Breednet Results

HAWKESBURY - Thursday, September 25

Race 1 - Sims Metal Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good Time: 0:57.74
Prizemoney: $16,000
1
10/9F
T: J DENHAM
R: J BOWMAN (56.00)
10/9F
This nick: 4 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.5
4/1
T: DAVID PAYNE
R: J LLOYD (56.00)
4/1
3g anabaa (USA) x national colours (AUS) (marscay (AUS))
3
1.8
30/1
T: W P CAVE
R: G BUCKLEY (54.00)
30/1
4
2.3
20/1
T: G PORTELLI
R: P ROBL (54.00)
20/1
3f high yield (USA) x liberated lady (AUS) (victory prince (AUS))
5
2.9
3/1
T: T R MARTIN
R: B LOOKER (52.00)
3/1
6
3
11/1
T: G A ROGERSON
R: PETER WELLS (54.00)
11/1
3f stravinsky (USA) x miss power bird (AUS) (mukaddamah (USA))
7
5
200/1
T: D B KEEGAN
R: TOMMY BERRY (51.00)
200/1
3f xaar (GB) x zetta regent (AUS) (new regent (CAN))
8
15.6
30/1
T: DEAN WALLACE
R: C AGNEW (54.00)
30/1
3f belong to me (USA) x ana held (AUS) (opera prince (AUS))
Race 2 - Kurrajong General Store Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:10.67
Prizemoney: $16,000
1
11/8F
T: R S ENGLEBRECHT
R: C AGNEW (56.50)
11/8F
4g commands (AUS) x chapatti (AUS) (grand lodge (USA))
This nick: 27 runners; 17 winners; 3 SW. Details
2
2.3
7/1
T: P M PERRY
R: J A CASSIDY (54.50)
7/1
4m galileo (IRE) x follow the sails (AUS) (scrupules (IRE))
3
3.1
8/1
T: PETER SNOWDEN
R: J PARR (57.00)
8/1
4m octagonal (NZ) x manana (AUS) (crown jester (AUS))
4
3.7
30/1
T: S A MOORE
R: M LISTER (54.00)
30/1
5g marwina (AUS) x faxa bay (NZ) (icelandic (IRE))
5
4.3
12/1
T: G A RYAN
R: G BUCKLEY (54.00)
12/1
3f grandera (IRE) x boisterous lady (AUS) (rivotious (USA))
6
6
15/1
T: G H WALTER
R: R M QUINN (55.50)
15/1
3g dehere (USA) x hula wonder (AUS) (hula chief (NZ))
7
6.3
80/1
T: ROD CRAIG
R: P ROBL (54.00)
80/1
8
6.7
DEFACTO (15)
6/1
T: PETER SNOWDEN
R: D NIKOLIC (54.00)
6/1
4m viscount (AUS) x riona (AUS) (strategic (AUS))
9
6.8
JASK (1)
7/2
T: R A BAILEY
R: T JONES (57.50)
7/2
4m johannesburg (USA) x heister (AUS) (marauding (NZ))
10
9.8
100/1
T: M J COUTTS
R: JOSH ADAMS (50.00)
100/1
4m high yield (USA) x wallflower (USA) (star de naskra (USA))
11
10
60/1
T: MURRAY WILSON
R: T ANGLAND (56.00)
60/1
4m strands (AUS) x salinsky (AUS) (salieri (USA))
12
11.9
100/1
T: R J SMITH
R: NATHAN BERRY (52.00)
100/1
5g canonise (AUS) x pearl maiden (AUS) (splendent (USA))
13
12.7
150/1
T: R A BAILEY
R: L CUMBERLAND (51.00)
150/1
5m action star (AUS) x fur elise (AUS) (huntingdale (IRE))
14
17
40/1
T: MS B MACKIE
R: J LLOYD (55.00)
40/1
6m rubiton (AUS) x holograph (AUS) (bletchingly (AUS))
Race 3 - R Eastmead - The Good Guys Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:23.87
Prizemoney: $16,000
1
11/4
T: PETER SNOWDEN
R: D NIKOLIC (56.00)
11/4
4m desert prince (IRE) x hot riff (AUS) (palace music (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
11/2
T: J R HAWKES
R: G SCHOFIELD (56.00)
11/2
3
3.8
9/4F
T: J A O'SHEA
R: J BOWMAN (58.00)
9/4F
4m zabeel (NZ) x warning express (GB) (warning (GB))
4
4.1
10/1
T: G A ROGERSON
R: PETER WELLS (55.50)
10/1
5g zeditave (AUS) x miasmatic (GB) (warning (GB))
5
4.2
13/2
T: ANNE-MARIE RUTTLEY
R: L V CASSIDY (57.00)
13/2
6
5.8
13/2
T: P M PERRY
R: J LLOYD (55.50)
13/2
4g catbird (AUS) x fleety belle (GER) (assert (IRE))
7
5.9
12/1
T: G A ROGERSON
R: J A CASSIDY (56.50)
12/1
8
8.8
DOMARGO (16)
100/1
T: C E CONNERS
R: C AGNEW (55.00)
100/1
3f lonhro (AUS) x life is beautiful (AUS) (quest for fame (GB))
9
9.1
66/1
T: B K CROSS
R: R M QUINN (56.00)
66/1
10
9.6
50/1
T: MS E POTOWSKI
R: R BREWER (56.00)
50/1
5g shrewdy (AUS) x whitfield avenue (AUS) (hula chief (NZ))
11
9.9
40/1
T: G A RYAN
R: T ANGLAND (56.50)
40/1
3g golden snake (USA) x bahamian breeze (AUS) (bahamian bounty (GB))
12
11.8
QUALIA (14)
20/1
T: G PORTELLI
R: P ROBL (55.00)
20/1
3f dehere (USA) x am wild (USA) (wild again (USA))
13
13.2
200/1
T: D B KEEGAN
R: G BUCKLEY (55.00)
200/1
4g success express (USA) x zetta regent (AUS) (new regent (CAN))
14
16.5
66/1
T: S A MOORE
R: M LISTER (55.00)
66/1
3f our maizcay (AUS) x faxa bay (NZ) (icelandic (IRE))
Race 4 - Horsley Wholesale Hcp (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good Time: 1:35.88
Prizemoney: $16,000
1
11/2
T: PETER SNOWDEN
R: D NIKOLIC (57.00)
11/2
4h octagonal (NZ) x quilt (AUS) (danehill (USA))
This nick: 8 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
2.3
13/8F
T: G D HICKMAN
R: G BUCKLEY (56.50)
13/8F
4m brahms (USA) x boba (AUS) (woodman (USA))
3
3.1
11/2
T: C E CONNERS
R: J BOWMAN (58.00)
11/2
4g bite the bullet (USA) x marita (AUS) (quest for fame (GB))
4
5.9
20/1
T: DENISE MCGRATH
R: T JONES (53.00)
20/1
5m grand lodge (USA) x wiggly woo (AUS) (polish patriot (USA))
5
7.6
20/1
T: C E CONNERS
R: NATHAN BERRY (51.50)
20/1
5m brahms (USA) x present (AUS) (a gift (USA))
6
8.6
12/1
T: MS M RAE
R: J LLOYD (54.50)
12/1
7
14.4
11/4
T: K J PARKER
R: MS K O'HARA (57.00)
11/4
4g arena (AUS) x right reign (AUS) (rivotious (USA))
Race 5 - Samuel Morris Foundation Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:37.56
Prizemoney: $16,000
1
JOVE (4)
10/1
T: PETER SNOWDEN
R: R M QUINN (58.00)
10/1
4g fusaichi pegasus (USA) x freckled face (AUS) (polish patriot (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
3/1F
T: A J CUMMINGS
R: G SCHOFIELD (58.00)
3/1F
3
4.6
11/2
T: G A RYAN
R: B N STEWART (58.00)
11/2
4h song of tara (IRE) x felicity rose (AUS) (air de france (USA))
4
5.2
3/1F
T: G D HICKMAN
R: B LOOKER (56.00)
3/1F
4g carnegie (IRE) x thought (GB) (zafonic (USA))
5
6
20/1
T: G H WALTER
R: D NIKOLIC (55.50)
20/1
3g testa rossa (AUS) x gold star (AUS) (rancho ruler (AUS))
6
6.1
100/1
T: C E CONNERS
R: P ROBL (55.50)
100/1
3g arena (AUS) x la maison (AUS) (adirondack holme (USA))
7
6.7
100/1
T: R A BAILEY
R: T JONES (58.00)
100/1
5g beautiful crown (USA) x prima shore (AUS) (buena shore (USA))
8
7.3
100/1
T: NERISSA COWELL
R: T ANGLAND (58.00)
100/1
4g monashee mountain (USA) x brybelle (AUS) (rolling minstrel (USA))
9
7.7
9/2
T: G PORTELLI
R: J BOWMAN (58.00)
9/2
4g commands (AUS) x jactris (NZ) (sir tristram (IRE))
10
8.3
100/1
T: MS A ROSSITER
R: MS K McEWEN (55.00)
100/1
5g eire (NZ) x hatta's party (AUS) (hatta's mill (GB))
11
8.9
150/1
T: M J COUTTS
R: JOSH ADAMS (52.00)
150/1
8m simonstad (NZ) x stylish challenge (AUS) (special kingdom (AUS))
12
17.7
150/1
T: T WONG
R: K FUJII (55.50)
150/1
13
18.5
11/2
T: J A FINN
R: J PENZA (58.00)
11/2
4g canny lad (AUS) x carry the cause (AUS) (carry a smile (AUS))
Race 6 - Kennards Hire Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good Time: 1:22.06
Prizemoney: $16,000
1
5/2F
T: J DENHAM
R: D NIKOLIC (55.00)
5/2F
3g danasinga (AUS) x jacqwin (AUS) (bluebird (USA))
Winning siblings: Moment To Savour, Polish, Preside,
This nick: 3 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
3/1
T: T R MARTIN
R: B LOOKER (53.00)
3/1
4g anabaa (USA) x kylemore (AUS) (star watch (AUS))
3
5.1
13/4
T: K A LEES
R: J BOWMAN (56.50)
13/4
4g van nistelrooy (USA) x gordon's (NZ) (kaapstad (NZ))
4
5.2
12/1
T: ROD CRAIG
R: G SCHOFIELD (54.00)
12/1
4g arena (AUS) x quest for success (AUS) (quest for fame (GB))
5
7.2
KYROS (1)
5/1
T: MS G WATERHOUSE
R: L CUMBERLAND (61.00)
5/1
4g snowland (AUS) x it's not on (AUS) (tierce (AUS))
6
7.5
8/1
T: MS G MARKWELL
R: L V CASSIDY (55.00)
8/1
5g spinning world (USA) x northjet star (NZ) (lord ballina (AUS))
7
9.3
50/1
T: GRAEME SPACKMAN
R: DANIEL EDMONDS (52.50)
50/1
5m natural act (AUS) x doldrums (AUS) (danzero (AUS))
8
14.1
100/1
T: A SHAW
R: T JONES (53.00)
100/1
8g langfuhr (CAN) x quinaway (AUS) (sir tristram (IRE))
Race 7 - General Cable Hcp (65) (1200m)
Class: Restricted 65 Track: Good Time: 1:10.22
Prizemoney: $16,000
1
15/2
T: G K WHITE
R: J A CASSIDY (58.50)
15/2
Winning siblings: Arziki, Villa Splendido,
This nick: 44 runners; 31 winners; 4 SW. Details
2
0.4
11/4F
T: G A RYAN
R: G BUCKLEY (55.50)
11/4F
3
0.9
9/2
T: MS G WATERHOUSE
R: D M GANDERTON (57.00)
9/2
4m commands (AUS) x fiercely loyal (AUS) (kenny's best pal (AUS))
4
1.6
8/1
T: C E CONNERS
R: D NIKOLIC (57.00)
8/1
5
3
40/1
T: MATTHEW SMITH
R: TOMMY BERRY (53.00)
40/1
5m orpen (USA) x centority (NZ) (centaine (AUS))
6
3.4
8/1
T: ROD CRAIG
R: G SCHOFIELD (54.50)
8/1
7
3.7
12/1
T: J J HUBBARD
R: L CUMBERLAND (51.00)
12/1
5m adam (AUS) x jeanne d'or (AUS) (le cordonnier (GB))
8
4.1
20/1
T: S A MOORE
R: M LISTER (56.50)
20/1
7g beautiful crown (USA) x credit (AUS) (luskin star (AUS))
9
6.8
6/1
T: DAVID PFIEFFER
R: P ROBL (56.00)
6/1
4m general nediym (AUS) x sphaira (NZ) (spectrum (IRE))
10
7.5
25/1
T: R A BAILEY
R: T ANGLAND (55.50)
25/1
7m al jaasi (AUS) x fur elise (AUS) (huntingdale (IRE))
11
9.4
11/1
T: M P QUINN
R: MS K O'HARA (57.50)
11/1
5m canny lad (AUS) x vreeland (AUS) (lord seymour (IRE))
12
14.2
15/2
T: MS G MARKWELL
R: L V CASSIDY (56.50)
15/2
6g snippets (AUS) x kena (AUS) (kenvain (AUS))
* Nick figures are for Australasia.