Breednet Results

CLONCURRY - Saturday, March 25

Race 1 - Hcp (45) (1000m)
Class: Restricted 45 Track: Good(3) Time: 0:56.40
Prizemoney: $7,000
1
1/1F
T: D R Ballard
R: D W Ballard (61)
1/1F
5g bianconi (USA) x wooden nickel (AUS) (charnwood forest (IRE))
Winning siblings: Nickel Queen, Wooden Take It,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
4.3
10/1
T: Tanya Parry
R: T A Hill (56)
10/1
6m hayil (USA) x buena chava (NZ) (o'reilly (NZ))
3
4.7
20/1
T: Tanya Parry
R: Tamara Tincknell (57)
20/1
6m snitzel (AUS) x chantilly rose (NZ) (jetball (AUS))
4
7.8
7/1
T: Tanya Parry
R: K Ballard (58.5)
7/1
5g red element (AUS) x sheathy (NZ) (howbaddouwantit (USA))
5
8.8
3/1
T: David W Smith
R: J Esser (61)
3/1
6
14.8
11/1
T: K D Krogh
R: S Galvin (59)
11/1
4m may'haab (AUS) x beautiful princess (AUS) (beautiful crown (USA))
7
15.6
15/4
T: Tanya Parry
R: A Spradau (61.5)
15/4
5g magic albert (AUS) x komachi (AUS) (commands (AUS))
Race 2 - Hcp (C3) (1000m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 0:55.71
Prizemoney: $7,000
1
3/1
T: S J Royes
R: D W Ballard (62)
3/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Wilker (1)
8/11F
T: Jay Morris
R: A Spradau (63.5)
8/11F
4g nicconi (AUS) x queen of the falls (AUS) (general nediym (AUS))
3
8.6
6/1
T: G A Tipping
R: J Esser (58.5)
6/1
6g bel esprit (AUS) x inasnip (AUS) (marwina (AUS))
4
8.7
7/4
T: J R Jackson
R: K Ballard (58)
7/4
4g keeper (AUS) x crystal baby (NZ) (zabeel (NZ))
5
9.5
25/1
T: Tanya Parry
R: T A Hill (56)
25/1
6m eavesdropper (USA) x equination (AUS) (woodman (USA))
6
12.5
30/1
T: Tanya Parry
R: Tamara Tincknell (56)
30/1
5m octagonal (NZ) x my word (AUS) (viscount (AUS))
Race 3 - (Bm50) (1200m)
Class: Benchmark 50 Track: Good(3) Time: 1:09.39
Prizemoney: $7,000
1
3/1
T: Ms S Gabriel-Royes
R: Tamara Tincknell (60)
3/1
Winning siblings: Better Future, Chicquita,
This nick: 20 runners; 17 winners; 2 SW. Details
2
4
4/1
T: Ms D Sanderson
R: J Esser (59.5)
4/1
3
4.2
14/1
T: Tanya Parry
R: T A Hill (62)
14/1
4
6
5/4F
T: Robert Burow
R: A Spradau (61.5)
5/4F
7g garrison savannah (NZ) x pretty show (AUS) (show a heart (AUS))
5
6.5
7/2
T: Jay Morris
R: S Galvin (63.5)
7/2
6g magnus (AUS) x northpoint (AUS) (dehere (USA))
6
7.8
25/1
T: Tanya Parry
R: K Ballard (57.5)
25/1
8m reset (AUS) x orange free state (GB) (danzig (USA))
7
8.1
30/1
T: Justin Bawden
R: S Mossman (56)
30/1
5g nothing to lose (USA) x melinti (AUS) (mister c. (USA))
8
18.4
16/1
T: Tanya Parry
R: D W Ballard (62)
16/1
6g freeze (AUS) x miraposa (AUS) (canny lad (AUS))
Race 4 - Plate (C6) (1200m)
Class: Class 6 Track: Good(3) Time: 1:08.64
Prizemoney: $7,000
1
1/5F
T: S J Royes
R: T A Hill (58)
1/5F
6g more than ready (USA) x confer (AUS) (danehill (USA))
This nick: 166 runners; 112 winners; 11 SW. Details
2
5
9/2
T: P R Miller
R: Tamara Tincknell (59.5)
9/2
6g keep the faith (AUS) x la signorina (AUS) (distorted humor (USA))
3
10.5
7/1
T: Ms S Gabriel-Royes
R: K Ballard (58)
7/1
7g pendragon (NZ) x spellbinder (AUS) (palace music (USA))
4
16.5
20/1
T: K D Krogh
R: S Galvin (56.5)
20/1
5g frisco view (USA) x another journey (AUS) (good journey (USA))
Race 5 - Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:09.95
Prizemoney: $7,000
1
7/1
T: Tanya Parry
R: T A Hill (59.5)
7/1
4g lope de vega (IRE) x gardner (AUS) (belong to me (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
5.5
9/10F
T: Robert Burow
R: D W Ballard (59.5)
9/10F
4g snippetson (AUS) x cat belle (AUS) (catbird (AUS))
3
5.9
5/1
T: K D Krogh
R: S Galvin (57.5)
5/1
4
9.4
2/1
T: Ms S Gabriel-Royes
R: Tamara Tincknell (57.5)
2/1
5
17.7
10/1
T: Tanya Parry
R: K Ballard (57.5)
10/1
4m oratorio (IRE) x sadler's gem (AUS) (scenic (IRE))
6
20.2
25/1
T: Justin Bawden
R: S Mossman (57.5)
25/1
4m red element (AUS) x aime sa chevre (AUS) (flying spur (AUS))
* Nick figures are for Australasia.