Breednet Results

CANBERRA ACTON - Friday, August 8

Race 1 - Acttab Mdn Hcp (1900m)
Class: Maiden Track: Good Time: 2:00.08
Prizemoney: $13,000
1
25/1
T: T J ROBINSON
R: PETER WELLS (56.00)
25/1
6g filante (NZ) x lady dainfair (NZ) (kenfair (NZ))
Winning siblings: Bigamist,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
3/1
T: N F GARDNER
R: J GRISEDALE (56.50)
3/1
5g carnegie (IRE) x portview (AUS) (handy proverb (AUS))
3
1.5
7/4F
T: R J PRICE
R: P ROBL (56.00)
7/4F
4
1.9
8/1
T: BRIAN SUTTON
R: T ANGLAND (56.50)
8/1
5h shrewdy (AUS) x do you dance (NZ) (dance floor (USA))
5
2.7
11/2
T: C C PEARSON
R: L MOLONEY (56.00)
11/2
4m mr. henrysee (USA) x romantic legs (NZ) (three legs (GB))
6
4.8
15/1
T: MS L BUNDY
R: TIM PHILLIPS (56.00)
15/1
7
7.4
20/1
T: MS M RAE
R: J PENZA (56.00)
20/1
6g interstellar (NZ) x the waif (AUS) (christmas tree (AUS))
8
10.7
20/1
T: J KHALIFEH
R: T JONES (56.00)
20/1
5m springsteen (AUS) x vindicate (AUS) (bletchingly (AUS))
9
11.2
4/1
T: RICK WORTHINGTON
R: K SWEENEY (57.50)
4/1
4m golden snake (USA) x beleagured (AUS) (bellotto (USA))
10
19.6
100/1
T: K M BENNETT
R: J MACONACHIE (53.50)
100/1
6g falak (USA) x lady carat (AUS) (gold carat (USA))
11
19.8
16/1
T: SCOTT WADE
R: TOMMY BERRY (54.00)
16/1
Race 2 - Myer Mdn Plate (1080m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:04.56
Prizemoney: $9,750
1
5/1
T: R P BUCKLEY
R: R BENSLEY (56.00)
5/1
4m akhenaton (AUS) x zenda (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: King Saul,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
50/1
T: R BOLJUN
R: M TRAVERS (58.00)
50/1
4g king of roses (AUS) x mysticaro (USA) (seattle slew (USA))
3
1
3/1
T: T J ROBINSON
R: S POLLARD (58.00)
3/1
4g black hawk (GB) x repriced (AUS) (blazing sword (AUS))
4
1.5
9/4F
T: JOHN NISBET
R: J PENZA (55.50)
9/4F
3g marcede (AUS) x laura's luskin (AUS) (luskin star (AUS))
5
2.1
BILLY (1)
16/1
T: T J MCILRICK
R: N SOUQUET (58.00)
16/1
4g my patriarch (GB) x opera fair (AUS) (opera prince (AUS))
6
2.4
GOVERN (3)
20/1
T: G BACKHOUSE
R: N PERRYMAN (58.00)
20/1
5g viscount (AUS) x chlorophyll (AUS) (zeditave (AUS))
7
2.6
16/1
T: GRAEME SPACKMAN
R: M McDUFF (56.00)
16/1
5m xaar (GB) x foxy jester (AUS) (rory's jester (AUS))
8
4
9/2
T: K R DRYDEN
R: K SWEENEY (58.00)
9/2
4h high rolling (AUS) x richfield (AUS) (sir dapper (AUS))
9
4.9
14/1
T: J N LAW
R: MS B T GILLIS (52.00)
14/1
3f half hennessy (AUS) x circuit bid (AUS) (mr. henrysee (USA))
10
5.4
12/1
T: K J CALLAUGHAN
R: G BUCKLEY (58.00)
12/1
4g marwina (AUS) x bay love (AUS) (mister c. (USA))
11
8.4
10/1
T: JOHN NISBET
R: A BLOOMFIELD (58.00)
10/1
6g my patriarch (GB) x kryptonic (AUS) (myocard (NZ))
12
15.7
66/1
T: J PEITI
R: TIM PHILLIPS (55.50)
66/1
3g marechal (AUS) x haywards bay (AUS) (distinctly north (USA))
Race 3 - Dataflex Mdn Plate (1080m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:04.79
Prizemoney: $9,750
1
6/1
T: D P BLUNDELL
R: B MURPHY (58.00)
6/1
5g danetrice (AUS) x hayley's belle (AUS) (bellotto (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
9/4F
T: J M CLEARY
R: TIM PHILLIPS (55.50)
9/4F
3g bold expectation (AUS) x madam riff raff (AUS) (select prince (AUS))
3
0.9
11/2
T: R J PRICE
R: G BUCKLEY (54.00)
11/2
3f nuclear freeze (USA) x since when (AUS) (bureaucracy (NZ))
4
6.6
12/1
T: JOHN NISBET
R: TOMMY BERRY (52.00)
12/1
3f marechal (AUS) x du barrie (AUS) (baryshnikov (AUS))
5
6.8
7/1
T: M J SMITH
R: PETER WELLS (58.00)
7/1
4g mull of kintyre (USA) x chere vitesse (AUS) (don't say halo (USA))
6
7
7/1
T: T J MCILRICK
R: N SOUQUET (58.00)
7/1
4g marwina (AUS) x allez aussie (AUS) (air de france (USA))
7
7.5
4/1
T: MS T BATEUP
R: L MOLONEY (56.00)
4/1
4m nuclear freeze (USA) x zapolska (AUS) (polish patriot (USA))
8
7.8
30/1
T: GRAEME SPACKMAN
R: M McDUFF (58.00)
30/1
4g viscount (AUS) x diamonte rose (NZ) (grosvenor (NZ))
9
8.1
20/1
T: M W MACDONALD
R: N PERRYMAN (56.00)
20/1
4m my patriarch (GB) x dream of victory (AUS) (victory prince (AUS))
10
8.2
20/1
T: MS M RAE
R: MS K McEWEN (53.50)
20/1
3g foxhound (USA) x napoleana (AUS) (hennessy (USA))
11
8.6
40/1
T: SCOTT WADE
R: MS N LYE (58.00)
40/1
4g lion hunter (AUS) x quickstep miss (AUS) (party mood (AUS))
12
15.4
20/1
T: K R DRYDEN
R: K SWEENEY (56.00)
20/1
4m high rolling (AUS) x roll top (AUS) (jan murray (USA))
Race 4 - Custom Security Services Mdn (1280m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:17.38
Prizemoney: $13,000
1
12/1
T: R BOLJUN
R: J PENZA (58.00)
12/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
RUBIZAN (12)
5/2F
T: M C CONNERS
R: G BUCKLEY (54.00)
5/2F
3f rubiton (AUS) x zandero (AUS) (danzero (AUS))
3
1.3
11/4
T: R J PRICE
R: BRAD CLARK (56.00)
11/4
4m octagonal (NZ) x sandrunner (AUS) (at talaq (USA))
4
1.9
16/1
T: S G HOOD
R: T ANGLAND (58.00)
16/1
4g honours list (IRE) x pipe the side (NZ) (western symphony (USA))
5
2.1
8/1
T: MS L BUNDY
R: TIM PHILLIPS (56.00)
8/1
5m select prince (AUS) x brummel's lass (AUS) (brummel who (AUS))
6
2.2
9/1
T: T J ROBINSON
R: PETER WELLS (58.00)
9/1
5h umatilla (NZ) x lilikoi (AUS) (swamp king (USA))
7
3
5/2F
T: D J ROLFE
R: K SWEENEY (58.00)
5/2F
8
3.1
25/1
T: N E LOY
R: B P WARD (56.00)
25/1
6m brackenbury (AUS) x little cove (AUS) (hanauma bay (AUS))
9
5.2
5/1
T: L T HODGSON
R: R BENSLEY (56.00)
5/1
4m diatribe (AUS) x alizari (AUS) (canonise (AUS))
10
6.5
SEATUNE (10)
20/1
T: ADAM SPITZER
R: J LEE (55.50)
20/1
3g rhythm (USA) x mermaid (NZ) (crested wave (USA))
11
7.6
60/1
T: DENISE MCGRATH
R: T JONES (54.00)
60/1
3f fasliyev (USA) x redemptress (AUS) (red ransom (USA))
Race 5 - B D B Property Group Hcp (62) (1206m)
Class: Restricted 62 Track: Good Time: 1:12.82
Prizemoney: $13,000
1
7/1
T: MS L BUNDY
R: TIM PHILLIPS (59.50)
7/1
4m song of tara (IRE) x french diplomat (AUS) (air de france (USA))
Winning siblings: Moorings Royal, Moorings Star,
This nick: 22 runners; 15 winners; 0 SW. Details
2
1.3
3/1F
T: N J OLIVE
R: MS J WHIPP (58.50)
3/1F
5m rubiton (AUS) x glory affair (AUS) (royal academy (USA))
3
3.1
13/2
T: R J PRICE
R: G BUCKLEY (59.00)
13/2
4m dangerous (AUS) x precious few (AUS) (will dancer (FR))
4
3.9
25/1
T: BRUCE CONNELL
R: J MACONACHIE (56.00)
25/1
6m strategic (AUS) x no say (AUS) (celestial dancer (IRE))
5
4.4
25/1
T: M D KELLEY
R: MS K McEWEN (56.00)
25/1
8m leica kenmare (AUS) x ballysally (NZ) (vice regal (NZ))
6
4.5
9/2
T: K R DRYDEN
R: K SWEENEY (59.50)
9/2
6m canny lad (AUS) x swift avenue (AUS) (canonise (AUS))
7
4.6
8/1
T: L T HODGSON
R: R BENSLEY (56.50)
8/1
3f lujain (USA) x see teevee (AUS) (mr. henrysee (USA))
8
5.4
9/1
T: MS B JOSEPH
R: P ROBL (58.00)
9/1
4m noverre (USA) x glory days (AUS) (bletchingly (AUS))
9
8.6
25/1
T: P L WIGGINS
R: J GRISEDALE (59.50)
25/1
6m marwina (AUS) x anchor queen (AUS) (red anchor (NZ))
10
8.8
30/1
T: J PEITI
R: MS B T GILLIS (56.00)
30/1
6m my patriarch (GB) x mother mary (NZ) (westminster (NZ))
Race 6 - Rolfe Property Service Hcp-62 (1206m)
Class: Restricted 62 Track: Good Time: 1:11.93
Prizemoney: $13,000
1
13/4F
T: D P BLUNDELL
R: B P WARD (56.50)
13/4F
5g zariz (AUS) x canny angel (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
2.8
20/1
T: D J ROLFE
R: B MURPHY (56.00)
20/1
6g octagonal (NZ) x spring thaw (USA) (his majesty (USA))
3
3
16/1
T: MS M RAE
R: J PENZA (54.50)
16/1
4g honours list (IRE) x kiveton (AUS) (squill (USA))
4
4
8/1
T: M S WARREN
R: TOMMY BERRY (55.00)
8/1
5g agincourt (USA) x dilys (AUS) (kingston seattle (USA))
5
6.3
40/1
T: MS M TEALE
R: N SOUQUET (58.00)
40/1
7g carry the crown (CAN) x kai-shan (AUS) (covetous (AUS))
6
6.6
13/4F
T: T J ROBINSON
R: PETER WELLS (58.50)
13/4F
4g lion hunter (AUS) x payable (AUS) (zeditave (AUS))
7
6.8
MAYAK (4)
11/1
T: ROBERT LANE
R: L MOLONEY (58.50)
11/1
8
8.5
7/1
T: J W MARZOL
R: P ROBL (59.00)
7/1
3g mull of kintyre (USA) x azure dior (AUS) (dieu d'or (AUS))
9
9.2
8/1
T: N E LAYT
R: T ANGLAND (57.00)
8/1
3g hawk wing (USA) x final waltz (AUS) (danehill (USA))
10
9.6
6/1
T: L W CURTIS
R: M LISTER (59.50)
6/1
5g dolphin street (FR) x secolo (AUS) (snippets (AUS))
11
11.7
12/1
T: P L WIGGINS
R: J LEE (57.00)
12/1
12
13
YINYANG (11)
10/1
T: MS B JOSEPH
R: G BUCKLEY (56.00)
10/1
5g beautiful crown (USA) x cold fire (AUS) (the rogers four (USA))
Race 7 - Prime Hcp (1280m)
Class: Open Track: Good Time: 1:15.84
Prizemoney: $13,000
1
14/1
T: MS B JOSEPH
R: P ROBL (58.00)
14/1
8g celtic swing (GB) x sardinia (ARG) (fort de france (ARG))
Winning siblings: Fraardinia,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/1
T: JOHN NISBET
R: G BUCKLEY (56.50)
7/1
6g catbird (AUS) x arnil (USA) (phone trick (USA))
3
1
5/2
T: R BOLJUN
R: J PENZA (56.50)
5/2
5g gilded time (USA) x strike time (AUS) (switch in time (IRE))
4
2.1
10/1
T: R BOLJUN
R: M TRAVERS (55.00)
10/1
7g rubiton (AUS) x dehere and now (AUS) (dehere (USA))
5
2.3
2/1F
T: G P VELLA
R: R BENSLEY (55.50)
2/1F
4m forest glow (USA) x skip sue (AUS) (maizcay (AUS))
6
2.4
11/2
T: D J O'PREY
R: B P WARD (57.50)
11/2
6g northern drake (AUS) x voodoo show (AUS) (voodoo rhythm (USA))
7
5.5
10/1
T: JOHN NISBET
R: A BLOOMFIELD (54.50)
10/1
6m sakana (AUS) x faraway heart (AUS) (yonder (USA))
8
9.1
9/1
T: LIBBY SNOWDEN
R: K SWEENEY (55.50)
9/1
7g hennessy (USA) x habiton (AUS) (century (AUS))
9
10.8
50/1
T: J M CLEARY
R: MS B T GILLIS (52.50)
50/1
10
12.7
16/1
T: P L WIGGINS
R: J GRISEDALE (54.50)
16/1
7g shinko forest (IRE) x la guichet (AUS) (al hareb (USA))
Race 8 - Cherokee Rose Stud Hcp (72) (1206m)
Class: Restricted 72 Track: Good Time: 1:11.12
Prizemoney: $13,000
1
4/1
T: VIC BATES
R: S POLLARD (59.50)
4/1
Winning siblings: Blue Hawaii, Monte Ivy,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
TINSLEY (10)
12/1
T: M C LYNCH
R: M McDUFF (55.50)
12/1
8m bellotto (USA) x pompeii belle (NZ) (pompeii court (USA))
3
3.3
5/2F
T: K R DRYDEN
R: TOMMY BERRY (58.00)
5/2F
5g fantastic light (USA) x tregurrian (AUS) (rory's jester (AUS))
4
4.2
12/1
T: L D WALSH
R: A BLOOMFIELD (56.00)
12/1
5m volcanic prince (AUS) x dapper lady (AUS) (sir dapper (AUS))
5
5.6
5/1
T: L W CURTIS
R: M LISTER (57.00)
5/1
5g telesto (NZ) x give in (AUS) (crown jester (AUS))
6
5.9
3/1
T: JOHN NISBET
R: J PENZA (56.00)
3/1
5m desert prince (IRE) x tennessee morn (AUS) (bletchingly (AUS))
7
8.6
5/1
T: R W PRICE
R: G BUCKLEY (58.50)
5/1
5g secret savings (USA) x pearl mane (AUS) (naturalism (NZ))
8
8.8
9/1
T: MS B JOSEPH
R: P ROBL (57.00)
9/1
6g snippets (AUS) x my brilliant star (AUS) (copper kingdom (USA))
Race 9 - Seears Workwear Hcp (67) (1750m)
Class: Restricted 67 Track: Good Time: 1:47.77
Prizemoney: $13,000
1
ALLANDY (12)
16/1
T: K M BENNETT
R: B P WARD (54.00)
16/1
6g real cash (USA) x aura neptune (AUS) (aurilandy (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
5/1
T: G D HICKMAN
R: G BUCKLEY (59.00)
5/1
5g flying spur (AUS) x boulevard (AUS) (success express (USA))
3
1.4
11/2
T: G PORTELLI
R: P ROBL (54.00)
11/2
6m perugino (USA) x coverage (AUS) (covetous (AUS))
4
2.6
20/1
T: S VELLA
R: M TRAVERS (54.00)
20/1
8g frisco view (USA) x della scala (AUS) (ambassador b. (CAN))
5
2.9
20/1
T: PETER GILLIGAN
R: MS B T GILLIS (53.00)
20/1
6
3.1
12/1
T: N F GARDNER
R: TIM PHILLIPS (58.50)
12/1
7
4.1
6/4F
T: N J OLIVE
R: J PENZA (57.00)
6/4F
4g faltaat (USA) x queen of angels (NZ) (imperial seal (GB))
8
5
10/1
T: G P VELLA
R: TOMMY BERRY (53.00)
10/1
9
5.4
IGUAZU (13)
16/1
T: G D HICKMAN
R: J GRISEDALE (54.00)
16/1
4g giant's causeway (USA) x japari (NZ) (deputy governor (USA))
10
6.6
9/1
T: R P BUCKLEY
R: R BENSLEY (55.50)
9/1
5m akhenaton (AUS) x vedette (AUS) (serheed (USA))
11
7.8
11/2
T: K R DRYDEN
R: K SWEENEY (54.50)
11/2
12
9
40/1
T: K R DRYDEN
R: T ANGLAND (54.00)
40/1
4g iglesia (AUS) x broadway bound (AUS) (century (AUS))
* Nick figures are for Australasia.