Breednet Results

BALLINA - Sunday, October 2

Race 1 - Smsf Audits (Bm55) (1000m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 0:58.40 (34.70)
Prizemoney: $20,000
1
11/2
T: S J Bennett
R: M McGuren (64)
11/2
7m manner hill (AUS) x vania (AUS) (fasliyev (USA))
Winning siblings: Fidakat, Terahlee, Vanqualo,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
20/1
T: D D Schmidt
R: Ms C Schmidt (55.5)
20/1
5m nadeem (AUS) x choose wisely (AUS) (falvelon (AUS))
3
2
Ilia (4)
11/4F
T: Shane Everson
R: Olivia Pickering (56)
11/4F
5m any given saturday (USA) x pitchinette (AUS) (statue of liberty (USA))
4
2.1
7/2
T: S J Phelps
R: Ms T Harrison (64)
7/2
5
2.2
10/1
T: Ms S Batten
R: Noriyuki Masuda (57)
10/1
6
3.1
5/1
T: Owen Glue
R: M Paget (56)
5/1
6m jet spur (AUS) x dame street (AUS) (magic ring (IRE))
7
4
11/2
T: P A Youngberry
R: L P Rolls (55)
11/2
5m haradasun (AUS) x cameo queen (AUS) (giant's causeway (USA))
8
6
9/2
T: S B Lee
R: J Woodhouse (59.5)
9/2
Race 2 - N. Kinch 2008 Grogan Medal-C2 (1900m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 2:00.90 (35.50)
Prizemoney: $20,000
1
7/1
T: Ms J Williams
R: Ms R Williams (57)
7/1
6g bernardini (USA) x piglet's gold (AUS) (gold carat (USA))
Winning siblings: Live In Sin, Pig 'N' Whistle,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7/1
T: Ms D Newham
R: L P Rolls (55.5)
7/1
3
1.6
4/7F
T: M J Dunn
R: M McGuren (56.5)
4/7F
5m onemorenomore (AUS) x madam bligh (AUS) (nine carat (USA))
4
2.8
6/1
T: E R Singh
R: Joshua Oliver (58)
6/1
5g teofilo (IRE) x dainty habit (AUS) (love a dane (AUS))
5
2.9
Muntij (10)
40/1
T: Ms S Pepper
R: Ms T Harrison (54)
40/1
4g danewin (AUS) x naseej (AUS) (secret savings (USA))
6
5.3
11/1
T: S Cumming
R: B Looker (54)
11/1
6m god's own (AUS) x court dancer (AUS) (rokosz (USA))
7
7.1
8/1
T: T W McCarthy
R: Brooke Ainsworth (56.5)
8/1
8
8.6
20/1
T: David Scanes
R: Noriyuki Masuda (53)
20/1
8g snitzel (AUS) x neon (AUS) (fantastic light (USA))
Race 3 - Ballina Fair Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:19.50 (35.30)
Prizemoney: $20,000
1
7/2
T: Nicky Harrison
R: J L Taylor (56.5)
7/2
5m o'lonhro (AUS) x penmorfa (IRE) (pennekamp (USA))
Winning siblings: Ol Mate Buzzer,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
9/4F
T: T Bailey
R: J P Morris (57)
9/4F
5g magnus (AUS) x vita (AUS) (thunder gulch (USA))
3
2.1
7/1
T: Carolyn Halliday
R: R Spokes (56)
7/1
5m exceedingly good (AUS) x bilinga bay (AUS) (dubai destination (USA))
4
3.3
13/2
T: Ms J Pratten
R: T Treichel (56)
13/2
5m frisco view (USA) x just juice (AUS) (chesapeak sound (USA))
5
3.4
5/1
T: M J Dunn
R: M McGuren (57.5)
5/1
4h redoute's choice (AUS) x bella reina (AUS) (bite the bullet (USA))
6
4.8
25/1
T: C J O'Reilly
R: Jackson Murphy (53)
25/1
6g bernardini (USA) x zexzabeel (NZ) (zabeel (NZ))
7
6
10/1
T: C Inwood and D Matts
R: Ms T Harrison (56)
10/1
8
6.1
20/1
T: Debra Ainsworth
R: Brooke Ainsworth (56)
20/1
5g all bar one (AUS) x fast bid (AUS) (dracula (AUS))
9
6.3
20/1
T: Daniel Bowen
R: L P Rolls (57)
20/1
10
6.8
25/1
T: D W Dwane
R: J Missen (56)
25/1
5m playing hours (USA) x hi tension (AUS) (secret savings (USA))
11
7
5/1
T: J L Jarvis
R: J Watkins (56)
5/1
4m manhattan rain (AUS) x street match (USA) (street cry (IRE))
12
8.7
16/1
T: L J Clapham
R: C Small (56)
16/1
5m falvelon (AUS) x velyell (AUS) (encores (NZ))
13
11.2
20/1
T: D J Graham
R: Melinda Graham (54.5)
20/1
3f nicconi (AUS) x canitellya (AUS) (hussonet (USA))
Race 4 - Collins Hume Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:38.40 (36.50)
Prizemoney: $20,000
1
13/2
T: Marcus Wilson
R: J P Morris (59)
13/2
Winning siblings: Ephesian, I'm In Love, Liveinthefastlane,
This nick: 20 runners; 14 winners; 3 SW. Details
2
0.2
6/1
T: Ms J Crompton
R: Ms T Harrison (59)
6/1
4g more than ready (USA) x el pauji (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.3
Bringit (13)
11/4
T: M J Dunn
R: M McGuren (56.5)
11/4
3c authorized (IRE) x octavia belle (AUS) (octagonal (NZ))
4
2.1
10/9F
T: D J Graham
R: T Treichel (57)
10/9F
5
4.1
20/1
T: L H Wheeler
R: J L Taylor (59)
20/1
5g seidnazar (AUS) x she sizzles (AUS) (snippets (AUS))
6
4.4
16/1
T: T W McCarthy
R: Brooke Ainsworth (59)
16/1
7g outback prince (AUS) x buck 'n' jazz (AUS) (buck's pride (AUS))
7
5.6
14/1
T: Shane Everson
R: Olivia Pickering (55)
14/1
6g royal academy (USA) x our kitty (NZ) (tale of the cat (USA))
8
9.8
Tolkee (12)
40/1
T: S B Lee
R: J Woodhouse (55)
40/1
9
13.9
30/1
T: C J O'Reilly
R: Jackson Murphy (54)
30/1
10
18.6
16/1
T: Garry Baker
R: L P Rolls (57)
16/1
Race 5 - Spill The Beans At Aquis-Bm55 (1000m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 0:57.90 (34.20)
Prizemoney: $20,000
1
13/4
T: S J Phelps
R: Ms T Harrison (59.5)
13/4
6g natural destiny (AUS) x in calcutta (NZ) (magic ring (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/4F
T: B D Bellamy
R: Eric Cheung (53)
11/4F
3
1.1
15/1
T: W J Gavenlock
R: J L Taylor (54.5)
15/1
4
1.7
7/1
T: J L Jarvis
R: L P Rolls (55)
7/1
7g hemingway (IRE) x vermouth (NZ) (marju (IRE))
5
1.8
16/1
T: Shane Everson
R: Olivia Pickering (50.5)
16/1
8g hidden dragon (AUS) x tupelo rock (AUS) (easy rocking (AUS))
6
3
16/1
T: A Parramore
R: M Paget (58)
16/1
4g excites (AUS) x wagtail (AUS) (canny lad (AUS))
7
3.5
9/1
T: S Cumming
R: Noriyuki Masuda (60.5)
9/1
8
6
11/1
T: A J Pilling
R: A Townsend (62.5)
11/1
9g king of danes (AUS) x dame street (AUS) (magic ring (IRE))
9
6.3
9/1
T: T G Hardy
R: Matthew Palmer (54.5)
9/1
5g written tycoon (AUS) x kingston kate (AUS) (hurricane sky (AUS))
10
7.8
11/2
T: Sally Taylor
R: S Traecey (56.5)
11/2
8g danerich (AUS) x spartan lady (AUS) (spartacus (AUS))
11
8
10/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (60.5)
10/1
12
17.3
12/1
T: Sally Taylor
R: T Treichel (55.5)
12/1
Race 6 - Tursa The Community Cup (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:24.80 (34.90)
Prizemoney: $20,000
1
8/1
T: Ben Currie
R: Eric Cheung (57)
8/1
7g soldier's tale (USA) x rosa brava (AUS) (thunder gulch (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
4/1
T: Marcus Wilson
R: J P Morris (59)
4/1
7g flying spur (AUS) x isurava (AUS) (general nediym (AUS))
3
3.5
9/4F
T: R R Milligan
R: L R Dittman (56)
9/4F
4m ad valorem (USA) x another (AUS) (success express (USA))
4
3.7
7/1
T: B Robinson
R: J L Taylor (57)
7/1
5
4.2
12/1
T: Ms V McLennan
R: S Traecey (55)
12/1
6
5.3
4/1
T: S B Lee
R: Joshua Oliver (55)
4/1
5g not a single doubt (AUS) x navy blues (NZ) (blue eyed boy (IRE))
7
5.4
8/1
T: P J Cunningham
R: Ms T Harrison (54.5)
8/1
5m dane shadow (AUS) x hooplahula (AUS) (strategic (AUS))
8
6.4
20/1
T: L J Clapham
R: T Treichel (54)
20/1
5m red element (AUS) x mulsanne (AUS) (flying spur (AUS))
9
6.5
Soaked (11)
25/1
T: P G Birney
R: B Looker (54)
25/1
8g elvstroem (AUS) x saturated (AUS) (geiger counter (USA))
10
8.2
6/1
T: Ms L Paton
R: J Missen (54)
6/1
Race 7 - Slipway Hotel Hcp (C1) (1250m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:14.90 (35.90)
Prizemoney: $20,000
1
6/1
T: Paul Grills
R: Ms J Worley (57.5)
6/1
5g any given saturday (USA) x final file (AUS) (pride of place (AUS))
Winning siblings: Final Tiger,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/1
T: A Parramore
R: M Paget (56.5)
5/1
3g toorak toff (AUS) x eagle's song (USA) (proud citizen (USA))
3
1.1
30/1
T: D S Smith
R: T Treichel (55.5)
30/1
4
1.2
3/1F
T: S B Lee
R: J Woodhouse (56.5)
3/1F
4g oratorio (IRE) x pourquoi (NZ) (jahafil (GB))
5
1.3
7/1
T: P J Cunningham
R: Ms T Harrison (57)
7/1
5g carry the flag (GB) x anora fair (AUS) (appleby fair (AUS))
6
3.1
8/1
T: S J Phelps
R: B Looker (56.5)
8/1
7
3.2
7/2
T: Ms L Paton
R: J Missen (57)
7/2
4m onemorenomore (AUS) x lost weekend (AUS) (canny lad (AUS))
8
3.3
20/1
T: J D Shelton
R: L P Rolls (55)
20/1
9
3.4
6/1
T: D D Schmidt
R: J P Morris (57)
6/1
4g falvelon (AUS) x seahawk lass (AUS) (sequalo (AUS))
10
3.6
30/1
T: S B Lee
R: Joshua Oliver (54)
30/1
6m primus (AUS) x reark (AUS) (ark regal (NZ))
11
5
Moogem (12)
8/1
T: L J Clapham
R: C Small (54)
8/1
* Nick figures are for Australasia.