Breednet Results

KILMORE - Tuesday, October 24

Race 1 - Bet365 Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:05.92 (34.85)
Prizemoney: $22,000
1
Faolan (8)
11/8F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Duffy (56)
11/8F
3g sebring (AUS) x fleur de chine (NZ) (centaine (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
16/1
T: Russell Osborne
R: Ms G Cartwright (54.5)
16/1
4m hillman (AUS) x lim's falcon (AUS) (fasliyev (USA))
3
2.3
5/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (56)
5/2
3g manhattan rain (AUS) x arctic light (AUS) (more than ready (USA))
4
2.8
11/2
T: Andrew Payne
R: R McLeod (58.5)
11/2
4g moshe (AUS) x mary's flag (AUS) (personal flag (USA))
5
4.5
16/1
T: J W Price
R: Dale Smith (56.5)
16/1
6
7
13/2
T: Brett Scott
R: D W Stackhouse (56.5)
13/2
4m keep the faith (AUS) x trycentaine (NZ) (centaine (AUS))
7
7.8
50/1
T: B A Gentle
R: Jarrod Fry (56.5)
50/1
4m ustinov (AUS) x tagja (AUS) (delago brom (AUS))
Race 2 - Cadell Food Services Mdn Plate (1450m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:30.64 (35.96)
Prizemoney: $22,000
1
Meazza (6)
12/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (56)
12/1
3g pierro (AUS) x floor show (AUS) (stravinsky (USA))
Winning siblings: Cabaret Caper,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2
9/1
T: M G Price
R: M J Dee (58.5)
9/1
4g authorized (IRE) x abeni (AUS) (flying spur (AUS))
3
2.2
9/2
T: Anthony Freedman
R: D Moor (56)
9/2
3g magnus (AUS) x shirl pegasus (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
2.4
5/2F
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: Chris Symons (56)
5/2F
3g denman (AUS) x heavenly insight (AUS) (galileo (IRE))
5
2.9
9/2
T: J W Price
R: Ryan Maloney (58.5)
9/2
4g toorak toff (AUS) x okiato (AUS) (flying spur (AUS))
6
3.1
40/1
T: L C Anderson
R: C J Parish (54)
40/1
3f bel esprit (AUS) x lonely days (AUS) (octagonal (NZ))
7
3.2
13/4
T: Aaron Purcell
R: Ms L J Meech (56)
13/4
8
4.4
60/1
T: Patrick Payne
R: Rose Pearson (53.5)
60/1
6m delzao (AUS) x denver night (JPN) (timber country (USA))
9
5.7
100/1
T: T J Andrews
R: Ms J Payne (58.5)
100/1
Race 3 - Momentum Gaming Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:40.15 (36.95)
Prizemoney: $22,000
1
13/4
T: M G Price
R: Jordan Grob (53.5)
13/4
3f street cry (IRE) x gallica (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Rockarosa, Sparkle, Valanetti,
This nick: 34 runners; 31 winners; 5 SW. Details
2
1.8
1/1F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Beau Mertens (55.5)
1/1F
3f fastnet rock (AUS) x princess coup (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
2.2
11/2
T: M G Price
R: M J Dee (55.5)
11/2
3f al maher (AUS) x double crossing (AUS) (giant's causeway (USA))
4
2.6
50/1
T: Anthony Chibnall
R: Thomas Stockdale (55)
50/1
4m dr doute's (AUS) x dubai magic (AUS) (dubai destination (USA))
5
4.6
8/1
T: Jamie Edwards
R: C A Robertson (58)
8/1
4m moshe (AUS) x viva la brom (AUS) (delago brom (AUS))
6
5.9
100/1
T: A Waddell
R: Lucinda Doodt (56)
100/1
8m old deuteronomy (USA) x navy lemoore (USA) (cutlass reality (USA))
7
6.6
30/1
T: Russell Osborne
R: Ms G Cartwright (56)
30/1
4m redente (AUS) x corn maizcay (AUS) (maizcay (AUS))
8
10.1
12/1
T: Anthony Freedman
R: D Moor (55.5)
12/1
3f ocean park (NZ) x madeleine noblet (NZ) (no excuse needed (GB))
9
10.6
Hildi (6)
50/1
T: G A Thornton
R: Ms S Thornton (56.5)
50/1
4m dylan thomas (IRE) x tamieka (AUS) (viscount (AUS))
10
14.1
30/1
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (58)
30/1
4m artie schiller (USA) x la paris (AUS) (falvelon (AUS))
11
15.4
150/1
T: Ms A Goble
R: Lewis German (54)
150/1
6m stanford (AUS) x kilinski (AUS) (western symphony (USA))
Race 4 - Box Hill Rsl (Bm58) (1600m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(5) Time: 1:39.57 (36.41)
Prizemoney: $18,000
1
8/11F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (59)
8/11F
Winning siblings: Lady Gwendolyn, Rock Esprit,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3
10/1
T: Aaron Purcell
R: Ms L J Meech (58)
10/1
4m sebring (AUS) x night and day (AUS) (catbird (AUS))
3
3.2
14/1
T: Kelvin Southey
R: D W Stackhouse (59.5)
14/1
4m anacheeva (AUS) x princess of oz (AUS) (starmaker (AUS))
4
4
12/1
T: John McArdle
R: Jack Martin (59.5)
12/1
4g magnus (AUS) x pharoah's spirit (AUS) (catrail (USA))
5
4.7
11/2
T: Tabitha Cunningham
R: B Higgins (60)
11/2
6g el hermano (NZ) x penash (NZ) (pentire (GB))
6
5.7
13/2
T: G D Neale
R: J Mott (58.5)
13/2
4g fastnet rock (AUS) x lady firebird (NZ) (stravinsky (USA))
7
8.7
30/1
T: J P Salanitri
R: J Benbow (58)
30/1
8
8.9
20/1
T: V L Malady
R: Trent Germaine (58.5)
20/1
6g any given saturday (USA) x chartilla (AUS) (king charlemagne (USA))
Race 5 - Heathcote Health (Bm58) (1900m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(5) Time: 2:00.12 (35.79)
Prizemoney: $18,000
1
5/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Beau Mertens (59.5)
5/4F
4m al maher (AUS) x espalita (AUS) (esperero (USA))
Winning siblings: Lucymaylyn, Melting Pot, Sichuan Charm,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/1
T: Ms C Alderson
R: J Mott (60.5)
9/1
5g zabeel (NZ) x parole (NZ) (towkay (AUS))
3
0.3
6/1
T: R J Coombes
R: Jack Martin (59)
6/1
5g churchill downs (AUS) x dolphin serenade (AUS) (dolphin street (FR))
4
4
15/4
T: Ben Currie
R: M Aitken (55)
15/4
3f lonhro (AUS) x jalsah (AUS) (elusive quality (USA))
5
4.2
7/1
T: D D Schmidt
R: Jack Hill (59.5)
7/1
4g sebring (AUS) x scot's flyer (AUS) (hennessy (USA))
6
5.2
10/1
T: M C Kent
R: Ms S Thornton (57)
10/1
4m cape blanco (IRE) x danelish (AUS) (great dane (IRE))
7
9.5
50/1
T: Ms B Hennel
R: Ms J Da Rose (57)
50/1
9g toylsome (GB) x zubia (GER) (big shuffle (USA))
8
9.6
66/1
T: Jarrod Robinson
R: Tahlia Hope (53.5)
66/1
6m shinzig (AUS) x shady oaks (AUS) (last tycoon (IRE))
9
11.1
200/1
T: Ms A Blackburn
R: Chris Caserta (54.5)
200/1
10g umatilla (NZ) x american graffiti (AUS) (keltrice (AUS))
Race 6 - Kilmore Cup 26/11 Book Hcp-C1 (1450m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:30.35 (34.94)
Prizemoney: $20,000
1
Shamar (9)
9/2
T: Anthony Freedman
R: D Moor (57)
9/2
3f street cry (IRE) x demonstrable (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Shebrings Luck,
This nick: 17 runners; 15 winners; 1 SW. Details
2
0.5
13/2
T: B F Cavanough
R: Chris Symons (59)
13/2
4m sepoy (AUS) x donnica (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.5
11/4
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (58.5)
11/4
3f lonhro (AUS) x homecoming queen (NZ) (danehill (USA))
4
2
Cubby (1)
15/8F
T: J T Conlan
R: J Mott (60)
15/8F
4m wanted (AUS) x wai lin (AUS) (scenic (IRE))
5
3.7
14/1
T: P F Maher
R: Ryan Maloney (60)
14/1
4m domesday (AUS) x harveynicks (AUS) (lake coniston (IRE))
6
4.1
14/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: Jack Martin (58)
14/1
7
4.3
14/1
T: M G Price
R: M J Dee (58)
14/1
3f all too hard (AUS) x vietnam (AUS) (admiralty (USA))
8
7.3
80/1
T: R J Linnell
R: Lucinda Doodt (53)
80/1
5m oamaru force (AUS) x frilly milly (AUS) (military plume (NZ))
Race 7 - Buds & Branches Kilmore (Bm58) (1450m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(5) Time: 1:29.72 (35.64)
Prizemoney: $18,000
1
9/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Lewis German (57)
9/4F
Winning siblings: Chianti, Invincible Rock, Sweet Rockette,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2017 Inglis Chairmans Sale
$200,000
Vendor: Coolmore Stud, Jerry's Plains
Buyer: Paul Moroney Bloodstock
2
1.3
13/4
T: N A Blackiston
R: Beau Mertens (60)
13/4
4g gio ponti (USA) x abecedarian (AUS) (royal academy (USA))
3
2.3
11/2
T: J F Moloney
R: Patrick Moloney (58.5)
11/2
4m ilovethiscity (AUS) x shaanxi (AUS) (yallah prince (AUS))
4
2.4
6/1
T: Byron Cozamanis
R: Chris Caserta (58)
6/1
5
2.5
12/1
T: Ms W Kelly
R: J Mott (60.5)
12/1
5g shocking (AUS) x roxy express (AUS) (success express (USA))
6
3
14/1
T: Ms N Burke
R: B Higgins (58.5)
14/1
7
4.4
Denmix (7)
9/1
T: A M Molloy
R: Jack Hill (58.5)
9/1
5m denman (AUS) x inthemix (AUS) (easy rocking (AUS))
8
5.2
50/1
T: Ms A McCormick
R: Jarrod Fry (59)
50/1
4g skilled (AUS) x palace de l'elysee (AUS) (dash for cash (AUS))
9
45.2
16/1
T: Luke Oliver
R: D W Stackhouse (59)
16/1
5m sebring (AUS) x buymore (NZ) (zabeel (NZ))
Race 8 - Holgate Brewhouse Woodend-Bm64 (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:04.55 (35.57)
Prizemoney: $20,000
1
30/1
T: Ms H Powell
R: Tahlia Hope (56.5)
30/1
5m primus (AUS) x ellakeira (AUS) (invincible spirit (IRE))
Winning siblings: Bertoni,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
5/2F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Duffy (56.5)
5/2F
3
2
11/2
T: Ms A Macpherson
R: J Mott (58.5)
11/2
8m excellent art (GB) x danazira (NZ) (danasinga (AUS))
4
2.2
40/1
T: Ms G Johnstone
R: Jarrod Fry (57.5)
40/1
5
2.5
16/1
T: Ms G Johnstone
R: Jack Hill (58)
16/1
6
3.2
11/2
T: Adam O'Neill
R: J Keating (59)
11/2
6g new approach (IRE) x footloose (AUS) (night shift (USA))
7
3.4
30/1
T: Ms E Haworth
R: Ms R Prest (56.5)
30/1
7g marwina (AUS) x labbra zucchero (AUS) (bianconi (USA))
8
4.2
5/2F
T: D J McCarthy
R: Chelsea Hall (60.5)
5/2F
9
7.4
14/1
T: B and A McKnight
R: Ms N Beriman (58.5)
14/1
5m hard spun (USA) x byastar (AUS) (rustic amber (IRE))
10
8.2
14/1
T: Anthony Chibnall
R: Jake Bayliss (60)
14/1
* Nick figures are for Australasia.