Breednet Results

BENDIGO - Wednesday, October 26

Race 1 - Poyser Trucks Isuzu Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.91
Prizemoney: $23,000
1
20/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Ben Thompson (58.5)
20/1
5g o'lonhro (AUS) x bay miss (AUS) (bevoul (AUS))
Winning siblings: Dazzle Doof, Mcconnor,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
4/5F
T: C W McDonald
R: M Zahra (56)
4/5F
3c starcraft (NZ) x any other day (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.2
13/2
T: M M Laurie
R: L Currie (56)
13/2
4
2.4
8/1
T: S Fliedner
R: P T Holmes (56)
8/1
3g reward for effort (AUS) x last minute (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2.8
Sunita (12)
12/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (54)
12/1
3f starcraft (NZ) x shutout (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.9
150/1
T: P A Banks
R: J R Todd (58.5)
150/1
5g good journey (USA) x cashkalani (AUS) (ashkalani (IRE))
7
3
9/1
T: T J Hughes Jnr
R: D Gauci (56)
9/1
3g choisir (AUS) x atlantic gold (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
3.1
16/1
T: R W Smerdon
R: Ryan Maloney (56)
16/1
3g redwood (GB) x concert girl (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
4.6
25/1
T: R W Smerdon
R: Craig Williams (56)
25/1
3g congrats (USA) x myalla gold (AUS) (show a heart (AUS))
10
14.6
40/1
T: B R Mills
R: M J Walker (58.5)
40/1
5g sharkbite (AUS) x pontchateau (AUS) (diatribe (AUS))
11
15.9
150/1
T: Sylvia Thompson
R: Jarrod Fry (56)
150/1
3g red element (AUS) x starry starry nite (AUS) (ascot knight (CAN))
Race 2 - Newmarket Hotel & Bakery Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:26.92 (35.64)
Prizemoney: $23,000
1
7/2
T: T and K O'Sullivan
R: Jack Hill (58.5)
7/2
4g guillotine (NZ) x shanamagh (NZ) (monolith (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/2
T: N A Blackiston
R: M J Walker (56.5)
11/2
4m savabeel (AUS) x maggie (NZ) (maroof (USA))
3
0.4
9/2
T: T Busuttin and N Young
R: Damian Lane (54)
9/2
3f dalghar (FR) x rose quartz (NZ) (hennessy (USA))
4
0.5
Cherub (6)
11/1
T: Heath Conners
R: M J Dee (56.5)
11/1
5
1.5
7/1
T: B A Gentle
R: D Yendall (56.5)
7/1
4m bushranger (IRE) x rosaglow (AUS) (pricelessly (USA))
6
2.7
20/1
T: B M Cole
R: C J Parish (56.5)
20/1
4m globetrotter (USA) x angels star (AUS) (king of kings (IRE))
7
3.2
5/2F
T: S Fliedner
R: J Noonan (56)
5/2F
3g ad valorem (USA) x cap dancer (AUS) (lucky owners (NZ))
8
5
100/1
T: Ms A Curran
R: C A Robertson (58.5)
100/1
7g danbird (AUS) x payaway (AUS) (almaarad (IRE))
9
5.3
30/1
T: Grant Kluske
R: J Potter (58.5)
30/1
5g arena (AUS) x grand furore (AUS) (splendent (USA))
10
7.3
100/1
T: S Fliedner
R: P T Holmes (58.5)
100/1
4g bushranger (IRE) x poetic dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
11
9.5
30/1
T: Neil Pfeiffer
R: D Moor (58.5)
30/1
5g testa rossa (AUS) x wakey wakey (AUS) (hussonet (USA))
Race 3 - Orange Pride (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:24.28 (35.32)
Prizemoney: $23,000
1
6/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (58.5)
6/1
3f wanted (AUS) x rock the moment (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/4F
T: D K Weir
R: John Allen (59)
13/4F
3
1.4
Rhyola (2)
7/2
T: P Morgan and C Widdison
R: Ms L J Meech (60)
7/2
3c lope de vega (IRE) x up'n'doing (AUS) (jetball (AUS))
4
2.6
5/1
T: B A Gentle
R: Craig Williams (61)
5/1
3c magnus (AUS) x priceless diamond (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
2.8
9/2
T: D T O'Brien
R: D Moor (59)
9/2
3c beneteau (AUS) x free friday (AUS) (helissio (FR))
6
4.3
8/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (59)
8/1
7
4.7
40/1
T: David and Coral Feek
R: L Currie (59)
40/1
3g zoffany (IRE) x lake alexandrina (AUS) (bluebird (USA))
8
5.7
80/1
T: B M Cole
R: C J Parish (54)
80/1
3f dash for cash (AUS) x turlington (AUS) (sanction (AUS))
9
6.1
15/1
T: C R Chandler
R: Ms J Beriman (56.5)
15/1
3f pluck (USA) x dehere or not (AUS) (dehere (USA))
Race 4 - No Fuss Event Hire (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:04.10
Prizemoney: $23,000
1
3/1F
T: Andrew Noblet
R: Ms L J Meech (59)
3/1F
4g snitzel (AUS) x seattle lass (AUS) (fraar (USA))
Winning siblings: Bricktop, Rockribbed,
This nick: 9 runners; 8 winners; 2 SW. Details
2
0.1
12/1
T: G Eurell
R: J Mott (59.5)
12/1
4g strategic (AUS) x crystal belle (AUS) (danewin (AUS))
3
0.4
4/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: M J Walker (58.5)
4/1
4g choisir (AUS) x elusive desire (AUS) (elusive quality (USA))
4
1.1
Danuki (1)
5/1
T: C W McDonald
R: M Zahra (60.5)
5/1
4g exceed and excel (AUS) x miduki (AUS) (snippets (AUS))
5
1.3
12/1
T: Dan O'Sullivan
R: S W Arnold (60)
12/1
5g kaphero (AUS) x ellexcell (AUS) (octagonal (NZ))
6
2.6
100/1
T: Ms A McCormick
R: C A Robertson (59)
100/1
5g domesday (AUS) x princesa (AUS) (danehill (USA))
7
3
30/1
T: G A Thornton
R: L Currie (57)
30/1
8
3.4
11/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Katelyn Mallyon (57.5)
11/2
5m magnus (AUS) x blow (AUS) (end sweep (USA))
9
3.9
10/1
T: S A Dwyer
R: P T Holmes (60.5)
10/1
4h kaphero (AUS) x choose wisely (AUS) (falvelon (AUS))
10
4.1
20/1
T: G M Moloney
R: Patrick Moloney (60)
20/1
4g not a single doubt (AUS) x solchow (AUS) (statue of liberty (USA))
11
6.8
20/1
T: D K Weir
R: John Allen (58)
20/1
4g dash for cash (AUS) x northwood lass (AUS) (dolphin street (FR))
12
9.8
40/1
T: A G Pace
R: D Gauci (60.5)
40/1
Race 5 - Bet365 (Bm70) (1100m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:03.30
Prizemoney: $30,000
1
6/1
T: B C Hearps
R: B Rawiller (57)
6/1
Winning siblings: Bendigo Poet, Goornong Girl,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
5
5/4F
T: M M Laurie
R: L Currie (59)
5/4F
4m stryker (AUS) x pahlee (AUS) (brief truce (USA))
3
5.1
10/1
T: S Fliedner
R: H Coffey (54.5)
10/1
4m denman (AUS) x sparks fly (AUS) (flying spur (AUS))
4
5.2
9/2
T: B M Cole
R: C J Parish (59.5)
9/2
5m redente (AUS) x turlington (AUS) (sanction (AUS))
5
5.3
20/1
T: Ms A Macpherson
R: J Mott (59.5)
20/1
7m excellent art (GB) x danazira (NZ) (danasinga (AUS))
6
5.4
7/2
T: Russell Osborne
R: Patrick Moloney (59.5)
7/2
4m redente (AUS) x kaeduna (AUS) (johannesburg (USA))
7
6.4
60/1
T: B O Cox
R: D Moor (57.5)
60/1
6m danbird (AUS) x princess matilda (AUS) (success express (USA))
8
11.4
40/1
T: Sylvia Thompson
R: Ms L J Meech (57.5)
40/1
5m redente (AUS) x bellarine belle (AUS) (court of jewels (NZ))
Race 6 - Tcl Quhd Tv (Bm78) (1100m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:03.56
Prizemoney: $30,000
1
5/4F
T: Henry Dwyer
R: M Zahra (57.5)
5/4F
4h stratum (AUS) x tan tat de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 36 runners; 23 winners; 1 SW. Details
2
0.4
Duibio (1)
3/1
T: C Maher
R: L Nolen (59)
3/1
3
1.4
50/1
T: Sylvia Thompson
R: Jarrod Fry (55.5)
50/1
4
1.5
11/2
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
11/2
4g denman (AUS) x late watch (AUS) (night shift (USA))
5
1.6
20/1
T: K Hann
R: P T Holmes (57.5)
20/1
5g bushranger (IRE) x blue magic (AUS) (keltrice (AUS))
6
1.7
8/1
T: Russell Osborne
R: Patrick Moloney (55.5)
8/1
5g redente (AUS) x lion's kiss (AUS) (lion cavern (USA))
7
3.9
Pravro (4)
10/1
T: Ms G Johnstone
R: H Coffey (57.5)
10/1
4g lonhro (AUS) x our lona (AUS) (invincible spirit (IRE))
8
4.2
20/1
T: Ms J Baker
R: Chris Parnham (56.5)
20/1
5g haradasun (AUS) x berryland (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 7 - The Schweppes Tonic (Bm70) (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:17.80 (34.16)
Prizemoney: $30,000
1
8/1
T: C W McDonald
R: M Zahra (59.5)
8/1
5g hard spun (USA) x bella vedera (AUS) (secret savings (USA))
Winning siblings: Bella Uno, Goldifox,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
6/1
T: Patrick Payne
R: S W Arnold (60)
6/1
4g choisir (AUS) x alpine club (SAF) (model man (SAF))
3
2.1
15/4
T: G M Duryea
R: L Currie (59)
15/4
4g sebring (AUS) x pro challenge (AUS) (protos (USA))
4
2.8
11/1
T: C V Kelly
R: Jordan Childs (60)
11/1
7g dylan thomas (IRE) x cannilateral (AUS) (canny lad (AUS))
5
3.2
11/1
T: B Lechmere and A Hinch
R: C A Robertson (57.5)
11/1
4h all american (AUS) x rechichi (AUS) (elvstroem (AUS))
6
4
Lomi (16)
60/1
T: P A Banks
R: J R Todd (54)
60/1
5g shield (AUS) x western desire (AUS) (westbridge (USA))
7
4.1
10/1
T: M A Kavanagh
R: Ben Thompson (56)
10/1
5g fastnet rock (AUS) x hips don't lie (NZ) (stravinsky (USA))
8
4.2
3/1F
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: Damian Lane (57.5)
3/1F
5g shield (AUS) x miracle miss (AUS) (danzero (AUS))
9
5.2
40/1
T: B O Cox
R: Regan Bayliss (58)
40/1
9g grandera (IRE) x magic murdoch (AUS) (archway (IRE))
10
5.9
30/1
T: P G Carey
R: M J Dee (57.5)
30/1
6m excites (AUS) x jacquinella (AUS) (zeditave (AUS))
11
6.3
Rosielu (13)
16/1
T: Sylvia Thompson
R: Ms L J Meech (54)
16/1
5m testa rossa (AUS) x lujacool (AUS) (mujahid (USA))
12
6.4
25/1
T: T and K O'Sullivan
R: L Nolen (55.5)
25/1
4m thewayyouare (USA) x magique sky (AUS) (hurricane sky (AUS))
13
7.2
16/1
T: N A Blackiston
R: M J Walker (55)
16/1
5g mossman (AUS) x lady lindara (AUS) (flying spur (AUS))
14
10.4
Rouen (15)
80/1
T: P A Banks
R: Jye McNeil (54)
80/1
9g king of roses (AUS) x normandie (AUS) (marauding (NZ))
Race 8 - Jayco Bendigo Cup (2400m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:28.36 (35.64)
Prizemoney: $300,000
1
11/2
T: Charlie Appleby
R: K McEvoy (55)
11/2
This nick: 4 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
3
11/2
T: D T O'Brien
R: Damian Lane (55)
11/2
6g encosta de lago (AUS) x private steer (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
3.4
5/4F
T: Robert Hickmott
R: Katelyn Mallyon (55)
5/4F
6g montjeu (IRE) x mixed blessing (GB) (lujain (USA))
4
6.9
10/1
T: K M Keys
R: L Nolen (56)
10/1
6g sebring (AUS) x metellus (AUS) (naturalism (NZ))
5
7.1
9/2
T: D K Weir
R: John Allen (58)
9/2
6
9.1
60/1
T: Adam O'Neill
R: C J Parish (55)
60/1
5g desert king (IRE) x lost valley (AUS) (fuji kiseki (JPN))
7
9.2
20/1
T: Grant Kluske
R: J Potter (55)
20/1
8
12.9
40/1
T: E and D Browne
R: Craig Williams (55)
40/1
6g any suggestion (AUS) x deune (AUS) (green line express (USA))
9
13.2
16/1
T: N A Blackiston
R: M J Walker (55)
16/1
5g savabeel (AUS) x floscula (USA) (theatrical (IRE))
Race 9 - Symes Motors Bmw (Bm90) (1400m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(4) Time: 1:24.68 (34.44)
Prizemoney: $50,000
1
3/1F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Damian Lane (54)
3/1F
5g written tycoon (AUS) x jestemma (AUS) (rory's jester (AUS))
Winning siblings: Serveur,
This nick: 7 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
1.8
10/1
T: Patrick Payne
R: Ms Michelle Payne (57)
10/1
7g savoire vivre (GB) x butter street (AUS) (secret savings (USA))
3
2.6
15/2
T: Saab Hasan
R: Craig Williams (54)
15/2
5h turffontein (AUS) x paloma bella (AUS) (golden snake (USA))
4
2.7
7/2
T: T Busuttin and N Young
R: M J Dee (54.5)
7/2
6h darci brahma (NZ) x minori express (AUS) (green line express (USA))
5
2.9
7/1
T: G W Egan
R: Jye McNeil (57.5)
7/1
6
5.4
14/1
T: D K Weir
R: H Coffey (55.5)
14/1
6g savabeel (AUS) x polly's pocket (USA) (pirate's bounty (USA))
7
6.6
6/1
T: A J Cummings
R: Regan Bayliss (56)
6/1
6g testa rossa (AUS) x decipher (AUS) (timber country (USA))
8
7.4
13/2
T: D K Weir
R: D Yendall (56.5)
13/2
5m shamardal (USA) x zarinia (IRE) (intikhab (USA))
9
19.4
30/1
T: B O Cox
R: C Newitt (58.5)
30/1
8m clangalang (AUS) x bush beauty (AUS) (dieu d'or (AUS))
Race 10 - Aquafil Fresh (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:36.63
Prizemoney: $30,000
1
5/4F
T: M G Price
R: M J Dee (58.5)
5/4F
Winning siblings: Excellent Design, Nimalee, Sauvestre,
This nick: 48 runners; 35 winners; 8 SW. Details
2
1.3
9/1
T: S Fliedner
R: J Noonan (58.5)
9/1
3
2.6
8/1
T: M A Kavanagh
R: Ben Thompson (54.5)
8/1
4
3.2
5/1
T: R W Smerdon
R: Craig Williams (59)
5/1
7g galileo (IRE) x royal highness (GER) (monsun (GER))
5
5.5
11/1
T: B A Gentle
R: M J Walker (55.5)
11/1
4g star witness (AUS) x very speed (USA) (silver hawk (USA))
6
6.7
14/1
T: B A Gentle
R: Damian Lane (56.5)
14/1
5g all american (AUS) x remnant (AUS) (danehill (USA))
7
7.1
15/1
T: Ms J Baker
R: D Moor (56.5)
15/1
4m casino prince (AUS) x gold dove (AUS) (made of gold (USA))
8
7.9
40/1
T: B O Cox
R: C Newitt (59.5)
40/1
9
8.1
11/1
T: M M Laurie
R: Regan Bayliss (58.5)
11/1
4g court of jewels (NZ) x senora eduardo (NZ) (don eduardo (NZ))
10
10.8
40/1
T: Ms J Duncan
R: H Coffey (57.5)
40/1
6m host (CHI) x cosmic dust (AUS) (hurricane sky (AUS))
11
20.8
150/1
T: Ms A Curran
R: Jye McNeil (54)
150/1
5m bramshaw (AUS) x sherlowe (AUS) (sesaro (USA))
12
60.8
Romanze (11)
50/1
T: D T Curran
R: D Yendall (54)
50/1
4m host (CHI) x sparkling symphony (NZ) (stravinsky (USA))
* Nick figures are for Australasia.