Breednet Results

LAUNCESTON - Wednesday, December 6

Race 1 - Tam O'Shanter Xmas Hamper Hcp (1100m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:04.55 (45.45)
Prizemoney: $19,000
1
13/8
T: J K Blacker
R: J Benbow (55.5)
13/8
Winning siblings: First Course, Gwemrae, Happy Cha Cha,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/11F
T: L, D and T Wells
R: Sigrid Carr (57.5)
8/11F
2g wordsmith (AUS) x ungalla (AUS) (dieu d'or (AUS))
3
1.4
13/2
T: L, D and T Wells
R: D M Ganderton (55.5)
13/2
2f wordsmith (AUS) x vivre la nett (AUS) (savoire vivre (GB))
4
1.5
10/1
T: S Gandy
R: T Baker (54)
10/1
2f wordsmith (AUS) x pretty jessica (AUS) (favorite trick (USA))
Race 2 - Autobarn Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:22.80 (46.29)
Prizemoney: $16,000
1
4/13F
T: Angela Brakey
R: J Maskiell (58.5)
4/13F
4g red arrow (AUS) x star hit (AUS) (euclase (AUS))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.5
7/1
T: J K Blacker
R: J Benbow (55)
7/1
2019 MM Tasmanian Yearling Sale
$11,500
Vendor: Grenville Stud Whitemore Tas
Buyer: Leanne Gaffney
3
5.8
30/1
T: K Kennedy and K Whelan
R: Sherry Barr (56.5)
30/1
5g savoire vivre (GB) x venus a go go (AUS) (west quest (CAN))
4
6.1
66/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B McCoull (56.5)
66/1
4m wordsmith (AUS) x vivre la nett (AUS) (savoire vivre (GB))
5
6.3
8/1
T: L, D and T Wells
R: D M Ganderton (57)
8/1
3g clangalang (AUS) x ariella (AUS) (rubiton (AUS))
6
7.1
20/1
T: Barry Campbell
R: Damien Thornton (58.5)
20/1
4h ustinov (AUS) x falconby (AUS) (last tycoon (IRE))
7
7.2
40/1
T: J K Blacker
R: Raquel Clark (57)
40/1
3g street boss (USA) x attitude (AUS) (giant's causeway (USA))
8
9.5
Nahla (10)
60/1
T: R T Carr
R: T Baker (56.5)
60/1
5m econsul (NZ) x with grace (AUS) (dr. grace (NZ))
9
21
40/1
T: L, D and T Wells
R: Sigrid Carr (57)
40/1
3g wordsmith (AUS) x gee gee town lady (AUS) (clangalang (AUS))
10
24.3
25/1
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (57)
25/1
Race 3 - Luxbet Plate (C1) (2100m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 2:11.36 (48.71)
Prizemoney: $16,000
1
13/8F
T: Barry Campbell
R: Damien Thornton (59)
13/8F
4g foxwedge (AUS) x pottery (AUS) (choisir (AUS))
Winning siblings: No Shame, Proudest Moment,
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: Max Cowen
R: Shuji Amano (56)
8/1
3g wordsmith (AUS) x harlequins (AUS) (filante (NZ))
3
1.1
7/1
T: J F Luttrell
R: A Darmanin (59)
7/1
5g mutawaajid (AUS) x luvscay (AUS) (marscay (AUS))
4
1.3
40/1
T: Adrian Duggan
R: Sigrid Carr (55)
40/1
5m sharkbite (AUS) x steffi (NZ) (stravinsky (USA))
5
1.4
20/1
T: Ms R Mangan
R: Raquel Clark (55)
20/1
5m tough speed (USA) x rising art (AUS) (partners choice (USA))
6
1.5
15/1
T: J F Luttrell
R: Teagan Voorham (54)
15/1
7
3.3
100/1
T: Ms A Fulton
R: Y Nishitani (57)
100/1
4g canford cliffs (IRE) x liberty parade (AUS) (statue of liberty (USA))
8
3.4
10/1
T: P H Luttrell
R: J Maskiell (57)
10/1
9
4.7
9/2
T: R T Carr
R: T Baker (57)
9/2
10
5.5
16/1
T: Bill Ryan
R: Sherry Barr (55)
16/1
5m savoire vivre (GB) x malandrina (AUS) (brilliant leader (AUS))
100
12/1
T: P H Luttrell
R: B McCoull (59)
12/1
6g court of jewels (NZ) x kaybeejay (AUS) (bellotto (USA))
Race 4 - Toll Tasmania Hcp (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:09.77 (44.86)
Prizemoney: $16,000
1
4/5F
T: Barry Campbell
R: Damien Thornton (59)
4/5F
5g churchill downs (AUS) x penn (AUS) (hennessy (USA))
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.5
14/1
T: P H Luttrell
R: J Maskiell (56.5)
14/1
5g west quest (CAN) x alittle hazy (AUS) (sonar boy (AUS))
3
2.8
25/1
T: S Gandy
R: A Ismadi (52.5)
25/1
3f wordsmith (AUS) x annie's gee gee (AUS) (atlantis prince (GB))
4
3.1
3/1
T: Scott Brunton
R: D Pires (54.5)
3/1
4g savoire vivre (GB) x butter street (AUS) (secret savings (USA))
5
3.9
11/1
T: T W Evans
R: T Baker (54.5)
11/1
5g turffontein (AUS) x walvis bay (NZ) (cape cross (IRE))
6
4.2
25/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B McCoull (58)
25/1
4g trusting (AUS) x accepted (AUS) (more than ready (USA))
7
5.2
Boart (10)
25/1
T: J F Luttrell
R: Sigrid Carr (54)
25/1
7g artie schiller (USA) x boendso (AUS) (end sweep (USA))
8
6.2
50/1
T: J K Blacker
R: Raquel Clark (54.5)
50/1
4m reset (AUS) x above reproach (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
6.3
16/1
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (55.5)
16/1
5g written tycoon (AUS) x addiction (AUS) (viscount (AUS))
10
6.7
60/1
T: J K Blacker
R: J Benbow (54.5)
60/1
4g captain gerrard (IRE) x wingasinga (AUS) (black hawk (GB))
11
10
Ansaam (9)
100/1
T: B W Goodrick
R: Ms S Catania (54)
100/1
5m per incanto (USA) x tanaami (AUS) (god's own (AUS))
Race 5 - Hesketh McCrimmon Cup (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:08.95 (45.00)
Prizemoney: $50,000
1
7/4F
T: R T Carr
R: T Baker (57)
7/4F
3g your song (AUS) x kats clause (AUS) (weasel clause (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
5/1
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (55.5)
5/1
3f wordsmith (AUS) x vivre la nett (AUS) (savoire vivre (GB))
3
2.1
3/1
T: Bill Ryan
R: L Currie (58)
3/1
4
2.4
10/1
T: J K Blacker
R: J Benbow (55)
10/1
3f needs further (AUS) x your call (AUS) (king of kings (IRE))
4
2.4
5/2
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (55)
5/2
3f ilovethiscity (AUS) x speedy sky (AUS) (tough speed (USA))
6
3.4
50/1
T: Adam Trinder
R: J Maskiell (56)
50/1
7
5.4
60/1
T: Ms R Mangan
R: Ms R Mangan (54)
60/1
Race 6 - Tasracing.Com.Au Conquering (1400m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:21.55 (45.24)
Prizemoney: $100,000
1
9/2
T: M A Ganderton
R: Raquel Clark (59)
9/2
5g i am invincible (AUS) x daniela (AUS) (danehill (USA))
Winning siblings: Double Danish,
This nick: 10 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
1
4/13F
T: Scott Brunton
R: L Currie (59)
4/13F
7g helike (USA) x butter street (AUS) (secret savings (USA))
3
2
60/1
T: L, D and T Wells
R: Damien Thornton (57)
60/1
5m wordsmith (AUS) x himstedt (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
2.5
15/1
T: G J Stevenson
R: D M Ganderton (59)
15/1
5g savoire vivre (GB) x almost ripe (AUS) (danehill (USA))
5
2.7
25/1
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (57)
25/1
6m wordsmith (AUS) x la quita (AUS) (grand lodge (USA))
6
3.5
60/1
T: Bill Ryan
R: B McCoull (59)
60/1
7
3.9
20/1
T: Scott Brunton
R: D Pires (59)
20/1
6g savoire vivre (GB) x arapeho (AUS) (telesto (USA))
8
8.9
25/1
T: S Gandy
R: T Baker (59)
25/1
6g wordsmith (AUS) x josies double (AUS) (west quest (CAN))
Race 7 - Veolia (Bm72) (1200m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(4) Time: 1:09.50 (45.22)
Prizemoney: $16,000
1
5/4F
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (60)
5/4F
4g congrats (USA) x bewitchment (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Samantha's Twitch,
This nick: 8 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
3/1
T: Scott Brunton
R: D Pires (59.5)
3/1
5g captain gerrard (IRE) x bridget (AUS) (danzero (AUS))
3
1.5
9/4
T: Adam Trinder
R: Teagan Voorham (59)
9/4
6g estambul (ARG) x pep talk (NZ) (crested wave (USA))
4
1.9
15/2
T: Ms A Fulton
R: J Maskiell (59)
15/2
7m happy giggle (AUS) x fantastic beauty (AUS) (fantastic light (USA))
5
2.4
20/1
T: S Gandy
R: A Ismadi (53)
20/1
4g wordsmith (AUS) x gee gees truce (AUS) (brief truce (USA))
Race 8 - Bunnings Kings Meadows (Bm62) (1600m)
Class: Benchmark 62 Track: Good(4) Time: 1:36.76 (46.55)
Prizemoney: $16,000
1
Axion (5)
2/1
T: Barry Campbell
R: Damien Thornton (56.5)
2/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/4F
T: J K Blacker
R: J Benbow (59.5)
7/4F
4g magnus (AUS) x novarosa (AUS) (testa rossa (AUS))
3
1.9
13/2
T: Cameron Thompson
R: A Darmanin (56)
13/2
5g lonhro (AUS) x rio osa (AUS) (canny lad (AUS))
4
2.4
15/2
T: L, D and T Wells
R: Sigrid Carr (59)
15/2
5g wordsmith (AUS) x la quita (AUS) (grand lodge (USA))
5
2.5
30/1
T: K Kennedy and K Whelan
R: Sherry Barr (54)
30/1
7g ladoni (GB) x myrayov (AUS) (west quest (CAN))
6
3.5
5/1
T: Ms A Fulton
R: J Maskiell (60.5)
5/1
6g niello (AUS) x regal rachel (AUS) (regal classic (CAN))
400
25/1
T: T W Evans
R: Shuji Amano (55.5)
25/1
6m turffontein (AUS) x deltrice (AUS) (keltrice (AUS))
* Nick figures are for Australasia.