Breednet Results

HOBART - Sunday, April 29

Race 1 - Racehorse Owners Assoc. Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:07.23 (36.20)
Prizemoney: $17,000
1
2/1
T: L, D and T Wells
R: Sigrid Carr (58)
2/1
3g starcraft (NZ) x stepaway (AUS) (giant's causeway (USA))
Winning siblings: Savoire Step, Square Donut,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
1/1F
T: J F Luttrell
R: Teagan Voorham (54)
1/1F
3f wordsmith (AUS) x sorell miss (AUS) (mujahid (USA))
3
2.6
30/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B Muhcu (58)
30/1
3g hard spun (USA) x let's be happy (AUS) (brief truce (USA))
4
5.2
11/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B McCoull (58)
11/1
3g needs further (AUS) x tough customer (AUS) (tough speed (USA))
5
5.3
15/4
T: Tegan Keys
R: Ms S Catania (56.5)
15/4
4m roman emperor (NZ) x angora (AUS) (barathea (IRE))
6
6.3
40/1
T: Ms J James
R: M Ulucinar (58.5)
40/1
6g matsqui (AUS) x sharp mind (AUS) (mind games (GB))
7
8.6
40/1
T: Angela Brakey
R: D Schmitt (58.5)
40/1
4g toorak toff (AUS) x volksini (NZ) (volksraad (GB))
Race 2 - Goracingtasmania.Com.Au Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:28.54 (37.04)
Prizemoney: $17,000
1
11/2
T: P H Bloomfield
R: Ismail Toker (58.5)
11/2
5g king of prussia (AUS) x barravore miss (AUS) (nijinsky's way (USA))
Winning siblings: Fund Us Keep Us,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
10/9F
T: Adrian Duggan
R: T Baker (58)
10/9F
3g foxwedge (AUS) x lady cat (CHI) (sir cat (USA))
3
1.1
Stinka (6)
11/1
T: Marion Dalco
R: A Darmanin (58)
11/1
3g stinchar (AUS) x rubicor (AUS) (rubiton (AUS))
4
1.3
11/1
T: K Kennedy and K Whelan
R: D M Ganderton (58.5)
11/1
5g savoire vivre (GB) x venus a go go (AUS) (west quest (CAN))
5
3
10/1
T: Scott Brunton
R: C Newitt (58)
10/1
3g stryker (AUS) x actrice (AUS) (elvstroem (AUS))
6
3.1
6/1
T: Tegan Keys
R: Ms S Catania (58.5)
6/1
4g keep the faith (AUS) x rancherie (AUS) (rancho ruler (AUS))
7
5.4
66/1
T: J F Luttrell
R: Shuji Amano (56.5)
66/1
8
6.6
11/1
T: Dylan Clark
R: Hayley McCarthy (56.5)
11/1
5m all bar one (AUS) x royal highness (AUS) (lion hunter (AUS))
9
7.9
60/1
T: Ms T Mollross
R: Sigrid Carr (56.5)
60/1
7m flaring sun (AUS) x giftilla (AUS) (flotilla (AUS))
10
10.4
150/1
T: Stephen Lockhart
R: B Muhcu (58.5)
150/1
4g sepoy (AUS) x lucida (AUS) (danehill (USA))
Race 3 - Tasbred Bonus Scheme Plate-C1 (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:42.74 (35.78)
Prizemoney: $17,000
1
5/2F
T: J K Blacker
R: C Newitt (57)
5/2F
4m hidden dragon (AUS) x annunaki (AUS) (air de france (USA))
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.8
8/1
T: E C Batt
R: B Muhcu (58.5)
8/1
3g pendragon (NZ) x authoress (GB) (singspiel (IRE))
3
2.3
20/1
T: K and T Hanson
R: Ismail Toker (59)
20/1
4g ladoni (GB) x old blush (IRE) (octagonal (NZ))
4
2.7
15/2
T: Barry Campbell
R: D M Ganderton (57)
15/2
4m moshe (AUS) x bop girl (AUS) (west point (AUS))
5
2.9
20/1
T: G J McCulloch
R: Teagan Voorham (55)
20/1
6m haradasun (AUS) x tea party (USA) (night shift (USA))
6
4.4
3/1
T: Ms T Mollross
R: B McCoull (57)
3/1
4g hussonet (USA) x zip baby zip (AUS) (indian danehill (IRE))
7
4.5
10/1
T: J F Luttrell
R: Sigrid Carr (57)
10/1
5m tough speed (USA) x rising art (AUS) (partners choice (USA))
8
4.6
Foreeva (10)
15/2
T: T W Evans
R: T Baker (56.5)
15/2
3f turffontein (AUS) x grandiva (AUS) (grandera (IRE))
9
7.4
15/2
T: Stephen Lockhart
R: Ms S Catania (58.5)
15/2
10
9.4
150/1
T: G J McCulloch
R: Shuji Amano (57)
150/1
11
9.6
80/1
T: G S White
R: D Schmitt (55)
80/1
3f americain (USA) x lady of gold (AUS) (promontory gold (USA))
Race 4 - W L Shields 2yo Autumn Sprint (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:13.97 (35.35)
Prizemoney: $25,000
1
1/5F
T: Patrick Payne
R: C Newitt (55)
1/5F
2f needs further (AUS) x tycoon sali (AUS) (last tycoon (IRE))
Winning siblings: Conviction, Liberty Tycoon,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.5
14/1
T: S Gandy
R: Ms S Catania (57)
14/1
2g wordsmith (AUS) x miss elizabeth (AUS) (lucky owners (NZ))
3
5
Tiesto (1)
7/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: B McCoull (57)
7/2
2g tough speed (USA) x french lace (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
5.7
20/1
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (57)
20/1
5
8
80/1
T: T W Evans
R: T Baker (55)
80/1
2f tough speed (USA) x baby doe (AUS) (west quest (CAN))
6
8.5
30/1
T: S Gandy
R: A Darmanin (57)
30/1
2g wordsmith (AUS) x the cry (AUS) (eire (NZ))
Race 5 - Edyth Langham Autumn Sprint (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:12.82 (35.66)
Prizemoney: $25,000
1
15/1
T: Scott Brunton
R: Ismail Toker (57)
15/1
3g turffontein (AUS) x morell (AUS) (west quest (CAN))
Winning siblings: Galenus, Reconquista,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
6/1
T: Scott Brunton
R: B Muhcu (55)
6/1
3f therock (AUS) x asset (AUS) (reset (AUS))
3
1.5
4/1
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (55)
4/1
3f wordsmith (AUS) x vivre la nett (AUS) (savoire vivre (GB))
4
1.6
10/1
T: S Gandy
R: Ms S Catania (55)
10/1
3f wordsmith (AUS) x style setter (AUS) (snippets (AUS))
5
3.3
7/2
T: Bill Ryan
R: A Darmanin (55)
7/2
6
4.3
40/1
T: J K Blacker
R: Ms R Mangan (57)
40/1
3g wordsmith (AUS) x primrose bay (AUS) (brief truce (USA))
7
15
11/8F
T: Scott Brunton
R: C Newitt (57)
11/8F
3g canford cliffs (IRE) x la signorina (AUS) (distorted humor (USA))
Race 6 - Australian Trainers Assoc. Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:12.39 (35.12)
Prizemoney: $25,000
1
5/4F
T: J K Blacker
R: B McCoull (59)
5/4F
5g court command (AUS) x certain blaze (AUS) (blazing saddles (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1
14/1
T: Tegan Keys
R: Ismail Toker (55)
14/1
3
2.3
6/1
T: J F Luttrell
R: A Darmanin (55.5)
6/1
5g equiano (FR) x aprisa (AUS) (viscount (AUS))
4
3.2
5/1
T: Scott Brunton
R: C Newitt (54)
5/1
5g authorized (IRE) x la redoute (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
3.4
4/1
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (55)
4/1
4g congrats (USA) x bewitchment (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
4.2
40/1
T: Sarah Cotton
R: T Baker (54)
40/1
5m exceed and excel (AUS) x off the planet (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
4.5
11/1
T: Tegan Keys
R: B Muhcu (59)
11/1
7m elvstroem (AUS) x caos cross (NZ) (cape cross (IRE))
8
5.7
40/1
T: S Gandy
R: Ms S Catania (57)
40/1
7g wordsmith (AUS) x opera star (AUS) (rigoletto (AUS))
9
8
25/1
T: D A Miller
R: Chris Graham (56.5)
25/1
5g written tycoon (AUS) x darcenell (AUS) (tailings (USA))
Race 7 - Coral Sea Hcp (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:40.84 (34.97)
Prizemoney: $20,000
1
2/5F
T: J K Blacker
R: Chris Graham (57.5)
2/5F
4g al maher (AUS) x tasmanian tiger (AUS) (hold that tiger (USA))
Winning siblings: Blackberry Rose, Galeocerdo,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
7/2
T: J K Blacker
R: C Newitt (58.5)
7/2
6g churchill downs (AUS) x southern storm (AUS) (more than ready (USA))
3
4.1
4/1
T: J L Keys
R: Sigrid Carr (55.5)
4/1
6m magnus (AUS) x mislaid (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
11.8
16/1
T: Max Cowen
R: Shuji Amano (54)
16/1
8g host (CHI) x alazeya (AUS) (anabaa (USA))
Race 8 - Renault Hobart (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:28.14 (37.48)
Prizemoney: $17,000
1
13/2
T: T W Evans
R: T Baker (57.5)
13/2
5g turffontein (AUS) x walvis bay (NZ) (cape cross (IRE))
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.5
15/4
T: J L Keys
R: Chris Graham (58.5)
15/4
4g wordsmith (AUS) x amarlia (AUS) (jeune (GB))
3
1
8/1
T: Marion Dalco
R: A Darmanin (54)
8/1
5g domesday (AUS) x reannag (AUS) (canny lad (AUS))
4
1.1
5/2F
T: G S White
R: Teagan Voorham (57)
5/2F
5
1.4
4/1
T: Scott Brunton
R: B Muhcu (57.5)
4/1
5g legion (AUS) x indigo girl (AUS) (hennessy (USA))
6
3.1
20/1
T: Angela Brakey
R: C Newitt (54.5)
20/1
7
3.2
66/1
T: Scott Brunton
R: Ms S Catania (55)
66/1
6g duke of marmalade (IRE) x royal magenta (AUS) (royal academy (USA))
8
3.3
30/1
T: Marion Dalco
R: D Schmitt (55)
30/1
5g west quest (CAN) x savvy rose (AUS) (savoire vivre (GB))
9
6.8
20/1
T: J F Luttrell
R: Shuji Amano (55)
20/1
10
9.8
8/1
T: Ms K McAdam
R: Ms R Mangan (55.5)
8/1
Race 9 - Trchobart.Com.Au Hcp (C1) (1100m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:06.81 (35.44)
Prizemoney: $17,000
1
11/2
T: Max Cowen
R: B McCoull (57)
11/2
3f wordsmith (AUS) x my fraulein (AUS) (telesto (USA))
Winning siblings: My Diana,
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
2
30/1
T: J E Hill
R: B Muhcu (54)
30/1
3
2.5
12/1
T: Ms J Duncan
R: Chris Graham (54.5)
12/1
3f magnus (AUS) x keluca (AUS) (keltrice (AUS))
4
3
15/4
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (58)
15/4
3g artie schiller (USA) x ajaweed (AUS) (hennessy (USA))
5
5.2
13/2
T: K P Hamilton
R: C Newitt (58)
13/2
5g town of dragon (AUS) x my dad's a pirate (AUS) (portland pirate (AUS))
6
5.5
100/1
T: Wayne Curran
R: Ms S Catania (55)
100/1
6g reset (AUS) x getaway girl (AUS) (plush (NZ))
7
7.3
Kepta (9)
4/1
T: J F Luttrell
R: Teagan Voorham (54)
4/1
4m wordsmith (AUS) x primrose bay (AUS) (brief truce (USA))
8
8
25/1
T: Angela Brakey
R: D Schmitt (57)
25/1
5g magnus (AUS) x here for glory (AUS) (dehere (USA))
9
9
40/1
T: L, D and T Wells
R: D M Ganderton (57)
40/1
10
9.2
2/1F
T: Scott Brunton
R: A Darmanin (56.5)
2/1F
4m keano (NZ) x surf candy (NZ) (cape cross (IRE))
* Nick figures are for Australasia.