Breednet Results

KILCOY - Thursday, September 14

Race 1 - Tim Mason (Bm55) (1900m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 2:01.32 (39.01)
Prizemoney: $11,000
1
9/2
T: B J Hudson
R: Hannah English (55.5)
9/2
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
13/4
T: Ben Currie
R: R M Goldsbury (59)
13/4
6g street cry (IRE) x perfect eight (AUS) (octagonal (NZ))
3
1.2
9/1
T: K J Jones
R: Corey Bayliss (53.5)
9/1
4g real saga (AUS) x de lago bloom (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.3
Palmer (4)
12/1
T: M A Palmer
R: Tiffani Brooker (57)
12/1
6g mail train (AUS) x shaelyn (AUS) (island kingdom (NZ))
5
3.8
13/4
T: T B Thomas
R: Nicholas Keal (54.5)
13/4
5g red element (AUS) x chavanel (NZ) (elusive city (USA))
6
6.3
2/1F
T: Krystle Johnston
R: B E Grylls (55.5)
2/1F
4m warhead (AUS) x teldawn (AUS) (telesto (NZ))
Race 2 - Arthur Gray Mdn Plate (1060m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:03.69 (36.39)
Prizemoney: $11,000
1
7/4F
T: B J Hudson
R: Lachlan Dodds (55)
7/4F
4g dane shadow (AUS) x magic music (AUS) (loosen up (USA))
Winning siblings: Shenanigans, Woman In Love,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
3/1
T: S and A Barling
R: C McIver (57)
3/1
4g new approach (IRE) x slovakia (USA) (danzig (USA))
3
1.9
16/1
T: H R Richardson
R: Hannah English (55)
16/1
4h dane supreme (AUS) x miss ichi (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
2.1
5/2
T: F Adams
R: Joshua Oliver (57)
5/2
4g el nino (USA) x generally charming (AUS) (general nediym (AUS))
5
3.6
10/1
T: Alistair Barnes
R: K Yoshida (57)
10/1
6
5.6
40/1
T: D K Munce
R: J Hoopert (57)
40/1
4g red element (AUS) x la midashee (AUS) (monashee mountain (USA))
100
16/1
T: T J Hong
R: N Thomas (57)
16/1
5g sworn to action (AUS) x chimes time (AUS) (shining finish (GB))
Race 3 - Butler McDermott Lawyers-Bm58 (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:10.35 (36.27)
Prizemoney: $11,000
1
5/4F
T: P Duff
R: B N Stewart (59)
5/4F
4g sequalo (AUS) x forest dawn (AUS) (shinko forest (IRE))
Winning siblings: Cashinko, Dawn Magic,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.5
5/2
T: Brenton Andrew
R: Hannah English (57)
5/2
5g el nino (USA) x crowned love (AUS) (rory's jester (AUS))
3
2.6
12/1
T: A P Williamson
R: Tiffani Brooker (58.5)
12/1
4g zoffany (IRE) x pocket pair (AUS) (flying spur (AUS))
3
2.6
20/1
T: Damien Rideout
R: Adam Sewell (57)
20/1
6g commands (AUS) x maggie's mate (AUS) (el moxie (USA))
5
3.1
3/1
T: Ben Currie
R: M Pegus (58)
3/1
7g valixir (IRE) x misty dawn (AUS) (mister c. (USA))
6
7.6
25/1
T: G M Hay
R: B E Grylls (54)
25/1
7
9.9
20/1
T: B C Gill
R: Ms C Eaton (59.5)
20/1
4g pluck (USA) x hamille (AUS) (hamas (IRE))
Race 4 - Ian McCauley (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:10.31 (36.97)
Prizemoney: $11,000
1
11/4
T: Ms W Bannerot
R: Ms S Lacy (57)
11/4
7m all bar one (AUS) x lady so (AUS) (lion hunter (AUS))
This nick: 16 runners; 15 winners; 0 SW. Details
2
2.8
15/8F
T: M A Palmer
R: Brooke Ainsworth (60)
15/8F
4m starcraft (NZ) x acrylic (AUS) (lion heart (USA))
3
3.3
4/1
T: Greg Gatti
R: Corey Bayliss (58.5)
4/1
6m za-im (GB) x coochen jenny wren (AUS) (manshood (CAN))
4
5.6
14/1
T: B C Gill
R: Ms C Eaton (56)
14/1
4m clang (AUS) x senji star (AUS) (benicio (AUS))
5
5.8
14/1
T: R L Mackay
R: Hannah English (52)
14/1
9m hussonet (USA) x the missus (AUS) (danzero (AUS))
6
6.6
5/1
T: Michael Frappell
R: Adam Spinks (56.5)
5/1
5m sequalo (AUS) x sale eve (AUS) (general nediym (AUS))
7
13.4
20/1
T: Ron Jackson
R: M Gray (60.5)
20/1
6m dreamscape (AUS) x alton (AUS) (danzero (AUS))
Race 5 - Kevin Purcell Mdn Plate (1060m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:03.43 (35.65)
Prizemoney: $11,000
1
10/9F
T: L J Hatch
R: B N Stewart (57)
10/9F
4m master of design (AUS) x margene (AUS) (magic albert (AUS))
Winning siblings: Nothing Needed,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
11/4
T: B S Baldwin
R: B E Grylls (54.5)
11/4
3
3.5
11/2
T: T N Miller
R: Ms T Chambers (57)
11/2
4
3.7
25/1
T: D K Munce
R: J Hoopert (54.5)
25/1
3f myboycharlie (IRE) x windborne (AUS) (danbird (AUS))
5
5.7
12/1
T: T Moloney
R: Ms M O'Brien (57)
12/1
6
9.2
15/1
T: W A Baker
R: M F Crawford (57)
15/1
4m jet spur (AUS) x miss impact (AUS) (falvelon (AUS))
7
10
30/1
T: Damien Rideout
R: Adam Sewell (55.5)
30/1
4m kaphero (AUS) x princess poppi (AUS) (prince of birds (USA))
8
11.5
60/1
T: R L Mackay
R: Adam Spinks (55)
60/1
9m starcraft (NZ) x power play (AUS) (last tycoon (IRE))
9
17.5
20/1
T: R L Mackay
R: Hannah English (55)
20/1
4m snitzel (AUS) x cheyne walk (USA) (royal academy (USA))
10
17.7
100/1
T: N J Petersen
R: S Apthorpe (57)
100/1
4m mossman (AUS) x angel of love (AUS) (skilful star (AUS))
Race 6 - Dave Cohen Hcp (C1) (1500m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:31.24 (37.21)
Prizemoney: $11,000
1
13/8F
T: Chris Munce
R: B E Grylls (59)
13/8F
5g publishing (AUS) x dodgette (AUS) (dodge (AUS))
Winning siblings: Publicity,
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Bonsea (8)
7/2
T: B J Costello
R: Tiffani Brooker (54)
7/2
5g bon hoffa (AUS) x see the ocean (AUS) (canny lad (AUS))
3
2.5
9/1
T: Glenn Richardson
R: Hannah English (52)
9/1
4
2.7
7/1
T: K R Kemp
R: N Tomizawa (56.5)
7/1
5
2.8
25/1
T: G M Hay
R: C McIver (54)
25/1
6g red element (AUS) x she's foxy (AUS) (foxhound (USA))
6
4.1
25/1
T: Ms W Bannerot
R: Ms K Gates (54)
25/1
8g savabeel (AUS) x tycoon miss (NZ) (chief bearhart (CAN))
7
7.4
10/1
T: Mark Renehan
R: Adam Spinks (52)
10/1
6m real saga (AUS) x thirtysixred (AUS) (palace music (USA))
8
8.2
11/2
T: Edward Jonson
R: Joshua Oliver (57)
11/2
4g choisir (AUS) x tigara (AUS) (rubiton (AUS))
Race 7 - Lionel Richards Hcp (C2) (1060m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:03.08 (35.70)
Prizemoney: $11,000
1
10/1
T: Stewart Barr
R: Gemma Steele (56)
10/1
6m duporth (AUS) x sweet executive (AUS) (last tycoon (IRE))
Winning siblings: Kings Legend, Medic Kingdom, Pit To Win,
This nick: 3 runners; 5 winners; 0 SW. Details6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.1
20/1
T: D J Hansen
R: Tiffani Brooker (55.5)
20/1
8g stromberg carlson (AUS) x bligh bounty (AUS) (forging ahead (IRE))
3
0.9
9/10F
T: Ben Currie
R: M Pegus (56)
9/10F
4m captain sonador (AUS) x devil's angel (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
3.7
13/2
T: P P Jenkins
R: N Tomizawa (54.5)
13/2
4m court command (AUS) x suretoscore (AUS) (zeditave (AUS))
5
5.2
14/1
T: T B Thomas
R: Nicholas Keal (53)
14/1
6
5.4
9/4
T: M A Kropp
R: S Apthorpe (59)
9/4
4g jet spur (AUS) x francais girl (AUS) (miesque's son (USA))
7
7.2
100/1
T: Debra Ainsworth
R: Hannah English (52.5)
100/1
6g all bar one (AUS) x fast bid (AUS) (dracula (AUS))
* Nick figures are for Australasia.