Breednet Results

CLARE - Sunday, March 8

Race 1 - Magic Fm/5cs Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:06.28
Prizemoney: $13,000
1
Issara (3)
3/1
T: Jon O'Connor
R: K H Zechner (56)
3/1
4m unencumbered (AUS) x charzoo (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Banchory's Choice, Charzooka, Sottero,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
2.8
25/10
T: Scott Whittle
R: D Tourneur (58)
25/10
3
4.1
Kanzo (1)
45/10
T: Ryan Balfour
R: A Tomita (56.5)
45/10
5g pluck (USA) x startling (AUS) (mossman (AUS))
4
7.7
15/10F
T: R & C Jolly
R: Lachlan Neindorf (53.5)
15/10F
3f zebedee (GB) x shady grove (AUS) (legion (AUS))
5
9.8
20/1
T: J F Macmillan
R: Eran Boyd (55)
20/1
3f zebedee (GB) x ransom rouge (AUS) (red ransom (USA))
Race 2 - Taylors Wines Mdn Plate (1800m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:57.51
Prizemoney: $13,000
1
1/1F
T: D E Magro
R: Jerry Chau (54.5)
1/1F
4m akeed mofeed (GB) x chinkara dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
Winning siblings: Indian Gazelle,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
35/10
T: Luke O'Connor
R: Lachlan Neindorf (55.5)
35/10
3g rebel raider (AUS) x wendy ellen (AUS) (street cry (IRE))
3
4.3
8/1
T: A B Beswick
R: D Tourneur (56)
8/1
6m pendragon (NZ) x miss veronica (AUS) (stratum (AUS))
4
5.1
28/10
T: Grant Young
R: Sophie Logan (58)
28/10
4g stryker (AUS) x margiela (NZ) (redoute's choice (AUS))
5
9.7
12/1
T: Scott Whittle
R: R J Hurdle (58)
12/1
5g clangalang (AUS) x la peru (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 3 - Clare Valley Toyota Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:12.96
Prizemoney: $13,000
1
16/10F
T: G D Searle
R: Ms E Finnegan (55)
16/10F
3f the factor (USA) x oubliette (USA) (el prado (IRE))
Winning siblings: Adalita, Brutal Power,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
50/1
T: Ms N Bruggemann
R: J Potter (58)
50/1
5g god's own (AUS) x miss bayview (AUS) (clear choice (USA))
3
0.3
25/10
T: J F Macmillan
R: Eran Boyd (55)
25/10
4
2.4
55/10
T: D R Jolly
R: Margaret Collett (54)
55/10
3g zebedee (GB) x wicked dreams (AUS) (key business (AUS))
5
5.1
25/10
T: Ryan Balfour
R: D Tourneur (58)
25/10
6g red arrow (AUS) x stella stargazer (NZ) (volksraad (GB))
6
6.2
80/1
T: T L Day
R: Ms C Lions (58)
80/1
7g red arrow (AUS) x hushrose (AUS) (hussonet (USA))
Race 4 - Jim Barry Wines Hcp (62) (1200m)
Class: Restricted 62 Track: Good(3) Time: 1:11.71
Prizemoney: $15,000
1
18/10
T: Scott Whittle
R: R J Hurdle (59)
18/10
6g atomic (AUS) x la peru (AUS) (testa rossa (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/10F
T: G D Searle
R: Ms E Finnegan (58.5)
11/10F
4g chatline (AUS) x concrete lady (AUS) (snippetson (AUS))
3
2.5
20/1
T: Scott Whittle
R: Sophie Logan (57.5)
20/1
6g mutawaajid (AUS) x ragnhild (AUS) (magnus (AUS))
4
4
35/10
T: Ms H Lehmann
R: J Potter (58.5)
35/10
5g mint lane (USA) x sareeb (AUS) (de beers (NZ))
5
6.7
12/1
T: David Page
R: Lizzie Annells (56)
12/1
9g mutahassin (AUS) x shimla (NZ) (bahhare (USA))
Race 5 - Airmaster Australia (Bm54) (1100m)
Class: Benchmark 54 Track: Good(3) Time: 1:06.33
Prizemoney: $15,000
1
2/1
T: Ms H Lehmann
R: Jerry Chau (55)
2/1
5m captain gerrard (IRE) x dinky (AUS) (elvstroem (AUS))
Winning siblings: Small Scale,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
25/1
T: Scott Whittle
R: Ms C Lions (54.5)
25/1
3
1.2
18/10F
T: J F Macmillan
R: Eran Boyd (57)
18/10F
6g o'lonhro (AUS) x ernie's molly (NZ) (cullen (AUS))
4
2.8
15/1
T: A B Beswick
R: D Tourneur (59)
15/1
5g zoffany (IRE) x city art (AUS) (excellent art (GB))
5
3.5
32/10
T: Grant Young
R: Sophie Logan (60.5)
32/10
6
3.8
14/1
T: David Page
R: Sairyn Fawke (58.5)
14/1
6g mint lane (USA) x shalini (AUS) (hurricane sky (AUS))
7
4.2
66/1
T: J Dunn
R: Ms K Bishop (54)
66/1
5m hussonet (USA) x more than fair (AUS) (military plume (NZ))
8
4.6
11/1
T: Ms N Bruggemann
R: J Potter (56.5)
11/1
7m haradasun (AUS) x hillrise (AUS) (danehill (USA))
Race 6 - Tab (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:12.37
Prizemoney: $15,000
1
9/10F
T: Ms E Hubbard
R: Ms C Lions (60)
9/10F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/2
T: M J Seyers
R: Lizzie Annells (56)
15/2
5m nicconi (AUS) x good decision (AUS) (good journey (USA))
3
2.1
55/10
T: Ms J Giles
R: Anna Jordsjo (58.5)
55/10
5m alamosa (NZ) x minnaleo (NZ) (black minnaloushe (USA))
2017 NZB Select Yearling Sale
$30,000
Vendor: Wellfield Lodge
Buyer: Paul Moroney Bloodstock
4
3
6/1
T: Ms N Bruggemann
R: J Potter (54)
6/1
8m murtajill (AUS) x heartland (AUS) (show a heart (AUS))
5
3.8
14/1
T: J Dunn
R: Ms K Bishop (54)
14/1
5m host (CHI) x thanks a bundle (AUS) (danewin (AUS))
6
3.9
15/1
T: Scott Whittle
R: Sophie Logan (57.5)
15/1
6m dream ahead (USA) x bidden (AUS) (commands (AUS))
7
4.2
9/1
T: J Dunn
R: Jerry Chau (58.5)
9/1
5m face value (AUS) x bella's rose (AUS) (okawango (USA))
8
6
100/1
T: Allan Jarvis
R: Eran Boyd (54)
100/1
5m onemorenomore (AUS) x palo duro (AUS) (more than ready (USA))
Race 7 - Spalding Htl Social Club-Bm58 (1800m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:56.23
Prizemoney: $15,000
1
32/10F
T: D M Koch
R: Anna Jordsjo (55.5)
32/10F
5g testa rossa (AUS) x flying mistress (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Flying Euros, Leoncino, Lion Mistress,
This nick: 31 runners; 23 winners; 3 SW. Details
2
0.4
15/2
T: G D Searle
R: Margaret Collett (51)
15/2
4m the factor (USA) x wild storm (CHI) (hussonet (USA))
3
1.4
50/1
T: Ms N Bruggemann
R: Eran Boyd (54)
50/1
4
1.6
5/1
T: Michael McClean
R: D Tourneur (57)
5/1
5g reset (AUS) x rosalba (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2
55/10
T: G L Lesnikowski
R: Jerry Chau (59)
55/10
6
2.2
65/10
T: Scott Whittle
R: Sairyn Fawke (54.5)
65/10
7
2.3
9/1
T: Ms N Bruggemann
R: J Potter (55)
9/1
4g fighting sun (AUS) x bedelia (AUS) (peintre celebre (USA))
8
5.4
50/1
T: R E Hannigan
R: M R Henderson (58)
50/1
8g discorsi (AUS) x in light (AUS) (strategic (AUS))
9
5.6
4/1
T: Ms P Trenwith
R: Ms C Lions (60)
4/1
10
14
20/1
T: Grant Young
R: Sophie Logan (57.5)
20/1
7g zabeel (NZ) x lady fashion (NZ) (stravinsky (USA))
* Nick figures are for Australasia.