Breednet Results

BURRUMBEET - Tuesday, January 1

Race 1 - Eureka Concrete Mdn Plate (1800m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:52.49
Prizemoney: $15,000
1
Zaxti (8)
9/4
T: Damien Hunter
R: Alana Kelly (53.5)
9/4
5m spartacus (IRE) x acrux (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Zean,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
8/11F
T: Mitchell Freedman
R: J Lorensini (55)
8/11F
3f good journey (USA) x north fork (AUS) (umatilla (NZ))
3
5.5
100/1
T: Brian Lawlor
R: Neil Farley (56.5)
100/1
6m stryker (AUS) x she's no flirt (AUS) (zeditave (AUS))
4
11
20/1
T: Michelle Payne
R: H Coffey (57)
20/1
3c fiorente (IRE) x snow flight (NZ) (colombia (NZ))
5
11.2
20/1
T: Rodney Foster
R: Ms G Cartwright (58.5)
20/1
5g snippetson (AUS) x hayley's image (AUS) (grand lodge (USA))
6
17.4
Shabina (10)
30/1
T: Dean Larsson
R: Ms J Payne (55)
30/1
7
17.6
11/2
T: Len Ablett
R: Jacob Rule (58.5)
11/2
8g volitant (AUS) x spiritofglory (AUS) (switch in time (IRE))
8
18.4
50/1
T: Simone Manne
R: Samuel Payne (56.5)
50/1
4m nicconi (AUS) x soweto (AUS) (umatilla (NZ))
9
20.9
150/1
T: J G Brooks
R: S Tsaikos (58.5)
150/1
5g wanted (AUS) x metellus (AUS) (naturalism (NZ))
Race 2 - T.B. White & Sons Mdn Plate (1350m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:20.74
Prizemoney: $15,000
1
20/1
T: Brittany Raymond
R: J Benbow (56.5)
20/1
5m host (CHI) x blue nile (AUS) (testa rossa (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
10/9F
T: C W Little
R: Jacob Rule (56.5)
10/9F
4m sebring (AUS) x christmas (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
1.1
5/2
T: C Maher and D Eustace
R: Ms J Payne (55)
5/2
3f kuroshio (AUS) x countess creed (AUS) (viscount (AUS))
4
1.6
30/1
T: I T Gilcrist
R: Neil Farley (58.5)
30/1
5g moshe (AUS) x elkie rulz (AUS) (el moxie (USA))
5
2.8
30/1
T: Frank Conlan
R: Ms G Cartwright (55)
30/1
3f therock (AUS) x dame kia kaha (NZ) (zabeel (NZ))
6
2.9
Loe (9)
10/1
T: G A James
R: Alana Kelly (54)
10/1
7
7.9
7/2
T: Kelvin Southey
R: J Lorensini (56.5)
7/2
6m bushranger (IRE) x rosaglow (AUS) (pricelessly (USA))
8
21.9
50/1
T: A R Coffey
R: H Coffey (55)
50/1
3f host (CHI) x marrakai (AUS) (bianconi (USA))
Race 3 - Mt Misery Sand & Soil (Bm64) (1350m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:21.44
Prizemoney: $15,000
1
9/10F
T: D K Weir
R: H Coffey (57)
9/10F
4g reward for effort (AUS) x extra spice (AUS) (golden snake (USA))
Winning siblings: Peppa,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/8
T: Dan O'Sullivan
R: Ms J Payne (57.5)
15/8
6m magnus (AUS) x piccadilly moon (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
1.7
11/1
T: Nick Smart
R: Alana Kelly (58)
11/1
4
3.7
9/2
T: Ms M Cunningham
R: J Lorensini (58)
9/2
4g toorak toff (AUS) x star maid (AUS) (made of gold (USA))
Race 4 - McKinnon Seed Cleaning (Bm52)h (1350m)
Class: Benchmark 52 Track: Good(3) Time: 1:19.69
Prizemoney: $15,000
1
9/10F
T: Dan O'Sullivan
R: J Lorensini (60)
9/10F
4g helmet (AUS) x hughes my daddy (AUS) (henny hughes (USA))
Winning siblings: Hughes The Boss,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
4/1
T: Dean Larsson
R: Alana Kelly (55.5)
4/1
3
5.6
9/1
T: Michelle Huddart
R: Ms G Cartwright (60)
9/1
8g gallant guru (AUS) x personal column (NZ) (personal escort (USA))
4
5.7
Slalom (6)
15/1
T: Stephen Lenehan
R: Jacob Rule (58)
15/1
8g street cry (IRE) x downhill racer (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
5.8
40/1
T: Steven Noll
R: S Tsaikos (59)
40/1
6g snitzel (AUS) x venus (USA) (atticus (USA))
6
8.3
5/1
T: Tony Romeo
R: Neil Farley (57)
5/1
7g bushranger (IRE) x just for profit (AUS) (king of kings (IRE))
7
14.3
15/2
T: D K Weir
R: H Coffey (59.5)
15/2
6g star witness (AUS) x very speed (USA) (silver hawk (USA))
8
20.3
100/1
T: Michael Corrigan
R: Ms J Payne (57.5)
100/1
6g al maher (AUS) x ceviche (AUS) (tsuimai (AUS))
Race 5 - Bet365 Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:59.14
Prizemoney: $15,000
1
4/6F
T: Michelle Payne
R: H Coffey (55)
4/6F
3f stryker (AUS) x novasun (AUS) (desert sun (GB))
Winning siblings: Biankath,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
8/1
T: I T Gilcrist
R: S Tsaikos (58.5)
8/1
4g captain gerrard (IRE) x tillzaway (AUS) (king of brooklyn (AUS))
3
2.4
8/1
T: Logan McGill
R: Ms J Payne (55)
8/1
4
2.7
20/1
T: Charles Quick
R: J Lorensini (56.5)
20/1
5
3.7
20/1
T: Ms M Cunningham
R: Neil Farley (56.5)
20/1
5m elvstroem (AUS) x savuti (AUS) (loup sauvage (USA))
6
3.9
7/2
T: Adam Chambers
R: Alana Kelly (53.5)
7/2
4m shinzig (AUS) x bandar shapur (AUS) (lake coniston (IRE))
7
4.4
100/1
T: Brittany Raymond
R: Ms G Cartwright (58.5)
100/1
8
5.2
Cimota (3)
20/1
T: A J Dudley
R: Samuel Payne (56.5)
20/1
4m atomic (AUS) x how excitement (AUS) (brummel who (AUS))
Race 6 - The Stag Hotel Learmonth-Bm52 (1000m)
Class: Benchmark 52 Track: Good(3) Time: 0:58.76
Prizemoney: $15,000
1
14/1
T: A M Burns
R: J Lorensini (55)
14/1
8g bel esprit (AUS) x show dana (AUS) (danehill dancer (IRE))
Winning siblings: Show Bella,
This nick: 8 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.1
20/1
T: J W Slater
R: Samuel Payne (56)
20/1
3
1.1
6/1
T: Logan McGill
R: Ms J Payne (59.5)
6/1
4g falvelon (AUS) x puppetry (AUS) (keep the faith (AUS))
4
1.3
8/1
T: A W Keenan
R: S Tsaikos (58.5)
8/1
9g artie schiller (USA) x party dancer (AUS) (party leader (USA))
5
1.4
11/2
T: J T Linehan
R: Alana Kelly (52.5)
11/2
8m written tycoon (AUS) x honour own (AUS) (honours list (IRE))
6
1.6
7/2
T: D E Coombes
R: Jacob Rule (60)
7/2
6g hong kong stopover (AUS) x bar sector (AUS) (dolphin street (FR))
7
2.3
Ahsha (5)
12/1
T: Ms D Wills
R: F Alesci (58)
12/1
6m primus (AUS) x street goddess (AUS) (street cry (IRE))
8
2.4
9/4F
T: P J White
R: Ms G Cartwright (60)
9/4F
5g floral pegasus (AUS) x brangelina (AUS) (bianconi (USA))
9
4.2
12/1
T: D J Connors
R: J Benbow (55)
12/1
8m keep the faith (AUS) x sea frolic (AUS) (dolphin street (FR))
10
19.2
100/1
T: B R Crofts
R: Neil Farley (55)
100/1
11g invincible spirit (IRE) x magic ribbon (AUS) (geiger counter (USA))
Race 7 - Petrogas Reg. Burrumbeet Cup (1800m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 1:51.95
Prizemoney: $25,000
1
13/4
T: C W McDonald
R: S Tsaikos (56)
13/4
6g starcraft (NZ) x any other day (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Everyday Lady, Good Therapy, Our Hussler,
This nick: 36 runners; 24 winners; 1 SW. Details
2
1.8
30/1
T: Henry Dwyer
R: Ms J Payne (59)
30/1
7g high chaparral (IRE) x grand opening (IRE) (desert king (IRE))
3
2.8
5/2F
T: P and C Hyland
R: Ms G Cartwright (55)
5/2F
6g bianconi (USA) x tanzaam (AUS) (tailings (USA))
4
4.5
9/1
T: D K Weir
R: J Lorensini (55)
9/1
4m artie schiller (USA) x mahmooda (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
5.2
15/2
T: D K Weir
R: J Benbow (57)
15/2
10g amadeus wolf (GB) x kobalt sea (FR) (akarad (FR))
6
6.7
12/1
T: Matthew Cumani
R: F Alesci (60)
12/1
6g new approach (IRE) x boracay (AUS) (red ransom (USA))
7
7.7
16/1
T: Ms M Cunningham
R: Neil Farley (57)
16/1
8g keeper (AUS) x fashionabeel (NZ) (zabeel (NZ))
8
8.2
60/1
T: T D Kelly
R: Alana Kelly (52)
60/1
5m authorized (IRE) x bloodline (AUS) (dracula (AUS))
9
8.6
13/2
T: G A Thornton
R: Jacob Rule (58)
13/2
7g champs elysees (GB) x brightest (GB) (rainbow quest (USA))
10
8.7
5/1
T: D K Weir
R: H Coffey (55)
5/1
* Nick figures are for Australasia.