Breednet Results

GOSFORD - Wednesday, July 23

Race 1 - B.M.I.A.A. Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:05.94
Prizemoney: $16,000
1
7/4
T: G A RYAN
R: TIM CLARK (56.00)
7/4
3g canny lad (AUS) x strange aura (NZ) (kreisler (IRE))
Winning siblings: Anna Lizzie, Danzaura, News Editor,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.5
13/2
T: K A LEES
R: A ROBINSON (56.00)
13/2
3
6
20/1
T: M J HUDSON
R: L MOLONEY (56.00)
20/1
3g masterclass (USA) x quick glance (AUS) (palace music (USA))
4
8.2
60/1
T: MARCUS WILSON
R: J PENZA (56.00)
60/1
3g choisir (AUS) x adee's dancer (AUS) (royal academy (USA))
5
8.3
66/1
T: L J TILLEY
R: A GIBBONS (56.00)
66/1
3g istidaad (USA) x kay road (NZ) (dance floor (USA))
6
11.9
100/1
T: MS A LANGLAR
R: R J AGNEW (53.00)
100/1
3g spartacus (AUS) x bella caile (AUS) (desert style (IRE))
7
12.8
100/1
T: STEPHEN SCHOFIELD
R: S PARR (56.00)
100/1
8
19
9/10F
T: MS K GAVENLOCK
R: J BOWMAN (56.00)
9/10F
3g way of light (USA) x mattina suzie (AUS) (yallah prince (AUS))
Race 2 - Bread Basket Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:12.88
Prizemoney: $16,000
1
GOOGLY (3)
5/4F
T: PETER SNOWDEN
R: R M QUINN (58.00)
5/4F
3g viscount (AUS) x leg bye (AUS) (dr. grace (NZ))
Winning siblings: Crease, Find The Gap, Lappa, Spinmeister,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
4/1
T: C E CONNERS
R: G BUCKLEY (53.50)
4/1
2f catbird (AUS) x chez paree (AUS) (sovereign red (NZ))
3
1.3
4/1
T: JOSEPH PRIDE
R: J FORD (56.00)
4/1
3f red ransom (USA) x mother duck (AUS) (luskin star (AUS))
4
3.6
60/1
T: ADAM DUGGAN
R: M RICE (58.00)
60/1
4g my halo (ARG) x diablo girl (NZ) (bletchencore (AUS))
5
3.8
50/1
T: R S ENGLEBRECHT
R: TIM CLARK (56.00)
50/1
3f viscount (AUS) x add tinsel (NZ) (christmas tree (AUS))
6
3.9
5/1
T: G PORTELLI
R: P ROBL (58.00)
5/1
7
6
16/1
T: C E CONNERS
R: J PENZA (53.50)
16/1
2f commands (AUS) x playbird (NZ) (bluebird (USA))
8
10.3
40/1
T: MS W LAPOINTE
R: G SCHOFIELD (56.00)
40/1
4m springsteen (AUS) x decatur (AUS) (integra (AUS))
9
10.9
66/1
T: J P WATERS
R: L CUMBERLAND (53.00)
66/1
4m zeditave (AUS) x choosy (AUS) (personal hope (USA))
10
12.9
40/1
T: ANNE-MARIE RUTTLEY
R: L V CASSIDY (58.00)
40/1
6g garcia (USA) x miss true heart (NZ) (trubisc (AUS))
Race 3 - NSW Baking Industry Assoc Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:06.49
Prizemoney: $16,000
1
10/1
T: JOSEPH PRIDE
R: J FORD (56.00)
10/1
3f beautiful crown (USA) x sure i'm sure (AUS) (rising rhythm (AUS))
Winning siblings: Emmylou, Five Of Hearts, Positive Vibes,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
16/1
T: K J BERRY
R: NATHAN BERRY (54.00)
16/1
3f danehill dancer (IRE) x avarice (AUS) (cardell (USA))
3
1.2
13/8F
T: DAVID PFIEFFER
R: P ROBL (56.00)
13/8F
3f general nediym (AUS) x sphaira (NZ) (spectrum (IRE))
4
1.6
2/1
T: PETER SNOWDEN
R: R M QUINN (56.00)
2/1
5
1.8
11/1
T: G PORTELLI
R: G SCHOFIELD (56.00)
11/1
6
3.6
12/1
T: NERISSA COWELL
R: J LLOYD (56.00)
12/1
3f dash for cash (AUS) x windana (AUS) (danehill (USA))
7
5.2
12/1
T: K A LEES
R: J BOWMAN (56.00)
12/1
3f beautiful crown (USA) x allez l'ange (AUS) (air de france (USA))
8
5.4
100/1
T: P O'GRADY
R: T JONES (56.00)
100/1
3f shrewdy (AUS) x janis jay (AUS) (skilful star (AUS))
9
6.3
80/1
T: R J DAVIES
R: MATTHEW PALMER (56.00)
80/1
3f street cry (IRE) x rovos (AUS) (greig (NZ))
10
8.3
40/1
T: MS T VIGOUROUX
R: T ANGLAND (56.00)
40/1
3f johan cruyff (GB) x shaana rose (NZ) (conquistarose (USA))
11
8.7
30/1
T: R LAW
R: L CUMBERLAND (53.00)
30/1
3f redoute's choice (AUS) x chalet amis (AUS) (kenny's best pal (AUS))
12
9.4
100/1
T: W R HAILES
R: G BUCKLEY (56.00)
100/1
Race 4 - E.W.H. Food Services Mdn Hcp (2100m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 2:14.10
Prizemoney: $16,000
1
11/8F
T: A J DENHAM
R: J BOWMAN (55.00)
11/8F
Winning siblings: Flying Hula,
This nick: 10 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
2.5
30/1
T: BRIAN SUTTON
R: TOMMY BERRY (51.00)
30/1
4h shrewdy (AUS) x do you dance (NZ) (dance floor (USA))
3
3
40/1
T: M J CLOUT
R: J LLOYD (54.00)
40/1
4
4.6
8/1
T: J P DRAKE
R: T ANGLAND (54.00)
8/1
5
5
25/1
T: A G WILLIAMS
R: DALE SPRIGGS (54.00)
25/1
4g secret savings (USA) x gorgeous gussy (USA) (quiet american (USA))
6
6.3
50/1
T: R S ENGLEBRECHT
R: G SCHOFIELD (55.00)
50/1
3g king cugat (USA) x marotte (NZ) (danzatore (CAN))
7
6.4
9/4
T: G H WALTER
R: MS K O'HARA (58.00)
9/4
8
6.6
30/1
T: T J ROBINSON
R: PETER WELLS (54.00)
30/1
5g filante (NZ) x lady dainfair (NZ) (kenfair (NZ))
9
8.1
SPITZER (12)
6/1
T: C E CONNERS
R: J FORD (54.00)
6/1
3g bite the bullet (USA) x marita (AUS) (quest for fame (GB))
10
9.6
100/1
T: MS B CHEERS
R: L CUMBERLAND (51.00)
100/1
3g marechal (AUS) x surgery (AUS) (scenic (IRE))
11
17.1
11/1
T: SCOTT WADE
R: NATHAN BERRY (52.00)
11/1
12
20
100/1
T: MS D LUMSDEN
R: A GIBBONS (54.00)
100/1
4m commands (AUS) x forest fame (NZ) (quest for fame (GB))
13
23.8
100/1
T: MS B CHEERS
R: R M QUINN (54.00)
100/1
3g blevic (AUS) x zam's fortune (NZ) (zamazaan (FR))
14
23.9
100/1
T: P R BROOKE
R: MS N LYE (54.00)
100/1
Race 5 - Manildra Group Hcp (71) (1600m)
Class: Restricted 71 Track: Dead Time: 1:40.00
Prizemoney: $16,000
1
15/2
T: D C ROBB
R: J BOWMAN (57.00)
15/2
4g pentire (GB) x biennale (AUS) (royal academy (USA))
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
8/1
T: TERRY EVANS
R: J A CASSIDY (56.00)
8/1
3
2.3
7/2F
T: G PORTELLI
R: P ROBL (54.50)
7/2F
3g o'reilly (NZ) x salimha (NZ) (kinjite (NZ))
4
4.1
40/1
T: R R MILLIGAN
R: J LLOYD (53.50)
40/1
6m hurricane sky (AUS) x like madonna (AUS) (rory's jester (AUS))
5
4.2
4/1
T: C J WALLER
R: N RAWILLER (56.00)
4/1
3g danehill dancer (IRE) x abbey lady (AUS) (bletchingly (AUS))
6
4.3
11/1
T: MS K WAUGH
R: L CUMBERLAND (51.00)
11/1
3g don eduardo (NZ) x try venus (NZ) (star way (GB))
7
4.5
10/1
T: R J DAVIES
R: MATTHEW PALMER (54.00)
10/1
5g spectrum (IRE) x fervent hope (AUS) (bluebird (USA))
8
4.8
10/1
T: GRAEME SPACKMAN
R: S POLLARD (56.50)
10/1
5g king of kings (IRE) x miss kapi (NZ) (kaapstad (NZ))
9
5.5
15/4
T: J R PROUT
R: A CHAU (53.50)
15/4
3g bellotto (USA) x seymour's delight (AUS) (lord seymour (IRE))
10
7.2
80/1
T: S FARLEY
R: MS K O'HARA (53.50)
80/1
11
7.6
20/1
T: J J HUBBARD
R: R THOMPSON (54.00)
20/1
Race 6 - E O I Hcp (65) (1000m)
Class: Restricted 65 Track: Dead Time: 0:59.83
Prizemoney: $16,000
1
10/1
T: E B HOLLAND
R: A GIBBONS (55.50)
10/1
4m youthful legs (USA) x al coss (AUS) (cossack warrior (AUS))
Winning siblings: Lady Coss,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
MAHANA (1)
12/1
T: D P ENGLEBRECHT
R: TOMMY BERRY (56.50)
12/1
6m hennessy (USA) x numerique (FR) (bering (GB))
3
2.7
10/1
T: MS K WAUGH
R: L CUMBERLAND (54.00)
10/1
5m bellotto (USA) x sixpence (NZ) (one pound sterling (GB))
4
3
25/1
T: DAVID PFIEFFER
R: T JONES (56.00)
25/1
5m mind games (GB) x liana (AUS) (mighty avalanche (AUS))
5
3.3
16/1
T: M P BYERS
R: DALE SPRIGGS (58.00)
16/1
3f clang (AUS) x fastlove (NZ) (kingdom bay (NZ))
6
3.5
6/1
T: P M PERRY
R: MS L J MEECH (56.50)
6/1
3f choisir (AUS) x minegold (AUS) (geiger counter (USA))
7
3.9
13/4F
T: RICK WORTHINGTON
R: J PENZA (55.50)
13/4F
2f commands (AUS) x pipeline miss (NZ) (crested wave (USA))
8
5
12/1
T: R E OLLERTON
R: TIM CLARK (59.50)
12/1
6m towkay (AUS) x mission star (NZ) (starjo (NZ))
9
5.4
5/1
T: A STAPLEFORD
R: MS K O'HARA (57.00)
5/1
3f more than ready (USA) x our jane (AUS) (lion hunter (AUS))
10
6.5
16/1
T: R R MILLIGAN
R: MS V SCHUBERT (55.50)
16/1
7m youthful legs (USA) x manuahi (AUS) (total look (USA))
11
10.2
5/1
T: MARCUS WILSON
R: G BUCKLEY (57.50)
5/1
4m stravinsky (USA) x water sprite (CAN) (secretariat (USA))
12
12.8
40/1
T: E B HOLLAND
R: R THOMPSON (55.00)
40/1
5m sports works (AUS) x al coss (AUS) (cossack warrior (AUS))
Race 7 - Heritage Skips Hcp (78) (2600m)
Class: Restricted 78 Track: Dead Time: 2:48.35
Prizemoney: $25,000
1
200/1
T: STEVEN WILSON
R: MS B HONEYSETT (50.00)
200/1
5g sandpit (BRZ) x western sal (AUS) (best western (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
13/4F
T: M J SMITH
R: J LLOYD (59.00)
13/4F
5g johan cruyff (GB) x frenzied dancer (AUS) (will dancer (FR))
3
1.9
9/2
T: S FARLEY
R: A ROBINSON (53.00)
9/2
6g rigoletto (AUS) x astrid (NZ) (lord ballina (AUS))
4
2.4
13/2
T: G MCFARLANE
R: T ANGLAND (54.00)
13/2
3f arena (AUS) x affirmed dreamer (AUS) (grand lodge (USA))
5
3.6
11/2
T: G D HICKMAN
R: G BUCKLEY (53.50)
11/2
4g flying spur (AUS) x boulevard (AUS) (success express (USA))
6
3.8
13/4F
T: J A SYLVESTER
R: R THOMPSON (56.00)
13/4F
6g four seasons (GB) x bridle waltz (NZ) (take your partner (AUS))
7
5.1
9/1
T: MS B JOHNSON
R: B LOOKER (50.00)
9/1
4m octagonal (NZ) x trinity college (NZ) (volksraad (GB))
8
6
25/1
T: A STAPLEFORD
R: MS K O'HARA (53.00)
25/1
6m kaapstad (NZ) x easy way (NZ) (casual lies (USA))
9
7.1
66/1
T: GARY CROSSLEY
R: MS C LAMBERT (50.00)
66/1
6g flying spur (AUS) x precocity (NZ) (vice regal (NZ))
10
15.1
50/1
T: TERRY EVANS
R: L CUMBERLAND (51.00)
50/1
Race 8 - Kerry Pinnacle Bakery Hcp (65) (1000m)
Class: Restricted 65 Track: Dead Time: 1:00.22
Prizemoney: $16,000
1
9/2F
T: A STAPLEFORD
R: KODY NESTOR (56.50)
9/2F
4g over (AUS) x kumazan (AUS) (night shift (USA))
Winning siblings: Maria Rosa, Russian To Win,
This nick: 10 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/1
T: J LOUIZOS
R: R M QUINN (53.50)
11/1
4g marwina (AUS) x firing time (AUS) (dauberval (USA))
3
1
15/1
T: GRAEME SPACKMAN
R: DANIEL EDMONDS (57.00)
15/1
5g lujain (USA) x magic michelle (AUS) (magic ring (IRE))
4
1.1
9/2F
T: G A ROGERSON
R: J A CASSIDY (59.00)
9/2F
3g flying spur (AUS) x tura lura lu (AUS) (timber country (USA))
5
2
14/1
T: R E OLLERTON
R: L CUMBERLAND (54.00)
14/1
5g flying spur (AUS) x partition (AUS) (naturalism (NZ))
6
2.1
5/1
T: B A PARTELLE
R: B LOOKER (55.50)
5/1
3g tale of the cat (USA) x boston (AUS) (zoffany (USA))
7
2.5
8/1
T: D J COOPER
R: J BOWMAN (58.50)
8/1
5g danzero (AUS) x ice royale (AUS) (regal classic (CAN))
8
2.6
MAYAK (13)
50/1
T: ROBERT LANE
R: MS K O'HARA (57.00)
50/1
9
2.7
12/1
T: R R MILLIGAN
R: MS V SCHUBERT (55.00)
12/1
6g marwina (AUS) x a new player (AUS) (roi danzig (USA))
10
3.7
6/1
T: G E CAMPBELL
R: DALE SPRIGGS (58.50)
6/1
11
3.9
40/1
T: L W HARPLEY
R: G BUCKLEY (53.00)
40/1
5g splendent (USA) x princess bub (AUS) (sports works (AUS))
12
4.4
8/1
T: MS K GAVENLOCK
R: TOMMY BERRY (55.00)
8/1
13
8.2
50/1
T: D J COOPER
R: S PARR (58.50)
50/1
4g catbird (AUS) x ice royale (AUS) (regal classic (CAN))
14
8.5
100/1
T: MURRAY WILSON
R: MS N LYE (57.00)
100/1
5g langfuhr (CAN) x petiole (NZ) (star way (GB))
* Nick figures are for Australasia.