Breednet Results

BENDIGO - Wednesday, December 6

Race 1 - Mypunter.Com Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.28 (34.28)
Prizemoney: $25,000
1
9/2
T: M G Price
R: M J Dee (58)
9/2
2c fastnet rock (AUS) x she's got gears (AUS) (invincible spirit (IRE))
Winning siblings: Masked Crusader, Miss Conduct,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: A Mallyon (56)
6/1
2f not a single doubt (AUS) x centafaith (AUS) (keep the faith (AUS))
3
3.1
13/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (58)
13/4
2c excelebration (IRE) x ohmy dubai (AUS) (dubai destination (USA))
4
4.2
9/4F
T: Tony McEvoy
R: L Currie (58)
9/4F
2g sizzling (AUS) x abscond (AUS) (galileo (IRE))
5
5
6/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (56)
6/1
2f bel esprit (AUS) x innovative (GB) (new approach (IRE))
6
7
50/1
T: Dan O'Sullivan
R: Ben Allen (58)
50/1
2c dalakhani (IRE) x ambika (AUS) (indian danehill (IRE))
7
7.5
30/1
T: Dan O'Sullivan
R: Jye McNeil (56)
30/1
2f sepoy (AUS) x bowerbird (AUS) (catbird (AUS))
8
10
12/1
T: D K Weir
R: John Allen (58)
12/1
2c toorak toff (AUS) x pirouettes (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 2 - Bet365 Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:17.81 (35.23)
Prizemoney: $25,000
1
12/1
T: G A Osborne
R: Chris Symons (58.5)
12/1
4g globetrotter (USA) x pasiphae (AUS) (helissio (FR))
Winning siblings: Harlem Moon, Sagapuss,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
7/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (57)
7/2
3g testa rossa (AUS) x rothchild (AUS) (last tycoon (IRE))
3
0.5
Loxwood (10)
15/8F
T: Anthony Freedman
R: Jye McNeil (57)
15/8F
3g pierro (AUS) x subtle breeze (USA) (storm cat (USA))
4
0.6
4/1
T: Levi Kavanagh
R: Craig Williams (57)
4/1
3g o'reilly (NZ) x don't blink (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
0.7
40/1
T: S A Lake
R: Ms L J Meech (56.5)
40/1
6
1.7
9/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (57)
9/1
7
3.7
Messika (14)
40/1
T: Ms S Naylor
R: A Mallyon (56.5)
40/1
4m barton gate (AUS) x spectra bay (AUS) (spectrum (IRE))
8
3.8
8/1
T: N A Blackiston
R: L Currie (57)
8/1
3g zed (NZ) x tutuland (FR) (green desert (USA))
9
4
150/1
T: Ms A Vanderfeen
R: Lucinda Doodt (54.5)
150/1
5m sebring (AUS) x exacta factor (AUS) (danetime (IRE))
10
4.5
30/1
T: S A Dwyer
R: D Dunn (58.5)
30/1
4g reset (AUS) x go on now go (AUS) (success express (USA))
11
5.5
40/1
T: D S Archard
R: Ben Allen (58.5)
40/1
4g trusting (AUS) x fairy gumnut (AUS) (danasinga (AUS))
Race 3 - Jayco Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:36.79 (36.16)
Prizemoney: $25,000
1
13/2
T: D T O'Brien
R: D Moor (55)
13/2
3f sepoy (AUS) x runaway jesse (AUS) (rory's jester (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/4F
T: M G Price
R: M J Dee (56.5)
7/4F
4m snitzel (AUS) x flouze (AUS) (zabeel (NZ))
3
2
13/2
T: Colin McGillivray
R: D W Stackhouse (56.5)
13/2
5m danerich (AUS) x sophie emma (AUS) (delago brom (AUS))
4
3.2
13/2
T: M Sell
R: C A Robertson (58.5)
13/2
5
4.4
80/1
T: B A Gentle
R: C J Parish (58.5)
80/1
4g moshe (AUS) x jettina (AUS) (jetball (AUS))
6
4.7
9/1
T: B A Gentle
R: D Yendall (56.5)
9/1
5m bushranger (IRE) x rosaglow (AUS) (pricelessly (USA))
7
8
100/1
T: D T Curran
R: J Keating (56.5)
100/1
4m anacheeva (AUS) x rained in (AUS) (god's own (AUS))
8
8.2
11/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (57)
11/4
3g mossman (AUS) x darkwood lodge (AUS) (grand lodge (USA))
Race 4 - The Bendigo Cleaning Co. (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:35.97 (35.73)
Prizemoney: $25,000
1
4/1
T: Anthony Freedman
R: D W Stackhouse (59.5)
4/1
4g tavistock (NZ) x dastaria (NZ) (stark south (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/2
T: S Fliedner
R: Ben Allen (59)
15/2
4g all american (AUS) x prayers'n'promises (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.1
8/1
T: Ms B Dunn
R: Jordan Childs (57.5)
8/1
4g snippetson (AUS) x broccoli (AUS) (brocco (USA))
4
2.1
7/1
T: N A Blackiston
R: Beau Mertens (57.5)
7/1
4g gio ponti (USA) x abecedarian (AUS) (royal academy (USA))
5
2.8
9/2
T: D T O'Brien
R: Joshua Bryan (58)
9/2
4g so you think (NZ) x little diamond a (USA) (dixie union (USA))
6
4.8
5/2F
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (58.5)
5/2F
3c o'reilly (NZ) x hemem (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
6.1
60/1
T: S A Dwyer
R: Ms N Beriman (54)
60/1
5m not a single doubt (AUS) x brides account (AUS) (secret savings (USA))
8
6.2
30/1
T: D K Weir
R: John Allen (59)
30/1
5g manduro (GER) x syann (IRE) (daylami (IRE))
9
7.4
20/1
T: Ms R Waymouth
R: Ms L J Meech (58.5)
20/1
5g daliapour (IRE) x college beauty (AUS) (spectrum (IRE))
10
7.5
60/1
T: B M Cole
R: Lucinda Doodt (52)
60/1
6g kinjite (NZ) x kashulator (NZ) (kashani (USA))
11
27.5
20/1
T: Jason Warren
R: Ben Thompson (57.5)
20/1
3g volitant (AUS) x snowfield lady (AUS) (high yield (USA))
Race 5 - Race Services (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:03.64 (34.36)
Prizemoney: $25,000
1
4/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (58)
4/1
3g all american (AUS) x gibraltar moon (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: Star Genius, Treaty Of Seville,
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Haski (8)
16/1
T: Brent Stanley
R: M J Dee (59.5)
16/1
5g magnus (AUS) x master belle (NZ) (masterpiece (AUS))
3
2.8
80/1
T: Ms D Wills
R: Ms S Thornton (54)
80/1
5g rothesay (AUS) x perfect feeling (AUS) (spinning world (USA))
4
2.9
13/2
T: Henry Dwyer
R: Beau Mertens (59.5)
13/2
4g wanted (AUS) x kristeva (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
3
11/1
T: D S Archard
R: Chris Symons (58.5)
11/1
5m husson (ARG) x star of coureuse (AUS) (starcraft (NZ))
6
3.4
60/1
T: A R Coffey
R: Lachlan King (58)
60/1
7
4.2
9/1
T: B G Purcell
R: Liam Riordan (56.5)
9/1
8
4.9
7/2F
T: Tony McEvoy
R: D Dunn (58)
7/2F
3g denman (AUS) x kiss off (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
5
100/1
T: Ms A Vanderfeen
R: Lucinda Doodt (52)
100/1
7g hussonet (USA) x flying single (AUS) (flying spur (AUS))
10
5.1
6/1
T: S Fliedner
R: Ben Allen (60)
6/1
4g reward for effort (AUS) x last minute (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
6.9
9/2
T: L and T Corstens
R: Ryusei Sakai (59.5)
9/2
4g more than ready (USA) x presenting (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 6 - Hughes Punters Club (Bm70) (2400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 2:29.44 (35.67)
Prizemoney: $30,000
1
4/1
T: Tony McEvoy
R: A Mallyon (57.5)
4/1
5g zabeel (NZ) x darcey bussell (NZ) (rhythm (USA))
Winning siblings: I'm For Sale, Manon, Silke, Sleepless, Tavidar,
This nick: 4 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1.8
5/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: Zac Spain (57.5)
5/2
4m al maher (AUS) x espalita (AUS) (esperero (USA))
3
3.8
15/8F
T: Patrick Payne
R: Craig Williams (55.5)
15/8F
6g pentire (GB) x little deuce coupe (AUS) (flying spur (AUS))
4
4.2
10/1
T: S Fliedner
R: C J Parish (54.5)
10/1
5m domesday (AUS) x dual spark (AUS) (spartacus (AUS))
5
5.2
30/1
T: R D Daniel
R: Jack Hill (55.5)
30/1
7g barely a moment (AUS) x sanah (AUS) (hennessy (USA))
6
6.7
16/1
T: D K Weir
R: D Yendall (54.5)
16/1
4g so you think (NZ) x like it is (AUS) (distorted humor (USA))
7
12.7
15/2
T: Rhys Archard
R: Ms L J Meech (59)
15/2
6g dylan thomas (IRE) x french resistence (AUS) (peintre celebre (USA))
8
15
50/1
T: R E Laing
R: Harry Grace (54)
50/1
9
15.1
50/1
T: Dane Smith
R: Liam Riordan (58.5)
50/1
10g country reel (USA) x milassie (AUS) (brackenbury (AUS))
Race 7 - O'Farrell R McMahon (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:22.41 (35.29)
Prizemoney: $25,000
1
11/1
T: D K Weir
R: John Allen (60)
11/1
5g blevic (AUS) x little fireball (AUS) (barely a moment (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Lachlan King (59)
7/1
3
2
11/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (57)
11/4F
4
2.4
60/1
T: Allan J Clark
R: Ms C Puls (61.5)
60/1
8g written tycoon (AUS) x western love (AUS) (western symphony (USA))
5
2.5
25/1
T: Dan O'Sullivan
R: Jack Hill (59)
25/1
5g bon hoffa (AUS) x pink bay (AUS) (kenvain (AUS))
6
2.7
15/4
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Craig Williams (55.5)
15/4
4m high chaparral (IRE) x suppose (USA) (danehill (USA))
7
2.9
Reidy (8)
30/1
T: L and T Corstens
R: Liam Riordan (58)
30/1
5g beneteau (AUS) x orphelia (AUS) (catbird (AUS))
8
4.6
100/1
T: D S Archard
R: Chris Symons (61.5)
100/1
6g turffontein (AUS) x test zone (AUS) (langfuhr (CAN))
9
4.7
7/2
T: Ms Allison Sheehan
R: Ms S Thornton (61)
7/2
6g sharkbite (AUS) x lady zena (NZ) (state of kings (USA))
10
4.9
14/1
T: R D Griffiths
R: M J Allen (60)
14/1
4h redoute's choice (AUS) x eau de joie (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
5
20/1
T: Nick Smart
R: Ms L J Meech (61)
20/1
12
8.3
20/1
T: Ms S Naylor
R: A Mallyon (59)
20/1
4g bel esprit (AUS) x flaminia (AUS) (golden snake (USA))
13
9.8
150/1
T: A R Coffey
R: Declan Bates (56.5)
150/1
4m street boss (USA) x miss tomma hawk (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 8 - Adroit Insurance (Bm70) (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:16.53 (35.02)
Prizemoney: $30,000
1
7/1
T: R R Jolly
R: John Allen (59)
7/1
4g hard spun (USA) x last quill (AUS) (last tycoon (IRE))
Winning siblings: Chippenham,
This nick: 4 runners; 4 winners; 1 SW. Details3 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.1
16/1
T: B C Hearps
R: D Moor (59.5)
16/1
4
0.6
4/1
T: M C Kent
R: Ms S Thornton (57)
4/1
4h choisir (AUS) x golden statue (AUS) (statue of liberty (USA))
5
1
Arachne (14)
12/1
T: Anthony Cosgriff
R: D Yendall (57)
12/1
6m hard spun (USA) x sandton (AUS) (johannesburg (USA))
6
1.4
10/1
T: Archie Alexander
R: Ben Allen (57)
10/1
5m street boss (USA) x la carmencita (AUS) (rancho ruler (AUS))
7
1.6
11/1
T: A R Coffey
R: Lachlan King (57)
11/1
5g bon hoffa (AUS) x ice (AUS) (high rolling (AUS))
8
1.7
40/1
T: S Fliedner
R: Regan Bayliss (57)
40/1
5m denman (AUS) x sparks fly (AUS) (flying spur (AUS))
9
1.8
12/1
T: T Busuttin and N Young
R: Zac Spain (59)
12/1
5g sir percy (GB) x lacango (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
1.9
15/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (56.5)
15/1
4m jimmy choux (NZ) x ruqqaya (NZ) (van nistelrooy (USA))
11
2
14/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Liam Riordan (58)
14/1
5g sebring (AUS) x fly by night (AUS) (prince of birds (USA))
12
3.7
150/1
T: Luke Oliver
R: D W Stackhouse (59)
150/1
4h snitzel (AUS) x chausson dore (IRE) (hawk wing (USA))
13
4
60/1
T: Luke Oliver
R: A Mallyon (59)
60/1
5g bernardini (USA) x shuaily (PER) (shuailaan (USA))
14
4.4
150/1
T: Luke Oliver
R: Jordan Childs (61.5)
150/1
6g reset (AUS) x parore (NZ) (keeper (AUS))
* Nick figures are for Australasia.