Breednet Results

BALLARAT - Tuesday, August 5

Race 1 - Ballarat Come To Life Hrdl-120 (2800m)
Class: Hurdle Track: Heavy Time: 3:21.99
Prizemoney: $11,500
1
11/4
T: J W MASON
R: A TRINDER (64.00)
11/4
5g perugino (USA) x lysning's joy (AUS) (lysning (NZ))
Winning siblings: A Little Danger, Dancia, Mahone Bay,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
11/4
T: J R WHEELER
R: M B SCOTT (65.50)
11/4
9g dynaformer (USA) x cin isa luv (USA) (private account (USA))
3
11
9/4F
T: DAN O'SULLIVAN
R: G BEDGGOOD (62.50)
9/4F
6g city on a hill (USA) x deune (AUS) (green line express (USA))
4
13
11/4
T: MATTHEW LEEK
R: MS A LEEK (68.00)
11/4
5
20
25/1
T: P J RINTOUL
R: P HAMBLIN (64.00)
25/1
6
24
9/2
T: F HOULAHAN and B JOHNSTON
R: C DURDEN (63.00)
9/2
5m viscount (AUS) x pussy galore (GB) (pursuit of love (GB))
Race 2 - Graeme Hicks Hcp (72) (1400m)
Class: Restricted 72 Track: Heavy Time: 1:32.99
Prizemoney: $11,500
1
11/4
T: S G HOPE
R: D YENDALL (53.00)
11/4
7m lion cavern (USA) x pearl paru (AUS) (coronation day (AUS))
Winning siblings: He's Fab,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/4F
T: PETER SNOWDEN
R: M ZAHRA (58.00)
7/4F
3
0.4
7/2
T: HEATH CONNERS
R: J MOTT (57.50)
7/2
7g dolphin street (FR) x rich addiction (AUS) (last tycoon (IRE))
4
3.4
12/1
T: D R SUTTON
R: S BASTER (53.00)
12/1
5m stark south (USA) x acacia tree (NZ) (christmas tree (AUS))
5
5.2
7/1
T: MS M HARRY
R: N WILSON (53.00)
7/1
7g shovhog (AUS) x courtly rose (AUS) (maizcay (AUS))
6
7
13/4
T: T G MATHRICK
R: I CULLIVER (56.50)
13/4
6g anziyan (USA) x regalana (NZ) (vice regal (NZ))
7
8.3
15/1
T: M J CERCHI
R: A SPITERI (53.00)
15/1
5g more than ready (USA) x cabal (USA) (private account (USA))
Race 3 - Leading Teams Mdn Plate (2200m)
Class: Maiden Track: Heavy Time: 2:29.91
Prizemoney: $10,500
1
4/11F
T: D R LAWSON
R: G J CHILDS (58.00)
4/11F
4g testa rossa (AUS) x desaray (AUS) (anyone home (AUS))
Winning siblings: Chatter Brooke, Command Prince,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
7/1
T: NIALL PHILLIPS
R: G MURPHY (58.00)
7/1
4g saithor (USA) x danista (AUS) (roi danzig (USA))
3
4.6
GORGE (2)
8/1
T: S MORRISH
R: C A ROBERTSON (58.00)
8/1
4
6.6
15/4
T: C J CASSAR
R: S MURPHY (58.00)
15/4
5g personal escort (USA) x urquhart bay (NZ) (straight strike (USA))
Race 4 - Eclipse Motors 3yo F Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Heavy Time: 1:10.30
Prizemoney: $10,500
1
7/2
T: D A HAYES
R: M PUMPA (57.00)
7/2
3f falbrav (IRE) x special (AUS) (habituate (IRE))
Winning siblings: Dashing Dunlop, Special Spur, Stavka,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/4
T: R W SMERDON
R: D BRERETON (57.00)
11/4
3f testa rossa (AUS) x el amonte (AUS) (el qahira (NZ))
3
4.6
5/2F
T: D R LAWSON
R: G J CHILDS (57.00)
5/2F
3f delago brom (AUS) x angel's jewel (AUS) (made of gold (USA))
4
6.4
11/1
T: Q J SCOTT
R: I CULLIVER (57.00)
11/1
3f hold that tiger (USA) x inertia (AUS) (belong to me (USA))
5
9.7
7/1
T: MS S NAYLOR
R: J MOTT (57.00)
7/1
3f barton gate (AUS) x royal gesture (AUS) (monde bleu (GB))
6
12.2
8/1
T: T J HUGHES
R: S MURPHY (57.00)
8/1
3f delago brom (AUS) x dux of the class (AUS) (royal academy (USA))
7
18.2
DIX (5)
3/1
T: PETER SNOWDEN
R: M ZAHRA (57.00)
3/1
3f strategic (AUS) x huit (AUS) (octagonal (NZ))
Race 5 - The Limo Man Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy Time: 1:15.52
Prizemoney: $10,500
1
5/4F
T: DAN O'SULLIVAN
R: D OLIVER (58.00)
5/4F
Winning siblings: Bellunese, Bionda Dream,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.8
5/1
T: D K WEIR
R: S MURPHY (58.00)
5/1
4h big boost (NZ) x bronte jane (AUS) (run riot (NZ))
3
5.3
DANCIA (6)
13/4
T: J W MASON
R: MS L J MEECH (56.00)
13/4
4
8.1
6/1
T: K E WILLIAMS
R: G MURPHY (53.50)
6/1
5
9.6
11/1
T: J R HAWKES
R: B FENECH (55.50)
11/1
3c canny lad (AUS) x periphery (AUS) (grand lodge (USA))
6
10.6
5/1
T: PETER SNOWDEN
R: M ZAHRA (56.00)
5/1
4m viscount (AUS) x riona (AUS) (strategic (AUS))
7
11.9
25/1
T: G R HICKS
R: D BRERETON (58.00)
25/1
4g jeune king prawn (AUS) x lilting (AUS) (twig moss (FR))
8
21.9
30/1
T: R J GAWLEY
R: M CARSON (58.00)
30/1
5g jugah (USA) x ginger miss (AUS) (orpheus (NZ))
9
22.1
11/1
T: Q J SCOTT
R: I CULLIVER (56.00)
11/1
4m dangerous (AUS) x tomarg (AUS) (lord seymour (IRE))
Race 6 - Mitty's Rising Stars Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Heavy Time: 1:29.80
Prizemoney: $10,500
1
6/1
T: HEATH CONNERS
R: CHRIS MAHER (50.50)
6/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
4/1
T: R G HORE-LACY
R: NICHOLAS HALL (57.50)
4/1
5g redoute's choice (AUS) x luskin jazz (AUS) (luskin star (AUS))
3
10
4/1
T: D K WEIR
R: MAX McKAY (55.00)
4/1
4
11
7/2F
T: N J DYER
R: N MEHMET (54.00)
7/2F
5m archway (IRE) x bravelle (AUS) (el qahira (NZ))
5
11.1
16/1
T: G A OSBORNE
R: C ATKINSON (53.00)
16/1
5g general nediym (AUS) x kerdisi (AUS) (top of the pack (AUS))
6
11.4
5/1
T: JOHN MCARDLE
R: B KNOBEL (51.00)
5/1
3f rohatyn (NZ) x chimely lass (AUS) (chimes square (AUS))
7
13.4
12/1
T: D K WEIR
R: J FRY (56.50)
12/1
4g planchet (AUS) x lady's mantle (NZ) (grosvenor (NZ))
8
13.6
25/1
T: MICHAEL TROTTER
R: B HIGGINS (54.00)
25/1
9
15.6
4/1
T: J F MOLONEY
R: B AVDULLA (54.50)
4/1
5h galileo (IRE) x swiftsynd (AUS) (swift gun (AUS))
Race 7 - West Distributions Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy Time: 1:31.43
Prizemoney: $10,500
1
9/1
T: MS A ROBINSON
R: MS C PULS (56.00)
9/1
5m lacryma cristi (IRE) x ladymint (AUS) (lord seymour (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
BELLAD (19)
25/1
T: J F MOLONEY
R: D YENDALL (58.00)
25/1
5h bellotto (USA) x risky lass (AUS) (danger (AUS))
3
1.2
20/1
T: M SELL
R: S TSAIKOS (58.00)
20/1
4g super jet (USA) x giftilla (AUS) (flotilla (AUS))
4
2.5
11/1
T: G A THORNTON
R: D BRERETON (56.00)
11/1
4m brief truce (USA) x madame pushy (USA) (affirmed (USA))
5
2.6
7/1
T: J W MASON
R: MS L J MEECH (56.00)
7/1
5m voodoo rhythm (USA) x red nelda (AUS) (bletchalong (AUS))
6
3.9
7/1
T: MS S NAYLOR
R: MS N BERIMAN (58.00)
7/1
4g johan cruyff (GB) x edge of perfection (AUS) (racer's edge (AUS))
7
4.4
MARKER (17)
12/1
T: R G HORE-LACY
R: D DUNN (55.50)
12/1
3g encosta de lago (AUS) x statistic (USA) (mr. prospector (USA))
8
5.9
11/1
T: M P HYLAND
R: J MOTT (58.00)
11/1
7g masterclass (USA) x all approved (AUS) (wallenda (USA))
9
6.7
RECULA (18)
25/1
T: T C WEBB
R: C A ROBERTSON (58.00)
25/1
4g dracula (AUS) x regal demand (NZ) (balmerino (NZ))
10
7.5
FULSOME (10)
5/2F
T: D K WEIR
R: S MURPHY (56.00)
5/2F
4m big boost (NZ) x dinky di (AUS) (run riot (NZ))
11
7.7
11/2
T: R W SMERDON
R: NICHOLAS HALL (55.50)
11/2
3c easy rocking (AUS) x tanamur (AUS) (danehill (USA))
12
9
11/1
T: MS A BLACKBURN
R: M CARSON (58.00)
11/1
5g encounter (AUS) x lucky dollar (AUS) (charnwood forest (IRE))
13
10.3
20/1
T: D K WEIR
R: J FRY (56.50)
20/1
4g dash for cash (AUS) x innoculate (NZ) (grosvenor (NZ))
14
16.3
15/1
T: N B SUTCLIFFE
R: S HYLAND (58.00)
15/1
4g ustinov (AUS) x triscourt (NZ) (pompeii court (USA))
15
18.8
9/2
T: M S HIBBS
R: G J CHILDS (56.00)
9/2
4m testa rossa (AUS) x candid leigh (NZ) (centaine (AUS))
Race 8 - Recruitment Vision Hcp (68) (1600m)
Class: Restricted 68 Track: Heavy Time: 1:47.54
Prizemoney: $10,500
1
2/1F
T: J A MCLEAN
R: MS N BERIMAN (53.00)
2/1F
Winning siblings: Shuthegate, The Graduate,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
15/4
T: C F HYLAND
R: R N BOOTH (56.00)
15/4
5g danewin (AUS) x nice choice (GB) (touching wood (USA))
3
2.8
2/1F
T: R W SMERDON
R: MS C BRUCE (56.50)
2/1F
4g danasinga (AUS) x rampage queen (NZ) (wild rampage (AUS))
4
3
AGENTS (6)
11/2
T: T D KELLY
R: S HYLAND (56.00)
11/2
6g over (AUS) x booked (AUS) (pine circle (USA))
5
4.5
10/1
T: MS M WELLS
R: A AUSTIN (54.50)
10/1
6
8.3
ELF (10)
15/2
T: T G MATHRICK
R: I CULLIVER (54.50)
15/2
5g bianconi (USA) x matadora (AUS) (rory's jester (AUS))
7
9.8
30/1
T: MS N LEES
R: MAX McKAY (53.00)
30/1
8g generous (IRE) x love's hope (ARG) (climber (AUS))
8
17.8
30/1
T: Q J SCOTT
R: MS C PULS (53.00)
30/1
6g personal escort (USA) x red diamond (NZ) (faith guest (IRE))
* Nick figures are for Australasia.