Breednet Results

BELMONT PARK - Wednesday, August 6

Race 1 - Belele Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:11.82
Prizemoney: $10,000
1
5/2F
T: R W PRICE
R: L CAMILLERI (57.50)
5/2F
4g canny lad (AUS) x molly singer (AUS) (el moxie (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/4
T: MS S L MILLER
R: W PIKE (55.50)
13/4
4m island morn (AUS) x not fade away (AUS) (top operator (AUS))
3
0.3
8/1
T: KEVIN REILLY
R: S O'DONNELL (57.50)
8/1
4g poliuto (IRE) x chickay (AUS) (desperate dee (GB))
4
0.4
14/1
T: E L FAGAN
R: S McGRUDDY (55.50)
14/1
5
2
13/4
T: T M ANDREWS
R: P HARVEY (57.50)
13/4
6
2.5
14/1
T: D R HARRISON
R: MS ALANA WILLIAMS (55.50)
14/1
4m ihtiram (IRE) x balmerigia (NZ) (balmerino (NZ))
7
2.6
5/1
T: N D PARNHAM
R: JARRAD NOSKE (52.50)
5/1
4m scenic (IRE) x belledere (AUS) (last tycoon (IRE))
8
5
6/1
T: MS K FLEMING
R: P KNUCKEY (57.50)
6/1
4g blevic (AUS) x count the clouds (AUS) (danzero (AUS))
9
6.8
40/1
T: TROY MAHOOD
R: L ROBERTSON (57.50)
40/1
7g touch of vanity (AUS) x karlgarin lass (AUS) (sir tristram (IRE))
10
21.3
20/1
T: S EOANNIDIS
R: RICHARD RHODES (51.50)
20/1
3f pricelessly (USA) x eyes of laughter (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 2 - Blonde Jev Mdn (1700m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:45.38
Prizemoney: $10,000
1
7/4F
T: A G DURRANT
R: P KNUCKEY (57.50)
7/4F
4g kenvain (AUS) x lizzy long legs (AUS) (steel glow (AUS))
This nick: 7 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
1.8
CHEVIC (11)
9/2
T: F R KERSLEY
R: D STAECK (57.50)
9/2
4g blevic (AUS) x nervola belle (AUS) (chanteclair (AUS))
3
1.9
5/1
T: IVAN HAGGERTY
R: JARRAD NOSKE (54.50)
5/1
5g old spice (AUS) x lady belvedere (AUS) (royal academy (USA))
4
2.3
11/1
T: MS R NAIRN
R: W PIKE (55.50)
11/1
4m danetime (IRE) x bay ransom (USA) (red ransom (USA))
5
3.5
6/1
T: N D PARNHAM
R: S PARNHAM (57.50)
6/1
6
4.3
12/1
T: MS R CHURCHILL
R: T TURNER (55.50)
12/1
5m genuine (JPN) x zantoussa (AUS) (new regent (CAN))
7
4.8
7/1
T: R W PRICE
R: MS ALANA WILLIAMS (57.50)
7/1
4g fubu (AUS) x la bolero (AUS) (salieri (USA))
8
8
5/1
T: R E RONEY
R: P HARVEY (55.50)
5/1
5m time mill (GB) x dylan's delight (USA) (one for all (USA))
9
10
15/1
T: N D PARNHAM
R: B PARNHAM (57.50)
15/1
4g align (AUS) x dusky linc (AUS) (admiral lincoln (NZ))
10
14.5
15/1
T: J M BOWTELL
R: J WHITING (57.50)
15/1
4g ron bon (USA) x spearmint blue (AUS) (polish blue (USA))
Race 3 - French Sound Hcp (67) (1700m)
Class: Restricted 67 Track: Good Time: 1:43.53
Prizemoney: $15,000
1
4/1
T: F R KERSLEY
R: S McGRUDDY (56.00)
4/1
6g catbird (AUS) x brighter view (AUS) (scenic (IRE))
Winning siblings: Birds Eye View, Countless Moments,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
15/2
T: R W MATTHEWS
R: J CLAITE (57.00)
15/2
3
3.1
15/8F
T: MS M PAYNE
R: L ROBERTSON (58.00)
15/8F
4
5.8
20/1
T: W L RADFORD
R: P KING (56.50)
20/1
5
7
13/2
T: G M CLARKE
R: P HARVEY (56.50)
13/2
6g don't say halo (USA) x melodian (AUS) (sanction (AUS))
6
7.1
30/1
T: D R HARRISON
R: TAKAHIDE IKENUSHI (56.00)
30/1
6g mcflirt (NZ) x lady polonay (AUS) (polo player (AUS))
7
8.8
7/2
T: RONALD REID
R: ALAN KENNEDY (54.50)
7/2
7g kashani (USA) x bargibant (NZ) (sir tristram (IRE))
8
9.8
10/1
T: C H WEBSTER
R: T TURNER (55.50)
10/1
6m dr johnson (USA) x irish monarch (AUS) (palace reign (AUS))
9
9.9
16/1
T: P J GIADRESCO
R: S O'DONNELL (57.00)
16/1
6g desert king (IRE) x exuberance (AUS) (last tycoon (IRE))
10
20.3
11/1
T: M W PATEMAN
R: MS C CHATFIELD (53.00)
11/1
Race 4 - Westspeed 3yo Hcp (67) (940m)
Class: Restricted 67 Track: Good Time: 0:54.89
Prizemoney: $22,500
1
7/2
T: J W PRICE
R: P KNUCKEY (53.00)
7/2
3f danetime (IRE) x tenbeela (AUS) (tenby (GB))
Winning siblings: Ancient Prophecy, Arctic Waters,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.3
IAMBIC (9)
7/2
T: S R BATES
R: W PIKE (53.00)
7/2
3
1.4
20/1
T: E S HARDING
R: S O'DONNELL (53.00)
20/1
3f dante's fury (AUS) x bargainee (AUS) (serheed (USA))
4
2
13/8F
T: D R HARRISON
R: RICHARD RHODES (56.00)
13/8F
3g danetime (IRE) x madam gunda (AUS) (baryshnikov (AUS))
5
2.8
9/1
T: N D PARNHAM
R: S PARNHAM (55.00)
9/1
3g zedrich (AUS) x rosie's gesture (AUS) (serheed (USA))
6
3
11/1
T: K W WILLIAMSON
R: J WHITING (55.00)
11/1
3g stormy's son (AUS) x escadale (AUS) (raffindale (GB))
7
3.3
40/1
T: N D PARNHAM
R: B PARNHAM (55.00)
40/1
3c catbird (AUS) x principal miss (AUS) (canny lad (AUS))
8
4
ZENTINA (10)
13/2
T: SHANE EDWARDS
R: T TURNER (53.00)
13/2
3f zentsov street (USA) x rivington lass (AUS) (bletchley park (IRE))
9
5.3
14/1
T: G W DUPRE
R: P KING (53.00)
14/1
3f danetime (IRE) x rich smile (AUS) (carry a smile (AUS))
10
16.5
ALCAPA (2)
16/1
T: MS P WAGG
R: L CAMILLERI (55.00)
16/1
3g true lover (AUS) x ronbrahm (AUS) (ron bon (USA))
Race 5 - Fly My Kite Hcp (67) (940m)
Class: Restricted 67 Track: Good Time: 0:54.36
Prizemoney: $15,000
1
12/1
T: R C MCPHERSON
R: JARRAD NOSKE (52.00)
12/1
5m spartacus (AUS) x goosewing (AUS) (broad reach (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/1
T: L P LUCIANI
R: L ROBERTSON (57.00)
5/1
4g mcflirt (NZ) x blazing angel (AUS) (jungle boy (GB))
3
1.5
5/2F
T: G M CLARKE
R: TAKAHIDE IKENUSHI (56.00)
5/2F
4m dante's fury (AUS) x no discussion (AUS) (discussion (AUS))
4
2.8
12/1
T: J J MILLER
R: MS T MAOR (52.50)
12/1
5
3.8
4/1
T: BRETT POPE
R: T TURNER (56.00)
4/1
5m danetime (IRE) x camaleonte (AUS) (serheed (USA))
6
4.5
16/1
T: G C BALLANTYNE
R: J WHITING (57.00)
16/1
6g racer's edge (AUS) x runnymede (AUS) (vite cheval (NZ))
7
4.6
14/1
T: C G WILLIS
R: ALAN KENNEDY (55.00)
14/1
8
4.8
5/2F
T: A G DURRANT
R: W PIKE (56.50)
5/2F
4g viscount (AUS) x kapiston (AUS) (lake coniston (IRE))
9
5.5
9/1
T: K W WILLIAMSON
R: P KING (55.50)
9/1
5m danehill dancer (IRE) x radio berrima (AUS) (rory's jester (AUS))
10
6.8
12/1
T: R N HARVEY JNR
R: JOSEPH SEE (55.00)
12/1
5g eternity range (USA) x icicles (AUS) (don't say halo (USA))
Race 6 - Westspeed 3yo Hcp (67) (1200m)
Class: Restricted 67 Track: Good Time: 1:11.61
Prizemoney: $22,500
1
2/1F
T: W J MITCHELL
R: B PARNHAM (56.50)
2/1F
3g verglas (IRE) x arabella (AUS) (belele (AUS))
Winning siblings: Absolute Cracker, Romany Bel,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
5/1
T: N D PARNHAM
R: S PARNHAM (57.00)
5/1
3g bianconi (USA) x barossa music (AUS) (perugino (USA))
3
2.8
11/4
T: D L MORTON
R: JARRAD NOSKE (53.50)
11/4
4
3
16/1
T: N D PARNHAM
R: P KNUCKEY (56.00)
16/1
3g pricelessly (USA) x sayer road (AUS) (euclase (AUS))
5
3.1
15/2
T: W L RADFORD
R: P KING (54.00)
15/2
3f primo valentino (IRE) x compatibility (AUS) (air de france (USA))
6
4
6/1
T: A G DURRANT
R: W PIKE (56.00)
6/1
3c hussonet (USA) x royal aura (USA) (royal academy (USA))
7
5.8
16/1
T: N D PARNHAM
R: J BROWN (56.00)
16/1
3g beautiful crown (USA) x costly pleasure (AUS) (cost control (USA))
8
7.5
ZERICO (4)
10/1
T: K J MIFFLIN
R: N RUDLAND (56.50)
10/1
3g zedrich (AUS) x cold reward (AUS) (magic of money (AUS))
9
9.3
9/2
T: R G TURRELL JNR
R: D STAECK (56.00)
9/2
3g stravinsky (USA) x happiness (NZ) (bluebird (USA))
10
9.5
50/1
T: K R BYNDER
R: MS T MAOR (51.00)
50/1
3f eternity range (USA) x dawin (AUS) (dehere (USA))
Race 7 - Petite Amour Hcp (64) (1200m)
Class: Restricted 64 Track: Good Time: 1:11.37
Prizemoney: $15,000
1
7/1
T: G A JACKSON
R: RICHARD RHODES (55.00)
7/1
5h dante's fury (AUS) x stella vain (AUS) (star pak (AUS))
Winning siblings: Mcdrumin,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
GLOTING (11)
4/1
T: K J MIFFLIN
R: N RUDLAND (56.50)
4/1
4g kenvain (AUS) x glowelle (AUS) (steel glow (AUS))
3
1.4
9/1
T: S R BATES
R: P KING (57.50)
9/1
4g danetime (IRE) x rue st. honore (AUS) (bonhomie (USA))
4
2.8
2/1F
T: R N HARVEY JNR
R: S McGRUDDY (57.00)
2/1F
4g laranto (AUS) x dial a honey (AUS) (sarab (IRE))
5
4.3
8/1
T: R W MATTHEWS
R: S O'DONNELL (55.50)
8/1
6
4.5
13/2
T: MS M P PATEMAN
R: W PIKE (57.00)
13/2
5g kenvain (AUS) x real famous (AUS) (noble commander (NZ))
7
5.5
20/1
T: F R KERSLEY
R: D STAECK (57.50)
20/1
8
5.8
GOPHER (8)
4/1
T: L P LUCIANI
R: J WHITING (56.00)
4/1
4m dante's fury (AUS) x poor no more (NZ) (entrepreneur (GB))
9
6.5
20/1
T: G P POLETTI
R: JARRAD NOSKE (54.50)
20/1
5g dracula (AUS) x seto chiffon (AUS) (barathea (IRE))
10
18.8
20/1
T: R C MCPHERSON
R: TAKAHIDE IKENUSHI (57.00)
20/1
5g lacryma cristi (IRE) x nail gun (AUS) (supremo (USA))
Race 8 - Medicine Kid Hcp (64) (1200m)
Class: Restricted 64 Track: Good Time: 1:11.93
Prizemoney: $15,000
1
NOBEL (1)
5/4F
T: D L MORTON
R: J BROWN (58.00)
5/4F
4g scenic (IRE) x notable achiever (AUS) (canny lad (AUS))
Winning siblings: Fair Achiever,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/2
T: G A JACKSON
R: JARRAD NOSKE (54.00)
9/2
3
1.2
5/1
T: DUANE KITCHINGMAN
R: MS C CHATFIELD (54.50)
5/1
5g jacamar (IRE) x lunch bid (AUS) (lunchtime (GB))
4
1.5
12/1
T: G F JORDAN
R: RICHARD RHODES (55.50)
12/1
5
3.3
4/1
T: C H WEBSTER
R: T TURNER (55.50)
4/1
4m scenic (IRE) x voltage pak (AUS) (carry a smile (AUS))
6
3.4
7/1
T: R C MCPHERSON
R: W PIKE (57.00)
7/1
4g planchet (AUS) x swiss lake (AUS) (scenic (IRE))
7
4
16/1
T: MS T ROBERTS
R: P KING (57.00)
16/1
6g corporate raider (AUS) x foxy tudor (AUS) (statoblest (IRE))
8
5.3
16/1
T: L P LUCIANI
R: J WHITING (55.50)
16/1
9
6
12/1
T: W J MITCHELL
R: C PLUMBLEY (55.00)
12/1
4m no excuse needed (GB) x citilover (NZ) (citidancer (IRE))
10
9
25/1
T: V A BROCKMAN
R: ALAN KENNEDY (55.00)
25/1
6g tribu (AUS) x lady clara (AUS) (bletchley park (IRE))
Race 9 - Willoughby Hcp (73) (1200m)
Class: Restricted 73 Track: Good Time: 1:11.30
Prizemoney: $22,500
1
9/1
T: P H HUMANN
R: ALAN KENNEDY (55.50)
9/1
5g bletchley park (IRE) x sparkling edition (AUS) (beau sovereign (NZ))
Winning siblings: Mcdally,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/1
T: B H HYDE
R: T TURNER (56.00)
9/1
6g pins (AUS) x jet show (NZ) (jetball (AUS))
3
0.7
11/8F
T: N D PARNHAM
R: JARRAD NOSKE (53.00)
11/8F
4
2
9/2
T: GRANT WILLIAMS
R: MS ALANA WILLIAMS (56.00)
9/2
5
2.8
6/1
T: A G DURRANT
R: P HARVEY (57.00)
6/1
5g love a dane (AUS) x bold joy (AUS) (bold rancher (AUS))
6
4.5
10/1
T: S R CASEY
R: S PARNHAM (55.50)
10/1
7m catbird (AUS) x hoi poloi (AUS) (nassipour (USA))
7
4.6
11/2
T: DUANE KITCHINGMAN
R: W PIKE (55.00)
11/2
5m jacamar (IRE) x raw queen (AUS) (cheraw (IRE))
8
5.8
40/1
T: D S WHITE
R: P KNUCKEY (56.50)
40/1
6g octagonal (NZ) x genuflect (AUS) (crown jester (AUS))
9
6
25/1
T: V A BROCKMAN
R: RICHARD RHODES (54.50)
25/1
7g scenic (IRE) x eulan (AUS) (cheraw (IRE))
10
9
8/1
T: MS K L RICHTER
R: S O'DONNELL (54.00)
8/1
5m zedrich (AUS) x silver streak (AUS) (congressman (AUS))
Race 10 - Double Dignity Hcp (64) (1420m)
Class: Restricted 64 Track: Good Time: 1:26.27
Prizemoney: $15,000
1
16/1
T: N D PARNHAM
R: S PARNHAM (55.00)
16/1
4m fimiston (AUS) x private treaty (AUS) (marauding (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
4/1
T: H S MCLAREN
R: J CLAITE (57.00)
4/1
4g orpen (USA) x flaming nature (AUS) (naturalism (NZ))
3
1
4/1
T: MS R CHURCHILL
R: T TURNER (56.50)
4/1
4g akhenaton (AUS) x hasta la vista (NZ) (crested wave (USA))
4
1.8
ROMAGNA (11)
6/1
T: MS J ERKELENS
R: S O'DONNELL (54.50)
6/1
4m quest for fame (GB) x imola (AUS) (brief truce (USA))
5
3.3
7/2F
T: N D PARNHAM
R: B PARNHAM (56.00)
7/2F
4m bletchley park (IRE) x baleen lass (AUS) (is it true (USA))
6
5.3
20/1
T: MS K FLEMING
R: P KNUCKEY (56.00)
20/1
5m indian danehill (IRE) x josalie (AUS) (magic of money (AUS))
7
5.5
11/1
T: J P TAYLOR
R: JARRAD NOSKE (55.00)
11/1
5g danehill dancer (IRE) x framed (AUS) (tate gallery (USA))
8
7.5
5/1
T: A G DURRANT
R: P HARVEY (58.00)
5/1
5g dante's fury (AUS) x all lace (AUS) (intrepid flyer (AUS))
9
8.8
12/1
T: W J BRADSHAW
R: L CAMILLERI (55.50)
12/1
4m fasliyev (USA) x zanabelle (AUS) (zabeel (NZ))
10
9.5
8/1
T: R C MCPHERSON
R: W PIKE (58.00)
8/1
5g kenvain (AUS) x monkey business (AUS) (key business (AUS))
* Nick figures are for Australasia.