Breednet Results

CAULFIELD - Saturday, October 11

Race 1 - Harrolds Fashion Plate (1200m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:11.24
Prizemoney: $70,000
1
11/4F
T: P STOKES
R: C W BROWN (57.50)
11/4F
3g spectatorial (AUS) x miss jessie jay (NZ) (spectacularphantom (USA))
Winning siblings: Banchee, Katie Lee,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
ZIZZ (10)
9/1
T: M J ELLERTON
R: CHRIS SYMONS (56.00)
9/1
3c hurricane sky (AUS) x joy's girl (AUS) (at talaq (USA))
3
1.7
NATO (7)
15/1
T: RODNEY DOUGLAS
R: B SHINN (56.50)
15/1
4
4
10/1
T: D A HAYES
R: CRAIG WILLIAMS (58.00)
10/1
5
5.3
HAKA (13)
11/2
T: D T O'BRIEN
R: D OLIVER (54.50)
11/2
3c danehill dancer (IRE) x chiara (AUS) (last tycoon (IRE))
6
6.1
20/1
T: D L FREEDMAN
R: D DUNN (56.00)
20/1
3c fusaichi pegasus (USA) x skates (AUS) (danehill (USA))
7
6.2
16/1
T: T R MARTIN
R: J BOWMAN (57.00)
16/1
3c encosta de lago (AUS) x french braids (AUS) (flying spur (AUS))
8
7
50/1
T: C and C ALDERSON
R: G BOSS (56.00)
50/1
3g distant music (USA) x toy carousel (AUS) (toy pindarri (NZ))
9
7.3
16/1
T: MARK RILEY
R: N RAWILLER (58.00)
16/1
3g desert sun (GB) x rory's song (AUS) (rory's jester (AUS))
10
10.3
16/1
T: R F CAMERON
R: C NEWITT (55.50)
16/1
3g fasliyev (USA) x rory's light (AUS) (rory's jester (AUS))
11
12.3
9/2
T: J D SADLER
R: S W ARNOLD (57.50)
9/2
3g iglesia (AUS) x party miss (AUS) (kenmare (FR))
12
14.8
100/1
T: A W NOONAN
R: D NIKOLIC (55.50)
100/1
3c danehill dancer (IRE) x unzipped (AUS) (unbridled's song (USA))
Race 2 - Terry White Chemists Classic (1400m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:24.81
Prizemoney: $70,000
1
BONDED (12)
50/1
T: J F MOLONEY
R: CHRIS SYMONS (53.00)
50/1
4m danewin (AUS) x betta fortune (AUS) (luskin star (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
GUILD (10)
7/2F
T: P G MOODY
R: L NOLEN (53.00)
7/2F
5m testa rossa (AUS) x shadow waltz (AUS) (mukaddamah (USA))
3
0.6
9/2
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (58.00)
9/2
6g grand lodge (USA) x perle (AUS) (night shift (USA))
4
1
7/1
T: MARK RILEY
R: L McGILL (53.00)
7/1
5g testa rossa (AUS) x gold sarah (AUS) (catrail (USA))
5
2.8
16/1
T: I R HUTCHINS
R: V DURIC (54.00)
16/1
5g ne coupez pas (USA) x light water (AUS) (bellwater (FR))
6
2.9
10/1
T: D R SUTTON
R: S BASTER (53.00)
10/1
4h flying spur (AUS) x kajar (AUS) (quest for fame (GB))
7
4.2
7/1
T: RODNEY DOUGLAS
R: D NIKOLIC (57.50)
7/1
5h redoute's choice (AUS) x back pass (USA) (quest for fame (GB))
8
4.5
8/1
T: JOHN MCARDLE
R: B RAWILLER (57.00)
8/1
8g runyon (IRE) x snip madam (AUS) (snippets (AUS))
9
5
12/1
T: D A HAYES
R: CRAIG WILLIAMS (57.00)
12/1
6g metal storm (FR) x national glory (AUS) (royal academy (USA))
10
5.1
14/1
T: R F CAMERON
R: M ZAHRA (54.00)
14/1
6h perugino (USA) x withers (AUS) (famous star (GB))
11
7.4
100/1
T: R W SMERDON
R: D YENDALL (53.00)
100/1
10g zabeel (NZ) x taareck (AUS) (bluebird (USA))
12
8.9
40/1
T: J R WHEELER
R: D BRERETON (57.50)
40/1
6g brief truce (USA) x solamina (AUS) (scenic (IRE))
Race 3 - MRC Winning Edge Presentation Stks (2400m) Gr2
Class: Quality Track: Dead Time: 2:30.20
Prizemoney: $200,000
1
11/1
T: T and K O'SULLIVAN
R: MS C LINDOP (56.00)
11/1
6g dolphin street (FR) x high rent (AUS) (belligerent (AUS))
Winning siblings: Rentarossa,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1
13/2
T: L J CORSTENS
R: V DURIC (53.50)
13/2
5g stravinsky (USA) x arena pride (NZ) (nassipour (USA))
3
2.3
7/1
T: D L FREEDMAN
R: L NOLEN (55.50)
7/1
7g dushyantor (USA) x cristal (CHI) (semenenko (USA))
4
2.8
15/4F
T: A J CUMMINGS
R: N RAWILLER (55.00)
15/4F
6g zabeel (NZ) x miss vita (USA) (alleged (USA))
5
5.1
30/1
T: M G PRICE
R: G BOSS (53.50)
30/1
4m stravinsky (USA) x deebee lady (NZ) (brilliant invader (AUS))
6
6.1
15/2
T: D A HAYES
R: C NEWITT (55.00)
15/2
5m redoute's choice (AUS) x voltage (AUS) (whiskey road (USA))
7
6.6
15/4F
T: R F CAMERON
R: C W BROWN (54.50)
15/4F
6g generous (IRE) x quip (NZ) (rory's jester (AUS))
8
13.6
6/1
T: B MAYFIELD-SMITH
R: D OLIVER (57.00)
6/1
6g intergaze (AUS) x amarula (AUS) (rubiton (AUS))
Race 4 - P F D Food Serv Schillaci Stks (1000m) Gr2
Class: Open Track: Dead Time: 0:58.00
Prizemoney: $200,000
1
6/1
T: D L FREEDMAN
R: K McEVOY (53.00)
6/1
This nick: 29 runners; 24 winners; 5 SW. Details
2
0.2
2/1F
T: A J VASIL
R: D BRERETON (58.50)
2/1F
5g rubiton (AUS) x won't tell (AUS) (rory's jester (AUS))
3
1.2
13/2
T: MS G WATERHOUSE
R: N RAWILLER (56.50)
13/2
4m rock of gibraltar (IRE) x good gamble (USA) (pleasant tap (USA))
4
1.4
60/1
T: MS D CHAPMAN
R: B SHINN (58.50)
60/1
7g redoute's choice (AUS) x kitty cat (NZ) (storm cat (USA))
5
3.2
7/2
T: L J CORSTENS
R: V DURIC (58.50)
7/2
5h danzero (AUS) x kapchat (NZ) (centaine (AUS))
6
4.5
6/1
T: G D KENNEWELL
R: C NEWITT (56.50)
6/1
7
5.3
14/1
T: JULIE SCOTT
R: D GAUCI (58.50)
14/1
6g armidale (AUS) x clear money (AUS) (clear choice (USA))
8
10.8
30/1
T: D G BALFOUR
R: S W ARNOLD (56.50)
30/1
4m keltrice (AUS) x camicia (GB) (night shift (USA))
Race 5 - Yalumba Stakes (2000m) Gr1
Class: Open Track: Dead Time: 2:04.37
Prizemoney: $400,000
1
40/1
T: D T O'BRIEN
R: J WINKS (59.00)
40/1
7g encosta de lago (AUS) x opaque (AUS) (lord seymour (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.3
11/8F
T: M G PRICE
R: C NEWITT (59.00)
11/8F
6g genuine (JPN) x west with night (NZ) (pompeii court (USA))
3
0.4
5/1
T: D A HAYES
R: CRAIG WILLIAMS (58.00)
5/1
4h montjeu (IRE) x refused the dance (NZ) (defensive play (USA))
4
0.9
15/1
T: J D SADLER
R: S W ARNOLD (58.00)
15/1
5
1.9
12/1
T: D A HAYES
R: N RAWILLER (58.00)
12/1
6
2.7
5/1
T: J B CUMMINGS
R: D OLIVER (59.00)
5/1
5g encosta de lago (AUS) x world guide (NZ) (defensive play (USA))
7
9.7
8/1
T: P MORGAN
R: D BRERETON (59.00)
8/1
Race 6 - Toorak Hcp (1600m) Gr1
Class: Open Track: Dead Time: 1:36.95
Prizemoney: $350,000
1
8/1
T: M G PRICE
R: C NEWITT (55.50)
8/1
4h o'reilly (NZ) x lodore mystic (NZ) (centaine (AUS))
This nick: 126 runners; 80 winners; 8 SW. Details
2
1.8
16/1
T: MS G WATERHOUSE
R: S R KING (52.50)
16/1
4g rock of gibraltar (IRE) x foxwood (NZ) (centaine (AUS))
3
2.8
15/1
T: P G MOODY
R: S SEAMER (52.50)
15/1
4h rock of gibraltar (IRE) x coat (AUS) (brocco (USA))
4
2.9
8/1
T: M A KAVANAGH
R: M RODD (54.00)
8/1
5h quest for fame (GB) x peppie (AUS) (danehill (USA))
5
3
RAHEEB (13)
11/1
T: A J CUMMINGS
R: CHRIS SYMONS (53.50)
11/1
5h royal academy (USA) x gatana (AUS) (marauding (NZ))
6
3.1
20/1
T: D T O'BRIEN
R: D GAUCI (55.50)
20/1
8g umatilla (NZ) x wunderschoen (AUS) (twig moss (FR))
7
3.3
20/1
T: MS G WATERHOUSE
R: B SHINN (52.50)
20/1
4h flying spur (AUS) x fizzi lizzi (AUS) (royal academy (USA))
8
4.6
7/1F
T: A J CUMMINGS
R: C W BROWN (53.50)
7/1F
9
5
7/1F
T: B MAYFIELD-SMITH
R: D OLIVER (57.00)
7/1F
6g volksraad (GB) x saffie (NZ) (kaapstad (NZ))
10
5.4
20/1
T: M D MORONEY
R: M ZAHRA (54.50)
20/1
5m shinko king (IRE) x cold type (NZ) (icelandic (IRE))
11
5.5
40/1
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (53.50)
40/1
4h commands (AUS) x step (AUS) (grand lodge (USA))
12
5.6
20/1
T: D L FREEDMAN
R: D DUNN (54.50)
20/1
5g dehere (USA) x angelic belle (AUS) (kenmare (FR))
13
6
40/1
T: D L FREEDMAN
R: D NIKOLIC (54.00)
40/1
8g encosta de lago (AUS) x dalzing (AUS) (blazing sword (AUS))
14
6.2
50/1
T: P G MOODY
R: L NOLEN (53.00)
50/1
7h danehill (USA) x agathe (USA) (manila (USA))
15
6.5
12/1
T: D A HAYES
R: CRAIG WILLIAMS (55.00)
12/1
6g danasinga (AUS) x drama queen (NZ) (prince of praise (NZ))
16
6.6
100/1
T: D A HAYES
R: N RAWILLER (55.00)
100/1
8g bubble gum fellow (JPN) x princess blue (AUS) (our poetic prince (AUS))
17
7.1
MOLOTOV (12)
30/1
T: D A HAYES
R: G BOSS (53.50)
30/1
18
8.4
8/1
T: MS W KELLY
R: V DURIC (57.00)
8/1
6h belong to me (USA) x asian reef (GB) (manila (USA))
Race 7 - The Age Caulfield Guineas (1600m) Gr1
Class: Open Track: Dead Time: 1:36.40
Prizemoney: $1,000,000
1
2/1F
T: M A KAVANAGH
R: M RODD (55.50)
2/1F
This nick: 9 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
3.3
10/1
T: D L FREEDMAN
R: D DUNN (55.50)
10/1
3
4.6
11/1
T: D A HAYES
R: K McEVOY (55.50)
11/1
4
6.9
14/1
T: A J CUMMINGS
R: J BOWMAN (55.50)
14/1
3c red ransom (USA) x staging (AUS) (success express (USA))
5
7.3
20/1
T: D BINAISSE
R: B RAWILLER (55.50)
20/1
3c carnegie (IRE) x matter (AUS) (octagonal (NZ))
6
9.1
60/1
T: J P MORRISEY
R: M ZAHRA (55.50)
60/1
3g danroad (AUS) x komplete kaos (NZ) (desert sun (GB))
7
9.2
8/1
T: MS G WATERHOUSE
R: N RAWILLER (55.50)
8/1
3c choisir (AUS) x faith in dreams (USA) (ferdinand (USA))
8
9.4
9/1
T: D A HAYES
R: CRAIG WILLIAMS (55.50)
9/1
3c red ransom (USA) x milva (USA) (strawberry road (AUS))
9
9.6
150/1
T: P STOKES
R: D OLIVER (55.50)
150/1
3c soviet star (USA) x south carolina (USA) (southern halo (USA))
10
9.8
30/1
T: DAVID PAYNE
R: C W BROWN (55.50)
30/1
11
12.1
15/1
T: L J CORSTENS
R: V DURIC (55.50)
15/1
3g desert sun (GB) x amelia island (AUS) (tate gallery (USA))
12
15.1
80/1
T: GARY SHERER
R: B SHINN (55.50)
80/1
3c hussonet (USA) x georgia oh (AUS) (peintre celebre (USA))
13
15.2
30/1
T: T J HUGHES
R: J WINKS (55.50)
30/1
3c lonhro (AUS) x ponton flyer (AUS) (flying spur (AUS))
14
20.2
50/1
T: RICK WORTHINGTON
R: L V CASSIDY (55.50)
50/1
3c arena (AUS) x alsatia (AUS) (marauding (NZ))
15
20.4
10/1
T: M G PRICE
R: C NEWITT (55.50)
10/1
3c montjeu (IRE) x upstage (GB) (quest for fame (GB))
16
40.4
30/1
T: P STOKES
R: L NOLEN (55.50)
30/1
3g canny lad (AUS) x polygogonal (AUS) (octagonal (NZ))
Race 8 - Thoroughbred Club Stakes (1200m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:11.79
Prizemoney: $100,000
1
12/1
T: M G PRICE
R: D OLIVER (54.00)
12/1
3f flying spur (AUS) x la bella dame (AUS) (royal academy (USA))
Winning siblings: Bel Spur, Le Bonsir,
This nick: 12 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/2
T: L M MACDONALD
R: MS C LINDOP (55.50)
9/2
3
1.6
12/1
T: D L FREEDMAN
R: D DUNN (54.00)
12/1
3f flying spur (AUS) x cool chick (NZ) (centaine (AUS))
4
2.4
15/1
T: B MAYFIELD-SMITH
R: C W BROWN (55.50)
15/1
3f volksraad (GB) x cat shmea (NZ) (felix the cat (USA))
5
2.5
25/1
T: D A HAYES
R: CRAIG WILLIAMS (54.00)
25/1
3f redoute's choice (AUS) x foxtrot (AUS) (rory's jester (AUS))
6
2.8
13/4F
T: J A O'SHEA
R: G BOSS (54.00)
13/4F
7
3.6
8/1
T: R W SMERDON
R: S W ARNOLD (55.50)
8/1
3f orientate (USA) x shiny (AUS) (forest glow (USA))
8
3.7
SOLCHOW (12)
30/1
T: K CHAPMAN
R: M RODD (54.00)
30/1
9
4.1
40/1
T: D A HAYES
R: V DURIC (54.00)
40/1
10
5.4
8/1
T: D L FREEDMAN
R: S R KING (56.50)
8/1
11
7.4
MARGHAM (11)
15/2
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (54.00)
15/2
3f encosta de lago (AUS) x desert end (USA) (end sweep (USA))
12
7.8
50/1
T: RICKY MAUND
R: D YENDALL (54.00)
50/1
3f rubiton (AUS) x general resolve (AUS) (general nediym (AUS))
Race 9 - Le Tan Stakes (1200m) LR
Class: Open Track: Dead Time: 1:10.69
Prizemoney: $100,000
1
16/1
T: MS B JOSEPH
R: J WINKS (56.50)
16/1
5m belong to me (USA) x foil (AUS) (snippets (AUS))
Winning siblings: Cougette, Thwarted,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
5/1
T: M G PRICE
R: C NEWITT (56.50)
5/1
4m bel esprit (AUS) x drop anchor (AUS) (at talaq (USA))
3
0.4
12/1
T: A W NOONAN
R: D NIKOLIC (54.00)
12/1
6m testa rossa (AUS) x johanna (AUS) (umatilla (NZ))
4
0.8
9/1
T: K A LEES
R: C W BROWN (54.50)
9/1
5m langfuhr (CAN) x joker's girl (AUS) (rory's jester (AUS))
5
1
JOYEUSE (11)
14/1
T: M J ELLERTON
R: CHRIS SYMONS (54.00)
14/1
4m king's best (USA) x razor blade (AUS) (blazing sword (AUS))
6
1.3
BENATAR (10)
7/2F
T: B MAYFIELD-SMITH
R: D OLIVER (54.00)
7/2F
5m distant music (USA) x rather yallah (AUS) (yallah prince (AUS))
7
1.7
20/1
T: B COZAMANIS
R: D DUNN (54.50)
20/1
6m bellotto (USA) x eastern charm (AUS) (king's high (AUS))
8
2
8/1
T: D A HAYES
R: CRAIG WILLIAMS (53.00)
8/1
4m orientate (USA) x special sweep (AUS) (end sweep (USA))
9
2.8
16/1
T: S P RYAN
R: B RAWILLER (56.50)
16/1
4m lion hunter (AUS) x chiara (AUS) (last tycoon (IRE))
10
3.3
15/1
T: J A O'SHEA
R: G BOSS (55.50)
15/1
11
3.4
25/1
T: D T O'BRIEN
R: D GAUCI (53.00)
25/1
4m fasliyev (USA) x flushed (AUS) (redding (NZ))
12
3.5
40/1
T: B MAYFIELD-SMITH
R: K McEVOY (53.00)
40/1
13
3.9
20/1
T: MS W KELLY
R: V DURIC (55.50)
20/1
14
5.2
30/1
T: G PORTELLI
R: B SHINN (53.00)
30/1
15
5.5
50/1
T: N B SUTCLIFFE
R: NICHOLAS RYAN (55.50)
50/1
4m ustinov (AUS) x far south (NZ) (stark south (USA))
16
5.7
16/1
T: G PORTELLI
R: S R KING (53.00)
16/1
* Nick figures are for Australasia.