Breednet Results

BALLARAT - Saturday, August 16

Race 1 - Ballarat Come To Life Mdn Hrdl (3000m)
Class: Maiden Hurdle Track: Heavy Time: 3:42.74
Prizemoney: $11,500
1
5/2
T: C MAHER
R: R WAYMOUTH (63.00)
5/2
5g thunder gulch (USA) x kalamarco (AUS) (kala dancer (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
5/1
T: D J LONDREGAN
R: A GARRAWAY (65.50)
5/1
3
2.6
ONAJET (7)
13/2
T: ANTHONY COSGRIFF
R: K KAWAKAMI (62.50)
13/2
6g super jet (USA) x our ampulla (AUS) (noble bijou (USA))
4
11.6
16/1
T: J E ROGERS
R: PAT KELLY (62.50)
16/1
7g portland pirate (AUS) x proven sapphire (AUS) (proven valour (AUS))
5
18.6
7/2
T: E V MUSGROVE
R: M B SCOTT (65.50)
7/2
4g filante (NZ) x bijette (NZ) (zabeel (NZ))
6
20.6
7/4F
T: DAN O'SULLIVAN
R: C DURDEN (65.50)
7/4F
6g city on a hill (USA) x deune (AUS) (green line express (USA))
7
21
25/1
T: P J RINTOUL
R: G GILMOUR (64.00)
25/1
8
21.3
25/1
T: A W NOONAN
R: W D SMITH (65.50)
25/1
10g cicerao (IRE) x lady alexis (NZ) (avaray (FR))
9
22.1
20/1
T: M C WEBB
R: G BEDGGOOD (64.00)
20/1
9g danehill (USA) x gimmick (NZ) (sir tristram (IRE))
10
37.1
50/1
T: F O'CONNOR
R: MS A O'SULLIVAN (62.50)
50/1
6g ladoni (GB) x just hite (AUS) (majaahed (USA))
100
9/1
T: P B LOGAN
R: K STRYJA (65.50)
9/1
6g racer's edge (AUS) x amphidius (NZ) (amyntor (FR))
Race 2 - Tanya Daniels The Good Guys-78 (1100m)
Class: Restricted 78 Track: Heavy Time: 1:11.04
Prizemoney: $11,500
1
9/4
T: S W WILDE
R: J MOTT (55.50)
9/4
5g general nediym (AUS) x precious few (AUS) (will dancer (FR))
Winning siblings: Need To Show, Nobleprice,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
3/1
T: HEATH CONNERS
R: CHRIS MAHER (50.50)
3/1
3
2.8
11/4
T: J A MCLEAN
R: M PUMPA (53.00)
11/4
5g kashani (USA) x princess elite (AUS) (royal academy (USA))
4
5.6
6/1
T: D R LAWSON
R: M FLAHERTY (58.00)
6/1
6g testa rossa (AUS) x scalding hot (AUS) (bureaucracy (NZ))
5
5.8
25/1
T: PETER DENHOLM
R: MS R BRADLEY (57.50)
25/1
6
7.1
7/4F
T: M G PRICE
R: DALE SMITH (53.50)
7/4F
4m royal academy (USA) x parlour games (AUS) (palace music (USA))
7
12.1
9/1
T: STEVE MURPHY
R: D W HOLLAND (53.00)
9/1
7g bianconi (USA) x rigoler (NZ) (clay hero (AUS))
8
14.6
14/1
T: J R SEARLE
R: C BRYANT (57.00)
14/1
7g suresh (NZ) x schia's wonder (AUS) (hearten (AUS))
Race 3 - Western Hotel Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Heavy Time: 1:05.29
Prizemoney: $10,500
1
13/8
T: D K WEIR
R: J MOTT (55.50)
13/8
3g brief truce (USA) x kaitoke (AUS) (molokai prince (AUS))
Winning siblings: El Ralph, Kioni,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/4F
T: D A HAYES
R: M PUMPA (53.50)
5/4F
3
1.1
20/1
T: E G FISCHER
R: M FLAHERTY (58.00)
20/1
4h regal shot (AUS) x miss currency (NZ) (centaine (AUS))
4
6.1
16/1
T: P FOSTER
R: MS YOKO OTA (56.00)
16/1
4m invincible spirit (IRE) x withers (AUS) (famous star (GB))
5
7.9
8/1
T: MS J FERGUSON
R: J DEBONO (53.00)
8/1
4m final card (AUS) x purple sands (AUS) (whiskey road (USA))
6
9.2
8/1
T: A G PACE
R: DALE SMITH (56.00)
8/1
4m fasliyev (USA) x tuscan twist (AUS) (perugino (USA))
7
15.2
16/1
T: DANIEL KELLY
R: A AUSTIN (58.00)
16/1
5g western symphony (USA) x china magic (AUS) (magic ring (IRE))
8
18.5
14/1
T: G F HOGAN
R: MS C PULS (56.00)
14/1
6m rustic amber (IRE) x jealousy (AUS) (molokai prince (AUS))
9
18.7
11/1
T: K D CAMPBELL
R: C A ROBERTSON (56.00)
11/1
4m west point (AUS) x miss macleay (AUS) (mister c. (USA))
10
19.1
16/1
T: P FOSTER
R: B FENECH (56.00)
16/1
5m tailings (USA) x mitzika (AUS) (esperanto (USA))
Race 4 - National Tiles Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy Time: 1:33.46
Prizemoney: $10,500
1
5/1
T: MARK PRIMMER
R: C A ROBERTSON (55.50)
5/1
3g orientate (USA) x taped (AUS) (grand chaudiere (CAN))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
16/1
T: P G PAYNE
R: M FLAHERTY (58.00)
16/1
4h xaar (GB) x diligence (AUS) (quest for fame (GB))
3
0.8
5/1
T: T D KELLY
R: J MOTT (58.00)
5/1
4g distant music (USA) x springfire (AUS) (snippets (AUS))
4
3.1
7/1
T: K E WILLIAMS
R: G MURPHY (53.50)
7/1
5
3.3
12/1
T: M C WEBB
R: MS J DA ROSE (56.00)
12/1
4m alannan (USA) x chacolet (AUS) (county (AUS))
6
11.3
11/2
T: PETER SNOWDEN
R: M PEGUS (55.50)
11/2
3g dehere (USA) x rose of hawthorne (AUS) (sea road (AUS))
7
13.6
7/4F
T: E V MUSGROVE
R: MS C PULS (58.00)
7/4F
4g regal shot (AUS) x winter pearl (GB) (kenmare (FR))
8
16.1
12/1
T: M W YOUNG
R: N WILSON (56.00)
12/1
4m belong to me (USA) x hot beat (AUS) (snippets (AUS))
9
16.4
16/1
T: V L MALADY
R: A AUSTIN (56.00)
16/1
5m encores (NZ) x torriva (AUS) (runyon (IRE))
10
26.4
20/1
T: D J LONDREGAN
R: B FENECH (56.00)
20/1
200
9/2
T: T and K O'SULLIVAN
R: C BRYANT (56.00)
9/2
4m archway (IRE) x spinning heads (AUS) (bestebreuje (IRE))
Race 5 - B&D Technologies Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy Time: 1:35.60
Prizemoney: $10,500
1
11/4
T: NICOLAS BOMPAS
R: M PEGUS (55.50)
11/4
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/4
T: C W LITTLE
R: M GATT (56.00)
15/4
4m bianconi (USA) x scenic lady (AUS) (scenic (IRE))
3
1.6
9/1
T: D R LAWSON
R: E CASSAR (56.00)
9/1
4m fasliyev (USA) x queen of the blues (USA) (cure the blues (USA))
4
3.4
5/1
T: M G PRICE
R: DALE SMITH (56.00)
5/1
4m tale of the cat (USA) x newgirlintown (USA) (seeking the gold (USA))
5
3.5
20/1
T: A R COFFEY
R: MAX McKAY (53.00)
20/1
4m johannesburg (USA) x shopping spree (AUS) (success express (USA))
6
5.3
40/1
T: F CREAMONA
R: MS D MOTT (58.00)
40/1
5g wiganthorpe (IRE) x blaze alight (AUS) (snow knight (GB))
7
7.3
11/8F
T: J R HAWKES
R: B FENECH (58.00)
11/8F
4g van nistelrooy (USA) x pan for glitter (USA) (crafty prospector (USA))
8
8.6
12/1
T: G M HANLON
R: C A ROBERTSON (58.00)
12/1
4g diatribe (AUS) x tippy (AUS) (golden key (NZ))
9
23.6
30/1
T: R J LAIDLAW
R: C NICOLL (53.00)
30/1
4m masterclass (USA) x sleek design (AUS) (gleam machine (USA))
Race 6 - Ballarat Assoc. Plasters (68) (1600m)
Class: Restricted 68 Track: Heavy Time: 1:49.30
Prizemoney: $10,500
1
4/1F
T: R G HORE-LACY
R: M PEGUS (54.50)
4/1F
5g redoute's choice (AUS) x luskin jazz (AUS) (luskin star (AUS))
Winning siblings: Goldnjaz, Jazz King,
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
7/1
T: G EURELL
R: M GATT (54.00)
7/1
3
2.5
4/1F
T: Q J SCOTT
R: I CULLIVER (55.00)
4/1F
5g diatribe (AUS) x dedewin (NZ) (bigstone (IRE))
4
4.8
20/1
T: DARREN EGAN
R: M CARSON (53.00)
20/1
7g favorite trick (USA) x primrose penny (AUS) (export price (FR))
5
7.6
5/1
T: MS S ELLIS
R: F ALESCI (55.00)
5/1
4m arazi (USA) x eternal glory (AUS) (kingston rule (USA))
6
7.7
5/1
T: HEATH CONNERS
R: J MOTT (57.00)
5/1
7
7.8
16/1
T: S G HOPE
R: DALE SMITH (53.50)
16/1
8g geiger counter (USA) x phazer straight (AUS) (straight as a die (USA))
8
9.3
8/1
T: AARON PURCELL
R: N WILSON (53.00)
8/1
6m anabaa (USA) x acquirenda (GB) (arazi (USA))
9
11.6
KOOTIBA (14)
15/1
T: D W BROWN
R: B AVDULLA (53.00)
15/1
8m mookta (AUS) x allonge (AUS) (true statement (USA))
10
19.6
7/1
T: A R COFFEY
R: C A ROBERTSON (54.00)
7/1
4m bianconi (USA) x regal date (NZ) (vice regal (NZ))
11
22.1
14/1
T: M C WEBB
R: MS J DA ROSE (56.50)
14/1
6g principality (AUS) x just ask hilda (NZ) (sound reason (CAN))
12
23.9
SEVENIA (16)
50/1
T: J D MADDEN
R: G MURPHY (53.50)
50/1
5m reenact (AUS) x kapalua (AUS) (rubiton (AUS))
13
35.9
100/1
T: J W SLATER
R: MS D MOTT (53.00)
100/1
9g lord ted (AUS) x lady hywel (NZ) (march hywel (USA))
14
55.9
9/1
T: D M NOONAN
R: M FLAHERTY (56.50)
9/1
6g desert king (IRE) x emotional success (AUS) (last tycoon (IRE))
Race 7 - Homestead Carpets Hcp (62) (1000m)
Class: Restricted 62 Track: Heavy Time: 1:04.34
Prizemoney: $10,500
1
30/1
T: D L MCCROHAN
R: DALE SMITH (54.50)
30/1
7m honour and glory (USA) x kylie's my girl (NZ) (kyle's our man (USA))
Winning siblings: Ewenfire, Honey Hush,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/1
T: S J WEBB
R: M CARSON (56.50)
11/1
5m zariz (AUS) x fifyfal (AUS) (faltaat (USA))
3
2.8
20/1
T: KATE GOODRICH
R: B AVDULLA (50.50)
20/1
4m made of gold (USA) x honolulu (AUS) (red anchor (NZ))
4
5.8
7/2
T: KELVIN SOUTHEY
R: A AUSTIN (58.00)
7/2
7m with class (CAN) x topiary tavern (AUS) (arch sculptor (GB))
5
6.3
9/4F
T: E P FRANCESE
R: C A ROBERTSON (57.50)
9/4F
6m lion cavern (USA) x riparian (AUS) (river rough (NZ))
6
6.5
16/1
T: J A INGRAM
R: N WILSON (53.00)
16/1
6m marwina (AUS) x snip madam (AUS) (snippets (AUS))
7
7
5/1
T: R E LAING
R: MS J DA ROSE (54.00)
5/1
5m zeditave (AUS) x scarlet princess (NZ) (honor grades (USA))
8
9.8
9/4F
T: M J ELLERTON
R: J MOTT (58.00)
9/4F
4m johan cruyff (GB) x red hot go (AUS) (geiger counter (USA))
9
13.6
11/1
T: AARON PURCELL
R: MAX McKAY (53.00)
11/1
7m dream well (FR) x coda creek (CAN) (our native (USA))
10
25.6
30/1
T: B R CROFTS
R: B FENECH (53.00)
30/1
8m west point (AUS) x home export (NZ) (imperial seal (GB))
Race 8 - Bunch Of Grapes Hotel Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Heavy Time: 1:32.01
Prizemoney: $10,500
1
KUDETA (5)
5/1
T: HEATH CONNERS
R: J MOTT (57.00)
5/1
4g snowland (AUS) x cyanic (AUS) (puissance (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.3
WHISPER (19)
20/1
T: MS P HARPER
R: C A ROBERTSON (53.50)
20/1
6g dracula (AUS) x quiet (AUS) (brief truce (USA))
3
7.3
11/4
T: PETER SNOWDEN
R: M PEGUS (58.00)
11/4
4g viscount (AUS) x palais (AUS) (palace music (USA))
4
9.6
13/2
T: D K WEIR
R: MAX McKAY (54.00)
13/2
5
10.9
11/1
T: MS A ROBINSON
R: MS C PULS (54.00)
11/1
5m lacryma cristi (IRE) x ladymint (AUS) (lord seymour (IRE))
6
13.4
DEBECCA (11)
7/1
T: N J DYER
R: M CARSON (54.00)
7/1
5m archway (IRE) x bravelle (AUS) (el qahira (NZ))
7
13.9
16/1
T: M W YOUNG
R: M GATT (54.50)
16/1
4m fasliyev (USA) x fire lake (AUS) (bureaucracy (NZ))
8
14
50/1
T: A PAYNE
R: N WILSON (54.50)
50/1
6g festival hall (IRE) x river royal (AUS) (river of light (USA))
9
14.1
11/1
T: JASON WARREN
R: B FENECH (53.50)
11/1
4m johannesburg (USA) x za tiara (NZ) (zabeel (NZ))
10
16.9
11/1
T: N WALSH
R: A AUSTIN (58.00)
11/1
4g danasinga (AUS) x gypsy babe (NZ) (blues traveller (IRE))
11
23.9
5/2F
T: M D MORONEY
R: RYAN MALONEY (58.00)
5/2F
4g street cry (IRE) x convertible (AUS) (hector protector (USA))
12
24.9
INDI (12)
10/1
T: S G HOPE
R: DALE SMITH (54.00)
10/1
4m honours list (IRE) x autumn day (AUS) (bellotto (USA))
13
26.2
9/1
T: MATTHEW UPTON
R: G MURPHY (53.50)
9/1
14
27.2
50/1
T: J ROWE
R: C NICOLL (51.00)
50/1
6m marwina (AUS) x chic and dapper (AUS) (sir dapper (AUS))
15
30.2
50/1
T: S A GARLAND
R: JACK HILL (50.50)
50/1
9g thameen (USA) x midas mine (AUS) (banshee boy (AUS))
16
32
10/1
T: M C WEBB
R: MS J DA ROSE (54.00)
10/1
5m general nediym (AUS) x chantella (AUS) (stargazer (NZ))
* Nick figures are for Australasia.