Breednet Results

ASCOT - Saturday, December 17

Race 1 - McFarland Plumbing (Rs1mw) (1600m)
Class: Rest 1 Metro Win Track: Good(4) Time: 1:38.26 (35.87)
Prizemoney: $40,000
1
14/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (57.5)
14/1
5g good journey (USA) x zip baby zip (AUS) (indian danehill (IRE))
Winning siblings: Zip Your Lips, Zipponet,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
16/1
T: S J Wolfe
R: S McGruddy (54)
16/1
4m demerit (AUS) x all class (AUS) (euclase (AUS))
3
5.3
9/2
T: G and A Williams
R: Randy Tan (52)
9/2
4g snitzel (AUS) x kirov premiere (GB) (sadler's wells (USA))
4
6
6/4F
T: G and A Williams
R: W Pike (57)
6/4F
5
6.3
6/1
T: A D Mathews
R: P Carbery (54.5)
6/1
5m blackfriars (AUS) x prime again (AUS) (marooned (GB))
6
6.4
9/1
T: B M Kay
R: Ms E Cockram (57.5)
9/1
4g saxon (AUS) x love you honey (AUS) (red ransom (USA))
7
7
11/1
T: D R Harrison
R: Aaron Mitchell (58)
11/1
5g discorsi (AUS) x fleetness (AUS) (grand lodge (USA))
8
8.3
5/1
T: K J Mifflin
R: B Parnham (58.5)
5/1
5g due sasso (AUS) x serpara (AUS) (serheed (USA))
Race 2 - Tabtouch Perth Cup-31/12 Plate (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:12.32 (36.25)
Prizemoney: $60,000
1
25/1
T: P H Jordan
R: J Brown (57)
25/1
Winning siblings: Beckers,
This nick: 4 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
6/4F
T: D L Morton
R: Sarah Bonner (55.5)
6/4F
3f war chant (USA) x classic smile (AUS) (bletchley park (IRE))
2019 MM Perth Yearling Sale Book 1
$100,000
Vendor: Yarradale Stud Gidgegannup WA
Buyer: Waller Racing/Mulcaster Bloodstock
3
0.5
11/1
T: S R Casey
R: Jake Casey (55.5)
11/1
3g lope de vega (IRE) x refemme (AUS) (surtee (AUS))
4
0.8
7/1
T: S R Bates
R: J Whiting (56.5)
7/1
5
1
4/1
T: S J Wolfe
R: S McGruddy (54)
4/1
3f myboycharlie (IRE) x little zeta (AUS) (commands (AUS))
6
2.3
11/2
T: M Santich
R: P Carbery (56.5)
11/2
3f demerit (AUS) x spangles (AUS) (perugino (USA))
7
3
13/2
T: D L Morton
R: W Pike (57)
13/2
3g hard spun (USA) x tarcoola sunshine (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
3.5
10/1
T: Simon Miller
R: P Knuckey (57)
10/1
3g foreplay (AUS) x sophia town (NZ) (johannesburg (USA))
9
7.5
20/1
T: S Foster
R: Shelby Bowtell (52)
20/1
3f oratorio (AUS) x dane la belle (AUS) (danetime (IRE))
Race 3 - Lwp Property Group (Bm66+) (2200m)
Class: BM66+ Track: Good(4) Time: 2:20.77 (37.74)
Prizemoney: $60,000
1
10/1
T: Ms A King
R: Alan Kennedy (58)
10/1
6g viscount (AUS) x roaster (AUS) (regal classic (CAN))
Winning siblings: Bella Bian, Kununurra, Tottenham Hots,
This nick: 3 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.8
13/4
T: C R Green
R: Chris Parnham (58)
13/4
5g mossman (AUS) x princess bayley (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
2.3
15/1
T: G Durrant and J Miller
R: G L Smith (55)
15/1
5g viscount (AUS) x she's all storm (AUS) (stormy's son (AUS))
4
2.4
25/1
T: G P Poletti
R: L Camilleri (54)
25/1
6g bianconi (USA) x scenic castle (AUS) (scenic (IRE))
5
3.5
30/1
T: S R Wallace
R: Jerry Noske (54.5)
30/1
7m haradasun (AUS) x heartbeat (AUS) (rory's jester (AUS))
6
3.6
3/1
T: G Durrant and J Miller
R: Shelby Bowtell (58)
3/1
5g blackfriars (AUS) x dedicated miss (AUS) (mukaddamah (USA))
7
4.8
3/1F
T: G Durrant and J Miller
R: W Pike (54)
3/1F
5g o'reilly (NZ) x cancan (NZ) (pins (AUS))
8
6.5
20/1
T: Vaughn Sigley
R: Takahide Ikenushi (54.5)
20/1
7m bletchley park (IRE) x i'm gifted (AUS) (blackfriars (AUS))
9
7.3
11/1
T: F R Kersley
R: Randy Tan (54)
11/1
5m musket (AUS) x classic smile (AUS) (bletchley park (IRE))
10
9
50/1
T: J J Miller
R: S Parnham (55.5)
50/1
8g blackfriars (AUS) x victory romp (AUS) (victory drive (USA))
11
9.8
5/1
T: G C Ballantyne
R: Jarrad Noske (57)
5/1
6g passenger (AUS) x passing star (AUS) (dr johnson (USA))
Race 4 - Padbury Pharmacy (Bm72+) (1100m)
Class: BM72+ Track: Good(4) Time: 1:05.88 (35.69)
Prizemoney: $60,000
1
7/2
T: G A Crispin
R: Jake Casey (57.5)
7/2
5m time thief (AUS) x stormarama (AUS) (metal storm (FR))
Winning siblings: Chokumo, Grand Storm, Haboob, Niccolodeon,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2
9/4F
T: G P Poletti
R: S O'Donnell (54)
9/4F
4g dane shadow (AUS) x snowflower (AUS) (general nediym (AUS))
3
3
10/1
T: P H Jordan
R: C Staples (56)
10/1
4
4.3
20/1
T: F R Kersley
R: Randy Tan (59)
20/1
5g danehill express (AUS) x noreaster (AUS) (fuji kiseki (JPN))
5
4.5
30/1
T: Ms A J Smith
R: Casey Hunter (58)
30/1
7g trade fair (GB) x corporate lady (AUS) (corporate raider (AUS))
6
5.3
11/1
T: D R Harrison
R: P Carbery (55)
11/1
5g holy roman emperor (IRE) x natesa (AUS) (metal storm (FR))
7
5.8
9/1
T: Ben Pearce
R: Aaron Mitchell (59)
9/1
8g mosayter (USA) x revilo (AUS) (tribu (AUS))
8
7
7/1
T: D R Harrison
R: Shelby Bowtell (55)
7/1
4m my atacanta (IRE) x delicate snip (AUS) (snippets (AUS))
9
7.8
7/2
T: D T McAuliffe
R: W Pike (57)
7/2
5m universal ruler (AUS) x furocitee (AUS) (dante's fury (AUS))
Race 5 - Starstruck Classic (1600m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:38.56 (35.70)
Prizemoney: $100,000
1
11/8F
T: G and A Williams
R: W Pike (57.5)
11/8F
5m street sense (USA) x stormy nova (AUS) (metal storm (FR))
This nick: 4 runners; 4 winners; 2 SW. Details
2
0.3
13/2
T: G and A Williams
R: G L Smith (56.5)
13/2
5m al maher (AUS) x speedy bell (AUS) (brocco (USA))
3
1.3
11/1
T: G Durrant and J Miller
R: Chris Parnham (55)
11/1
5m redoute's choice (AUS) x antique (AUS) (metal storm (FR))
4
2
20/1
T: Ms P Wagg
R: S O'Donnell (58.5)
20/1
6m balmont (USA) x pocket aces (AUS) (brief truce (USA))
5
3
12/1
T: G Durrant and J Miller
R: Joseph Azzopardi (57.5)
12/1
6
3.5
20/1
T: C H Webster
R: T Turner (55)
20/1
5m blackfriars (AUS) x corporate candy (AUS) (bletchley park (IRE))
7
3.7
3/1
T: G Durrant and J Miller
R: P Hall (57.5)
3/1
8
4.5
50/1
T: Brett Pope
R: B Parnham (56.5)
50/1
5m trade fair (GB) x penumbra (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
4.6
13/2
T: M L Lane
R: Jarrad Noske (55)
13/2
6m trade fair (GB) x corporate vision (AUS) (corporate raider (AUS))
10
5.2
100/1
T: Mark Ford
R: Ryan Hill (55)
100/1
7m trade fair (GB) x lady kiseki (AUS) (fuji kiseki (JPN))
Race 6 - Addfuel Fcc Fuel Cond. (Rs1mw) (1200m)
Class: Rest 1 Metro Win Track: Good(4) Time: 1:12.52 (35.77)
Prizemoney: $40,000
1
2/1F
T: G and A Williams
R: W Pike (55.5)
2/1F
4g blackfriars (AUS) x arcade game (AUS) (corporate raider (AUS))
Winning siblings: Galaga, Korenica, Lock Her In, Pinball Wizard,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
12/1
T: Lynette Kiddle
R: Shelby Bowtell (58.5)
12/1
6g passenger (AUS) x speed biscuit (AUS) (speed week (AUS))
3
2.1
9/2
T: Simon Miller
R: Aaron Mitchell (55)
9/2
5g o'reilly (NZ) x pin a four (NZ) (pins (AUS))
4
3.3
3/1
T: Simon Miller
R: P Knuckey (57)
3/1
5
3.4
12/1
T: Chris Gangemi
R: C Staples (56)
12/1
4g starcraft (NZ) x royale faux pas (AUS) (al maher (AUS))
6
3.5
9/1
T: M J Nelson
R: Mitchell Pateman (60)
9/1
5m so secret (AUS) x royal minx (AUS) (royal abjar (USA))
7
3.8
9/1
T: P B Hunter
R: P Harvey (58.5)
9/1
8
3.9
50/1
T: E A Martinovich
R: M Autier (56)
50/1
4g universal ruler (AUS) x wynyard hall (AUS) (blackfriars (AUS))
9
4.5
60/1
T: E A Martinovich
R: Jerry Noske (56.5)
60/1
7g monashee mountain (USA) x miss skoozi (NZ) (stravinsky (USA))
10
5.5
10/1
T: Ms R Lockwood
R: S O'Donnell (54)
10/1
4m akhenaton (AUS) x clear the decks (AUS) (perugino (USA))
Race 7 - Ted Van Heemst Stakes (2100m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:14.13 (38.93)
Prizemoney: $250,000
1
4/5F
T: G and A Williams
R: W Pike (56)
4/5F
This nick: 6 runners; 4 winners; 3 SW. Details
2
0.8
60/1
T: Robyne Martin
R: M Autier (59)
60/1
6g fath (USA) x sericite sal (AUS) (soviet lad (USA))
3
1.2
16/1
T: F R Kersley
R: S Parnham (59)
16/1
6g ihtiram (IRE) x umatune (AUS) (umatilla (NZ))
4
1.7
12/1
T: Simon Miller
R: B Parnham (59)
12/1
6g choisir (AUS) x bonissimo (AUS) (johannesburg (USA))
5
2.2
5/1
T: Robert and Todd Harvey
R: T Turner (59)
5/1
5g trade fair (GB) x virelay (AUS) (laranto (AUS))
6
3.2
25/1
T: J T Warwick
R: G L Smith (59)
25/1
7
3.7
25/1
T: G C Ballantyne
R: Jarrad Noske (59)
25/1
5g musket (AUS) x oriental lass (NZ) (faltaat (USA))
8
4.7
8/1
T: G and A Williams
R: P Hall (57)
8/1
9
5.7
15/1
T: F R Kersley
R: Chris Parnham (59)
15/1
6g haradasun (AUS) x avenida madero (AUS) (metal storm (FR))
10
6.2
16/1
T: G Durrant and J Miller
R: P Carbery (57)
16/1
6m viscount (AUS) x eight roses (AUS) (bellotto (USA))
11
7.2
60/1
T: Ms S L Miller
R: J Whiting (57)
60/1
5m viscount (AUS) x bonzara gold (AUS) (ron bon (USA))
12
9.7
50/1
T: N D Parnham
R: Joseph Azzopardi (59)
50/1
Race 8 - Graeme Collopy (Bm72+) (1400m)
Class: BM72+ Track: Good(4) Time: 1:24.90 (35.77)
Prizemoney: $60,000
1
7/2
T: A D Mathews
R: P Carbery (57.5)
7/2
5g authorized (IRE) x tangiwai (AUS) (street cry (IRE))
Winning siblings: Kokopu,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
10/1
T: C H Webster
R: T Turner (54.5)
10/1
5g discorsi (AUS) x three sisters (AUS) (nuclear freeze (USA))
2017 MM Perth Yearling Sale
$31,000
Vendor: Toreby Park Oakford WA
Buyer: Justine Hornby
3
3.3
11/4F
T: G and A Williams
R: W Pike (55.5)
11/4F
5g trade fair (GB) x saraama (AUS) (king's best (USA))
4
3.5
4/1
T: Brian Kersley
R: B Parnham (54)
4/1
4g fath (USA) x clair sky (AUS) (hideyoshi (USA))
5
5
12/1
T: G and A Williams
R: Randy Tan (56.5)
12/1
4g beneteau (AUS) x simply wicked (AUS) (scenic (IRE))
6
5.1
16/1
T: Ms R L Mills
R: Jerry Noske (56)
16/1
5g danasinga (AUS) x precious moment (AUS) (charge forward (AUS))
7
5.5
7/1
T: J P Taylor
R: Ryan Hill (54.5)
7/1
5g so secret (AUS) x dance hi (AUS) (key dancer (NZ))
8
6
20/1
T: Ms J Erkelens
R: S O'Donnell (54)
20/1
9
7
12/1
T: B G Lucas
R: Joseph Azzopardi (54)
12/1
7g tiger hill (IRE) x unsettled (AUS) (thunder gulch (USA))
10
9.5
50/1
T: D T McAuliffe
R: Jarrad Noske (60.5)
50/1
11
10.2
20/1
T: Brett Pope
R: P Hall (55)
20/1
5g viscount (AUS) x miss kama (AUS) (danetime (IRE))
12
11
60/1
T: Brent Albuino
R: Chris Parnham (57)
60/1
7g danzero (AUS) x gaelic aura (AUS) (clear choice (USA))
13
16.2
66/1
T: G J Kersley
R: D Staeck (59)
66/1
9g mcflirt (NZ) x elata (AUS) (tribu (AUS))
* Nick figures are for Australasia.