Breednet Results

GEELONG SYNTHETIC - Friday, September 22

Race 1 - Bet365 Mdn Plate (1900m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:58.72 (34.76)
Prizemoney: $25,000
1
1/1F
T: R W Smerdon
R: Ryan Maloney (56.5)
1/1F
4m viscount (AUS) x betty's belle (AUS) (tale of the cat (USA))
Winning siblings: Bellegano, Brouhaha, Regal Rebelle,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
4/1
T: M W Young
R: D Moor (54)
4/1
3f toorak toff (AUS) x mega achiever (NZ) (defensive play (USA))
3
4.8
Reeh (9)
7/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (54)
7/2
3f sebring (AUS) x sponsored (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
6.7
12/1
T: Ms B Schreuder
R: L Newman (56.5)
12/1
4m skilled (AUS) x sadlers brigg (NZ) (montjeu (IRE))
5
9.5
20/1
T: S Morrish
R: Jordan Childs (58.5)
20/1
4g moshe (AUS) x inala lass (AUS) (rancho ruler (AUS))
6
9.9
20/1
T: Mark C Webb
R: J R Todd (56.5)
20/1
5m monaco consul (NZ) x polly beat (AUS) (fasliyev (USA))
7
10.3
150/1
T: B I Stanaway
R: Declan Bates (58.5)
150/1
4g daliapour (IRE) x bello donna (AUS) (bellotto (USA))
8
15.8
30/1
T: Rachael Cunningham
R: M J Walker (56.5)
30/1
4m poet's voice (GB) x ampersand (AUS) (iglesia (AUS))
Race 2 - Connect Tel Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 0:57.33 (33.30)
Prizemoney: $25,000
1
7/4F
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (58.5)
7/4F
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
7
Isere (5)
20/1
T: Trudi Christie
R: Katelyn Mallyon (56.5)
20/1
4m statue of liberty (USA) x thoressa (AUS) (hurricane sky (AUS))
3
7.8
5/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (54)
5/1
3f street boss (USA) x kiss me again (AUS) (brief truce (USA))
4
9.7
12/1
T: Dan O'Sullivan
R: Ryan Maloney (58.5)
12/1
4g wanted (AUS) x jazzily (AUS) (elvstroem (AUS))
5
9.8
13/4
T: Jerome Hunter
R: Thomas Stockdale (50)
13/4
3f animal kingdom (USA) x dark miss (AUS) (more than ready (USA))
6
10.1
100/1
T: Ms A Shillito
R: J Keating (56.5)
100/1
4m kaphero (AUS) x no push over (AUS) (brief truce (USA))
7
10.6
Solgaze (10)
10/1
T: Ms A Johnston
R: Beau Mertens (56.5)
10/1
4m statue of liberty (USA) x inanna (AUS) (intergaze (AUS))
8
11.9
20/1
T: G D Stewart
R: J R Todd (58.5)
20/1
5g al samer (AUS) x classy miss (AUS) (snippets (AUS))
9
12.6
150/1
T: Ms B Simpson
R: Jack Hill (56.5)
150/1
4m delzao (AUS) x koo wee dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
10
12.7
11/1
T: Ms S Ferchie
R: J Mott (58.5)
11/1
5g strategic (AUS) x bellistic miss (AUS) (bellotto (USA))
11
13
80/1
T: Mark Stephenson
R: Jordan Childs (56.5)
80/1
4m red arrow (AUS) x uma quatra (AUS) (umatilla (NZ))
12
16.8
30/1
T: Luke Oliver
R: D Moor (56.5)
30/1
4m dream ahead (USA) x lantern court (USA) (chester house (USA))
Race 3 - Shojun Concrete Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:17.67 (34.59)
Prizemoney: $25,000
1
4/1
T: R W Smerdon
R: Ryan Maloney (55.5)
4/1
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Uzayli (5)
6/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (58)
6/1
4m lonhro (AUS) x extra terrestial (AUS) (quest for fame (GB))
3
2.1
9/1
T: T Busuttin and N Young
R: Ben Thompson (55.5)
9/1
3f al maher (AUS) x rhiannons girl (AUS) (general nediym (AUS))
4
3.8
5/2F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (55.5)
5/2F
5
6.1
8/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Beau Mertens (55.5)
8/1
3f fastnet rock (AUS) x princess coup (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
6.3
40/1
T: G Eurell
R: J Mott (58)
40/1
5m host (CHI) x a right royal miss (AUS) (royal academy (USA))
7
6.5
Voyant (6)
16/1
T: C W McDonald
R: M J Walker (58)
16/1
4m artie schiller (USA) x relativity (AUS) (geiger counter (USA))
8
7.2
4/1
T: Aaron Purcell
R: Jack Hill (55.5)
4/1
3f commands (AUS) x medrano (AUS) (general nediym (AUS))
9
10.5
20/1
T: D K Weir
R: D Yendall (55.5)
20/1
3f wanted (AUS) x radiant star (AUS) (success express (USA))
10
12.5
80/1
T: M M Laurie
R: Ms S Thornton (54)
80/1
11
32.5
200/1
T: Ms M Cid
R: Lucinda Doodt (56)
200/1
5m grey swallow (IRE) x forget it (AUS) (dolphin street (FR))
Race 4 - Go Cats (Bm64) (1900m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:56.36 (35.68)
Prizemoney: $25,000
1
10/1
T: Jamie Edwards
R: Trent Germaine (54.5)
10/1
9g al maher (AUS) x boom time savings (AUS) (secret savings (USA))
Winning siblings: Emaan, Splinter,
This nick: 20 runners; 15 winners; 1 SW. Details
2
1.8
4/1
T: Tony McEvoy
R: Jye McNeil (58.5)
4/1
4g wanted (AUS) x infinite grace (AUS) (prince of birds (USA))
3
2.6
11/4F
T: R W Smerdon
R: J Mott (58.5)
11/4F
5g casino prince (AUS) x fine red (AUS) (red ransom (USA))
4
4
7/1
T: T Busuttin and N Young
R: Ben Thompson (58.5)
7/1
5g tavistock (NZ) x showzeel (NZ) (zabeel (NZ))
5
5.2
9/2
T: Anthony Freedman
R: D Moor (59.5)
9/2
4g sufficient (NZ) x brindillemousse (AUS) (last tycoon (IRE))
6
5.3
9/1
T: Saab Hasan
R: C Newitt (55)
9/1
5m bianconi (USA) x fontajeune (AUS) (jeune (GB))
7
6.3
25/1
T: Ms A Shillito
R: J Keating (58.5)
25/1
5g undoubtedly (AUS) x hennessy road (AUS) (dolphin street (FR))
8
6.6
50/1
T: Gary Cluning
R: C A Robertson (57.5)
50/1
8g dangerous (AUS) x sister spin (AUS) (ashkalani (IRE))
9
9.1
14/1
T: Kelvin Southey
R: Harry Grace (58)
14/1
10
10.4
11/1
T: D K Weir
R: H Coffey (58)
11/1
4m mastercraftsman (IRE) x fleuret (NZ) (green perfume (USA))
11
15.6
100/1
T: Rodney Foster
R: Chris Symons (56.5)
100/1
9g danerich (AUS) x go hannah (AUS) (sports works (AUS))
Race 5 - Geelong Ammos Race Day (Bm58) (1100m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 1:04.44 (34.50)
Prizemoney: $18,000
1
14/1
T: Alan Hanrahan
R: Tahlia Hope (57.5)
14/1
6g crystal finale (AUS) x hennesprit (AUS) (bel esprit (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Sia (10)
4/9F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (58)
4/9F
3f fastnet rock (AUS) x hips don't lie (NZ) (stravinsky (USA))
3
0.3
15/2
T: Ms C Knight
R: Ms G Cartwright (56)
15/2
7m town of dragon (AUS) x gucciconi (AUS) (bianconi (USA))
4
0.6
25/1
T: K T Bourke
R: C A Robertson (56)
25/1
6g amadeus wolf (GB) x sister whoopi (AUS) (real quiet (USA))
5
1.3
25/1
T: Gary Bridges
R: Katelyn Mallyon (58)
25/1
6m stanford (AUS) x call me time (AUS) (seiger (AUS))
6
1.4
25/1
T: Michael Huglin
R: Liam Riordan (59)
25/1
5g magnus (AUS) x angelika (AUS) (ark regal (NZ))
7
3.4
100/1
T: E V Musgrove
R: A Lynch (60)
100/1
7m el hermano (NZ) x penash (NZ) (pentire (GB))
8
3.6
25/1
T: Dan O'Sullivan
R: Lucinda Doodt (57)
25/1
5m ad valorem (USA) x osprey (GB) (silver hawk (USA))
9
6.4
12/1
T: Luke Oliver
R: J Mott (60)
12/1
5m kaphero (AUS) x serendipity (AUS) (rory's jester (AUS))
10
7.1
16/1
T: Ms W Kelly
R: D Moor (57.5)
16/1
5m stryker (AUS) x keep it dark (AUS) (agnes world (USA))
Race 6 - Geelong Homes (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Synthetic Time: 1:11.18 (34.02)
Prizemoney: $30,000
1
20/1
T: C W McDonald
R: Beau Mertens (58.5)
20/1
6g choisir (AUS) x pixels (AUS) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Inwood, Miss Ladybird, Tee Bone,
This nick: 20 runners; 16 winners; 3 SW. Details
2
0.8
15/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (60)
15/4
3
0.9
5/1
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (58.5)
5/1
4
1.8
20/1
T: Ms A Macpherson
R: Ben Thompson (57)
20/1
7g magnus (AUS) x oakdale joolz (NZ) (zabeel (NZ))
5
2.1
5/2
T: M M Laurie
R: Ms S Thornton (55.5)
5/2
4m skilled (AUS) x lady green (AUS) (grandera (IRE))
6
2.3
40/1
T: Jamie Edwards
R: C A Robertson (58.5)
40/1
7g spinning world (USA) x umatilly (AUS) (umatilla (NZ))
7
2.4
2/1F
T: C W McDonald
R: M J Walker (58)
2/1F
4g starcraft (NZ) x any other day (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
5.2
Lomi (11)
25/1
T: P A Banks
R: J R Todd (54)
25/1
6g shield (AUS) x western desire (AUS) (westbridge (USA))
Race 7 - Shojun Concrete (Bm58) (1300m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 1:17.44 (35.68)
Prizemoney: $18,000
1
7/2
T: Jerome Hunter
R: Thomas Stockdale (57.5)
7/2
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/1
T: Julie Scott
R: Declan Bates (58.5)
11/1
5g time thief (AUS) x afters (AUS) (snippets (AUS))
3
1
5/1
T: Shay Keating
R: C J Parish (60.5)
5/1
4g lope de vega (IRE) x palena (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
1.7
Denmix (8)
14/1
T: Aaron Purcell
R: Jack Hill (59)
14/1
5m denman (AUS) x inthemix (AUS) (easy rocking (AUS))
5
2.4
Narioka (12)
20/1
T: K T Bourke
R: H Coffey (58)
20/1
4m strategic (AUS) x ariarni (AUS) (hawk wing (USA))
6
2.6
Rouen (14)
12/1
T: P A Banks
R: J R Todd (58.5)
12/1
10g king of roses (AUS) x normandie (AUS) (marauding (NZ))
7
3
40/1
T: Daniel Bowman
R: Tahlia Hope (57)
40/1
5m husson (ARG) x pliability (AUS) (danzero (AUS))
8
3.2
Saarim (7)
9/1
T: P and P Snowden
R: J Mott (59.5)
9/1
4g fastnet rock (AUS) x sayuri san (AUS) (fuji kiseki (JPN))
9
6
50/1
T: Jamie Edwards
R: Trent Germaine (57.5)
50/1
10g galileo (IRE) x costalette (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
7.5
Foxling (11)
7/2F
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (58)
7/2F
4m foxwedge (AUS) x latigo (AUS) (lonhro (AUS))
11
7.6
11/1
T: C W McDonald
R: Beau Mertens (59.5)
11/1
4g bel esprit (AUS) x ambivalence (AUS) (dubai destination (USA))
12
22.6
20/1
T: Ann Jones
R: F Alesci (58.5)
20/1
6m street sense (USA) x sandy city (IRE) (green desert (USA))
* Nick figures are for Australasia.