Breednet Results

BELMONT PARK - Saturday, June 17

Race 1 - Penfolds Plate (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:59.20 (34.54)
Prizemoney: $60,000
1
Cognac (2)
15/4
T: P H Jordan
R: C Staples (56)
15/4
2g henny hughes (USA) x scottish storm (AUS) (metal storm (FR))
Winning siblings: Blitz Off, Storm Power,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
5/2F
T: D M Luciani
R: Jarrad Noske (56)
5/2F
2g wanted (AUS) x belavynshi (NZ) (savabeel (AUS))
3
1.1
50/1
T: S R Casey
R: P Knuckey (56)
50/1
2g planet five (USA) x super web (AUS) (bletchley park (IRE))
4
2.3
11/4
T: A D Mathews
R: P Carbery (54)
11/4
2f trade fair (GB) x dare to risk (AUS) (blackfriars (AUS))
5
4.3
7/1
T: L Smith
R: Chris Parnham (54)
7/1
2f choisir (AUS) x windstruck (CAN) (smart strike (CAN))
6
4.8
20/1
T: Simon Miller
R: Joseph Azzopardi (54)
20/1
2f frost giant (USA) x flying affair (AUS) (heritage (AUS))
7
5
5/1
T: R G Moore
R: D Staeck (56)
5/1
2g frost giant (USA) x blondine (AUS) (danehill (USA))
8
7
30/1
T: S R Casey
R: S Parnham (56)
30/1
2g trusting (AUS) x belle bizarre (AUS) (dauberval (USA))
9
9
50/1
T: Vaughn Sigley
R: T Turner (54)
50/1
2f tickets (AUS) x newbold reine (AUS) (intergaze (AUS))
Race 2 - Perth Racing Membership-Rs1mw (1600m)
Class: Rest 1 Metro Win Track: Good(4) Time: 1:38.83 (36.43)
Prizemoney: $40,000
1
14/1
T: R C McPherson
R: P Knuckey (57.5)
14/1
3g al maher (AUS) x i want you (NZ) (howbaddouwantit (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
16/1
T: Brett Pope
R: Mitchell Pateman (57)
16/1
3
0.7
13/2
T: Simon Miller
R: Aaron Mitchell (57)
13/2
3f patronize (AUS) x au fait (AUS) (more than ready (USA))
4
1.3
15/1
T: A W Maley
R: S McGruddy (55)
15/1
3g demerit (AUS) x female agent (AUS) (commands (AUS))
5
1.8
16/1
T: A D Mathews
R: P Carbery (57)
16/1
3f stryker (AUS) x vaziri (AUS) (oratorio (IRE))
6
2
25/1
T: P H Jordan
R: C Staples (58.5)
25/1
3g red hot choice (AUS) x zedfire (AUS) (zedrich (AUS))
7
2.5
10/9F
T: A G Durrant
R: W Pike (57)
10/9F
3f showcasing (GB) x pretty ready (NZ) (more than ready (USA))
8
3.7
8/1
T: G and A Williams
R: Fred W Kersley (55.5)
8/1
3g trade fair (GB) x cool eyed (AUS) (red eye special (AUS))
9
3.8
60/1
T: E A Martinovich
R: D Staeck (57)
60/1
3g planet five (USA) x comealongway (NZ) (kaapstad (NZ))
10
3.9
100/1
T: C H Webster
R: T Turner (54)
100/1
3f blackfriars (AUS) x befriend (AUS) (marauding (NZ))
11
4.5
66/1
T: K J Reeves
R: G L Smith (55.5)
66/1
3g patronize (AUS) x spirit of paris (AUS) (bellotto (USA))
12
5
15/2
T: L P Luciani
R: P Hall (60)
15/2
3g red hot choice (AUS) x geigerita (AUS) (geiger counter (USA))
Race 3 - Tabtouch (Bm78+) (2100m)
Class: BM78+ Track: Good(4) Time: 2:11.51 (37.05)
Prizemoney: $60,000
1
9/4F
T: D and B Pearce
R: W Pike (54)
9/4F
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.5
15/4
T: R W Price
R: Joseph Azzopardi (58)
15/4
3
3.3
12/1
T: G C Ballantyne
R: D Staeck (55)
12/1
5g musket (AUS) x oriental lass (NZ) (faltaat (USA))
4
4.5
15/4
T: F R Kersley
R: Randy Tan (58.5)
15/4
5g danehill express (AUS) x noreaster (AUS) (fuji kiseki (JPN))
5
7.8
20/1
T: A D Mathews
R: P Carbery (54)
20/1
6
8.8
8/1
T: F R Kersley
R: Fred W Kersley (58.5)
8/1
6g haradasun (AUS) x avenida madero (AUS) (metal storm (FR))
7
9
12/1
T: Ms C Stelmach
R: S Parnham (54)
12/1
4g so secret (AUS) x fine memories (AUS) (verglas (IRE))
8
9.1
60/1
T: J T Warwick
R: Lucy Warwick (54)
60/1
6m flying spur (AUS) x class apart (AUS) (french deputy (USA))
9
10
16/1
T: Robyne Martin
R: Mitchell Pateman (56)
16/1
6g fath (USA) x sericite sal (AUS) (soviet lad (USA))
10
12.8
16/1
T: A W Maley
R: S McGruddy (54)
16/1
6g courvoisier (AUS) x bekisharp (AUS) (shovhog (AUS))
Race 4 - Kirin Megumi (Bm66+) (1200m)
Class: BM66+ Track: Good(4) Time: 1:11.99 (35.43)
Prizemoney: $60,000
1
Lockroy (10)
4/1
T: Chris Gangemi
R: P Knuckey (55)
4/1
5g more than ready (USA) x polar success (AUS) (success express (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2F
T: Vaughn Sigley
R: Kate Fitzgerald (55.5)
5/2F
3g planet five (USA) x cintrice (AUS) (tribu (AUS))
3
1.2
30/1
T: L P Luciani
R: Jarrad Noske (58.5)
30/1
4
1.3
7/1
T: D and B Pearce
R: Randy Tan (59)
7/1
5
2.8
15/1
T: G B Spowart
R: Joseph Azzopardi (55)
15/1
7g flying pegasus (AUS) x startego (AUS) (star pak (AUS))
6
2.9
12/1
T: R F Brown
R: P Carbery (57)
12/1
4g dane shadow (AUS) x snowflower (AUS) (general nediym (AUS))
7
3
7/2
T: A G Durrant
R: C Johnston-Porter (57)
7/2
3f oratorio (AUS) x blondine (AUS) (danehill (USA))
8
3.3
15/2
T: A G Durrant
R: W Pike (55.5)
15/2
4m showcasing (GB) x voliera (AUS) (keeper (AUS))
9
3.8
20/1
T: N D Parnham
R: Chris Parnham (59.5)
20/1
Race 5 - Amelia Park Lodge Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:58.81 (34.71)
Prizemoney: $60,000
1
Belter (3)
8/1
T: S R Casey
R: S Parnham (57)
8/1
3g denman (AUS) x twain (AUS) (kenvain (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
4/1
T: Simon Miller
R: Aaron Mitchell (57)
4/1
3g snippetson (AUS) x perpendicular (AUS) (charge forward (AUS))
3
2.1
20/1
T: Vaughn Sigley
R: P Carbery (55.5)
20/1
3f blackfriars (AUS) x leenornie (AUS) (oratorio (AUS))
4
2.3
100/1
T: W J Bradshaw
R: J Whiting (54)
100/1
5
2.4
11/1
T: L Smith
R: Chris Parnham (54.5)
11/1
3f reward for effort (AUS) x partywave (AUS) (hurricane sky (AUS))
6
2.5
12/1
T: Simon Miller
R: Joseph Azzopardi (57.5)
12/1
3g foreplay (AUS) x sophia town (NZ) (johannesburg (USA))
7
3
16/1
T: Brett Pope
R: T Turner (57)
16/1
8
4
9/1
T: Gavin Foster
R: Randy Tan (53)
9/1
9
4.3
7/4F
T: Ms J Erkelens
R: W Pike (57)
7/4F
3g demerit (AUS) x once upon a crime (AUS) (st. jude (AUS))
10
6
8/1
T: N D Parnham
R: B Parnham (55.5)
8/1
11
14.8
25/1
T: J W Lugg
R: J Brown (58)
25/1
3g musket (AUS) x city living (AUS) (citidancer (IRE))
Race 6 - Heineken (Bm72+) (1400m)
Class: BM72+ Track: Good(4) Time: 1:24.78 (36.10)
Prizemoney: $60,000
1
7/2
T: N D Parnham
R: B Parnham (56)
7/2
4g war chant (USA) x hallelujah (AUS) (twig moss (FR))
Winning siblings: I'llbetricked,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.4
7/1
T: Vaughn Sigley
R: Randy Tan (52)
7/1
4g fath (USA) x i'm gifted (AUS) (blackfriars (AUS))
3
1.7
30/1
T: J P Taylor
R: J Brown (54)
30/1
9g key business (AUS) x time is money (AUS) (magic of money (AUS))
4
2.5
12/1
T: Dave A Jones
R: Kate Witten (52.5)
12/1
6g danewin (AUS) x corrofin (AUS) (jade hunter (USA))
5
2.8
Stocks (1)
50/1
T: S R Casey
R: Shelby Bowtell (57.5)
50/1
5g exceed and excel (AUS) x mesh (AUS) (canny lad (AUS))
6
4
13/4F
T: Ms J Forrest
R: S McGruddy (56.5)
13/4F
5g blackfriars (AUS) x card queen (AUS) (final card (AUS))
7
4.3
7/1
T: J P Taylor
R: C Johnston-Porter (55.5)
7/1
5g so secret (AUS) x raring to roar (AUS) (lion cavern (USA))
8
4.4
8/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (55.5)
8/1
6g he's a decoy (IRE) x break the code (AUS) (bletchley park (IRE))
9
4.8
20/1
T: L P Luciani
R: W Pike (56)
20/1
7g conatus (AUS) x dulcinea (AUS) (marauding (NZ))
10
6.8
12/1
T: Martin Allan
R: Fred W Kersley (54.5)
12/1
Race 7 - Hyperion Stakes (1600m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:37.53 (34.45)
Prizemoney: $150,000
1
4/11F
T: L Smith
R: D Staeck (59)
4/11F
Winning siblings: Cruyfforme, Love My World,
This nick: 12 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
3
66/1
T: G and A Williams
R: Aaron Mitchell (59)
66/1
6g choisir (AUS) x bonissimo (AUS) (johannesburg (USA))
3
3.8
50/1
T: Ms A King
R: Mitchell Pateman (59)
50/1
7g patronize (AUS) x nippon pearl (AUS) (marooned (GB))
4
4.3
25/1
T: Aaron Purcell
R: S McGruddy (59)
25/1
4g henrythenavigator (USA) x beauty world (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
4.4
9/2
T: A G Durrant
R: W Pike (59)
9/2
5g reset (AUS) x test case (AUS) (testa rossa (AUS))
6
5.5
20/1
T: A D Mathews
R: P Carbery (59)
20/1
5g authorized (IRE) x tangiwai (AUS) (street cry (IRE))
7
8
14/1
T: Chris Gangemi
R: Jarrad Noske (59)
14/1
5g stratum (AUS) x fromm (NZ) (o'reilly (NZ))
8
10.5
100/1
T: F R Kersley
R: S Parnham (59)
100/1
6g ihtiram (IRE) x umatune (AUS) (umatilla (NZ))
9
12.3
100/1
T: Ms P Wagg
R: B Parnham (57)
100/1
6m balmont (USA) x pocket aces (AUS) (brief truce (USA))
Race 8 - James Boag's Premium (Rs1mw) (1600m)
Class: Rest 1 Metro Win Track: Good(4) Time: 1:38.46 (35.96)
Prizemoney: $40,000
1
Jetoomy (11)
5/2F
T: J T Warwick
R: Lucy Warwick (54.5)
5/2F
4g reset (AUS) x bloomy (AUS) (dehere (USA))
This nick: 16 runners; 11 winners; 4 SW. Details
2
0.1
10/1
T: K J Mifflin
R: B Parnham (57.5)
10/1
5g due sasso (AUS) x serpara (AUS) (serheed (USA))
3
1.6
15/2
T: J P Taylor
R: Randy Tan (57.5)
15/2
5g passenger (AUS) x monchelle (AUS) (montjeu (IRE))
4
2
25/1
T: Mark Wright
R: G L Smith (59.5)
25/1
4g courvoisier (AUS) x shiney row (AUS) (blackfriars (AUS))
5
2.3
16/1
T: B M Kay
R: Ms E Cockram (56)
16/1
4g saxon (AUS) x love you honey (AUS) (red ransom (USA))
6
2.5
150/1
T: Ms C Stelmach
R: C Johnston-Porter (52.5)
150/1
7
2.6
40/1
T: J L Eeles
R: Kate Witten (51)
40/1
6g lonhro (AUS) x hi on love (AUS) (love a dane (AUS))
8
2.8
30/1
T: Ms S L Miller
R: T Turner (55)
30/1
4g black tom (AUS) x jewel of pyrmont (AUS) (stylish century (AUS))
9
4
20/1
T: G J Kersley
R: Fred W Kersley (56)
20/1
5g viscount (AUS) x magic number (AUS) (magic of money (AUS))
10
4.1
13/2
T: G and A Williams
R: W Pike (54.5)
13/2
4m redoute's choice (AUS) x damaschino (AUS) (last tycoon (IRE))
11
4.3
10/1
T: A D Mathews
R: P Carbery (55.5)
10/1
5m blackfriars (AUS) x prime again (AUS) (marooned (GB))
12
5.3
Saxapak (13)
150/1
T: Mark Wright
R: S Parnham (54.5)
150/1
8g saxon (AUS) x pakastar (AUS) (star pak (AUS))
13
6.5
200/1
T: J Gangemi
R: S McGruddy (54)
200/1
5g savabeel (AUS) x bella renza (NZ) (van nistelrooy (USA))
14
6.6
9/1
T: L P Luciani
R: J Whiting (54.5)
9/1
15
7.8
6/1
T: L Smith
R: Chris Parnham (55)
6/1
3g al maher (AUS) x zumanity (NZ) (o'reilly (NZ))
16
8.5
100/1
T: Vaughn Sigley
R: Ryan Hill (54)
100/1
4g reset (AUS) x rate the choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
* Nick figures are for Australasia.