Breednet Results

DEVONPORT SYNTHETIC - Sunday, August 6

Race 1 - Tasracing Off The Track Mdn (900m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 0:55.06 (34.92)
Prizemoney: $14,000
1
9/10F
T: L, D and T Wells
R: D M Ganderton (56)
9/10F
Winning siblings: Gee Gee Secondover, Gee Gees Punter,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.3
Woohoo (6)
9/1
T: L, D and T Wells
R: Teagan Voorham (52.5)
9/1
5m dubleo (USA) x chelsea lass (AUS) (bureaucracy (NZ))
3
0.4
11/2
T: Ms T Mollross
R: Sigrid Carr (56)
11/2
3g wordsmith (AUS) x veloce cavallo (AUS) (promontory gold (USA))
4
2.4
9/4
T: Cameron Thompson
R: T Baker (56.5)
9/4
4m zizou (AUS) x hello (AUS) (filante (NZ))
5
3.4
40/1
T: Nicole Luttrell
R: Shuji Amano (56.5)
40/1
6m kaphero (AUS) x marlane lady (AUS) (tarnpir lane (AUS))
6
3.8
20/1
T: Ms S Berger
R: Hayley McCarthy (56.5)
20/1
4m street boss (USA) x creole (AUS) (arena (AUS))
7
8.1
50/1
T: J F Luttrell
R: Ismail Toker (56.5)
50/1
4m decides (AUS) x lilpocketrocket (AUS) (grand royale (USA))
Race 2 - Rj Publishing & Designs Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:23.90 (35.36)
Prizemoney: $14,000
1
9/10F
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: T Baker (56.5)
9/10F
4m west quest (CAN) x matane (AUS) (matsqui (AUS))
Winning siblings: Go Hard Or Go Home,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Om Nom (6)
7/2
T: Adam Trinder
R: D M Ganderton (56.5)
7/2
4m onemorenomore (AUS) x testagame (AUS) (testa rossa (AUS))
3
2.8
11/2
T: Ms R Hall
R: J Maskiell (58.5)
11/2
4
2.9
7/1
T: R Seymour
R: Shuji Amano (56)
7/1
3g wordsmith (AUS) x tismore (AUS) (strathmore lad (AUS))
5
4.2
15/1
T: Ms A Watling
R: Sigrid Carr (56.5)
15/1
7m masterpiece (ARG) x chikka (AUS) (west quest (CAN))
6
5.2
40/1
T: Nicole Luttrell
R: Raquel Clark (58.5)
40/1
5g incumbent (AUS) x faber (AUS) (west quest (CAN))
7
5.4
12/1
T: G J McCulloch
R: A Darmanin (54)
12/1
Race 3 - Tasracing.Com.Au Plate (C1) (1650m)
Class: Class 1 Track: Synthetic Time: 1:43.48 (36.62)
Prizemoney: $14,000
1
4/1
T: Ms A Fulton
R: Shuji Amano (57)
4/1
5m gonski (AUS) x shew stone (AUS) (intergaze (AUS))
Winning siblings: Secrets Kept,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
2/1F
T: J K Blacker
R: Ismail Toker (57)
2/1F
4m toorak toff (AUS) x my secret luv (AUS) (secret savings (USA))
3
1.4
40/1
T: Rowan Hamer
R: Raquel Clark (57)
40/1
4
1.9
Sorturo (11)
12/1
T: Kaye Milne
R: A Darmanin (55)
12/1
5
3.7
8/1
T: Stephen Lockhart
R: T Baker (59)
8/1
5g von costa de hero (AUS) x metal of honor (USA) (conquistador cielo (USA))
6
3.9
40/1
T: Ms T Mollross
R: Ms S Catania (55)
40/1
5m danzero (AUS) x my fancy (AUS) (tierce (AUS))
7
4
12/1
T: Amy McDonald
R: Sigrid Carr (59)
12/1
6g kempinsky (AUS) x water frame (AUS) (dolphin street (FR))
8
4.1
8/1
T: Rowan Hamer
R: Teagan Voorham (55)
8/1
5g king of prussia (AUS) x la caverna (AUS) (lion cavern (USA))
9
5.6
9/2
T: J K Blacker
R: J Maskiell (59)
9/2
5g savoire vivre (GB) x summers eve (AUS) (bite the bullet (USA))
10
12.9
100/1
T: Damien Whelan
R: Y Nishitani (59)
100/1
11
19.9
25/1
T: G J McCulloch
R: Hayley McCarthy (57)
25/1
6g west quest (CAN) x diotra (AUS) (double income (AUS))
Race 4 - Simons Design Centre Hcp (C1) (1150m)
Class: Class 1 Track: Synthetic Time: 1:08.96 (35.43)
Prizemoney: $14,000
1
1/2F
T: Barry Campbell
R: D M Ganderton (59)
1/2F
Winning siblings: Cramant, Out For Justice,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2016 MM National Weanling Sale Select Session
$4,000
Vendor: Kambula Stud Kadina SA
Buyer: Brett Kenny
2017 MM Gold Coast 2YOs In Training Sale
Vendor: Raheen Stud Darling Downs Qld
Buyer: Psd $36000 Res $40000
2
0.8
11/2
T: G J McCulloch
R: A Darmanin (56)
11/2
3c cardinal virtue (AUS) x fasig (AUS) (west quest (CAN))
3
1.6
12/1
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (55)
12/1
4m wordsmith (AUS) x disappearing jewel (AUS) (savoire vivre (GB))
4
3.6
9/1
T: L, D and T Wells
R: T Baker (55)
9/1
3g wordsmith (AUS) x the cry (AUS) (eire (NZ))
5
4.4
30/1
T: L, D and T Wells
R: Shuji Amano (56)
30/1
4m master of design (AUS) x more than satin (AUS) (more than ready (USA))
6
4.9
20/1
T: G J Stevenson
R: Raquel Clark (58.5)
20/1
4g kendel star (AUS) x ansami (AUS) (ashkalani (IRE))
7
5.1
66/1
T: K Kennedy and K Whelan
R: Sherry Barr (52.5)
66/1
7g ladoni (GB) x myrayov (AUS) (west quest (CAN))
8
5.3
Canam (11)
100/1
T: G J McCulloch
R: Ms R Mangan (54.5)
100/1
4g sidereus (AUS) x fervent delight (AUS) (ferocity (AUS))
9
5.7
50/1
T: Ms A Fulton
R: Y Nishitani (55.5)
50/1
5g sharkbite (AUS) x razzia (AUS) (scenic (IRE))
10
9
50/1
T: G J McCulloch
R: Ms S Catania (54)
50/1
6m haradasun (AUS) x tea party (USA) (night shift (USA))
11
9.5
12/1
T: V C Poke
R: Teagan Voorham (51)
12/1
4m west quest (CAN) x mascarene (AUS) (viscount (AUS))
Race 5 - Jockey Celebration Day (Bm62) (1150m)
Class: Benchmark 62 Track: Synthetic Time: 1:08.97 (35.41)
Prizemoney: $14,000
1
7/2F
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (59)
7/2F
4g wanted (AUS) x chestpeak (NZ) (danasinga (AUS))
Winning siblings: Gusonic, The New Boy,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Owens (5)
10/1
T: K and T Hanson
R: J Maskiell (59)
10/1
5g torch relay (AUS) x araya (AUS) (telesto (USA))
3
1.6
15/1
T: Cameron Thompson
R: Hayley McCarthy (59)
15/1
6g lonhro (AUS) x firm (AUS) (night shift (USA))
4
1.8
14/1
T: T W Evans
R: T Baker (56.5)
14/1
6m turffontein (AUS) x deltrice (AUS) (keltrice (AUS))
5
2.6
60/1
T: P A Hill
R: Shuji Amano (56.5)
60/1
6m sharkbite (AUS) x angiogram (AUS) (show a heart (AUS))
6
2.7
11/2
T: T W Blacker
R: Raquel Clark (55.5)
11/2
5m written tycoon (AUS) x dai ichi (AUS) (fuji kiseki (JPN))
7
3.5
5/1
T: T W Evans
R: Sigrid Carr (56.5)
5/1
5g turffontein (AUS) x walvis bay (NZ) (cape cross (IRE))
8
3.7
7/1
T: G J McCulloch
R: Ismail Toker (59)
7/1
7m stratum (AUS) x tara's spur (AUS) (flying spur (AUS))
9
4
40/1
T: L, D and T Wells
R: Sherry Barr (59)
40/1
7g wordsmith (AUS) x style setter (AUS) (snippets (AUS))
10
4.8
11/1
T: G J Stevenson
R: Teagan Voorham (57)
11/1
8g danerich (AUS) x silver mist (AUS) (last tycoon (IRE))
11
7.3
8/1
T: L, D and T Wells
R: D M Ganderton (57)
8/1
5m written tycoon (AUS) x dosh dash (AUS) (dash for cash (AUS))
12
10.1
50/1
T: K E Horobin
R: Ms S Catania (56)
50/1
7g estambul (ARG) x true cavern (AUS) (lion cavern (USA))
13
10.2
40/1
T: Nicole Luttrell
R: Ms R Mangan (54)
40/1
6m bushranger (IRE) x akadiva (AUS) (hemingway (IRE))
Race 6 - Luxbet All Weather Prelude (1000m)
Class: Open Track: Synthetic Time: 0:59.20 (33.86)
Prizemoney: $20,000
1
9/4
T: G J Stevenson
R: Raquel Clark (57.5)
9/4
5g i am invincible (AUS) x daniela (AUS) (danehill (USA))
Winning siblings: Double Danish,
This nick: 10 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
4.3
40/1
T: L, D and T Wells
R: D M Ganderton (58)
40/1
7g bel esprit (AUS) x comic opera (AUS) (singspiel (IRE))
3
4.5
8/1
T: Liandra Gray
R: Ismail Toker (55.5)
8/1
4
5.3
15/2
T: D A Miller
R: Ms S Catania (58)
15/2
5g written tycoon (AUS) x darcenell (AUS) (tailings (USA))
5
5.4
40/1
T: J K Blacker
R: Hayley McCarthy (56.5)
40/1
6m shaft (AUS) x brockovich (NZ) (tuscany flyer (AUS))
6
5.8
16/1
T: L, D and T Wells
R: Sigrid Carr (59)
16/1
5m wordsmith (AUS) x himstedt (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
6
50/1
T: L, D and T Wells
R: Shuji Amano (54.5)
50/1
8
6.8
Seajamm (10)
25/1
T: J K Blacker
R: Sherry Barr (52)
25/1
6m monashee mountain (USA) x elle oh elle (AUS) (success express (USA))
9
7.6
5/4F
T: S Gandy
R: A Darmanin (55)
5/4F
4g congrats (USA) x bewitchment (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
9.4
25/1
T: Ms A Fulton
R: T Baker (58.5)
25/1
7m happy giggle (AUS) x fantastic beauty (AUS) (fantastic light (USA))
11
9.5
150/1
T: Cameron Thompson
R: Ms R Mangan (54)
150/1
7g kaphero (AUS) x viking rose (NZ) (viking ruler (AUS))
Race 7 - Birdcage Tavern Functions-Bm68 (1350m)
Class: Benchmark 68 Track: Synthetic Time: 1:21.62 (35.29)
Prizemoney: $14,000
1
7/2
T: S L Davis
R: Sigrid Carr (54.5)
7/2
6m churchill downs (AUS) x pelota (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Dublin Lad, This Time Lord,
This nick: 20 runners; 17 winners; 1 SW. Details
2
1.8
9/1
T: Yassy Nishitani
R: A Darmanin (54.5)
9/1
6g kaphero (AUS) x jennia (AUS) (savoire vivre (GB))
3
2.6
15/1
T: T W Evans
R: T Baker (54)
15/1
5m murtajill (AUS) x ngawhitu star (NZ) (famous star (GB))
4
2.7
4/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: D M Ganderton (57)
4/1
6g matsqui (AUS) x martinelly (AUS) (devon flyer (AUS))
5
3.5
11/4F
T: J K Blacker
R: Ismail Toker (56)
11/4F
6
3.6
13/2
T: Ms I Peskett
R: Sherry Barr (54)
13/2
8m old deuteronomy (USA) x darsawye (AUS) (eagle eyed (USA))
7
4.1
11/1
T: Ms A Fulton
R: J Maskiell (58.5)
11/1
6g niello (AUS) x regal rachel (AUS) (regal classic (CAN))
8
4.9
14/1
T: Ms L Gaffney
R: Shuji Amano (56.5)
14/1
4m azevedo (AUS) x windian (AUS) (west point (AUS))
9
5
25/1
T: Adrian Duggan
R: Raquel Clark (54)
25/1
5m decanter (CHI) x tiger tantrum (AUS) (tiger hill (IRE))
Race 8 - Luxbet.Com (Bm68) (1880m)
Class: Benchmark 68 Track: Synthetic Time: 1:57.37 (37.21)
Prizemoney: $14,000
1
11/1
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (57.5)
11/1
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
7/2
T: Angela Brakey
R: Raquel Clark (56)
7/2
4g tough speed (USA) x white yard (AUS) (partners choice (USA))
3
1.2
10/9F
T: Angela Brakey
R: Sigrid Carr (57)
10/9F
5g floral pegasus (AUS) x miss dream (AUS) (flying spur (AUS))
4
2.2
5/1
T: G J McCulloch
R: Teagan Voorham (58)
5/1
7g rock of gibraltar (IRE) x elusive kash (AUS) (elusive quality (USA))
5
2.7
13/2
T: L, D and T Wells
R: D M Ganderton (58)
13/2
7g danbird (AUS) x aamazin's grace (AUS) (western symphony (USA))
6
8
11/1
T: Scott Brunton
R: Ms S Catania (57.5)
11/1
6g domesday (AUS) x cosmic express (AUS) (success express (USA))
7
8.1
40/1
T: Nigel Schuuring
R: Sherry Barr (53)
40/1
6m street hero (USA) x thrift (AUS) (quest for fame (GB))
* Nick figures are for Australasia.