Breednet Results

ADELAIDE RIVER - Saturday, June 13

Race 1 - Adelaide River Show Society-70 (1000m)
Class: Restricted 70 Track: Good Time: 0:57.06
Prizemoney: $7,000
1
6/1
T: JASON MANNING
R: P SHIERS (60.00)
6/1
7g torrential (USA) x repeat me not (AUS) (curravilla (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.5
MONSAM (1)
7/1
T: MICHAEL HICKMOTT
R: DAMIEN ROBINSON (60.00)
7/1
6g danehill dancer (IRE) x sahaaran (AUS) (loosen up (USA))
3
2
25/1
T: CHRIS POLLARD
R: BRENDON DAVIS (57.50)
25/1
7g spartacus (AUS) x french resort (AUS) (bonhomie (USA))
4
5.7
13/4
T: D LEECH
R: S SHEARGOLD (57.50)
13/4
5m north reef (IRE) x queen trice (AUS) (keltrice (AUS))
5
8.2
5/1
T: MS K HUGHES
R: MS V ARNOTT (57.00)
5/1
5g belong to me (USA) x newgirlintown (USA) (seeking the gold (USA))
6
9.2
3/1F
T: S A CLARKE
R: R OAKFORD (57.50)
3/1F
3c redoute's choice (AUS) x come on rory (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 2 - Southern Cross Television (66) (1600m)
Class: Restricted 66 Track: Good Time: 1:35.78
Prizemoney: $7,000
1
5/1
T: MS K HUGHES
R: MS V ARNOTT (55.50)
5/1
5m gundane (AUS) x stabeel (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2
T: A TRENGROVE
R: MS J CAMERON (57.00)
7/2
5g desert sun (GB) x micanope (USA) (chimes band (USA))
3
0.8
5/2F
T: MS L WILLIAMS
R: T WALSH (56.50)
5/2F
5m grand lodge (USA) x liditique (NZ) (sir tristram (IRE))
4
1.2
12/1
T: D LEECH
R: S SHEARGOLD (56.00)
12/1
4g filante (NZ) x point it out (USA) (sharpen up (GB))
5
1.6
15/4
T: S A CLARKE
R: S HILLEBRAND (58.00)
15/4
9g royal kilt (NZ) x mandurang starlet (AUS) (paint the stars (AUS))
6
3.6
BOGUS (7)
7/1
T: MS T HALTER
R: B HUPPATZ (55.00)
7/1
5g diatribe (AUS) x doubtfire (AUS) (catrail (USA))
7
4.9
20/1
T: MERV RUMBLE
R: JESSE RILEY (55.00)
20/1
5g anabaa (USA) x hannah baby (AUS) (marscay (AUS))
8
10.2
10/1
T: JASON MANNING
R: P SHIERS (55.50)
10/1
5g perugino (USA) x kaemess (AUS) (kenny's best pal (AUS))
Race 3 - Bundaberg Rum Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:08.43
Prizemoney: $7,000
1
16/1
T: K J LAMPRECHT
R: MS J CAMERON (58.00)
16/1
5g imposing bull (AUS) x snowcap (NZ) (danzatore (CAN))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.8
6/1
T: S V BROWN
R: S HILLEBRAND (58.00)
6/1
4g hemingway (IRE) x dashelle (AUS) (rustic amber (IRE))
3
1.8
11/8F
T: D G BATES
R: D BATES (58.00)
11/8F
6g gold carat (USA) x pearl paru (AUS) (coronation day (AUS))
4
6.1
9/4
T: S V BROWN
R: B HUPPATZ (58.00)
9/4
3g viscount (AUS) x academy awards (AUS) (royal academy (USA))
5
8.4
11/1
T: R SEVERINO
R: BRENDON DAVIS (56.00)
11/1
3f dangerous (AUS) x with grace (AUS) (dr. grace (NZ))
6
9.4
8/1
T: V J BRADLEY
R: P SHIERS (56.00)
8/1
7
12.2
12/1
T: MARK RATTLEY
R: DAMIEN ROBINSON (58.00)
12/1
5g sedaka (AUS) x sonic gleam (NZ) (gleam machine (USA))
8
14
30/1
T: D A JUPP
R: MS V ARNOTT (58.00)
30/1
4g umatilla (NZ) x un bel di (AUS) (fraar (USA))
9
16.5
30/1
T: MARK RATTLEY
R: R OAKFORD (56.50)
30/1
4m taos (AUS) x purify (AUS) (baptism (GB))
10
18
20/1
T: MS L WILLIAMS
R: S SHEARGOLD (58.00)
20/1
3g zeditave (AUS) x vague prospect (USA) (vaguely noble (IRE))
Race 4 - Thirsty Camel Hcp (76) (1200m)
Class: Restricted 76 Track: Good Time: 1:08.19
Prizemoney: $7,000
1
13/8F
T: JAMI HUISH
R: S SHEARGOLD (59.00)
13/8F
5g tailings (USA) x queen of colorado (AUS) (noalcoholic (FR))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/4
T: MS K HUGHES
R: MS V ARNOTT (60.00)
11/4
5g lacryma cristi (IRE) x la vierge (AUS) (success express (USA))
3
0.8
7/1
T: A TRENGROVE
R: MS J CAMERON (55.00)
7/1
4
1.3
2/1
T: S A CLARKE
R: N STANLEY (60.00)
2/1
5g way of light (USA) x mother's help (NZ) (christmas tree (AUS))
5
1.7
15/4
T: MICHAEL HICKMOTT
R: DAMIEN ROBINSON (60.50)
15/4
7g end sweep (USA) x zest (AUS) (marauding (NZ))
Race 5 - Combined Electrical Hcp (62) (1200m)
Class: Restricted 62 Track: Good Time: 1:08.38
Prizemoney: $7,000
1
11/2
T: D G BATES
R: D BATES (59.50)
11/2
5g masterclass (USA) x asian delight (AUS) (always welcome (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/2
T: S A CLARKE
R: S HILLEBRAND (55.00)
11/2
7g dancing sun (AUS) x yallette (AUS) (yallah prince (AUS))
3
1.8
2/1F
T: S V BROWN
R: B HUPPATZ (58.00)
2/1F
5g commands (AUS) x season ticket (AUS) (undercut (USA))
4
3.5
12/1
T: JASON MANNING
R: MS V ARNOTT (55.00)
12/1
5g over (AUS) x spurnof (AUS) (flying spur (AUS))
5
3.7
11/4
T: G CLARKE
R: N STANLEY (57.50)
11/4
5g pentire (GB) x magazine (NZ) (sky chase (NZ))
6
5.7
16/1
T: K J LAMPRECHT
R: JESSE RILEY (55.00)
16/1
6g nothin' leica dane (AUS) x grecian dream (AUS) (yallah native (USA))
7
6.2
6/1
T: MS L WILLIAMS
R: T WALSH (57.00)
6/1
5g real quiet (USA) x brigantia (AUS) (yeats (USA))
8
6.4
11/1
T: CHRIS POLLARD
R: BRENDON DAVIS (55.00)
11/1
5h bellotto (USA) x glancing eagle (AUS) (prince echo (IRE))
9
6.6
8/1
T: JASON MANNING
R: P SHIERS (55.50)
8/1
5m royal academy (USA) x blueness (AUS) (bluebird (USA))
Race 6 - Fawcett Cattle Company Hcp-58 (1000m)
Class: Restricted 58 Track: Good Time: 0:57.72
Prizemoney: $7,000
1
7/2
T: MS M BOOTHBY
R: S HILLEBRAND (57.00)
7/2
4g rory's jester (AUS) x beni hana (AUS) (danzero (AUS))
Winning siblings: Everingham, You I Find,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/2
T: V J BRADLEY
R: P SHIERS (59.00)
7/2
4g ivory's irish (AUS) x spindrift (AUS) (spectacular spice (USA))
3
1.5
7/1
T: MERV RUMBLE
R: JESSE RILEY (56.00)
7/1
4g xaar (GB) x seaside attraction (AUS) (godswalk (USA))
4
3.8
8/1
T: MS L WILLIAMS
R: T WALSH (56.00)
8/1
3f cullen (AUS) x graceful shadow (NZ) (o'reilly (NZ))
5
4.1
SNELL (6)
7/2
T: K N ROGERSON
R: S SHEARGOLD (58.00)
7/2
6
6.1
8/1
T: G CLARKE
R: N STANLEY (56.50)
8/1
4m with class (CAN) x cultural desert (AUS) (geiger counter (USA))
7
6.6
20/1
T: S A CLARKE
R: DAMIEN ROBINSON (56.50)
20/1
3f gallo di ferro (USA) x crested fair (AUS) (crested wave (USA))
8
10.6
14/1
T: MS L WILLIAMS
R: D BATES (56.50)
14/1
4m taos (AUS) x dream star (NZ) (star way (GB))
9
13.9
7/2F
T: S N PAYNTER
R: BRENDON DAVIS (59.00)
7/2F
4g promontory gold (USA) x so sweet (AUS) (bite the bullet (USA))
Race 7 - Adelaide River Cup (1700m)
Class: Open Track: Good Time: 1:42.10
Prizemoney: $15,000
1
8/1
T: J W PEACOCK
R: BRENDON DAVIS (57.00)
8/1
8g biscaday (NZ) x calabash bay (NZ) (march hywel (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/2
T: MS K HUGHES
R: MS V ARNOTT (58.00)
7/2
6g honour and glory (USA) x sunshine cure (USA) (cure the blues (USA))
3
1.8
4/1
T: D LEECH
R: N STANLEY (56.50)
4/1
5g encosta de lago (AUS) x tycoon princess (AUS) (king marauding (AUS))
4
3.6
13/8F
T: S V BROWN
R: S HILLEBRAND (55.00)
13/8F
4g quest for fame (GB) x bella serata (AUS) (star watch (AUS))
5
4.6
6/1
T: S A CLARKE
R: DAMIEN ROBINSON (56.50)
6/1
5g high yield (USA) x key for the day (USA) (hoedown's day (USA))
6
5.1
13/4
T: G CLARKE
R: S SHEARGOLD (56.50)
13/4
6g lacryma cristi (IRE) x fine glass (AUS) (flying spur (AUS))
7
6.9
AGENTS (5)
9/1
T: MS T HALTER
R: B HUPPATZ (56.50)
9/1
6g over (AUS) x booked (AUS) (pine circle (USA))
* Nick figures are for Australasia.