Breednet Results

BENDIGO - Wednesday, October 1

Race 1 - Rothschild Hcp (72) (1000m)
Class: Restricted 72 Track: Good Time: 0:57.13
Prizemoney: $30,000
1
15/8F
T: M G PRICE
R: D OLIVER (57.00)
15/8F
3f flying spur (AUS) x la bella dame (AUS) (royal academy (USA))
Winning siblings: Bel Spur, Le Bonsir,
This nick: 12 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/4
T: K CHAPMAN
R: D BRERETON (56.00)
13/4
3
1.7
11/2
T: D A HAYES
R: CRAIG WILLIAMS (56.50)
11/2
4
3.2
7/1
T: PETER SNOWDEN
R: M ZAHRA (58.00)
7/1
3f viscount (AUS) x gradual (AUS) (strategic (AUS))
5
3.4
4/1
T: M J ELLERTON
R: CHRIS SYMONS (56.00)
4/1
6
4.4
16/1
T: R G SYMONS
R: NICHOLAS HALL (54.50)
16/1
3f racer's edge (AUS) x pink diamond (AUS) (polish laughter (USA))
7
4.6
11/1
T: B MAYFIELD-SMITH
R: S W ARNOLD (56.50)
11/1
3f reset (AUS) x edna valley (AUS) (rubiton (AUS))
8
5.9
25/1
T: M J ELLERTON
R: J WINKS (55.50)
25/1
3f king of roses (AUS) x swanette (AUS) (danzero (AUS))
Race 2 - Most Regal Hcp (72) (1600m)
Class: Restricted 72 Track: Good Time: 1:37.35
Prizemoney: $30,000
1
3/1
T: GARY SHERER
R: B RAWILLER (57.50)
3/1
3c hussonet (USA) x georgia oh (AUS) (peintre celebre (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
ESTEE (8)
13/2
T: D L FREEDMAN
R: D OLIVER (55.50)
13/2
3f redoute's choice (AUS) x tycoon lil (AUS) (last tycoon (IRE))
3
4.7
4/5F
T: J D SADLER
R: S W ARNOLD (57.00)
4/5F
3c zabeel (NZ) x about town (AUS) (danehill (USA))
4
5.5
8/1
T: P G MOODY
R: J BENBOW (57.00)
8/1
3c arena (AUS) x frontiers (AUS) (jade hunter (USA))
5
6.8
14/1
T: D L FREEDMAN
R: S R KING (56.50)
14/1
6
11.3
20/1
T: R D GRIFFITHS
R: P MERTENS (56.50)
20/1
Race 3 - Majestic Avenue Hcp (3000m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Good Time: 3:14.32
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: PATRICK PAYNE
R: DEAN HOLLAND (51.50)
5/1
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
13/4
T: KEVIN MYERS
R: MS MICHELLE PAYNE (53.50)
13/4
5g al akbar (NZ) x ima mystery (NZ) (zabeel (NZ))
3
2.8
9/2
T: A PAYNE
R: RYAN MALONEY (53.50)
9/2
5g aristotle (IRE) x river royal (AUS) (river of light (USA))
4
3.8
9/2
T: M A TRESIZE
R: W EGAN (51.00)
9/2
6g encores (NZ) x limber up (AUS) (loosen up (USA))
5
4.3
MR ZEN (2)
8/1
T: J G SYMONS and S LAXON
R: C NEWITT (53.50)
8/1
9g supremo (USA) x zenshin (NZ) (gold and ivory (USA))
6
4.8
5/2F
T: AARON PURCELL
R: NICHOLAS HALL (56.50)
5/2F
6g snippets (AUS) x allez l'ange (AUS) (air de france (USA))
7
5.8
30/1
T: ANTHONY COSGRIFF
R: CHRIS SYMONS (53.50)
30/1
7g pins (AUS) x cipriani (NZ) (mercury (AUS))
8
6.1
20/1
T: P J WHITE
R: D GAUCI (53.50)
20/1
5g clang (AUS) x tristanagh (AUS) (sir tristram (IRE))
9
8.6
30/1
T: L F PORTER
R: M CARSON (53.50)
30/1
7m ladoni (GB) x showery (AUS) (aliocha (USA))
Race 4 - Flying Eskimo Hcp (82) (1100m)
Class: Restricted 82 Track: Good Time: 1:03.00
Prizemoney: $30,000
1
9/4F
T: B MAYFIELD-SMITH
R: CRAIG WILLIAMS (57.00)
9/4F
4h dehere (USA) x lady soffel (AUS) (rubiton (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
LALETTA (12)
12/1
T: G A OSBORNE
R: CHRIS SYMONS (53.50)
12/1
4m dash for cash (AUS) x my duchess (AUS) (royal academy (USA))
3
0.7
20/1
T: S P RYAN
R: NICHOLAS HALL (54.00)
20/1
5h sequalo (AUS) x bent steel (AUS) (archregent (CAN))
4
0.9
13/2
T: P F MAHER
R: G J CHILDS (54.00)
13/2
4g bel esprit (AUS) x centennial (NZ) (centaine (AUS))
5
3.9
13/4
T: P G MOODY
R: L NOLEN (58.00)
13/4
4g van nistelrooy (USA) x disco girl (AUS) (marauding (NZ))
6
4.1
7/1
T: M W LAURIE
R: M RODD (56.50)
7/1
5g akhadan (AUS) x aktoom lady (AUS) (mookta (AUS))
7
4.9
20/1
T: J E HICKMOTT
R: S W ARNOLD (58.00)
20/1
10g taos (AUS) x spring pleasure (AUS) (egmont (IRE))
8
5.1
8/1
T: M G PRICE
R: D OLIVER (56.00)
8/1
9
6.1
MONSAM (8)
12/1
T: L J CORSTENS
R: S R KING (55.50)
12/1
6g danehill dancer (IRE) x sahaaran (AUS) (loosen up (USA))
10
6.6
20/1
T: R G CHAPMAN
R: D BRERETON (58.00)
20/1
100
14/1
T: D T O'BRIEN
R: J WINKS (54.50)
14/1
4g golan (IRE) x new victoria (USA) (colonel collins (USA))
Race 5 - Shiftmar Hcp (82) (1400m)
Class: Restricted 82 Track: Good Time: 1:24.08
Prizemoney: $30,000
1
13/2
T: J D SADLER
R: S W ARNOLD (58.00)
13/2
5g pins (AUS) x excelo (NZ) (centro (NZ))
Winning siblings: Rockferry, Vinopolis,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
TOGNI (8)
3/1F
T: PETER SNOWDEN
R: M ZAHRA (55.50)
3/1F
3
1.6
BORSCHT (14)
13/2
T: P P TROTTER
R: C NEWITT (53.00)
13/2
5g jetball (AUS) x gazpacho (AUS) (favoured bay (AUS))
4
2.4
5/1
T: J A O'SHEA
R: CRAIG WILLIAMS (53.00)
5/1
5
2.5
40/1
T: T D MOLLOY
R: D YATES (57.50)
40/1
8g umatilla (NZ) x manalapan (AUS) (don't say halo (USA))
6
2.7
15/2
T: M S HIBBS
R: D MOOR (54.00)
15/2
4g val royal (FR) x bridget's daughter (AUS) (best western (AUS))
7
4.2
7/1
T: R F CAMERON
R: NICHOLAS RYAN (57.50)
7/1
5g zabeel (NZ) x miss tessla (NZ) (crested wave (USA))
8
4.4
25/1
T: N A BLACKISTON
R: S R KING (58.00)
25/1
5g royal academy (USA) x sawatdee (NZ) (deputy governor (USA))
9
4.6
25/1
T: D A HAYES
R: J WINKS (55.50)
25/1
5g kurofune (USA) x j's miracle (JPN) (fuji kiseki (JPN))
10
5.1
9/1
T: JULIE HUSSEY
R: D OLIVER (55.50)
9/1
11
6.1
9/2
T: BRENDAN ANTONE
R: D GAUCI (54.00)
9/2
4g fantastic light (USA) x mirbeck (USA) (gone west (USA))
Race 6 - Al Dwain Hcp (82) (2200m)
Class: Restricted 82 Track: Good Time: 2:22.23
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: R K CHALLIS
R: C A ROBERTSON (56.00)
5/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/2F
T: SEAN MOTT
R: G MURPHY (56.00)
5/2F
4g danasinga (AUS) x twentyfirstcentury (GB) (sadler's wells (USA))
3
3.9
11/4
T: M C KENT
R: MS MICHELLE PAYNE (58.00)
11/4
5g giant's causeway (USA) x royal kiss (IRE) (royal academy (USA))
4
5.2
7/1
T: P G PAYNE
R: G J CHILDS (57.50)
7/1
7g picnicker (AUS) x mirror ball (AUS) (dolphin street (FR))
5
5.4
16/1
T: A B DYNON
R: M GATT (56.50)
16/1
11g pride of place (AUS) x garwinnie (AUS) (gargano (IRE))
6
7.2
13/2
T: B L JENKINS
R: R McLEOD (56.00)
13/2
6g montjeu (IRE) x class (NZ) (sir tristram (IRE))
7
7.4
12/1
T: E G FISCHER
R: D BRERETON (57.00)
12/1
7g encosta de lago (AUS) x elana (AUS) (el qahira (NZ))
8
7.6
16/1
T: J E LEDGER
R: D GAUCI (56.00)
16/1
7g dolphin street (FR) x emmooki (AUS) (lunchtime (GB))
9
8.1
9/1
T: V L MALADY
R: NICHOLAS HALL (55.00)
9/1
Race 7 - Summer Fleur Hcp (89) (2200m)
Class: Restricted 89 Track: Good Time: 2:20.45
Prizemoney: $30,000
1
6/1
T: JOHN MCARDLE
R: C NEWITT (53.00)
6/1
4m honours list (IRE) x annie (AUS) (king's high (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
4/1
T: M D MORONEY
R: J WINKS (53.50)
4/1
3
1
2/1F
T: J E HICKMOTT
R: D OLIVER (56.00)
2/1F
5m indian danehill (IRE) x blazing fantasy (AUS) (blazing sword (AUS))
4
1.5
8/1
T: G W EGAN
R: W EGAN (51.00)
8/1
5m toy pindarri (NZ) x little skuta (AUS) (undercut (USA))
5
2.5
13/4
T: J G SYMONS and S LAXON
R: NICHOLAS HALL (53.00)
13/4
6m the commander (NZ) x surfing (NZ) (crested wave (USA))
6
3.3
40/1
T: A AQUILINA
R: J BENBOW (53.00)
40/1
9m personal flag (USA) x aunty mary (AUS) (copper kingdom (USA))
7
4.8
30/1
T: R F DONAT
R: CHRIS SYMONS (53.50)
30/1
5m tuscany flyer (AUS) x black pepper (AUS) (indian raj (AUS))
8
5
8/1
T: R A FREYER
R: DEAN HOLLAND (51.00)
8/1
9
5.5
11/1
T: R K CHALLIS
R: C A ROBERTSON (53.00)
11/1
6m commands (AUS) x magma (AUS) (jade hunter (USA))
* Nick figures are for Australasia.