Breednet Results

CANBERRA - Sunday, November 13

Race 1 - John McGrath Auto Group Hcp-C3 (1600m)
Class: Class 3 Track: Soft(6) Time: 1:37.68 (35.84)
Prizemoney: $18,000
1
5/1
T: Matthew Smith
R: B McDougall (53.5)
5/1
4m big brown (USA) x military blonde (AUS) (general nediym (AUS))
This nick: 7 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
10/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: M A Cahill (54)
10/1
6g dane shadow (AUS) x letter loose (AUS) (canny lad (AUS))
3
6
4/6F
T: Matthew Dale
R: J Ford (57.5)
4/6F
4g postponed (USA) x symphony (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
6.4
15/4
T: G Portelli
R: J Penza (58)
15/4
5
12.8
11/1
T: Matthew Dale
R: B P Ward (54)
11/1
6
14.9
20/1
T: T G Sutherland
R: B Murphy (54)
20/1
3g husson (ARG) x miss essembee (AUS) (flying spur (AUS))
Race 2 - XXXX Gold Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:19.79 (37.39)
Prizemoney: $18,000
1
7/4F
T: T R Martin
R: B McDougall (54)
7/4F
This nick: 18 runners; 16 winners; 3 SW. Details
2
1.5
3/1
T: J G Sargent
R: J Penza (57)
3/1
3
2.8
15/1
T: N J Olive
R: M A Cahill (57)
15/1
5m easy choice (AUS) x paula's gift (AUS) (spartacus (AUS))
4
4.2
13/2
T: D J Rolfe
R: R Bensley (59)
13/2
5h high chaparral (IRE) x tantra (AUS) (royal academy (USA))
5
7.1
10/1
T: Fiona Schneiders
R: Mikiko Nakao (54)
10/1
5m sharkbite (AUS) x belle of drysdale (AUS) (racer's edge (AUS))
6
7.3
30/1
T: G G Kirkup
R: Carly Frater (55)
30/1
4m old deuteronomy (USA) x rollover (AUS) (flying spur (AUS))
7
7.4
60/1
T: Jacqueline Greentree
R: J Ford (57)
60/1
4m raheeb (AUS) x serpent (AUS) (peintre celebre (USA))
8
8.8
15/4
T: K Dryden and S Collings
R: B P Ward (57.5)
15/4
3g casino prince (AUS) x muppets (AUS) (snippets (AUS))
9
9.5
30/1
T: Ms J Ceely
R: M Heagney (59)
30/1
10
10.6
50/1
T: J A Steinmetz
R: A Banks (57)
50/1
5m bite the bullet (USA) x wistful smile (AUS) (beautiful crown (USA))
Race 3 - Affinity Constructions Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 0:59.55 (35.28)
Prizemoney: $18,000
1
2/1
T: Joseph Pride
R: J Penza (57.5)
2/1
3g denman (AUS) x vicereine (GB) (zamindar (USA))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3
11/2
T: Luke Pepper
R: M A Cahill (55.5)
11/2
3f snippetson (AUS) x ilringya (AUS) (honours list (IRE))
3
4.3
13/2
T: N J Olive
R: R Bensley (57.5)
13/2
3g denman (AUS) x secrets sleeping (NZ) (viking ruler (AUS))
4
4.4
Jounama (13)
16/1
T: Mick Miladinovic
R: B P Ward (55.5)
16/1
3f zoffany (IRE) x miss johann (AUS) (johann quatz (FR))
5
5.9
20/1
T: N J Osborne
R: Carly Frater (57)
20/1
4g alert (ARG) x strike time (AUS) (switch in time (IRE))
6
6
16/1
T: T G Sutherland
R: B Murphy (55.5)
16/1
3f dubleo (USA) x frisco jess (AUS) (frisco view (USA))
7
7.4
50/1
T: M W Smith
R: Aaron Sweeney (57)
50/1
5g manhattan rain (AUS) x queen of queens (AUS) (king of kings (IRE))
8
8.1
6/4F
T: Matthew Smith
R: J Ford (55.5)
6/4F
3f bel esprit (AUS) x ilithyia (AUS) (spartacus (AUS))
9
9.3
50/1
T: T J Wilson
R: Jason Devrimol (55)
50/1
3f al aseel (AUS) x city liffey (AUS) (citidancer (IRE))
10
12.3
80/1
T: Fiona Schneiders
R: Mikiko Nakao (56)
80/1
11
13
40/1
T: Andrew Jenkyn
R: Ms N Burrells (57.5)
40/1
5g onemorenomore (AUS) x zaffy (AUS) (zafonic (USA))
12
16.9
66/1
T: T G Sutherland
R: A Banks (57.5)
66/1
3g strada (AUS) x onenightinparis (AUS) (viscount (AUS))
Race 4 - Antler (Bm55) (1000m)
Class: Benchmark 55 Track: Soft(6) Time: 0:59.41 (34.73)
Prizemoney: $18,000
1
9/4F
T: N J Olive
R: Jason Devrimol (58.5)
9/4F
6m floral pegasus (AUS) x darwina (AUS) (marwina (AUS))
Winning siblings: Enrol Again, Fort Byblos, Mr Fox,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
7/2
T: G P Vella
R: Aaron Sweeney (58.5)
7/2
7g zizou (AUS) x macedon mayhem (AUS) (picnicker (AUS))
2014 Inglis Australian Broodmare and Weanling Sale - Select Weanlings
$3,750
Vendor: Turangga Farm, Scone
Buyer: Three Peaks Thoroughbreds
3
4.1
14/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Simon Miller (56.5)
14/1
4m testa rossa (AUS) x songs (AUS) (fuji kiseki (JPN))
4
4.2
4/1
T: D A Bailey
R: Chelsea Macfarlane (57)
4/1
5
5.2
Nicof (1)
3/1
T: N J Osborne
R: Carly Frater (58.5)
3/1
5g nicconi (AUS) x falqueen (AUS) (falbrav (IRE))
6
6.2
20/1
T: Scott Wade
R: Ms N Burrells (54.5)
20/1
9m exceed and excel (AUS) x watermark (GB) (rainbow quest (USA))
7
7.3
Bonzar (11)
14/1
T: G D Vella
R: R Bensley (55.5)
14/1
7g zariz (AUS) x bonny vella (AUS) (drawn (AUS))
8
8.8
30/1
T: G Boucher
R: Ms M Kinny (55)
30/1
5m chateau istana (GB) x katy's angel (AUS) (regal classic (CAN))
Race 5 - Hygain (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Soft(6) Time: 1:12.11 (36.60)
Prizemoney: $18,000
1
3/1
T: K Dryden and S Collings
R: B P Ward (57)
3/1
4m star witness (AUS) x flying flitter (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 24 runners; 13 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Simon Miller (61)
9/1
3
3.3
15/4
T: N J Olive
R: Kalina Bone (58)
15/4
4g sebring (AUS) x secrets sleeping (NZ) (viking ruler (AUS))
4
3.9
11/2
T: L W Curtis
R: Lester Grace (58)
11/2
4m snitzel (AUS) x zirna (NZ) (deputy governor (USA))
5
5.4
13/2
T: J Rolfe
R: M Heagney (58)
13/2
6m hotel grand (AUS) x princess dani (AUS) (lacryma cristi (IRE))
6
5.5
60/1
T: T G Sutherland
R: B Murphy (60)
60/1
7g danzero (AUS) x aunty betty (AUS) (encounter (AUS))
7
6.2
20/1
T: Steven Cummins
R: Brock Ryan (57.5)
20/1
8g alert (ARG) x helvellyn (AUS) (lake coniston (IRE))
8
8.4
20/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Aaron Sweeney (56)
20/1
6g flying spur (AUS) x behind (AUS) (general nediym (AUS))
9
9
9/4F
T: J G Sargent
R: J Penza (57.5)
9/4F
3f foxwedge (AUS) x silvercup baby (USA) (american chance (USA))
10
11.2
30/1
T: B E Wynen
R: Mikiko Nakao (51)
30/1
Race 6 - Tabcorp (Bm55) (1400m)
Class: Benchmark 55 Track: Soft(6) Time: 1:25.53 (37.28)
Prizemoney: $18,000
1
2/1F
T: Anne-Marie Ruttley
R: B Spriggs (60.5)
2/1F
4g bryannbo's gift (NZ) x horshoe (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Dovana, Emerald Kingdom,
This nick: 4 runners; 4 winners; 2 SW. Details
2
5
16/1
T: N J Olive
R: R Bensley (56)
16/1
4g choisir (AUS) x see my baby (AUS) (johannesburg (USA))
3
5.1
11/2
T: G D Vella
R: J Ford (61)
11/2
8g zariz (AUS) x winkurra (AUS) (select prince (AUS))
4
6.2
Mr Fox (6)
9/2
T: Ms K Kulic
R: S Guymer (58)
9/2
9g foxhound (USA) x darwina (AUS) (marwina (AUS))
5
8.9
The Imp (12)
6/1
T: G P Vella
R: Aaron Sweeney (53)
6/1
5g commands (AUS) x moonsprite (GB) (seeking the gold (USA))
6
9.8
10/1
T: James Curtis
R: Harry Grace (54.5)
10/1
7g snippetson (AUS) x mercia (AUS) (flying spur (AUS))
7
11.4
7/2
T: T G Sutherland
R: B Murphy (60)
7/2
5g bon hoffa (AUS) x star chiffon (AUS) (filante (NZ))
8
13.8
25/1
T: M C Conners
R: A Banks (56.5)
25/1
7m any given saturday (USA) x sagas (AUS) (quest for fame (GB))
9
14.3
30/1
T: Fiona Schneiders
R: Mikiko Nakao (51)
30/1
9g half hennessy (AUS) x severeni (AUS) (armidale (AUS))
* Nick figures are for Australasia.