Breednet Results

ARARAT - Sunday, November 9

Race 1 - Grampians Event Hire Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:37.46
Prizemoney: $13,500
1
4/1
T: J EDWARDS and B W ELKINGTON
R: D YENDALL (58.00)
4/1
4g lake coniston (IRE) x moxifox (AUS) (el moxie (USA))
Winning siblings: All Fox, Foxi Eli,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
9/4
T: T and K O'SULLIVAN
R: MS C LINDOP (56.00)
9/4
3
2.3
7/1
T: PAUL A JONES
R: JACK HILL (53.00)
7/1
7m croatian hill (AUS) x nanny (AUS) (bagarchi (AUS))
4
5.6
10/1
T: M D CARSON
R: B AVDULLA (56.00)
10/1
4g falak (USA) x bally classy (NZ) (masterclass (USA))
5
6.4
10/1
T: D R SUTTON
R: K SANDERSON (58.00)
10/1
6
8.7
11/8F
T: LEAH ROGERS
R: MS L J MEECH (58.00)
11/8F
4g zeditave (AUS) x jade nicole (NZ) (imposing (AUS))
7
14.7
20/1
T: B M COLE
R: JACOB RULE (53.50)
20/1
3g aristotle (IRE) x stylescay (AUS) (maizcay (AUS))
Race 2 - Ararat Motor Group Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:11.75
Prizemoney: $13,500
1
15/4
T: R D GRIFFITHS
R: B RAWILLER (57.00)
15/4
3g beckett (IRE) x centrullah (AUS) (century (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
4/1
T: J R WELSH
R: D YENDALL (57.00)
4/1
3g testa rossa (AUS) x mighty fine (AUS) (keltrice (AUS))
3
2.4
14/1
T: D M NOONAN
R: MS L J MEECH (57.00)
14/1
4
4.4
FINWIZ (6)
6/4F
T: D K WEIR
R: J FRY (53.50)
6/4F
3f fraar (USA) x whispering breeze (AUS) (nijinsky's way (USA))
5
8.4
20/1
T: T and K O'SULLIVAN
R: N WILSON (55.00)
20/1
3f yasey (JPN) x alkatui (AUS) (al khawaaneeg (USA))
6
8.7
25/1
T: DANIEL KELLY
R: C A ROBERTSON (55.00)
25/1
3f jeune (GB) x doritilla (AUS) (umatilla (NZ))
7
8.9
13/4
T: D K WEIR
R: MS C LINDOP (55.00)
13/4
3f danzero (AUS) x citi sights (AUS) (citidancer (IRE))
8
9
11/1
T: J R SEARLE
R: K POST (57.00)
11/1
3g musee d'orsay (AUS) x sonata lass (AUS) (western symphony (USA))
Race 3 - Montara Wines Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:11.12
Prizemoney: $13,500
1
13/4
T: D K WEIR
R: G MURPHY (56.00)
13/4
4m archway (IRE) x dew drop lassie (NZ) (snow chief (USA))
Winning siblings: Drop Of Hennessy,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.8
7/2
T: R D GRIFFITHS
R: B RAWILLER (58.00)
7/2
4g commands (AUS) x rather droll (AUS) (sovereign red (NZ))
3
7.3
30/1
T: W J HILL
R: K POST (58.00)
30/1
8g brackenlee (AUS) x suzendy (AUS) (caribbean (FR))
4
7.5
14/1
T: T and K O'SULLIVAN
R: MS C LINDOP (58.00)
14/1
5g fubu (AUS) x proud tribute (AUS) (salieri (USA))
5
7.6
14/1
T: MS C JORDAN
R: MS N BERIMAN (56.00)
14/1
4m west quest (CAN) x roundabay (AUS) (elounda bay (NZ))
6
8.9
20/1
T: T P NATHANIEL
R: MS L J MEECH (58.00)
20/1
7
9.4
8/1
T: N J DYER
R: T BARRY (56.00)
8/1
4m jeune (GB) x sizzles (NZ) (vice regal (NZ))
8
9.9
5/1
T: STEVE LAKE
R: W HOKAI (58.00)
5/1
5g archway (IRE) x smoke below (AUS) (ten below (USA))
9
11.2
13/8F
T: B J MCCARTHY
R: D YENDALL (58.00)
13/8F
4g perugino (USA) x settain (AUS) (century (AUS))
Race 4 - Gorst Rural Hcp (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Dead Time: 1:35.99
Prizemoney: $13,500
1
5/1
T: D J CONNERS
R: W HOKAI (53.50)
5/1
4m jetball (AUS) x bootylicious (AUS) (lake coniston (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
3/1
T: J J ROBERTS
R: B RAWILLER (58.00)
3/1
5g val royal (FR) x lady marple (AUS) (geiger counter (USA))
3
2.3
6/1
T: M J WILLIAMS
R: L NOLEN (54.50)
6/1
4m desert sun (GB) x crazy babe (AUS) (joindre (AUS))
4
4.1
9/4F
T: D K WEIR
R: J FRY (52.50)
9/4F
4m no excuse needed (GB) x pyjamas (NZ) (centaine (AUS))
5
4.2
6/1
T: B A MALONE
R: S HYLAND (58.00)
6/1
4g suresh (NZ) x princess tobba (AUS) (abbot prince (IRE))
6
7.7
8/1
T: G SHIGEMI
R: D YENDALL (55.50)
8/1
4m noverre (USA) x electricity (AUS) (geiger counter (USA))
7
8.2
15/1
T: SHAYNE FISHER
R: MS K WALTERS (54.00)
15/1
5g damascus storm (USA) x matriarch (AUS) (naturalism (NZ))
8
12.2
14/1
T: J EDWARDS and B W ELKINGTON
R: C A ROBERTSON (56.00)
14/1
4g viking ruler (AUS) x straight line (NZ) (straight strike (USA))
9
26.2
CRAFT (4)
14/1
T: D W PARKER
R: N WILSON (55.50)
14/1
4m bianconi (USA) x tell nought (NZ) (mcginty (NZ))
Race 5 - Ararat R S L Hcp (68) (1100m)
Class: Restricted 68 Track: Dead Time: 1:03.81
Prizemoney: $13,500
1
5/4F
T: R G HORE-LACY
R: D MOOR (57.50)
5/4F
5g pupil (AUS) x step up (NZ) (jetball (AUS))
Winning siblings: Best Pupil,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.3
5/1
T: S W WILDE
R: L NOLEN (58.00)
5/1
5g lion hunter (AUS) x tree fairy (AUS) (fairy king (USA))
3
3.8
9/2
T: MS L KETTLE
R: MS C LINDOP (55.00)
9/2
5g suresh (NZ) x best paint (AUS) (best western (AUS))
4
4
5/1
T: MS A MACPHERSON
R: B PARK (53.50)
5/1
5g gundane (AUS) x cricket it is (AUS) (the pug (GB))
5
5
14/1
T: T WHITE
R: N WILSON (57.00)
14/1
5g staaraq (AUS) x miss cody (AUS) (segovian rhythm (AUS))
6
5.5
8/1
T: M SELL
R: W HOKAI (55.00)
8/1
7
6.3
30/1
T: G R HICKS
R: JACK HILL (50.50)
30/1
4g all chatter (USA) x currency lass (AUS) (swamp king (USA))
8
8.1
7/1
T: D I DODSON
R: K POST (57.50)
7/1
Race 6 - Ararat City Council China Bowl (1600m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:35.72
Prizemoney: $60,000
1
13/2
T: LUKE OLIVER
R: B RAWILLER (57.00)
13/2
7g fasliyev (USA) x striking destiny (USA) (el prado (IRE))
Winning siblings: Quality Touch, Schnelles Pferd,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
6/1
T: S W WILDE
R: D YENDALL (55.00)
6/1
5g general nediym (AUS) x precious few (AUS) (will dancer (FR))
3
4.1
10/9F
T: P G MOODY
R: L NOLEN (57.00)
10/9F
4g van nistelrooy (USA) x disco girl (AUS) (marauding (NZ))
4
4.2
5/1
T: D R SUTTON
R: K SANDERSON (57.00)
5/1
4h flying spur (AUS) x kajar (AUS) (quest for fame (GB))
5
4.5
13/4
T: R G GRAVETT
R: N WILSON (57.00)
13/4
6
4.7
25/1
T: B J MCCARTHY
R: S HYLAND (57.00)
25/1
7
7
10/1
T: J A ROGERS
R: W HOKAI (57.00)
10/1
9g salquita (AUS) x alron (AUS) (alshinfarah (GB))
Race 7 - N M I T Ararat Gold Cup (2000m)
Class: Open Track: Dead Time: 2:03.33
Prizemoney: $50,000
1
11/1
T: B J JAMES
R: S VELLA (53.00)
11/1
5g o'reilly (NZ) x salimha (NZ) (kinjite (NZ))
Winning siblings: Langstraat, Rocket Radar,
This nick: 10 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
1.3
6/4F
T: P G MOODY
R: MS L J MEECH (56.50)
6/4F
3
1.5
7/1
T: R G HORE-LACY
R: D MOOR (53.00)
7/1
5m zabeel (NZ) x marshow (AUS) (marscay (AUS))
4
2.8
7/1
T: MS A MACPHERSON
R: B PARK (53.00)
7/1
5g dangerous (AUS) x darting (AUS) (century (AUS))
5
2.9
6/1
T: J R WELSH
R: B AVDULLA (51.00)
6/1
4g jugah (USA) x valdree (AUS) (full and by (NZ))
6
3.2
14/1
T: D K WEIR
R: B RAWILLER (60.00)
14/1
7
4
12/1
T: T and K O'SULLIVAN
R: W HOKAI (53.50)
12/1
6g last tycoon (IRE) x islamorada (IRE) (persian bold (IRE))
8
4.2
10/1
T: M A O'LEARY
R: D YENDALL (55.50)
10/1
10g vite cheval (NZ) x sunny vale (AUS) (king's party (AUS))
9
5.2
12/1
T: C V KELLY
R: C A ROBERTSON (55.00)
12/1
10
6
6/1
T: T and K O'SULLIVAN
R: MS C LINDOP (53.00)
6/1
5m perugino (USA) x miss dehere (AUS) (dehere (USA))
11
6.5
66/1
T: G J MCDONALD
R: C NICOLL (51.00)
66/1
5g rubiton (AUS) x makita rose (AUS) (archway (IRE))
12
7.3
66/1
T: MS C JORDAN
R: T BARRY (53.00)
66/1
5g commands (AUS) x spoken (AUS) (al hareb (USA))
Race 8 - Golden Grain Series Final (78) (1310m)
Class: Restricted 78 Track: Dead Time: 1:16.35
Prizemoney: $26,500
1
2/1F
T: D I DODSON
R: D YENDALL (53.00)
2/1F
4m val royal (FR) x poly moss (AUS) (polydor (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
6/1
T: EMMA STEEL
R: C A ROBERTSON (53.00)
6/1
4g perugino (USA) x turf (NZ) (sir tristram (IRE))
3
5.6
16/1
T: MS D GASKIN
R: T BARRY (53.00)
16/1
4
6.9
12/1
T: SIMON MAHONY
R: B AVDULLA (51.00)
12/1
8g secret savings (USA) x ozone sand (USA) (l'enjoleur (CAN))
5
7.7
9/1
T: PAUL A JONES
R: JACK HILL (50.00)
9/1
4m perugino (USA) x hospitality (AUS) (bite the bullet (USA))
6
9.2
25/1
T: L S FARRUGIA
R: MS N BERIMAN (53.00)
25/1
7g west point (AUS) x springtime lover (AUS) (noalcoholic (FR))
7
11.2
14/1
T: S V GEBERT
R: S VELLA (53.00)
14/1
6m mr. innocent (AUS) x sarton belle (NZ) (western symphony (USA))
8
11.5
5/1
T: P G MOODY
R: L NOLEN (58.00)
5/1
5g black minnaloushe (USA) x hula lei (NZ) (sir tristram (IRE))
9
16.5
50/1
T: W J HILL
R: MS L J MEECH (53.00)
50/1
7g rustic amber (IRE) x whiskey avenue (AUS) (whiskey road (USA))
10
17.3
11/2
T: D R RYAN
R: N WILSON (55.50)
11/2
5g devaraja (NZ) x squashable (AUS) (new regent (CAN))
11
17.6
15/4
T: D K WEIR
R: W HOKAI (53.50)
15/4
6g brackenbury (AUS) x purdah (AUS) (big boost (NZ))
Race 9 - A M E Systems Gold Pan Hcp-68 (2000m)
Class: Restricted 68 Track: Dead Time: 2:02.83
Prizemoney: $21,500
1
9/4F
T: D K WEIR
R: J FRY (54.00)
9/4F
4m redding (NZ) x leica mine (AUS) (belong to me (USA))
Winning siblings: Leica Day, Tagrheed,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
5/1
T: AARON PURCELL
R: MS C LINDOP (56.00)
5/1
6g zerpour (IRE) x hearts are trumps (NZ) (clay hero (AUS))
3
1.6
14/1
T: D I DODSON
R: MS L J MEECH (53.00)
14/1
6m encosta de lago (AUS) x blessed halo (AUS) (don't say halo (USA))
4
2.1
8/1
T: D E ZAPPELLI
R: S HYLAND (58.00)
8/1
7g zabeel (NZ) x shynzi (USA) (danzig (USA))
5
2.3
16/1
T: D I DODSON
R: K POST (54.50)
16/1
5g faltaat (USA) x la boriqua (NZ) (kinjite (NZ))
6
2.7
11/4
T: J T CONLAN
R: B RAWILLER (57.50)
11/4
5g zeditave (AUS) x gamine (NZ) (keen (GB))
7
4.7
8/1
T: ANDREW HOMANN
R: D YENDALL (56.00)
8/1
4h snaadee (USA) x be my bride (AUS) (barathea (IRE))
8
5
16/1
T: D R SUTTON
R: K SANDERSON (56.50)
16/1
4g volksraad (GB) x showbiz (NZ) (paris opera (AUS))
9
8.8
7/1
T: T D KELLY
R: W HOKAI (53.50)
7/1
10
11.8
10/1
T: DAN O'SULLIVAN
R: C A ROBERTSON (54.50)
10/1
4m bianconi (USA) x malayan (AUS) (red anchor (NZ))
* Nick figures are for Australasia.