Breednet Results

GEELONG SYNTHETIC - Tuesday, July 3

Race 1 - Bet365 Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 0:59.22 (34.20)
Prizemoney: $22,000
1
3/1
T: D Binaisse
R: R T Tremsal (57)
3/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
6/1
T: Byron Cozamanis
R: J Noonan (57)
6/1
3f keep the faith (AUS) x best river (AUS) (best western (AUS))
3
3.3
5/4F
T: S C Bottomley
R: B Higgins (57)
5/4F
3f danerich (AUS) x lotta joy (AUS) (jeune (GB))
4
7.8
2/1
T: M C Kent
R: Chelsea Macfarlane (55)
2/1
5
7.9
40/1
T: J Rowe
R: M J Dee (57)
40/1
Race 2 - Elephant & Castle Hotel Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:20.17 (35.96)
Prizemoney: $22,000
1
5/2F
T: Ms A Macpherson
R: J Mott (58.5)
5/2F
3g bernardini (USA) x boredom (AUS) (ad valorem (USA))
Winning siblings: Tropezina,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
60/1
T: Ms K Walker
R: Ms S Wynne (58.5)
60/1
4g zuberi (AUS) x catino belle (AUS) (campo catino (IRE))
3
1.4
7/2
T: Jamie Edwards
R: N Callow (56.5)
7/2
4m medaglia d'oro (USA) x camille's appeal (USA) (valid expectations (USA))
4
3.8
5/2
T: E Jusufovic
R: Ben Allen (58.5)
5/2
4g savabeel (AUS) x miss thurman (AUS) (umatilla (NZ))
5
4
Comzig (1)
15/1
T: G A Thornton
R: Ms S Thornton (58.5)
15/1
4g shinzig (AUS) x madam commandant (AUS) (commands (AUS))
6
4.1
9/2
T: D T O'Brien
R: Ms L J Meech (58.5)
9/2
3g clangalang (AUS) x full house (AUS) (guiscard (AUS))
7
5.9
40/1
T: James Wardeiner
R: M J Dee (56)
40/1
2c rebel raider (AUS) x imoras (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
6.3
100/1
T: M W Lewis
R: A Mallyon (58.5)
100/1
6g clangalang (AUS) x centlee (NZ) (centaine (AUS))
9
7
15/1
T: D K Weir
R: Jye McNeil (56.5)
15/1
3f magnus (AUS) x libertas (AUS) (statue of liberty (USA))
10
9.3
50/1
T: E V Musgrove
R: J Noonan (58.5)
50/1
3c old songs (AUS) x zenarchie (AUS) (archway (IRE))
Race 3 - J.B Scott Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:19.33 (35.88)
Prizemoney: $22,000
1
5/4F
T: John McArdle
R: J Mott (56)
5/4F
2c statue of liberty (USA) x miss doopsy (AUS) (bite the bullet (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
20/1
T: C J Waller
R: M J Walker (58.5)
20/1
3
0.5
13/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Dee (54)
13/2
2f denman (AUS) x ijaaza (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.2
13/2
T: E V Musgrove
R: J Noonan (58.5)
13/2
5
2.7
16/1
T: Chris Diplock
R: Ms G Cartwright (55)
16/1
4m von costa de hero (AUS) x miss londolozi (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
6
8.7
3/1
T: M, W and J Hawkes
R: N Callow (58.5)
3/1
3g gonski (AUS) x jury (AUS) (legal opinion (AUS))
7
11.2
100/1
T: M D Hinton
R: Ms S Thornton (58.5)
100/1
4g host (CHI) x fairbairn lady (AUS) (desert king (IRE))
8
13.2
11/1
T: Ms K Durden
R: A Mallyon (58.5)
11/1
9
16
200/1
T: F Creamona
R: Trent Germaine (54)
200/1
3f all american (AUS) x hyperinflation (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
10
23
150/1
T: H J Barry
R: Chelsea Hall (58.5)
150/1
5g legion (AUS) x stormy tango (AUS) (hurricane sky (AUS))
11
28
60/1
T: Cameron Templeton
R: B Higgins (56.5)
60/1
4m god's own (AUS) x miami babe (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 4 - Hyland Race Colours Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:05.17 (35.40)
Prizemoney: $22,000
1
13/4
T: P and P Snowden
R: Chris Parnham (56)
13/4
2g i am invincible (AUS) x nice surprise (NZ) (spinning world (USA))
Winning siblings: Gelato, Not Surprising,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
3.5
7/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Dee (54)
7/4F
2f darci brahma (NZ) x bonaichi (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
5.3
Simcha (3)
3/1
T: G R Mallinson
R: B Higgins (58.5)
3/1
4g strategic (AUS) x happy henrietta (AUS) (mr. henrysee (USA))
4
5.6
20/1
T: M W Young
R: Michael Poy (52)
20/1
2f toorak toff (AUS) x steel a peak (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
6.4
30/1
T: Nicholas Roe
R: Ms G Cartwright (54.5)
30/1
2g toorak toff (AUS) x smock (AUS) (commands (AUS))
6
10.1
4/1
T: C Maher and D Eustace
R: Ms L J Meech (54)
4/1
2f kuroshio (AUS) x countess creed (AUS) (viscount (AUS))
7
10.5
40/1
T: Dan O'Sullivan
R: N Callow (58.5)
40/1
3g captain gerrard (IRE) x she's a monty (AUS) (desert king (IRE))
8
14.3
50/1
T: Ms K Walker
R: Ms S Wynne (56.5)
50/1
4m zuberi (AUS) x sequin encounter (AUS) (encounter (AUS))
9
15.3
150/1
T: H J Barry
R: Chelsea Hall (58.5)
150/1
4g reward for effort (AUS) x bollywood babe (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 5 - Rex Gorell Volkswagen (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 0:58.82 (34.32)
Prizemoney: $18,000
1
3/1F
T: Ms A Macpherson
R: Jordan Childs (57.5)
3/1F
4m helmet (AUS) x raid (NZ) (pins (AUS))
Winning siblings: Night Raid, Platinum Bullet, Tarismo,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
9/1
T: Ms C Knight
R: J Mott (61.5)
9/1
7m town of dragon (AUS) x gucciconi (AUS) (bianconi (USA))
3
2.3
9/1
T: Ms A Shillito
R: Chelsea Hall (57.5)
9/1
5g sebring (AUS) x vive le rock (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
2.4
3/1F
T: M T Leonard
R: Lucinda Doodt (58)
3/1F
5
2.7
5/1
T: Aaron Purcell
R: Michael Poy (60)
5/1
4g wanted (AUS) x bubble below (AUS) (hussonet (USA))
6
2.8
50/1
T: Stephen Field
R: Trent Germaine (54)
50/1
4g strategic maneuver (AUS) x splaise (AUS) (spartacus (AUS))
7
5.8
8/1
T: Grant Kluske
R: Clayton Douglas (60)
8/1
5m turffontein (AUS) x lominata (AUS) (esperero (USA))
8
6.3
30/1
T: T Kilgower
R: Ms S Thornton (55.5)
30/1
7g de beers (NZ) x lickety quick (AUS) (northern drake (AUS))
9
6.5
5/1
T: P J White
R: Ms G Cartwright (53)
5/1
Race 6 - Ritchie Bros Autioneers (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Synthetic Time: 1:11.54 (35.02)
Prizemoney: $20,000
1
15/1
T: Ms A Macpherson
R: Michael Poy (52.5)
15/1
7g magnus (AUS) x oakdale joolz (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Oakdale Winie,
This nick: 10 runners; 9 winners; 2 SW. Details
2
1.3
6/1
T: Shay Keating
R: J Mott (56.5)
6/1
4g lope de vega (IRE) x palena (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
1.4
13/4
T: Brett Scott
R: M J Walker (60.5)
13/4
6g bel esprit (AUS) x dolphin dance (AUS) (dolphin street (FR))
4
2.1
11/4
T: A L Browell
R: B Rawiller (60)
11/4
5m magnus (AUS) x tara's range (AUS) (polish laughter (USA))
5
2.2
5/2F
T: Richard Laming
R: Ms J Payne (55)
5/2F
5m commands (AUS) x ouija (AUS) (viscount (AUS))
6
6.2
15/2
T: G Eurell
R: Jye McNeil (58.5)
15/2
7
6.3
10/1
T: A H Parker
R: N Callow (58.5)
10/1
7g amalfi (NZ) x i'm alice (AUS) (flying spur (AUS))
Race 7 - Geelong Cup Book Now (Bm64) (1300m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:19.01 (35.64)
Prizemoney: $20,000
1
5/2
T: Dan O'Sullivan
R: Lucinda Doodt (57.5)
5/2
6g kaphero (AUS) x ellexcell (AUS) (octagonal (NZ))
Winning siblings: Blazejowski, Bossed, Love Broker, Super Six,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/4F
T: Chris Meagher
R: J Noonan (58.5)
5/4F
4m denman (AUS) x cymbal (AUS) (commands (AUS))
3
1.2
9/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jordan Childs (57)
9/2
3f animal kingdom (USA) x victory party (USA) (yankee victor (USA))
4
1.4
15/1
T: Wendy Potter
R: M J Dee (54)
15/1
6m shinzig (AUS) x nordica (AUS) (western symphony (USA))
5
2.4
8/1
T: Luke Oliver
R: J Mott (60)
8/1
6
2.5
11/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: A Mallyon (56.5)
11/1
3f fastnet rock (AUS) x mist (IRE) (galileo (IRE))
Race 8 - Charles Rose (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 1:11.21 (35.06)
Prizemoney: $18,000
1
Aluf (2)
7/4F
T: Jamie Edwards
R: N Callow (61.5)
7/4F
4g moshe (AUS) x cazzuma (AUS) (umatilla (NZ))
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: Ms C Knight
R: Ms G Cartwright (58)
8/1
7g econsul (NZ) x rate the choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
2.6
20/1
T: Mark Sues
R: Michael Poy (58)
20/1
7h iffraaj (GB) x rattle (NZ) (stravinsky (USA))
4
3.3
30/1
T: Ms E Haworth
R: Clayton Douglas (57.5)
30/1
4g king of prussia (AUS) x western mist (AUS) (rustic amber (IRE))
5
4.1
60/1
T: Ms K Brewster
R: Chelsea Hall (57.5)
60/1
6
4.2
9/1
T: Luke Oliver
R: J Mott (61.5)
9/1
4g toorak toff (AUS) x attilia (GER) (tiger hill (IRE))
7
5.2
11/4
T: R D Griffiths
R: B Rawiller (62)
11/4
3g bel esprit (AUS) x creation (AUS) (god's own (AUS))
8
5.4
8/1
T: Alan Hanrahan
R: Lucinda Doodt (58)
8/1
6g crystal finale (AUS) x hennesprit (AUS) (bel esprit (AUS))
9
8.4
40/1
T: R J Gard
R: B Higgins (59)
40/1
6g starcraft (NZ) x lady danette (AUS) (danehill (USA))
10
9.9
9/1
T: Daniel Bowman
R: A Mallyon (58.5)
9/1
Race 9 - Bet365 Winter Chall. Syn.-Bm64 (1900m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:57.35 (37.38)
Prizemoney: $20,000
1
13/4
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (60)
13/4
4g good journey (USA) x belleza veloz (AUS) (hemingway (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/1
T: Jamie Edwards
R: Trent Germaine (56)
5/1
9g al maher (AUS) x boom time savings (AUS) (secret savings (USA))
3
2.3
13/2
T: Byron Cozamanis
R: Ms L J Meech (58)
13/2
4
4.2
30/1
T: K M Elford
R: Michael Poy (52.5)
30/1
5
4.6
16/1
T: Thomas Carberry
R: Lucinda Doodt (58.5)
16/1
7g rakti (GB) x kyiv rose (AUS) (shevchenko (NZ))
6
6.9
40/1
T: Jamie Edwards
R: N Callow (58.5)
40/1
7
7.9
25/1
T: David and Coral Feek
R: Ms J Payne (57)
25/1
4m zoffany (IRE) x crimson ribbon (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
9.1
11/1
T: A B Logan
R: Clayton Douglas (58.5)
11/1
6g intergaze (AUS) x colourful chimes (AUS) (chime zam (AUS))
9
12.4
13/8F
T: C Maher and D Eustace
R: M J Dee (59.5)
13/8F
3g toorak toff (AUS) x bella flight (AUS) (super jet (USA))
10
16.6
100/1
T: B J Goodwin
R: J Noonan (58.5)
100/1
8g casino prince (AUS) x trewornan (GB) (midyan (USA))
* Nick figures are for Australasia.