: 7 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1.8
2/1
T: B J McCarthy
R: Chris Symons (56.5)
2/1
5m Lonhro x Inscrutable (Encosta De Lago )
3
2.0
10/1
T: M and L Cerchi
R: Dean Holland (58)
10/1
3g So You Think (NZ) x Dixie Paradise (USA) (Dixie Union (USA))
4
2.9
7/1
T: Ms N Shelton
R: A B Robertson (56.5)
7/1
4m Bushranger (IRE) x Lottacosta (NZ) (Encosta De Lago )
5
6.4
9/1
T: S A Dwyer
R: Ryan Maloney (56)
9/1
3f Hussonet (USA) x Smytzer's Thunder (Thunder Gulch (USA))
6
6.8
8/1
T: Ms A Shillito
R: C A Robertson (58.5)
8/1
4g Kaphero x Kiss Me First (Swamp King (USA))
7
8.8
30/1
T: Ms C Boyd
R: Jordan Childs (58.5)
30/1
6g Kaphero x Night's Upon Us (Military Plume (NZ))
8
9.3
Wishia (8)
30/1
T: Chris Calthorpe
R: Trent Germaine (53.5)
30/1
4m Wanted x Aloysia (Encosta De Lago )
9
9.8
100/1
T: G M Carson
R: Jessica Eaton (54.5)
100/1
4m Ruwi (GB) x Bella Ruby Belle (Ne Coupez Pas (USA))
Race 3 - De Bortoli Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.93 (36.22)
Prizemoney: $27,000
1
Dunphy (1)
16/1
T: M and L Cerchi
R: Ms N Beriman (58.5)
16/1
4g Artie Schiller (USA) x Regal Summer (Generous (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
3/1
T: M and L Cerchi
R: Dean Holland (58.5)
3/1
4g Artie Schiller (USA) x Gilgandra (Hidden Dragon )
3
0.3
2/1F
T: Paul and Tracey Templeton
R: Fred W Kersley (56.5)
2/1F
4g Stryker x Tarn Princess (Picnicker )
4
1.5
6/1
T: G M Carson
R: Jessica Eaton (56.5)
6/1
5
5.3
11/2
T: Ms A Shillito
R: C A Robertson (56.5)
11/2
4m Sebring x Asylum Seeker (SAF) (Count Dubois (GB))
6
5.5
4/1
T: Rodney Foster
R: Chris Symons (56.5)
4/1
4m Dash For Cash x Madame Chloe (Danehill (USA))
7
7.5
40/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: Damien Thornton (58)
40/1
3g Hard Spun (USA) x Let's Be Happy (Brief Truce (USA))
8
10.0
100/1
T: K J Jones
R: B Werner (58.5)
100/1
5g Edenwold (CAN) x Snapwood (NZ) (Bin Ajwaad (IRE))
9
10.7
60/1
T: C J Davis
R: B Higgins (58.5)
60/1
4g Mutawaajid x Volcanic Scene (Volcanic Prince )
Race 4 - Knox Audiology Mdn Plate (1500m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:29.94 (36.22)
Prizemoney: $27,000
1
12/1
T: D Binaisse
R: Patrick Moloney (56)
12/1
3f Ad Valorem (USA) x Our Abbey (Octagonal (NZ))
Winning siblings: One Step,
This nick: 12 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
0.8
8/15F
T: G Eurell
R: Damien Thornton (58)
8/15F
3g Strategic x Pensation (NZ) (Pentire (GB))
3
3.6
Che (11)
9/1
T: Frank Conlan
R: Ms N Beriman (56)
9/1
3f Rebel Raider x Bellnoon (Bel Esprit )
4
3.8
Mieszko (13)
9/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (58)
9/1
3g Magnus x Babieta (Jeune (GB))
5
4.2
Negasi (6)
15/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (58)
15/1
6
4.4
30/1
T: J D Sadler
R: J Mott (58)
30/1
3g Lucas Cranach (GER) x Senorita Samba (NZ) (Senor Pete (USA))
7
5.1
Maglev (4)
12/1
T: M J Dunn
R: Beau Mertens (58)
12/1
3g Bullet Train (GB) x Cassandra's Choice (NZ) (Darci Brahma (NZ))
8
7.6
40/1
T: D T Curran
R: Dean Holland (58)
40/1
3g Anacheeva x Fairness (NZ) (Danehill (USA))
9
9.1
30/1
T: Adam Trinder
R: Ryan Maloney (56)
30/1
3f O'Reilly (NZ) x Fantasy Land (NZ) (Dream Well (FR))
10
9.9
50/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: L Currie (58)
50/1
11
19.9
100/1
T: Ms M Cid
R: Jessica Eaton (56)
100/1
3g Monaco Consul (NZ) x Tikhii Don (Sholokhov (IRE))
Race 5 - Toyota Celebrating 50 Yrs-Bm64 (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 0:58.38 (35.02)
Prizemoney: $27,000
1
15/8F
T: L and T Corstens
R: S Baster (57.5)
15/8F
4m Toorak Toff x Big Spirit (Invincible Spirit (IRE))
Winning siblings: Heart Like Mine, One Spirit,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
112017 Inglis Great Southern Weanling Sale
$8,000
Vendor: Rosemont Stud, Gnarwarre
Buyer: A Webster
2
0.1
2/1
T: Brent Stanley
R: L Currie (56.5)
2/1
3f Foxwedge x Hides (Giant's Causeway (USA))
3
0.4
30/1
T: Jamie Edwards
R: Trent Germaine (53.5)
30/1
3f Statue Of Liberty (USA) x Dom Perion (Redoute's Choice )
4
1.4
9/2
T: M M Laurie
R: M J Dee (56.5)
9/2
3f Star Witness x Cosmic Choice (Redoute's Choice )
5
2.1
25/1
T: Ms R Waymouth
R: Jessica Eaton (54.5)
25/1
4m Zoffany (IRE) x Savannah Haze (Lion Heart (USA))
6
2.2
15/2
T: John McArdle
R: J Mott (59.5)
15/2
4m Benfica x Bedizened (Commands )
7
2.7
15/2
T: T J Hughes Jnr
R: Fred W Kersley (56.5)
15/2
4m Denman x Ponton Flyer (Flying Spur )
8
10.7
40/1
T: Ms B Dunn
R: Damien Thornton (59.5)
40/1
6m Foreplay x Soo (El Moxie (USA))
Race 6 - Fletchers Real Estate (Bm64) (1950m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:59.85 (38.62)
Prizemoney: $27,000
1
5/4F
T: Ben Currie
R: Fred W Kersley (54.5)
5/4F
This nick: 4 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
9/1
T: Peter Gelagotis
R: R McLeod (58.5)
9/1
4g Castledale (IRE) x Hot 'n' Moss (NZ) (Strategic Image )
3
3.1
30/1
T: D K Weir
R: H Coffey (60)
30/1
4
4.5
4/1
T: D T Curran
R: C J Parish (59)
4/1
5g Stryker x Hello Hello (Prince Echo (IRE))
5
4.6
20/1
T: D K Weir
R: J Mott (61.5)
20/1
6
5.8
6/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: Damien Thornton (59)
6/1
4g Snitzel x Ready To Live (USA) (More Than Ready (USA))
7
6.0
9/1
T: J D Sadler
R: D Dunn (55)
9/1
4m Bernardini (USA) x Miaow (USA) (Storm Cat (USA))
8
8.3
15/2
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (59)
15/2
5g Iffraaj (GB) x Flinders (USA) (Royal Academy (USA))
9
18.3
100/1
T: Ms M Cid
R: Jessica Eaton (54)
100/1
Race 7 - J Hirsch Mem. Yarra Valley Cup (1950m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:59.39 (35.26)
Prizemoney: $100,000
1
15/8F
T: J D Sadler
R: J Mott (58)
15/8F
6g Al Samer x Beheshta (IRE) (Brief Truce (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
11/1
T: D I Dodson
R: Dean Holland (54)
11/1
5m Lookin At Lucky (USA) x By Any Means (NZ) (Stravinsky (USA))
3
3.3
9/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (54)
9/1
5g Commands x Chartreuse (NZ) (St. Petersburg )
4
3.7
15/4
T: M C Kent
R: Beau Mertens (55.5)
15/4
6g Strategic x Princess Regina (NZ) (Zabeel (NZ))
5
3.8
66/1
T: G A Thornton
R: Damien Thornton (54)
66/1
6g Champs Elysees (GB) x Brightest (GB) (Rainbow Quest (USA))
6
6.1
6/1
T: D R Jolly
R: D Dunn (54)
6/1
5m Street Cry (IRE) x Zarita (NZ) (Pentire (GB))
7
9.6
13/4
T: D K Weir
R: D W Stackhouse (58)
13/4
8
9.7
30/1
T: D K Weir
R: H Coffey (54)
30/1
8g Indian Haven (GB) x Sureyya (GER) (Monsun (GER))
9
13.9
100/1
T: Wayne Walters
R: Chelsea Hall (54)
100/1
6g Mr. Nancho (ARG) x Goldsmith (NZ) (Montjeu (IRE))
10
14.4
100/1
T: T and K O'Sullivan
R: Lewis German (54)
100/1
Race 8 - United Petroleum 100% Aus-Bm70 (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:10.04 (34.62)
Prizemoney: $40,000
1
13/2
T: G M Carson
R: Jessica Eaton (55.5)
13/2
7m Purrealist x Enthrall (Flying Spur )
Winning siblings: Pure Scot, Sam's Oscar,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: Brent Stanley
R: L Currie (59)
8/1
5g Fastnet Rock x Bhandara (NZ) (Zabeel (NZ))
3
0.3
9/4F
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (57.5)
9/4F
5g Bel Esprit x Hypatia (Distant Music (USA))
4
1.3
7/2
T: P Morgan
R: L Nolen (59)
7/2
3g All American x Illusionist (Favorite Trick (USA))
5
1.8
13/4
T: M C Kent
R: Ethan Brown (56.5)
13/4
5m Time Thief x Cameo Minx (Viscount )
6
4.0
25/1
T: N J Dyer
R: J Mott (58.5)
25/1
5g Stratum x Moral Suasion (USA) (Pulpit (USA))
7
7.0
30/1
T: G A Osborne
R: Mikaela Lawrence (57)
30/1
7g Tsigane (FR) x Eureka Lady (Victory Prince )
8
8.3
20/1
T: T and K O'Sullivan
R: Lewis German (60)
20/1
9
8.4
20/1
T: D I Dodson
R: Fred W Kersley (56)
20/1
8m Magnus x Way With Words (Yeats (USA))
Race 9 - Bet365 (Bm70) (1500m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:29.98 (35.02)
Prizemoney: $40,000
1
11/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (57.5)
11/2
5m Nicconi x Crazy Deputy (French Deputy (USA))
Winning siblings: Crazy Culprit, Da Deputy, Peak Crossing,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/1
T: N A Blackiston
R: M J Dee (55)
7/1
4m Red Giant (USA) x Symphony (Fastnet Rock )
3
1.0
Good Oh (10)
2/1F
T: M C Kent
R: Ms S Thornton (54.5)
2/1F
4m Duporth x Zelsnitz (Snitzel )
4
1.1
20/1
T: J L O'Sing
R: H Coffey (58)
20/1
6g Falvelon x Sure Of Heart (Show A Heart )
5
1.4
Navita (11)
9/2
T: Brett Scott
R: D W Stackhouse (55)
9/2
6
1.9
50/1
T: D K Weir
R: Ethan Brown (60)
50/1
5g Zabeel (NZ) x Treasure The Cross (IRE) (Cape Cross (IRE))
7
3.1
8/1
T: S A Dwyer
R: Ryan Maloney (60.5)
8/1
7g Excites x Annotation (Hector Protector (USA))
8
3.2
11/1
T: Byron Cozamanis
R: Chris Symons (57.5)
11/1
5g Aztec Smytzer x Squeaky Beach (Gallo Di Ferro (USA))
9
4.7
9/1
T: Luke Oliver
R: J Mott (58.5)
9/1
6g Masked Assassin x Quiet Fun (Honours List (IRE))
10
7.7
20/1
T: Luke Oliver
R: Fred W Kersley (55.5)
20/1
6m Nicconi x Lantern Court (USA) (Chester House (USA))