Breednet Results

GOULBURN - Monday, June 19

Race 1 - Follow Us On Twitter Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:57.66 (34.77)
Prizemoney: $20,000
1
Cartel (9)
9/10F
T: D A Williams
R: J R Collett (56.5)
9/10F
2c street boss (USA) x dee dee miss (AUS) (dubai destination (USA))
Winning siblings: Deevine,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/1
T: K Dryden and S Collings
R: M A Cahill (57)
15/1
3
1.2
20/1
T: John Higgins
R: R Dolan (56)
20/1
3g arlington (AUS) x my pirouette (AUS) (fasliyev (USA))
4
7
2/1
T: Scott Aspery
R: Nick Heywood (57)
2/1
3f snitzel (AUS) x macedon lady (AUS) (filante (NZ))
5
7.4
8/1
T: Luke Pepper
R: Brock Ryan (54.5)
8/1
6
8.8
25/1
T: A L McRae
R: Jean Van Overmeire (57)
25/1
4g octagonal (NZ) x better days (AUS) (last tycoon (IRE))
7
8.9
50/1
T: D A Williams
R: J Ford (56.5)
50/1
2g equiano (FR) x brideshead (USA) (rahy (USA))
8
12.7
25/1
T: Andrew Hayward
R: J Penza (57)
25/1
3f snippetson (AUS) x platinum dane (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
Race 2 - Argyle Fire Services Hcp (C2) (1000m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 0:57.69 (34.52)
Prizemoney: $20,000
1
12/1
T: Ms S Murray-Leslie
R: Jean Van Overmeire (54)
12/1
3g tickets (AUS) x lets hussle (AUS) (hussonet (USA))
Winning siblings: Hayate,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
15/8
T: Ms W Roche
R: C W Brown (56.5)
15/8
3c smart missile (AUS) x breaking news (AUS) (brief truce (USA))
3
1.4
7/4F
T: Joseph Pride
R: J Ford (58.5)
7/4F
3f snippetson (AUS) x schianto (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
4
14/1
T: D A Williams
R: R Dolan (51)
14/1
3f ready's image (USA) x poetic (AUS) (danehill (USA))
5
4.8
16/1
T: Ms K Waugh
R: Travis Wolfgram (57.5)
16/1
3f so you think (NZ) x vecchia roma (AUS) (testa rossa (AUS))
6
5.4
5/1
T: D Wagstaff
R: G Buckley (56)
5/1
6m sharkbite (AUS) x rock the media (AUS) (easy rocking (AUS))
7
10.7
10/1
T: Matthew Dale
R: B Spriggs (57)
10/1
4m time thief (AUS) x storyland (NZ) (tale of the cat (USA))
Race 3 - Electel Services Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:18.06 (35.86)
Prizemoney: $20,000
1
11/4
T: David Pfieffer
R: C W Brown (56)
11/4
2c fastnet rock (AUS) x allez france (AUS) (hennessy (USA))
This nick: 20 runners; 14 winners; 3 SW. Details
2
0.5
Weston (10)
11/8F
T: Peter Robl
R: A Hyeronimus (56.5)
11/8F
3g myboycharlie (IRE) x zakusa (NZ) (zabeel (NZ))
3
1.8
30/1
T: Ms T Bateup
R: Brock Ryan (55)
30/1
5g duke of marmalade (IRE) x intralase (AUS) (spinning world (USA))
4
2
66/1
T: John Thompson
R: Rachel King (59)
66/1
3g dansili (GB) x lindelaan (USA) (rahy (USA))
5
2.6
16/1
T: P and P Snowden
R: Mitchell Bell (55)
16/1
2f delago deluxe (AUS) x belladini (AUS) (bernardini (USA))
6
2.7
Toroso (9)
6/1
T: P and P Snowden
R: Nick Heywood (56.5)
6/1
2c pierro (AUS) x walk alone (AUS) (honour and glory (USA))
7
5.1
30/1
T: John Thompson
R: C Lever (56.5)
30/1
2c commands (AUS) x jewelled gate (AUS) (hurricane sky (AUS))
8
5.2
100/1
T: T Sergi
R: M Travers (58)
100/1
6g alert (ARG) x singa betina (AUS) (lion hunter (AUS))
9
5.3
9/1
T: John Thompson
R: J Penza (56.5)
9/1
2g reliable man (GB) x cross rate (IRE) (green tune (USA))
10
5.8
12/1
T: John Bateman
R: Ms K Nisbet (56)
12/1
11
10.9
30/1
T: John Thompson
R: B Spriggs (56.5)
30/1
2g speightstown (USA) x new dice (USA) (capote (USA))
Race 4 - Goulburn Marketplace Mdn Hcp (1500m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:30.36 (37.23)
Prizemoney: $20,000
1
1/2F
T: John Bateman
R: M A Cahill (60)
1/2F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
15/4
T: A J Edmonds
R: J Ford (57)
15/4
3f sebring (AUS) x my type (AUS) (zabeel (NZ))
3
1.1
12/1
T: Gavin Groth
R: J R Collett (56.5)
12/1
4
3.2
60/1
T: G P Vella
R: S Guymer (54)
60/1
2g bullet train (GB) x swanky showoff (AUS) (show a heart (AUS))
5
4
80/1
T: T Gibson
R: Ms K Nisbet (56)
80/1
4g god's own (AUS) x fuji riva (AUS) (fuji kiseki (JPN))
6
5.2
Masking (15)
16/1
T: D J McMahon
R: Rachel King (54)
16/1
7
5.6
100/1
T: M R Stitt
R: Brock Ryan (54)
100/1
4m duporth (AUS) x toby bess (AUS) (king of kings (IRE))
8
7.5
25/1
T: K Dryden and S Collings
R: Brodie Loy (57)
25/1
3g globetrotter (USA) x magnifico (AUS) (galileo (IRE))
9
8.1
150/1
T: Ms B Mackie
R: Rachel Hunt (52.5)
150/1
3f northern meteor (AUS) x philocracy (AUS) (bureaucracy (NZ))
10
10.2
20/1
T: S I Singleton
R: Ms J Taylor (54)
20/1
5g dreamscape (AUS) x queen esprit (AUS) (bel esprit (AUS))
11
11.1
40/1
T: W R Pholi
R: Mitchell Bell (58.5)
40/1
4g de beers (NZ) x poetic faith (AUS) (keep the faith (AUS))
12
11.6
80/1
T: John Thompson
R: B Spriggs (57.5)
80/1
3g shocking (AUS) x clipjoint (NZ) (our krona (NZ))
13
11.9
100/1
T: S I Singleton
R: G Buckley (55)
100/1
4g venice beach (AUS) x zipper (AUS) (zoffany (USA))
Race 5 - Hibernian Hotel (Bm55) (2120m)
Class: Benchmark 55 Track: Soft(5) Time: 2:12.59 (37.67)
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: A and E Cummings
R: J Penza (58)
4/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/1
T: Mark Gee
R: B P Ward (54)
11/1
5g henrythenavigator (USA) x seething duck (AUS) (mr. henrysee (USA))
3
1
14/1
T: K J Parker
R: Aaron Williams (58)
14/1
4
2
11/2
T: J Rolfe
R: M Travers (60)
11/2
4m champions gallery (GB) x becoming (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
3.3
Esempio (10)
100/1
T: T P Donnelly
R: Ms K Nisbet (54)
100/1
6
4.5
11/2
T: A J Edmonds
R: J Ford (60)
11/2
7
4.8
66/1
T: Colbey Hill
R: J Grisedale (54)
66/1
8
5.2
7/4F
T: P and P Snowden
R: Mitchell Bell (58)
7/4F
3f encosta de lago (AUS) x miss sivivatu (IRE) (danehill dancer (IRE))
9
6
9/1
T: J F Borham
R: S Guymer (57)
9/1
5g adam (AUS) x scarlet rose (AUS) (kingston seattle (USA))
10
9.4
50/1
T: Colbey Hill
R: Brodie Loy (59)
50/1
5g octagonal (NZ) x bestwick's best (AUS) (more than ready (USA))
11
15.5
20/1
T: M J Smith
R: Nick Heywood (59.5)
20/1
4g artie schiller (USA) x beijing bound (AUS) (quest for fame (GB))
12
17.9
150/1
T: Luke Hilton
R: M A Cahill (54)
150/1
3g skilled (AUS) x chaparra (AUS) (canny lad (AUS))
Race 6 - Storage King Goulburn (Bm60) (1600m)
Class: Benchmark 60 Track: Soft(5) Time: 1:36.84 (36.89)
Prizemoney: $20,000
1
13/8F
T: Ms K Waugh
R: Travis Wolfgram (58)
13/8F
4m all american (AUS) x lady ice (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Fusca,
This nick: 33 runners; 21 winners; 0 SW. Details
2
1
Tramp (9)
20/1
T: R J Nutman
R: Ms C Nutman (56)
20/1
8g commands (AUS) x step (AUS) (grand lodge (USA))
3
1.2
4/1
T: Ms K Kulic
R: Nick Heywood (59)
4/1
5g supreme class (AUS) x sneak a nip (AUS) (volcanic prince (AUS))
4
2.5
15/4
T: J G Sargent
R: Aaron Williams (58)
15/4
5
2.6
11/2
T: Bjorn Baker
R: Jean Van Overmeire (56)
11/2
3g nadeem (AUS) x irish magic (NZ) (o'reilly (NZ))
6
2.7
Irenic (3)
20/1
T: Mark Gee
R: Rachel Hunt (57.5)
20/1
5g ad valorem (USA) x sweet submission (AUS) (mr. henrysee (USA))
7
4.2
100/1
T: S W Coady
R: Ms K Nisbet (54)
100/1
6g choisir (AUS) x diplome (AUS) (end sweep (USA))
8
6.8
Sungine (12)
20/1
T: Tash Burleigh
R: S Guymer (54)
20/1
5m haradasun (AUS) x tagine (AUS) (last tycoon (IRE))
9
7.2
12/1
T: C E Conners
R: C W Brown (59)
12/1
5g olympus (AUS) x first touch (AUS) (mull of kintyre (USA))
Race 7 - Goulburn Signs (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Soft(5) Time: 1:23.19 (35.84)
Prizemoney: $20,000
1
20/1
T: Clare Cunningham
R: J R Collett (56)
20/1
5g pins (AUS) x baas (AUS) (anabaa (USA))
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2017 NZB Select Yearling Sale
Vendor: Highview
Buyer: Psd, Res $30,000
2
1.3
2/1
T: J A O'Shea
R: C W Brown (58.5)
2/1
3g beneteau (AUS) x our kitty (NZ) (tale of the cat (USA))
3
1.8
12/1
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Peter Wells (58.5)
12/1
7g strada (AUS) x novella (AUS) (kaaptive edition (NZ))
4
5.2
7/1
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (56.5)
7/1
4m red giant (USA) x danny's daughter (NZ) (danasinga (AUS))
5
5.3
13/8F
T: Mark Newnham
R: K Jennings (58.5)
13/8F
3g tickets (AUS) x happen (AUS) (zeditave (AUS))
6
5.5
Echappe (12)
8/1
T: Natalie Jarvis
R: Josh Adams (55)
8/1
3f jimmy choux (NZ) x fasline (AUS) (fasliyev (USA))
7
8.1
9/1
T: Wayne Attard
R: J Penza (58)
9/1
6g california dane (AUS) x eyenar (AUS) (jetball (AUS))
8
8.4
30/1
T: S I Singleton
R: Jean Van Overmeire (54)
30/1
5m shaft (AUS) x last dollars (AUS) (beautiful crown (USA))
Race 8 - Semco Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:23.38 (36.03)
Prizemoney: $20,000
1
7/1
T: David Pfieffer
R: C W Brown (57)
7/1
4g written tycoon (AUS) x goldcraft (AUS) (honours list (IRE))
This nick: 20 runners; 15 winners; 1 SW. Details
2
0.5
1/2F
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (57)
1/2F
3g fastnet rock (AUS) x zarzuela (NZ) (zabeel (NZ))
3
2.5
16/1
T: Mitch Newman
R: Josh Adams (56)
16/1
3g arlington (AUS) x itsahit (AUS) (pure theatre (AUS))
4
2.7
30/1
T: K J Parker
R: J Penza (54)
30/1
4m octagonal (NZ) x madame meilland (AUS) (commands (AUS))
5
3.4
12/1
T: John Bateman
R: R Bensley (56.5)
12/1
4g pentire (GB) x jetusin (NZ) (jetball (AUS))
6
4.5
12/1
T: D A Williams
R: R Dolan (51)
12/1
3f krupt (AUS) x red zeppelin (AUS) (zedrich (AUS))
7
5.1
25/1
T: P and P Snowden
R: A Layt (61)
25/1
3g more than ready (USA) x prerequisite (AUS) (charge forward (AUS))
8
7.1
50/1
T: J A Steinmetz
R: Rachel Hunt (52.5)
50/1
9
7.9
15/1
T: G D Hickman
R: A Adkins (58)
15/1
4g street sense (USA) x lovely jubly (AUS) (lion hunter (AUS))
10
8
66/1
T: N J Olive
R: Brock Ryan (56.5)
66/1
11
15.2
200/1
T: G P Vella
R: Ms K Nisbet (54)
200/1
4g excites (AUS) x celebrity status (NZ) (centaine (AUS))
* Nick figures are for Australasia.