Breednet Results

EAGLE FARM - Saturday, August 9

Race 1 - Ord Minnett 3yo Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:24.01
Prizemoney: $50,000
1
11/2
T: A E BAILEY
R: G COLLESS (58.00)
11/2
3g street cry (IRE) x fairbit (AUS) (snippets (AUS))
Winning siblings: Street Royale,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
2.3
6/1
T: D J GOLLAN
R: MS M RADECKER (56.50)
6/1
3f chateau royal (USA) x backstage star (AUS) (regal classic (CAN))
3
3.6
20/1
T: P DUFF
R: M CAHILL (54.50)
20/1
3g planchet (AUS) x miss goody goody (AUS) (el moxie (USA))
4
4.1
LODGING (11)
25/1
T: R L HEATHCOTE
R: E A WILKINSON (54.00)
25/1
3g red ransom (USA) x set point (IRE) (be my guest (USA))
5
4.3
20/1
T: JAMIE NIELSEN
R: S SEAMER (55.00)
20/1
3c fusaichi pegasus (USA) x talk band (USA) (dixieland band (USA))
6
4.4
5/4F
T: B R GUY
R: R McMAHON (56.50)
5/4F
7
4.8
8/1
T: G C KENNEDY
R: MATT MORRIS (54.00)
8/1
3g fasliyev (USA) x osprey (AUS) (flying spur (AUS))
8
5
20/1
T: G J HOWELLS
R: A PATTILLO (55.00)
20/1
3g black hawk (GB) x john's legacy (AUS) (dolphin street (FR))
9
5.5
8/1
T: J P WALLACE
R: J HOLDER (55.50)
8/1
3f clang (AUS) x jugawin (AUS) (jugah (USA))
10
5.8
25/1
T: J P MORRISEY
R: R WIGGINS (54.00)
25/1
3g carnegie (IRE) x gliding easy (USA) (easy goer (USA))
11
10.3
80/1
T: M A CURRIE
R: MICHAEL PALMER (51.00)
80/1
3f canadian silver (CAN) x vite yvette (AUS) (success express (USA))
12
11
8/1
T: MS H PAGE
R: J L TAYLOR (56.50)
8/1
3f show a heart (AUS) x it's a giggle (AUS) (rory's jester (AUS))
13
11.8
25/1
T: K M SCHWEIDA
R: JOSHUA JONES (52.00)
25/1
3f encosta de lago (AUS) x ferragamo (AUS) (success express (USA))
Race 2 - Judy Goodger Prestige Hcp (1000m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Good(3) Time: 0:58.13
Prizemoney: $45,000
1
SHAKARA (12)
9/2
T: D B PEOPLES
R: J HOLDER (53.00)
9/2
4g ishiguru (USA) x our brigetta (AUS) (brigand (USA))
Winning siblings: Jurassic Star,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
11/1
T: G F BURNS
R: J L TAYLOR (57.50)
11/1
6g lion hunter (AUS) x swift desire (AUS) (john's hope (AUS))
3
1.6
12/1
T: T J GOLLAN
R: R GOLTZ (53.50)
12/1
7g sequalo (AUS) x lynn's love (AUS) (gosh (AUS))
4
1.7
16/1
T: R E MAUND
R: K WHARTON (53.00)
16/1
4g hayil (USA) x imagica (AUS) (shedad (AUS))
5
1.9
13/2
T: L J MADDEN
R: G COLLESS (55.50)
13/2
6
2.3
11/4F
T: L D KELLY
R: R WIGGINS (53.00)
11/4F
5g bite the bullet (USA) x diamond desire (AUS) (twenty four karat (USA))
7
3.3
WOKANDI (13)
30/1
T: E T AINSWORTH
R: S GALLOWAY (53.00)
30/1
8g dust in the wind (NZ) x martian princess (AUS) (harbor prince (USA))
8
3.5
JAD (7)
9/2
T: B R GUY
R: R McMAHON (53.00)
9/2
4g perugino (USA) x royal agenda (AUS) (at talaq (USA))
9
4
6/1
T: K R KEMP
R: MS AMY TAYLOR (53.50)
6/1
6g shinko forest (IRE) x d'flyer (AUS) (dehere (USA))
10
4.5
16/1
T: S P RYAN
R: B EL-ISSA (53.00)
16/1
11
5.3
12/1
T: L J JEFFRIESS
R: S SEAMER (53.00)
12/1
6g desert sun (GB) x hi vegas (AUS) (western symphony (USA))
12
6.3
30/1
T: PETER STANLEY
R: JOSHUA JONES (52.00)
30/1
6g piccolo (GB) x appropriate (AUS) (full and by (NZ))
13
11.3
15/1
T: MS M HASSAM
R: MS M RADECKER (56.50)
15/1
6g nuclear freeze (USA) x sunstate (AUS) (luskin star (AUS))
Race 3 - Panda Pearls Hcp (1000m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Good(3) Time: 0:58.16
Prizemoney: $45,000
1
9/4F
T: JASON MCLACHLAN
R: J HOLDER (53.00)
9/4F
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1
13/2
T: L F BIRCHLEY
R: S SEAMER (57.50)
13/2
7m shinko forest (IRE) x genara (NZ) (lord ballina (AUS))
3
1.4
BARBRES (10)
25/1
T: G D REID
R: K WHARTON (53.50)
25/1
5m lord ted (AUS) x julioso (AUS) (groucho (AUS))
4
2.2
12/1
T: M A KROPP
R: MS S DRAKE (54.50)
12/1
6m kenfair (NZ) x smile augusta (AUS) (tsarbaby (USA))
5
2.6
25/1
T: B A GENTLE
R: A COOME (56.00)
25/1
5m intergaze (AUS) x provident (AUS) (canny lad (AUS))
6
3
7/1
T: A P WILLIAMSON
R: JOSHUA JONES (55.00)
7/1
5m align (AUS) x racing honour (NZ) (kashani (USA))
7
3.1
16/1
T: B S BALDWIN
R: L DILLON (51.50)
16/1
6m centaine (AUS) x allez sel (IRE) (al nasr (FR))
8
3.3
12/1
T: T J GOLLAN
R: M CAHILL (55.00)
12/1
5m skalato (AUS) x pearls for girls (AUS) (brave warrior (AUS))
9
4
20/1
T: A B GOODEN
R: B EL-ISSA (53.00)
20/1
5m bull demus (AUS) x another indian (AUS) (regal ted (AUS))
10
5
11/2
T: K M SCHWEIDA
R: G COLLESS (57.00)
11/2
4m tale of the cat (USA) x songfest (AUS) (unbridled's song (USA))
11
5.5
25/1
T: T J SEARS
R: S GALLOWAY (54.00)
25/1
5m catbird (AUS) x melodrama (AUS) (forest glow (USA))
12
6
8/1
T: B S BALDWIN
R: MICHAEL PALMER (52.00)
8/1
5m dodge (AUS) x sarah's luck (AUS) (tussac (USA))
13
6.1
50/1
T: E ROPIHA
R: MS AMY TAYLOR (52.50)
50/1
7m sequalo (AUS) x mimimac (AUS) (night shift (USA))
14
8
16/1
T: MS S GRILLS
R: J L TAYLOR (53.00)
16/1
15
14.5
30/1
T: R E MAUND
R: MS M RADECKER (51.50)
30/1
4m springsteen (AUS) x pushmataha (AUS) (success express (USA))
Race 4 - Parups Waring Architecture-C6 (1200m)
Class: Class 6 Track: Good(3) Time: 1:09.00
Prizemoney: $50,000
1
4/11F
T: B S BALDWIN
R: M CAHILL (54.50)
4/11F
4g sequalo (AUS) x winsome blue (AUS) (blue run (AUS))
Winning siblings: Ultimate Rush, Whiskey Blues,
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
4.5
6/1
T: A E BAILEY
R: B EL-ISSA (51.00)
6/1
3
5.3
13/2
T: K C WOOD
R: R McMAHON (53.00)
13/2
4g canadian silver (CAN) x princess power (AUS) (ease the squeeze (AUS))
4
6.8
MFUWE (4)
15/4
T: MS H PAGE
R: G COLLESS (54.50)
15/4
4g lion hunter (AUS) x my millennium (AUS) (success express (USA))
5
11.8
50/1
T: R L HEATHCOTE
R: R WIGGINS (53.00)
50/1
6g sequalo (AUS) x noble hall (NZ) (light spirits (USA))
6
11.9
20/1
T: P F PENGELLY
R: B PENGELLY (54.50)
20/1
7g desert sun (GB) x guilty secret (AUS) (zoffany (USA))
7
13
40/1
T: MS R COOPER
R: S SEAMER (54.50)
40/1
4g easy rocking (AUS) x ophir (AUS) (varick (USA))
8
15.3
25/1
T: B S BALDWIN
R: L DILLON (53.00)
25/1
6g king ivor (AUS) x i'm rapt (AUS) (vain (AUS))
Race 5 - Norris Motor Group Ctry Cup (1400m)
Class: Restricted Open Track: Good(3) Time: 1:23.73
Prizemoney: $50,000
1
11/8F
T: R J MACRAE
R: S GALLOWAY (53.00)
11/8F
4g sequalo (AUS) x sera (AUS) (regal classic (CAN))
Winning siblings: Seraroyale, Slysera, Spinthesony,
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
15/1
T: D J HANSEN
R: L DILLON (51.50)
15/1
8m western red (NZ) x red toga (AUS) (covetous (AUS))
3
1.2
7/1
T: C J GLEESON
R: B EL-ISSA (53.00)
7/1
5g red ransom (USA) x in the past (GB) (zafonic (USA))
4
1.3
13/2
T: L D KELLY
R: JOSHUA JONES (52.00)
13/2
5
1.5
14/1
T: A B GOODEN
R: M CAHILL (55.00)
14/1
7m celestial dancer (IRE) x steam (AUS) (mighty avalanche (AUS))
6
1.7
13/2
T: L J JEFFRIESS
R: G COLLESS (55.50)
13/2
5g reenact (AUS) x sister sesilia (AUS) (mister c. (USA))
7
1.8
12/1
T: B S BALDWIN
R: N THOMAS (53.00)
12/1
5g clang (AUS) x kenny's princess (AUS) (kenny's best pal (AUS))
8
1.9
15/1
T: S W KENDRICK
R: A COOME (56.00)
15/1
7g secret savings (USA) x amalee (NZ) (bletchingly (AUS))
9
3
MOHAWK (10)
9/1
T: GREGORY CORNISH
R: MS S DRAKE (53.00)
9/1
5g monashee mountain (USA) x flying satin (AUS) (mighty avalanche (AUS))
10
3.1
60/1
T: H R RICHARDSON
R: MS AMY TAYLOR (52.00)
60/1
7g admiralty (USA) x odelette (AUS) (immokalee (USA))
11
3.8
15/1
T: P N MILLS
R: J L TAYLOR (58.00)
15/1
8g youthful legs (USA) x harvest time (AUS) (switch in time (IRE))
12
4.5
20/1
T: C K MARTIN
R: R WIGGINS (55.50)
20/1
6g orpen (USA) x dream bay (AUS) (personal hope (USA))
13
4.6
50/1
T: DARLENE DURYEA
R: E A WILKINSON (53.00)
50/1
8g grosvenor (NZ) x mynzawine (NZ) (jetball (AUS))
14
5.5
66/1
T: B P PARK
R: S APTHORPE (53.00)
66/1
15
6
14/1
T: MS S GRILLS
R: S SEAMER (54.50)
14/1
16
6.3
60/1
T: MS P ARNOLD
R: MATT MORRIS (53.00)
60/1
5m faltaat (USA) x cry rain (NZ) (mcginty (NZ))
17
8
11/1
T: R L MACKAY
R: MS M RADECKER (51.50)
11/1
6m lion hunter (AUS) x rivaback (AUS) (pillaster (USA))
Race 6 - St Margaret's Anglican G.S Hcp (1815m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:51.87
Prizemoney: $50,000
1
9/4F
T: P DUFF
R: MS M RADECKER (56.00)
9/4F
5g telesto (NZ) x she is a lady (AUS) (snaadee (USA))
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details4 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.8
11/2
T: B C GILL
R: M CAHILL (55.50)
11/2
7g canonise (AUS) x doublet (AUS) (double century (AUS))
3
2.3
10/1
T: N J DOYLE
R: S SEAMER (53.00)
10/1
6m montjeu (IRE) x amnesia (NZ) (desert sun (GB))
4
3.1
16/1
T: S W KENDRICK
R: E A WILKINSON (53.00)
16/1
6g octagonal (NZ) x emotive (AUS) (snippets (AUS))
5
3.3
16/1
T: T B THOMAS
R: MICHAEL PALMER (51.00)
16/1
9g clang (AUS) x bright ballerina (AUS) (defecting dancer (GB))
6
3.8
POIYM (8)
8/1
T: B K WAKEFIELD
R: K WHARTON (53.00)
8/1
8m general nediym (AUS) x poet's platform (AUS) (dolphin street (FR))
7
3.9
12/1
T: MS K CARROLL
R: J L TAYLOR (55.00)
12/1
5g high yield (USA) x peek (AUS) (flying spur (AUS))
8
5.3
9/2
T: J P WALLACE
R: JOSHUA JONES (51.50)
9/2
9
5.8
3/1
T: R L HEATHCOTE
R: G COLLESS (57.50)
3/1
7g peintre celebre (USA) x incline (AUS) (century (AUS))
10
12.5
30/1
T: MS P ARNOLD
R: B EL-ISSA (53.00)
30/1
9g ivory's irish (AUS) x noble lauren (AUS) (noble yeats (AUS))
Race 7 - B M I Group Plate (C6) (1600m)
Class: Class 6 Track: Good(3) Time: 1:36.15
Prizemoney: $45,000
1
13/4
T: ALAN JONES
R: J L TAYLOR (52.50)
13/4
6m lion hunter (AUS) x ella mukkadella (AUS) (mukaddamah (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
FROSTY (3)
5/2F
T: B K WAKEFIELD
R: K WHARTON (54.50)
5/2F
4g snowland (AUS) x virginia bride (USA) (roanoke (USA))
3
0.7
5/2F
T: R L HEATHCOTE
R: B PENGELLY (53.00)
5/2F
4g show a heart (AUS) x wabble (AUS) (canadian silver (CAN))
4
0.9
7/2
T: S A DWYER
R: M CAHILL (54.00)
7/2
6m more than ready (USA) x triattica (AUS) (centaine (AUS))
5
2.2
8/1
T: B J MCLACHLAN
R: J HOLDER (54.50)
8/1
6
3
16/1
T: P C LAYCOCK
R: S SEAMER (54.50)
16/1
6g commands (AUS) x trinket time (AUS) (zeditave (AUS))
7
4.5
25/1
T: R G LIPP
R: A PATTILLO (54.50)
25/1
8
5.8
14/1
T: A W NOONAN
R: S GALLOWAY (53.00)
14/1
5g honours list (IRE) x tscherina (AUS) (kala dancer (GB))
9
6.5
15/1
T: B R GUY
R: R McMAHON (54.50)
15/1
5g bellotto (USA) x serenely (AUS) (mister c. (USA))
Race 8 - Cpx Printing & Logistics Hcp (1400m)
Class: Rest 2 Metro Wins Track: Good(3) Time: 1:22.57
Prizemoney: $45,000
1
6/4F
T: T N MILLER
R: M CAHILL (55.50)
6/4F
Winning siblings: Fortune Spirit, Super Joe, The Scotsman,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
SHAGERZ (10)
5/2
T: L J BRIDGE
R: B PENGELLY (53.00)
5/2
5g royal academy (USA) x ivory rose (AUS) (gain control (AUS))
3
0.5
11/2
T: P J FLEMING
R: A COOME (56.00)
11/2
8g waterford road (AUS) x west hawk (NZ) (western symphony (USA))
4
2.6
4/1
T: P J BALZEN
R: R WIGGINS (53.50)
4/1
5h dodge (AUS) x saljen (AUS) (salieri (USA))
5
3.9
30/1
T: BRUCE HILL
R: S GALLOWAY (54.00)
30/1
7g brief truce (USA) x peebinga princess (AUS) (southern appeal (USA))
6
4.8
11/1
T: BRUCE HILL
R: J L TAYLOR (53.00)
11/1
8g desert sun (GB) x sunny lane (AUS) (never quit (NZ))
7
5.3
KUTALO (2)
10/1
T: T J GOLLAN
R: MS M RADECKER (56.50)
10/1
8g sequalo (AUS) x kutisha (AUS) (maizcay (AUS))
8
5.4
9/1
T: CLEM POLLARD
R: K WHARTON (53.00)
9/1
6g admiralty (USA) x gold sea (AUS) (sea road (AUS))
9
8
9/1
T: T D HALL
R: R McMAHON (54.00)
9/1
7g nothin' leica dane (AUS) x river halls (AUS) (river master (USA))
10
11.5
MIKAN (7)
50/1
T: S C JONES
R: J HOLDER (53.00)
50/1
9g irgun (USA) x braquer (AUS) (karaman (NZ))
* Nick figures are for Australasia.