Breednet Results

GEELONG THOROUGH - Friday, September 5

Race 1 - Merv Jennings Signs Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:04.93
Prizemoney: $11,500
1
11/8F
T: L J CORSTENS
R: V DURIC (55.50)
11/8F
3c bianconi (USA) x dorothea dance (AUS) (citidancer (IRE))
Winning siblings: Lamaro, Smoking Aces, Smoking Success,
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.1
11/1
T: R W SMERDON
R: B MELHAM (56.00)
11/1
4m magic albert (AUS) x you know when (AUS) (victory prince (AUS))
3
1.1
6/4
T: R D GRIFFITHS
R: D BRERETON (55.50)
6/4
3g jeune (GB) x tennessee moon (AUS) (marscay (AUS))
4
2.6
13/4
T: MS M WELLS
R: B HIGGINS (56.00)
13/4
4g brahms (USA) x plus (AUS) (tierce (AUS))
5
4.9
30/1
T: GIUSEPPE ALATI
R: M FLAHERTY (58.00)
30/1
6
5.2
40/1
T: S P NICHOLS
R: A SPITERI (55.50)
40/1
3c diatribe (AUS) x our zena (AUS) (brave warrior (AUS))
7
7.5
30/1
T: R W SMERDON
R: M ZAHRA (56.00)
30/1
8
8.3
SOY (4)
9/1
T: R F CAMERON
R: M PEGUS (56.00)
9/1
4m fusaichi pegasus (USA) x kewaashi (USA) (storm bird (CAN))
Race 2 - Jacobs Creek Sparkling Mdn (2000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:06.13
Prizemoney: $11,500
1
10/9F
T: J F MOLONEY
R: B AVDULLA (56.00)
10/9F
4h don eduardo (NZ) x dame clay (NZ) (clay hero (AUS))
Winning siblings: Regal Weapon,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.5
10/1
T: M P HYLAND
R: J MOTT (58.00)
10/1
7g masterclass (USA) x all approved (AUS) (wallenda (USA))
3
6.5
9/2
T: M C KENT
R: I GUNDOGDU (54.50)
9/2
4m dolphin street (FR) x merrow (AUS) (jackson square (AUS))
4
7
13/4
T: HEATH CONNERS
R: M PUMPA (56.00)
13/4
4m jugah (USA) x giggler (AUS) (jackson square (AUS))
5
7.1
15/1
T: PETER GELAGOTIS
R: A DARMANIN (58.00)
15/1
6
10.6
60/1
T: KELVIN SOUTHEY
R: A AUSTIN (58.00)
60/1
4g skalato (AUS) x sober draw (AUS) (noalcoholic (FR))
7
13.4
11/2
T: MS C ZULIAN
R: J ANSTICE (58.00)
11/2
6g command post (NZ) x peg's folly (AUS) (peg's sovereign (NZ))
8
63.4
100/1
T: R J LAIDLAW
R: R N BOOTH (56.00)
100/1
4m masterclass (USA) x sleek design (AUS) (gleam machine (USA))
Race 3 - Decjuba Mdn Plate (1550m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:35.33
Prizemoney: $11,500
1
7/4F
T: R W SMERDON
R: M ZAHRA (58.00)
7/4F
4g o'reilly (NZ) x cenphic (NZ) (centaine (AUS))
This nick: 126 runners; 80 winners; 8 SW. Details
2
2.8
9/4
T: B MAYFIELD-SMITH
R: D BRERETON (56.00)
9/4
4m more than ready (USA) x amarula (AUS) (rubiton (AUS))
3
4.6
9/2
T: A J MACPHERSON
R: D MOOR (55.50)
9/2
4
5.1
6/1
T: P T HYLAND
R: S HYLAND (58.00)
6/1
4g encosta de lago (AUS) x citronella (AUS) (kenny's best pal (AUS))
5
5.2
30/1
T: K T BOURKE
R: J MOTT (58.00)
30/1
6g thunder gulch (USA) x dateless (NZ) (grosvenor (NZ))
6
6.5
CUNEGO (2)
11/1
T: T J HUGHES
R: B AVDULLA (56.00)
11/1
4g perugino (USA) x aboutski (AUS) (el qahira (NZ))
7
7.8
40/1
T: D L HOWARD
R: D ADAM (58.00)
40/1
4g galileo (IRE) x mochaccino (AUS) (mukaddamah (USA))
8
7.9
15/1
T: DES MCCORMACK
R: N WILSON (56.00)
15/1
6m lacryma cristi (IRE) x why work (AUS) (parodos (AUS))
9
15.9
40/1
T: D J LONDREGAN
R: C A ROBERTSON (56.00)
40/1
10
27.9
12/1
T: G A THORNTON
R: M PUMPA (58.00)
12/1
4g all courage (AUS) x trivial pursuits (AUS) (lake coniston (IRE))
Race 4 - The Advertiser Just Think Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:18.50
Prizemoney: $11,500
1
MARCUS (2)
7/4F
T: N B SUTCLIFFE
R: D BRERETON (58.00)
7/4F
Winning siblings: Maling, Maraaseem, Standing In Line,
This nick: 13 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
3.8
13/4
T: T J HUGHES
R: J WINKS (55.50)
13/4
3c delago brom (AUS) x currabahah (AUS) (northern spring (IRE))
3
5.1
7/1
T: B and J PURCELL
R: W HERNAN (58.00)
7/1
4g savoire vivre (GB) x szubanski (AUS) (rory's jester (AUS))
4
5.9
30/1
T: K T BOURKE
R: B MELHAM (56.00)
30/1
6m jugah (USA) x mill lady (NZ) (straight strike (USA))
5
6
9/1
T: J W MASON
R: J MOTT (56.00)
9/1
4m king charlemagne (USA) x rustish (AUS) (rustic amber (IRE))
6
6.3
7/1
T: R G HORE-LACY
R: NICHOLAS HALL (56.00)
7/1
4m flying spur (AUS) x gourette (FR) (r b chesne (GB))
7
6.5
30/1
T: D J CONNERS
R: MS N FISHER (56.00)
30/1
4m jetball (AUS) x bootylicious (AUS) (lake coniston (IRE))
8
6.7
13/4
T: B MAYFIELD-SMITH
R: S HYLAND (58.00)
13/4
4h southern halo (USA) x bambuena (ARG) (candy stripes (USA))
9
7
SCOOPS (8)
12/1
T: J F MOLONEY
R: D YENDALL (56.00)
12/1
10
7.2
KETCHUP (12)
12/1
T: M J ELLERTON
R: CHRIS SYMONS (55.50)
12/1
3g red ransom (USA) x crixia (AUS) (danzero (AUS))
11
7.4
25/1
T: JOHN MCARDLE
R: M PEGUS (54.00)
25/1
3f choisir (AUS) x succession (AUS) (kingston rule (USA))
Race 5 - Bay City Laundry Hcp (68) (1000m)
Class: Restricted 68 Track: Good(3) Time: 0:58.36
Prizemoney: $11,500
1
4/1
T: G A THORNTON
R: J WINKS (54.00)
4/1
4m invincible spirit (IRE) x stanza blue (AUS) (raise a stanza (USA))
Winning siblings: Little Boy Blue, Surge,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
16/1
T: G F WHEELER
R: J BENBOW (53.00)
16/1
5g keltrice (AUS) x grey parade (AUS) (sumayr (IRE))
3
0.5
16/1
T: MS D CHAPMAN
R: E CASSAR (57.00)
16/1
5g danzero (AUS) x wanice (USA) (mr. prospector (USA))
4
1.3
11/8F
T: LUKE OLIVER
R: NICHOLAS HALL (58.00)
11/8F
5
1.4
5/1
T: JASON WARREN
R: CHRIS SYMONS (53.50)
5/1
4m giant's causeway (USA) x spurn (AUS) (flying spur (AUS))
6
1.6
16/1
T: D BOYTE
R: R N BOOTH (54.50)
16/1
6m strategic (AUS) x bellataine (NZ) (centaine (AUS))
7
1.8
9/1
T: M W LAURIE
R: B MELHAM (56.50)
9/1
5g greig (NZ) x black widow (AUS) (rancho ruler (AUS))
8
2.8
25/1
T: P I CAKEBREAD
R: MS N FISHER (53.00)
25/1
8g marwina (AUS) x star sequel (AUS) (prego (IRE))
9
3.1
7/1
T: T C WEBB
R: D YENDALL (54.00)
7/1
400
6/1
T: S S QUIGLEY
R: W HERNAN (54.00)
6/1
5m general nediym (AUS) x karla keys (AUS) (soviet lad (USA))
Race 6 - Aust. T'bred Bloodstock (78) (2000m)
Class: Restricted 78 Track: Good(3) Time: 2:04.97
Prizemoney: $16,500
1
2/1F
T: C A CONRON
R: N WILSON (58.00)
2/1F
8g brocco (USA) x our centasea (AUS) (centaine (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/2
T: HEATH CONNERS
R: M PUMPA (55.00)
13/2
7g dantibes (AUS) x bet for fun (AUS) (spritely knight (AUS))
3
1.5
10/1
T: JOHN MCARDLE
R: CHRIS SYMONS (53.50)
10/1
4m honours list (IRE) x annie (AUS) (king's high (AUS))
4
1.6
5/2
T: JOHN MCARDLE
R: D YENDALL (53.00)
5/2
6g volksraad (GB) x platinum blond (NZ) (kaapstad (NZ))
5
2.4
7/2
T: R G HORE-LACY
R: S HYLAND (58.00)
7/2
7g danehill (USA) x ain't misbehavin' (AUS) (canny lad (AUS))
6
3.7
40/1
T: AARON PURCELL
R: DALE SMITH (56.00)
40/1
7g jeune (GB) x nadirmarco (AUS) (at talaq (USA))
7
5.7
20/1
T: R E LAING
R: S BASTER (53.50)
20/1
6g danehill dancer (IRE) x green thumb (AUS) (semipalatinsk (USA))
8
6.2
BONO (11)
30/1
T: A J HUNTER
R: MS D MOTT (53.00)
30/1
9
9.2
30/1
T: C MAHER
R: J MOTT (57.00)
30/1
8g bellotto (USA) x charlotte (AUS) (prince echo (IRE))
10
69.2
66/1
T: GIUSEPPE ALATI
R: R N BOOTH (56.00)
66/1
8g octagonal (NZ) x social whirl (AUS) (mighty kingdom (AUS))
Race 7 - Petstock Animal Supplies (72) (1300m)
Class: Restricted 72 Track: Good(3) Time: 1:17.23
Prizemoney: $11,500
1
12/1
T: G F WHEELER
R: R WHEELER (57.00)
12/1
8g inflate (USA) x grey parade (AUS) (sumayr (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
9/1
T: D BINAISSE
R: S BASTER (58.00)
9/1
7g danzero (AUS) x catnipped (AUS) (rory's jester (AUS))
3
1.7
13/2
T: D T O'BRIEN
R: DUNCAN MILLER (50.00)
13/2
4
2.1
16/1
T: G M MOLONEY
R: CHRIS SYMONS (55.50)
16/1
5g monde bleu (GB) x inspired lass (AUS) (victory prince (AUS))
5
2.3
EQUIP (10)
7/2
T: HEATH CONNERS
R: M PUMPA (53.00)
7/2
4m danewin (AUS) x boardwalk bell (AUS) (bellotto (USA))
6
2.7
9/4F
T: JOHN MCARDLE
R: J MOTT (58.00)
9/4F
5g keeper (AUS) x thomasina (NZ) (hula town (NZ))
7
3
9/1
T: P T HYLAND
R: S HYLAND (56.00)
9/1
4g rock of gibraltar (IRE) x royal purler (AUS) (hector protector (USA))
8
3.2
8/1
T: L J CORSTENS
R: C LLOYD (52.00)
8/1
4m testa rossa (AUS) x winning deck (AUS) (final card (AUS))
9
5.2
30/1
T: E J DIDHAM
R: N WILSON (54.00)
30/1
5g desert sun (GB) x chosen plume (AUS) (military plume (NZ))
10
6.5
12/1
T: NIALL PHILLIPS
R: DALE SMITH (56.00)
12/1
11
10.8
40/1
T: R D GRIFFITHS
R: I CULLIVER (57.50)
40/1
5g testa rossa (AUS) x luxapal (AUS) (kenny's best pal (AUS))
Race 8 - Spoke Motion Hcp (62) (1200m)
Class: Restricted 62 Track: Good(3) Time: 1:11.46
Prizemoney: $11,500
1
11/2
T: G A THORNTON
R: D BRERETON (57.50)
11/2
5g bellotto (USA) x powery miss (AUS) (the pug (GB))
Winning siblings: Keanja's Miss,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
10/1
T: T D COWAN
R: D ADAM (56.00)
10/1
4m latarmiss (IRE) x curiosity (AUS) (catrail (USA))
3
2.3
25/1
T: E J DIDHAM
R: N WILSON (53.50)
25/1
4m bianconi (USA) x so aloof (AUS) (maroof (USA))
4
2.4
8/11F
T: C A CONRON
R: J MOTT (58.00)
8/11F
4g bellotto (USA) x canchita (AUS) (canny lad (AUS))
5
4.2
11/1
T: R W SMERDON
R: M PUMPA (53.50)
11/1
6
4.7
50/1
T: B STOCKDALE
R: CHRIS SYMONS (54.50)
50/1
5m fraar (USA) x spoilt princess (AUS) (principality (AUS))
7
4.9
16/1
T: J C GRIFFITHS
R: RYAN MALONEY (58.00)
16/1
7g lion cavern (USA) x shecky's image (AUS) (shecky's request (AUS))
8
5.4
11/2
T: D T O'BRIEN
R: S BASTER (58.00)
11/2
4g bianconi (USA) x paris miss (AUS) (opera prince (AUS))
9
5.6
6/1
T: R J BARDON
R: B AVDULLA (54.00)
6/1
4m jeune (GB) x lost horizons (AUS) (at talaq (USA))
10
7.4
25/1
T: P A HEALEY
R: S HYLAND (56.50)
25/1
11
8.7
100/1
T: R J STEPHENS
R: DALE SMITH (57.00)
100/1
12
9.7
30/1
T: D BINAISSE
R: B KNOBEL (51.00)
30/1
5m fasliyev (USA) x such is fame (NZ) (classic fame (USA))
* Nick figures are for Australasia.