Breednet Results

KYNETON - Monday, March 6

Race 1 - Hygain Mdn Plate (1450m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:29.78 (37.02)
Prizemoney: $20,000
1
5/1
T: M Beer and M Hinton
R: Ryan Maloney (58)
5/1
3g stryker (AUS) x great act (USA) (seeking the gold (USA))
Winning siblings: Great Seven, Northern Act,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
10/9F
T: M, W and J Hawkes
R: Dean Holland (56.5)
10/9F
3
2.2
7/2
T: R P Wellington
R: J Mott (58.5)
7/2
4g lope de vega (IRE) x a material girl (AUS) (general nediym (AUS))
4
3.2
20/1
T: B A Gentle
R: P T Holmes (56.5)
20/1
4m ferocity (AUS) x ras el hanout (AUS) (honours list (IRE))
5
3.4
Thalj (7)
20/1
T: K L Corstens
R: Jye McNeil (56.5)
20/1
4m haradasun (AUS) x minus zero (AUS) (danzero (AUS))
6
4.4
14/1
T: Luke Oliver
R: Jarrod Fry (56)
14/1
7
8.1
8/1
T: Ms A Johnston
R: D W Stackhouse (56.5)
8/1
4m champions gallery (GB) x she's ready (AUS) (more than ready (USA))
8
38.1
40/1
T: Stephen Field
R: J Keating (58.5)
40/1
Race 2 - Organs Coaches 3yo Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.75 (36.64)
Prizemoney: $20,000
1
9/10F
T: M Beer and M Hinton
R: Ryan Maloney (58)
9/10F
3g magnus (AUS) x montamigo (AUS) (kenny's best pal (AUS))
Winning siblings: New York Monty, Slade Amigos,
This nick: 8 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.5
30/1
T: Brent Stanley
R: M J Dee (58)
30/1
3c moshe (AUS) x libertas (AUS) (statue of liberty (USA))
3
2
Rebow (3)
15/4
T: J W Price
R: B Higgins (58)
15/4
3g reset (AUS) x rainbow arch (GB) (rainbow quest (USA))
4
3.2
11/1
T: E Jusufovic
R: C Newitt (56)
11/1
3f wanted (AUS) x mixxer (AUS) (twining (USA))
5
3.5
40/1
T: Shay Keating
R: Jarrod Fry (58)
40/1
3g helmet (AUS) x majestic harmony (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
5.3
15/2
T: C Maher
R: Jack Hill (58)
15/2
3g helmet (AUS) x neriani (AUS) (bianconi (USA))
7
6.8
25/1
T: M A Kavanagh
R: C A Robertson (56)
25/1
3f high chaparral (IRE) x cherishing (USA) (johannesburg (USA))
8
7.8
20/1
T: P G Carey
R: R McLeod (56)
20/1
3f hard spun (USA) x rock opera (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
8.5
16/1
T: S A Dwyer
R: D Moor (56)
16/1
3f street boss (USA) x nadya (AUS) (king of kings (IRE))
Race 3 - Honour The Life Of L Ewart Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.81 (36.34)
Prizemoney: $20,000
1
8/1
T: M A Kavanagh
R: C A Robertson (58)
8/1
3g moshe (AUS) x silver mist (AUS) (last tycoon (IRE))
Winning siblings: Classic Outlaw, Jack 'N' Sam, Steel Ears,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
25/1
T: Brent Stanley
R: M J Dee (56)
25/1
3f northern meteor (AUS) x mega jewels (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
2.1
8/11F
T: M, W and J Hawkes
R: J Mott (58)
8/11F
3g smart missile (AUS) x negotiate (AUS) (red ransom (USA))
4
3.5
11/2
T: R G Symons
R: Jarrod Fry (58.5)
11/2
4g nadeem (AUS) x shashzaya (IRE) (ashkalani (IRE))
5
3.7
100/1
T: M Beer and M Hinton
R: C Newitt (56.5)
100/1
5m shinzig (AUS) x heroic promise (AUS) (spartacus (AUS))
6
5.4
100/1
T: A L Browell
R: Ms L J Meech (56)
100/1
3f stryker (AUS) x miss aristocrat (AUS) (king of prussia (AUS))
7
5.6
100/1
T: Ted Grogan
R: J Keating (58)
100/1
3g barton gate (AUS) x miss toff ash (AUS) (gold carat (USA))
8
6.4
80/1
T: L and T Corstens
R: A Mallyon (56.5)
80/1
5m von costa de hero (AUS) x miss badoura (AUS) (kingston rule (USA))
9
8.1
80/1
T: Dan O'Sullivan
R: Jye McNeil (58)
80/1
3g wanted (AUS) x jazzily (AUS) (elvstroem (AUS))
10
16.1
150/1
T: A G Pace
R: P T Holmes (58.5)
150/1
4h any given saturday (USA) x slade (AUS) (chimes square (AUS))
11
21.1
15/4
T: C W McDonald
R: D W Stackhouse (58)
15/4
3g starcraft (NZ) x any other day (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 4 - Hanging Rock Winery Mdn Plate (1850m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:56.32 (39.26)
Prizemoney: $20,000
1
11/4
T: D K Weir
R: John Allen (58.5)
11/4
6g niello (AUS) x eastern city (AUS) (desert sun (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
2/1F
T: L and T Corstens
R: J Mott (58)
2/1F
3
7.5
60/1
T: Nathan Dunn
R: B Higgins (58.5)
60/1
5g henrythenavigator (USA) x piccadilly (AUS) (royal academy (USA))
4
11
4/1
T: J E and C Ledger
R: Ms L J Meech (56)
4/1
3f helmet (AUS) x grant's moon (USA) (malibu moon (USA))
5
14
60/1
T: Ms U Clarke
R: D W Stackhouse (56)
60/1
3f o'lonhro (AUS) x quickpit (AUS) (sandpit (BRZ))
6
16.7
25/1
T: R L Smith
R: J Benbow (58.5)
25/1
6g olympus (AUS) x mel's glory (AUS) (honour and glory (USA))
7
22.7
12/1
T: K M Keys
R: Jye McNeil (56.5)
12/1
8
25.2
25/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (56)
25/1
3f denman (AUS) x missy mac (AUS) (phizam (NZ))
9
37.2
9/2
T: M G Price
R: M J Dee (58)
9/2
3g fastnet rock (AUS) x lady of spain (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
41.2
100/1
T: G A Osborne
R: C Newitt (56.5)
100/1
4m econsul (NZ) x southern tip (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
11
99.9
150/1
T: Ms S Gotts
R: D Moor (56.5)
150/1
5m gonski (AUS) x flower cruyff girl (AUS) (johan cruyff (GB))
Race 5 - Bet365 (Bm64) (1850m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:56.66 (36.32)
Prizemoney: $20,000
1
5/4F
T: Patrick Payne
R: Ryan Maloney (59)
5/4F
4g zabeel (NZ) x al shamekha (NZ) (al maher (AUS))
Winning siblings: Zedaam,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.8
8/1
T: Brent Stanley
R: M J Dee (57.5)
8/1
3g savabeel (AUS) x jack's girl (NZ) (shovhog (AUS))
3
6.6
8/1
T: M E Templeton
R: B Higgins (60)
8/1
9g bel esprit (AUS) x mrs. bently (AUS) (euclase (AUS))
4
7.2
13/4
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (59)
13/4
5
7.3
10/1
T: Ms B Hennel
R: Ms J Da Rose (54.5)
10/1
5g forestry (USA) x origins (AUS) (grand lodge (USA))
6
7.5
5/1
T: E W Ewert
R: C A Robertson (57)
5/1
6g gallant guru (AUS) x personal column (NZ) (personal escort (USA))
Race 6 - Bet365 (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:12.10 (35.98)
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: R F Cameron
R: Chris Caserta (59.5)
4/1
4g magnus (AUS) x rubyraja (AUS) (devaraja (NZ))
Winning siblings: Abohar, Eight Over Eight, Rubytoo,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2018 Inglis Premier Yearling Sale
Vendor: Sun Stud, Kerrie
Buyer: Passed in - $ 50,000
2
0.8
2/1F
T: G A Osborne
R: Dean Holland (57)
2/1F
4m viking ruler (AUS) x aurism (AUS) (gold fever (USA))
3
2.1
6/1
T: Ms Allison Sheehan
R: B Higgins (58.5)
6/1
4m stryker (AUS) x la piazza (AUS) (dolphin street (FR))
4
2.2
9/2
T: C W McDonald
R: D W Stackhouse (57.5)
9/2
4m not a single doubt (AUS) x sobraine (AUS) (favorite trick (USA))
5
7.2
20/1
T: Ms A Blackburn
R: Ms K Furness (56)
20/1
5g crystal finale (AUS) x miss chloe (AUS) (principality (AUS))
6
8.4
16/1
T: L and T Corstens
R: M J Dee (57)
16/1
4m bushranger (IRE) x susie jane (AUS) (king of kings (IRE))
7
9.2
4/1
T: Logan McGill
R: Jye McNeil (56.5)
4/1
4m al samer (AUS) x testa the water (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 7 - Watergardens Town Centre-Bm58 (1450m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:28.97 (38.32)
Prizemoney: $16,000
1
13/4
T: Luke Oliver
R: J Mott (58.5)
13/4
7m consolidator (USA) x march to glory (AUS) (honour and glory (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
10/1
T: S A Dwyer
R: Ryan Maloney (58)
10/1
6m niello (AUS) x yawn (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1
5/2F
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (61)
5/2F
4g flying spur (AUS) x registered nurse (USA) (unbridled's song (USA))
4
2.2
Beltum (7)
9/2
T: Paul and Tracey Templeton
R: Ms L J Meech (58)
9/2
5g stratum (AUS) x mehitabel (NZ) (tale of the cat (USA))
5
4.9
60/1
T: E J Bourke
R: J Keating (59.5)
60/1
7g king of prussia (AUS) x otama (AUS) (dolphin street (FR))
6
6.2
Liturgy (10)
15/1
T: Jason Hunter
R: J Benbow (56.5)
15/1
5m authorized (IRE) x prayer (AUS) (desert prince (IRE))
7
6.4
5/1
T: Justin W Stanley
R: M J Dee (59.5)
5/1
3g sepoy (AUS) x de lollies (AUS) (dehere (USA))
8
6.6
20/1
T: Ted Grogan
R: D Moor (58.5)
20/1
9
7.3
30/1
T: B R Mills
R: Chris Caserta (52.5)
30/1
7m king's chapel (AUS) x arche (NZ) (danasinga (AUS))
10
11.3
25/1
T: Ms M Anderson
R: D W Stackhouse (58.5)
25/1
4m stravinsky (USA) x twin town (GB) (halling (USA))
Race 8 - Team Staffing Solutions (Bm58) (1100m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:05.35 (35.98)
Prizemoney: $16,000
1
14/1
T: Dean Krongold
R: J Mott (59.5)
14/1
7g falvelon (AUS) x skidoodle (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Bel Ragazzo, Emphatically, Skidman, Tudor,
This nick: 10 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
1
9/10F
T: C Maher
R: Ms L J Meech (59.5)
9/10F
3f hard spun (USA) x radha rani (AUS) (delago brom (AUS))
3
2.3
20/1
T: P A Banks
R: J Keating (58.5)
20/1
7g estambul (ARG) x adulate (AUS) (flying spur (AUS))
4
2.4
9/1
T: L and T Corstens
R: Jye McNeil (60.5)
9/1
4m starcraft (NZ) x shantreusse (AUS) (danehill (USA))
5
2.6
13/4
T: Ms D Smith
R: Ethan Brown (57)
13/4
4m hinchinbrook (AUS) x princess sweet (USA) (precise end (USA))
6
3.4
30/1
T: S Morrish
R: Dean Holland (59)
30/1
5g magic albert (AUS) x shahzadi (AUS) (desert king (IRE))
7
4.1
10/1
T: R J Stephens
R: B Higgins (61)
10/1
5g i am invincible (AUS) x somethingbeautiful (AUS) (nuclear freeze (USA))
8
4.3
20/1
T: R D Griffiths
R: C Newitt (57.5)
20/1
4m more than ready (USA) x sublime girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
7.8
50/1
T: Ms K Brewster
R: Brooke Sweeney (58.5)
50/1
* Nick figures are for Australasia.