Breednet Results

DEVONPORT SYNTHETIC - Sunday, May 20

Race 1 - Simons Design Centre Mdn Plate (1650m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:41.67 (37.29)
Prizemoney: $17,000
1
Westy (9)
7/4F
T: Adam Trinder
R: Chris Graham (57)
7/4F
Winning siblings: Mr Stylish, Tycoon Gypsy,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/2
T: Barry Campbell
R: Breaana Smith (54.5)
9/2
5g tough speed (USA) x dartington (AUS) (tertian (USA))
3
2.8
9/4
T: Barry Baker
R: C Newitt (56.5)
9/4
5m jayemzed (AUS) x vevi (AUS) (catcher in the rye (IRE))
4
5
Saalim (7)
15/1
T: Marion Dalco
R: A Darmanin (58.5)
15/1
6g fastnet rock (AUS) x salameh (AUS) (secret savings (USA))
5
5.1
7/1
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (58.5)
7/1
3g wordsmith (AUS) x private ensign (AUS) (personal flag (USA))
6
6.1
60/1
T: V C Poke
R: Y Nishitani (58.5)
60/1
5g magnus (AUS) x explosive miss (AUS) (desert sun (GB))
7
7.1
25/1
T: Angela Brakey
R: B Muhcu (58.5)
25/1
4g toorak toff (AUS) x volksini (NZ) (volksraad (GB))
8
7.2
20/1
T: Cameron Thompson
R: J Maskiell (57)
20/1
3f americain (USA) x kanchanaburi (AUS) (charnwood forest (IRE))
9
7.4
25/1
T: G J McCulloch
R: Raquel Clark (58.5)
25/1
3g cardinal virtue (AUS) x some cheer (AUS) (never quit (NZ))
Race 2 - Sky Racing Mdn Plate (1150m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:10.30 (35.62)
Prizemoney: $17,000
1
Isere (5)
5/2F
T: J K Blacker
R: T Baker (56.5)
5/2F
4m statue of liberty (USA) x thoressa (AUS) (hurricane sky (AUS))
Winning siblings: Our Shanakee, Sacred Journey,
This nick: 5 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
20/1
T: Marion Dalco
R: A Darmanin (58.5)
20/1
3
0.9
4/1
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (54)
4/1
2f wordsmith (AUS) x pretty jessica (AUS) (favorite trick (USA))
4
1.3
13/4
T: Adam Trinder
R: Chris Graham (55)
13/4
3f toorak toff (AUS) x posh chic (AUS) (stratum (AUS))
5
1.8
40/1
T: Angela Brakey
R: B Muhcu (56.5)
40/1
3f needs further (AUS) x white yard (AUS) (partners choice (USA))
6
1.9
7/1
T: Barry Baker
R: C Newitt (56.5)
7/1
5m savoire vivre (GB) x miss molik (AUS) (magic albert (AUS))
7
2
20/1
T: Barry Campbell
R: Breaana Smith (52.5)
20/1
4m canford cliffs (IRE) x penn (AUS) (hennessy (USA))
8
2.8
7/1
T: Nigel Schuuring
R: Ismail Toker (58.5)
7/1
3g strategic (AUS) x royal ruby (AUS) (rory's jester (AUS))
9
3.3
16/1
T: G J McCulloch
R: Raquel Clark (56.5)
16/1
9
3.3
100/1
T: Dylan Clark
R: Hayley McCarthy (56.5)
100/1
3f needs further (AUS) x magic light (AUS) (fantastic light (USA))
11
4.3
80/1
T: Angela Brakey
R: J Maskiell (58.5)
80/1
3g ustinov (AUS) x cabarita miss (AUS) (dubai destination (USA))
12
5.8
100/1
T: S Gandy
R: Ms S Catania (56.5)
100/1
Race 3 - Great Northern Hcp (C1) (1150m)
Class: Class 1 Track: Synthetic Time: 1:09.07 (35.48)
Prizemoney: $17,000
1
Enzian (6)
7/4F
T: Barry Campbell
R: C Newitt (57.5)
7/4F
3f needs further (AUS) x arnika (AUS) (telesto (USA))
This nick: 7 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
7/2
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (58.5)
7/2
3
1.1
16/1
T: L, D and T Wells
R: Chris Graham (54)
16/1
4m moshe (AUS) x comic opera (AUS) (singspiel (IRE))
4
1.6
20/1
T: J K Blacker
R: Hayley McCarthy (56.5)
20/1
3f moshe (AUS) x french lace (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
1.8
25/1
T: J K Blacker
R: J Maskiell (57.5)
25/1
5g husson (ARG) x jims bird (AUS) (van nistelrooy (USA))
6
2.3
12/1
T: Liandra Gray
R: B Muhcu (57)
12/1
4g murtajill (AUS) x grey bullet (AUS) (canadian silver (CAN))
7
2.5
14/1
T: L, D and T Wells
R: T Baker (57.5)
14/1
3g wordsmith (AUS) x the cry (AUS) (eire (NZ))
8
2.8
Kepta (13)
20/1
T: J F Luttrell
R: Raquel Clark (56.5)
20/1
4m wordsmith (AUS) x primrose bay (AUS) (brief truce (USA))
9
3.3
30/1
T: Nigel Schuuring
R: Teagan Voorham (56)
30/1
4g murtajill (AUS) x miss barysh (AUS) (baryshnikov (AUS))
10
3.8
20/1
T: S Gandy
R: Ms S Catania (59)
20/1
3g wordsmith (AUS) x pretty jessica (AUS) (favorite trick (USA))
11
4
66/1
T: L, D and T Wells
R: D M Ganderton (57.5)
66/1
12
5.7
25/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B McCoull (58)
25/1
13
7
8/1
T: Ms J Duncan
R: Sigrid Carr (57)
8/1
3f magnus (AUS) x keluca (AUS) (keltrice (AUS))
14
8
40/1
T: P H Luttrell
R: Ismail Toker (57)
40/1
4m ilovethiscity (AUS) x shaanxi (AUS) (yallah prince (AUS))
Race 4 - Birdcage Tavern Functions-Bm64 (1650m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:41.12 (36.00)
Prizemoney: $17,000
1
11/2F
T: Barry Campbell
R: Raquel Clark (56)
11/2F
6g written tycoon (AUS) x judes in vogue (AUS) (honours list (IRE))
This nick: 20 runners; 15 winners; 1 SW. Details
2
2
13/2
T: Kelvin Southey
R: Sigrid Carr (58.5)
13/2
3
3
11/2
T: Rowan Hamer
R: J Maskiell (58)
11/2
5g more than ready (USA) x darsini (AUS) (danehill (USA))
4
4.5
12/1
T: Ms A Fulton
R: Shuji Amano (57)
12/1
4
4.5
12/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B McCoull (57)
12/1
4m west quest (CAN) x matane (AUS) (matsqui (AUS))
6
4.7
10/1
T: L, D and T Wells
R: D M Ganderton (61)
10/1
7g danbird (AUS) x aamazin's grace (AUS) (western symphony (USA))
7
4.9
25/1
T: L, D and T Wells
R: Alex Patis (52.5)
25/1
5g globetrotter (USA) x how much is enough (AUS) (dash for cash (AUS))
8
5
Thanos (3)
12/1
T: Adam Trinder
R: Chris Graham (58.5)
12/1
4g mossman (AUS) x el fayze (AUS) (el moxie (USA))
9
6.2
80/1
T: Cameron Thompson
R: Teagan Voorham (52.5)
80/1
6g thorn park (AUS) x queen rania (NZ) (the jogger (USA))
10
6.4
15/2
T: Liandra Gray
R: B Muhcu (56)
15/2
7g hold that tiger (USA) x real return (AUS) (dolphin street (FR))
11
7.2
11/1
T: S Gandy
R: Ms S Catania (57)
11/1
3g artie schiller (USA) x ajaweed (AUS) (hennessy (USA))
12
7.4
10/1
T: J K Blacker
R: C Newitt (56)
10/1
5g haradasun (AUS) x parity (AUS) (thunder gulch (USA))
13
7.6
20/1
T: Cameron Thompson
R: Breaana Smith (52)
20/1
5g lonhro (AUS) x rio osa (AUS) (canny lad (AUS))
14
7.7
Hushama (14)
40/1
T: Angela Brakey
R: T Baker (54.5)
40/1
Race 5 - Rj Publishing And Signs (Bm64) (1350m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:21.26 (34.96)
Prizemoney: $17,000
1
11/1
T: Bill Ryan
R: B McCoull (58)
11/1
Winning siblings: Great White, Mona, Old Masters, Steel Brossee,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
1/1F
T: Barry Campbell
R: D M Ganderton (60)
1/1F
2016 MM National Weanling Sale Select Session
$4,000
Vendor: Kambula Stud Kadina SA
Buyer: Brett Kenny
2017 MM Gold Coast 2YOs In Training Sale
Vendor: Raheen Stud Darling Downs Qld
Buyer: Psd $36000 Res $40000
3
0.7
6/1
T: S L Davis
R: Sigrid Carr (57.5)
6/1
6m churchill downs (AUS) x pelota (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
0.9
Khatun (5)
14/1
T: Adam Trinder
R: Chris Graham (57)
14/1
4m wanted (AUS) x koba brightia (AUS) (danewin (AUS))
5
1
5/1
T: Ms A Fulton
R: J Maskiell (59)
5/1
5g flying spur (AUS) x registered nurse (USA) (unbridled's song (USA))
6
1.2
14/1
T: G J McCulloch
R: Raquel Clark (59)
14/1
3g cardinal virtue (AUS) x fasig (AUS) (west quest (CAN))
7
2.2
16/1
T: Kaye Milne
R: C Newitt (56.5)
16/1
6m delightful choice (AUS) x missun (AUS) (masterclass (USA))
8
2.6
50/1
T: K P Hamilton
R: Ismail Toker (59)
50/1
7m incumbent (AUS) x centaquest (AUS) (west quest (CAN))
9
3.1
25/1
T: Cameron Thompson
R: Hayley McCarthy (56)
25/1
10
4.1
30/1
T: L, D and T Wells
R: Teagan Voorham (52)
30/1
5m magnus (AUS) x midnight blues (AUS) (distant music (USA))
Race 6 - Weeding Hire (Bm58) (1150m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 1:09.10 (35.04)
Prizemoney: $17,000
1
25/1
T: P A Hill
R: Hayley McCarthy (58.5)
25/1
6g west quest (CAN) x fracas (AUS) (ali-royal (IRE))
Winning siblings: Rocky Times,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/2
T: Rowan Hamer
R: Raquel Clark (56.5)
11/2
5m bon hoffa (AUS) x red fever (AUS) (red ransom (USA))
3
1.1
11/4F
T: Barry Campbell
R: C Newitt (58.5)
11/4F
4
1.2
50/1
T: Marion Dalco
R: Ismail Toker (56)
50/1
5g west quest (CAN) x savvy rose (AUS) (savoire vivre (GB))
5
2.2
6/1
T: Chris Diplock
R: B McCoull (59)
6/1
6g statue of liberty (USA) x alpine belle (NZ) (rock of gibraltar (IRE))
6
2.3
9/2
T: Adam Trinder
R: Alex Patis (57.5)
9/2
3g hidden dragon (AUS) x throsby street (AUS) (carry the crown (CAN))
7
2.4
11/1
T: L, D and T Wells
R: T Baker (58)
11/1
4m wordsmith (AUS) x annie's gee gee (AUS) (atlantis prince (GB))
8
3.6
100/1
T: P H Luttrell
R: Teagan Voorham (56.5)
100/1
6g court of jewels (NZ) x kaybeejay (AUS) (bellotto (USA))
9
4.1
Owens (5)
12/1
T: K and T Hanson
R: J Maskiell (58.5)
12/1
5g torch relay (AUS) x araya (AUS) (telesto (USA))
10
4.2
25/1
T: L, D and T Wells
R: Sigrid Carr (57.5)
25/1
11
6.5
30/1
T: P H Luttrell
R: B Muhcu (58)
30/1
5g equiano (FR) x mesh (AUS) (canny lad (AUS))
12
6.8
30/1
T: J K Blacker
R: Chris Graham (55)
30/1
4m toorak toff (AUS) x my secret luv (AUS) (secret savings (USA))
13
7.8
12/1
T: J K Blacker
R: D M Ganderton (58)
12/1
4m equiano (FR) x lunar manatee (AUS) (savoire vivre (GB))
14
8.5
Woohoo (14)
100/1
T: M G Doherty
R: Shuji Amano (55.5)
100/1
5m dubleo (USA) x chelsea lass (AUS) (bureaucracy (NZ))
Race 7 - Vale Mitchell Hudson (Bm70) (1150m)
Class: Benchmark 70 Track: Synthetic Time: 1:08.70
Prizemoney: $17,000
1
13/2
T: Cameron Thompson
R: Hayley McCarthy (59.5)
13/2
6g lonhro (AUS) x firm (AUS) (night shift (USA))
Winning siblings: Miss Alignment, Sanity, Trim,
This nick: 14 runners; 12 winners; 5 SW. Details
2
0.5
6/1
T: L, D and T Wells
R: Raquel Clark (55.5)
6/1
3
1
14/1
T: L, D and T Wells
R: T Baker (56.5)
14/1
7g wordsmith (AUS) x style setter (AUS) (snippets (AUS))
4
1.1
7/2
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (55.5)
7/2
4g wordsmith (AUS) x gee gees truce (AUS) (brief truce (USA))
5
2.3
2/1F
T: Barry Campbell
R: C Newitt (57.5)
2/1F
4g master of design (AUS) x il sogno (AUS) (elvstroem (AUS))
6
3.6
8/1
T: Adam Trinder
R: Chris Graham (56.5)
8/1
4g wanted (AUS) x chestpeak (NZ) (danasinga (AUS))
7
6.1
10/1
T: Adam Trinder
R: D M Ganderton (56.5)
10/1
5g murtajill (AUS) x nine covers (AUS) (twining (USA))
8
7.6
10/1
T: Adam Trinder
R: Alex Patis (55.5)
10/1
6g lonhro (AUS) x terrenora (AUS) (encosta de lago (AUS))
* Nick figures are for Australasia.