Breednet Results

DALBY - Monday, February 5

Race 1 - Diehards 'a' Grade Trl Premier (800m)
Class: Open Track: Heavy(9) Time: 0:45.99 (34.10)
Prizemoney: $14,000
1
2/5F
T: Paul Butterworth
R: Ms S Bogenhuber (58.5)
2/5F
3g instinction (AUS) x khali rock (AUS) (easy rocking (AUS))
Winning siblings: Freundin, Ray's Junction,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/1
T: B and T Lunney
R: Sally Sweeney (53.5)
7/1
3g players choice (AUS) x sweet sweet love (AUS) (easy rocking (AUS))
3
1.8
30/1
T: Shane Green
R: N Tomizawa (55.5)
30/1
3g warhead (AUS) x miss knightmare (AUS) (springsteen (AUS))
4
6.2
7/2
T: M A Kropp
R: Ms R Williams (54)
7/2
3f sequalo (AUS) x figure (AUS) (more than ready (USA))
5
6.7
15/1
T: Ben Currie
R: Beau Appo (54)
15/1
Race 2 - Dalby Leagues Club Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(9) Time: 1:24.55 (37.91)
Prizemoney: $14,000
1
Quiero (1)
9/4F
T: T J Sears
R: Ms S Bogenhuber (59)
9/4F
4g monashee mountain (USA) x melinda (AUS) (quest for fame (GB))
Winning siblings: Right Of Refusal,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2
4/1
T: M A Kropp
R: Ms R Williams (56)
4/1
3f reliable man (GB) x she's invincible (NZ) (elusive city (USA))
3
2.2
14/1
T: Ben Currie
R: Beau Appo (56)
14/1
3f hinchinbrook (AUS) x roman sandals (AUS) (holy roman emperor (IRE))
2019 Inglis Classic Yearling Sale
Vendor: Milburn Creek, Wildes Meadow
Buyer: Passed in - $ 80,000
2018 Inglis Great Southern Sale - Weanlings
$46,000
Vendor: Shadwell Farm, Mt Rowan
Buyer: Coolangatta Bloodstock
2018 Inglis Australian Weanling Sale
Vendor: Fairhill Farm, Mulbring
Buyer: Passed in - $ 50,000
4
2.7
5/2
T: Troy Pascoe
R: R Goltz (56.5)
5/2
4g magic albert (AUS) x acinonyx (AUS) (catbird (AUS))
5
3.4
11/1
T: L J Hatch
R: N Tomizawa (54)
11/1
3f red element (AUS) x dorothy (AUS) (al maher (AUS))
6
3.5
Noreena (12)
8/1
T: G R Schwenke
R: Rhiannon Payne (52.5)
8/1
4m nothing to lose (USA) x hello persian gulf (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
7
3.7
30/1
T: Keith Miller
R: M Gray (54.5)
30/1
4m waterford road (AUS) x bethpage black (AUS) (hatta's mill (GB))
8
5
100/1
T: G M Hay
R: Ms B Derbyshire (54)
100/1
4g red element (AUS) x she's foxy (AUS) (foxhound (USA))
9
8
Brutus (3)
30/1
T: Patrick Sexton
R: Hannah Phillips (54.5)
30/1
3g easy rocking (AUS) x empress of rome (AUS) (holy roman emperor (IRE))
10
8.4
16/1
T: K J Jones
R: N Evans (54)
16/1
5g teranaba (AUS) x love charm (AUS) (falbrav (IRE))
11
9.1
100/1
T: B J Squair
R: R M Goldsbury (52.5)
100/1
12
12.1
50/1
T: M A Kropp
R: Sally Sweeney (54)
50/1
13
12.9
60/1
T: D B Reardon
R: M Schrapel (55)
60/1
6g ferocity (AUS) x flowered silk (AUS) (cossack warrior (AUS))
Race 3 - Diehards 'c' Grade Trl Premier (1000m)
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 0:58.10 (34.22)
Prizemoney: $14,000
1
4/5F
T: T J Sears
R: Ms S Bogenhuber (58.5)
4/5F
5g gonski (AUS) x elite vision (AUS) (our maizcay (AUS))
Winning siblings: Elkalato, The Last Charge, Top Sight,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2
T: Patrick Sexton
R: Beau Appo (54)
7/2
7m not a single doubt (AUS) x bellucci (AUS) (van nistelrooy (USA))
3
2.5
6/1
T: B J Squair
R: Sally Sweeney (55.5)
6/1
10g sequalo (AUS) x rolling along (AUS) (runyon (IRE))
4
2.6
4/1
T: M A Kropp
R: R M Goldsbury (52.5)
4/1
5g red dazzler (AUS) x magic sea (AUS) (sea road (AUS))
Race 4 - Diehard & Devils Family Hcp-C2 (1000m)
Class: Class 2 Track: Heavy(8) Time: 0:58.34 (36.65)
Prizemoney: $14,000
1
5/2F
T: M G Arnold
R: T Banks (54.5)
5/2F
5g exceedingly good (AUS) x peppen bay (AUS) (mister kwila (AUS))
Winning siblings: Exceedingly Bay, Saratoga,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
14/1
T: Glenn Richardson
R: R M Goldsbury (52.5)
14/1
6g raheeb (AUS) x carmina burana (NZ) (star way (GB))
3
0.3
5/2F
T: C Smith
R: G Geran (59)
5/2F
4g time thief (AUS) x elumino (AUS) (el moxie (USA))
4
3.3
Suit (5)
20/1
T: W P Baker
R: Beau Appo (57)
20/1
7g lonhro (AUS) x petitions (AUS) (canny lad (AUS))
5
4
11/2
T: L J Hatch
R: R Goltz (58)
11/2
6
4.8
7/2
T: R W Stephenson
R: N Tomizawa (57.5)
7/2
3g bianconi (USA) x archie's girl (AUS) (archway (IRE))
7
8.3
9/1
T: M A Kropp
R: D Llambias (52.5)
9/1
5m excites (AUS) x enfield waratah (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 5 - R & F Steel Buildings Dalby-C3 (1300m)
Class: Class 3 Track: Soft(7) Time: 1:17.98 (36.78)
Prizemoney: $14,000
1
5/2
T: Troy Pascoe
R: R Goltz (56)
5/2
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
5/4F
T: Ben Currie
R: Ms S Bogenhuber (59.5)
5/4F
4g pins (AUS) x misty (NZ) (howbaddouwantit (USA))
3
2.5
6/1
T: C Smith
R: G Geran (57.5)
6/1
4g so you think (NZ) x stage beauty (AUS) (desert prince (IRE))
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$160,000
Vendor: Southern Cross Breeders
Buyer: Bevan Laming Racing
4
2.9
15/4
T: G A Betros
R: Rhiannon Payne (53)
15/4
5
4.9
100/1
T: Bevan Johnson
R: Hannah Phillips (54)
100/1
6m publishing (AUS) x targa lady (AUS) (bel esprit (AUS))
6
10.2
25/1
T: Bevan Johnson
R: Dakota Graham (54)
25/1
5m jet spur (AUS) x tootsie zynsky (AUS) (noverre (USA))
7
12.4
30/1
T: Brian Laherty
R: Ms B Derbyshire (54)
30/1
5g beneteau (AUS) x hey pretty katie (AUS) (beautiful crown (USA))
Race 6 - Derrick Brady 'a' Grade (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(7) Time: 1:10.02 (35.63)
Prizemoney: $14,000
1
4/1
T: M G Nolan
R: R M Goldsbury (52.5)
4/1
5m snippetson (AUS) x crest of the wave (AUS) (lion hunter (AUS))
Winning siblings: Boardies, Sea Crest,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
5.3
7/2F
T: Jennifer Fraser
R: R Goltz (58)
7/2F
5g murtajill (AUS) x shine bridge (ARG) (westbridge (USA))
3
6.6
6/1
T: M A Kropp
R: D Llambias (56)
6/1
6g dodge (AUS) x mini magic (AUS) (piccolo (GB))
4
6.8
7/2F
T: Ben Currie
R: Ms R Williams (60.5)
7/2F
4g commands (AUS) x assertive sound (AUS) (zeditave (AUS))
5
6.9
20/1
T: G P Maroney
R: W D O'Connell (57.5)
20/1
7g over (AUS) x just joyce (AUS) (springsteen (AUS))
6
8.1
15/1
T: R J Morris
R: Beau Appo (57)
15/1
7g dubawi (IRE) x princess zakynthos (AUS) (spectacular spy (USA))
7
8.3
15/1
T: L M Clarke
R: N Evans (57.5)
15/1
8
10.3
40/1
T: C Smith
R: G Geran (57.5)
40/1
5g not a single doubt (AUS) x lou (NZ) (black minnaloushe (USA))
9
10.7
20/1
T: G E Postle
R: Rhiannon Payne (57)
20/1
9g written tycoon (AUS) x dantain (AUS) (danehill (USA))
10
11
Vimzig (2)
11/2
T: Rochelle Smith
R: Sally Sweeney (58.5)
11/2
6g shinzig (AUS) x vimala (AUS) (viscount (AUS))
11
11.5
100/1
T: G M Hay
R: Ms B Derbyshire (54)
100/1
8g tycoon ruler (AUS) x midnight caper (AUS) (rassendyll (USA))
Race 7 - Devils U12 2017 Trl Prem.-Bm58 (1788m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(7) Time: 1:52.05 (40.22)
Prizemoney: $14,000
1
11/4
T: Ben Currie
R: Sally Sweeney (59.5)
11/4
6m wicked style (USA) x angel's trilogy (AUS) (don't say halo (USA))
Winning siblings: Al's Angel, Ella La Rossa, Great Honour,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/4F
T: R W Stephenson
R: N Tomizawa (56)
7/4F
4m red dazzler (AUS) x hanawi (AUS) (saratoga springs (CAN))
3
1.7
10/1
T: Ms J Spencer
R: Taylor Williams (52)
10/1
4
1.9
30/1
T: R J Morris
R: Beau Appo (54)
30/1
6g ruwi (GB) x bubs (NZ) (rossini (USA))
5
3.9
16/1
T: G R Schwenke
R: Hannah Phillips (54)
16/1
5g daichi no (AUS) x flute fairy (AUS) (piccolo (GB))
6
5.9
7/2
T: J H Manzelmann
R: Dakota Graham (56.5)
7/2
4g captain sonador (AUS) x pearly way (AUS) (coolong road (NZ))
7
6.7
150/1
T: Ms L Powell
R: Ms B Derbyshire (52.5)
150/1
5g primus (AUS) x mecapo (AUS) (dehere (USA))
8
10
150/1
T: Glenn Richardson
R: R M Goldsbury (54)
150/1
5g denmarket (AUS) x lady red (AUS) (catbird (AUS))
* Nick figures are for Australasia.