Breednet Results

LAUNCESTON - Wednesday, February 12

Race 1 - Young Racing Tasmania Mdn (1220m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.16 (48.47)
Prizemoney: $17,000
1
4/9F
T: Matthew Brown
R: J Maskiell (58)
4/9F
3g wordsmith (AUS) x perfectly poised (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Perfect Words, Sublime Lass,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
15/4
T: Dylan Clark
R: C Newitt (58.5)
15/4
5g stinchar (AUS) x poponova (AUS) (el maggiore (AUS))
3
2.5
30/1
T: Angela Brakey
R: J Baldock (58.5)
30/1
5g red arrow (AUS) x star hit (AUS) (euclase (AUS))
4
3.7
7/1
T: G S White
R: T Baker (56.5)
7/1
5
6.2
100/1
T: P A Hill
R: M Ulucinar (58.5)
100/1
4g hectorr (AUS) x mrs bailey (AUS) (ladoni (GB))
6
7.7
100/1
T: P H Luttrell
R: Ismail Toker (56.5)
100/1
4m fighting sun (AUS) x speedy sky (AUS) (tough speed (USA))
7
9.5
100/1
T: V C Poke
R: Randy Tan (56.5)
100/1
5m annenkov (IRE) x heart to heart (AUS) (tale of the cat (USA))
8
9.7
20/1
T: L, D & T Wells
R: Ms D Parish (58)
20/1
3g needs further (AUS) x gee gee miss bee (AUS) (atlantis prince (GB))
9
9.8
100/1
T: Marion Dalco
R: D Schmitt (58.5)
100/1
4g stinchar (AUS) x chiming (AUS) (bel esprit (AUS))
10
11.3
80/1
T: J F Luttrell
R: Scarlet So (53)
80/1
11
12.6
20/1
T: J K Blacker
R: Sigrid Carr (56)
20/1
3f needs further (AUS) x use the gate (AUS) (elvstroem (AUS))
Race 2 - Ladbrokes L'ston Cup 26/2 Mdn (1220m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.73 (49.37)
Prizemoney: $17,000
1
4/1
T: Dylan Clark
R: C Newitt (56.5)
4/1
4m needs further (AUS) x cool queen (AUS) (king of kings (IRE))
Winning siblings: Jilly Babe, Lanilew,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
16/1
T: L, D & T Wells
R: Peter Lui (58)
16/1
3
0.9
6/1
T: G J Stevenson
R: D M Ganderton (58)
6/1
3g wordsmith (AUS) x rock lyric (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
1.6
14/1
T: Bill Ryan
R: A Darmanin (58)
14/1
3g wordsmith (AUS) x malandrina (AUS) (brilliant leader (AUS))
5
1.8
13/2
T: P H Luttrell
R: Ismail Toker (56)
13/2
3f shamus award (AUS) x onasong (AUS) (commands (AUS))
6
2.7
100/1
T: Yassy Nishitani
R: S Tsaikos (56.5)
100/1
7
3
100/1
T: Marion Dalco
R: Sigrid Carr (56.5)
100/1
5m tough speed (USA) x extender (AUS) (strathmore lad (AUS))
8
3.5
2/1F
T: J F Luttrell
R: B Muhcu (58.5)
2/1F
6g equiano (FR) x real reda (AUS) (canny lad (AUS))
9
4.6
10/1
T: Barry Baker
R: J Baldock (58.5)
10/1
5g el maggiore (AUS) x personal spy (AUS) (personal hope (USA))
10
5.9
50/1
T: V C Poke
R: Randy Tan (56.5)
50/1
5m red arrow (AUS) x miss josephine (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
6.3
30/1
T: Dylan Clark
R: Georgie Catania (56.5)
30/1
5m tough speed (USA) x scottish lass (AUS) (devon flyer (AUS))
12
6.7
13/2
T: G S White
R: R Cuneen (58)
13/2
13
13.2
100/1
T: Wayne Curran
R: Scarlet So (58.5)
100/1
7g incumbent (AUS) x cat be quick (AUS) (west quest (CAN))
Race 3 - Launceston Cup Calcutta (C1) (1220m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:13.57 (48.98)
Prizemoney: $17,000
1
20/1
T: Dylan Clark
R: A Darmanin (56)
20/1
4m equiano (FR) x quinta lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Mariamia,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
100/1
T: Marion Dalco
R: R Cuneen (55.5)
100/1
5g i am invincible (AUS) x salila (IRE) (sadler's wells (USA))
2017 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
$80,000
Vendor: Yarraman Park Stud Scone NSW
Buyer: Regal Bloodstock/Boomer Bloodstock P/L (FBAA)
2021 Inglis January (Early) Online Sale
$11,000
3
0.4
8/1
T: Scott Brunton
R: Jamie Kah (55.5)
8/1
4m pins (AUS) x gymnast (NZ) (keeper (AUS))
4
0.9
20/1
T: Ms A Fulton
R: M Ulucinar (59)
20/1
5g snitzel (AUS) x regrowth (AUS) (unbridled's song (USA))
5
2.1
20/1
T: G J McCulloch
R: S Tsaikos (56)
20/1
6
2.9
50/1
T: J K Blacker
R: D Schmitt (58)
50/1
7
3
4/7F
T: M A Ganderton
R: D M Ganderton (58)
4/7F
3f stryker (AUS) x pirate's sirene (AUS) (portland pirate (AUS))
8
4.2
50/1
T: J L Keys
R: J Baldock (55)
50/1
6m reward for effort (AUS) x brides account (AUS) (secret savings (USA))
9
4.3
40/1
T: J F Luttrell
R: T Baker (55.5)
40/1
3f wordsmith (AUS) x primrose bay (AUS) (brief truce (USA))
10
4.5
20/1
T: Shaun Nichols
R: B Mc Coull (58.5)
20/1
5g wordsmith (AUS) x malandrina (AUS) (brilliant leader (AUS))
11
5.3
150/1
T: V C Poke
R: Randy Tan (54)
150/1
12
6.5
14/1
T: A E Roach
R: C Newitt (58.5)
14/1
13
9
15/2
T: Max Cowen
R: B Muhcu (57)
15/2
3f wordsmith (AUS) x my fraulein (AUS) (telesto (USA))
Race 4 - Larry Dalco Loved Racing (C1) (1620m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:39.62 (50.97)
Prizemoney: $17,000
1
15/4F
T: G J Stevenson
R: D M Ganderton (59)
15/4F
5g needs further (AUS) x totness (AUS) (weasel clause (AUS))
Winning siblings: One At A Time, Up Wind,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
10/1
T: Tegan Keys
R: Georgie Catania (57)
10/1
5m wordsmith (AUS) x perfect penny (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
2.1
Stinka (4)
9/2
T: Marion Dalco
R: Ismail Toker (59)
9/2
5g stinchar (AUS) x rubicor (AUS) (rubiton (AUS))
4
2.3
11/1
T: S Gandy
R: B Muhcu (55)
11/1
4m testa rossa (AUS) x arwen ace (NZ) (don eduardo (NZ))
5
2.6
50/1
T: J K Blacker
R: Sigrid Carr (55)
50/1
4m tough speed (USA) x keep on talking (USA) (royal academy (USA))
6
5.6
5/1
T: R Seymour
R: D Pires (59)
5/1
7g el maggiore (AUS) x festivities (AUS) (octagonal (NZ))
7
6.6
5/1
T: Ms L Gaffney
R: A Darmanin (57)
5/1
4m foxwedge (AUS) x cruise control (AUS) (sebring (AUS))
8
8.3
12/1
T: J L Keys
R: J Baldock (59)
12/1
7g solo flyer (AUS) x royal jab (AUS) (val royal (FR))
9
8.4
20/1
T: Bill Ryan
R: C Newitt (57)
20/1
5g tough speed (USA) x river doll (AUS) (bao lack (USA))
10
8.5
20/1
T: L, D & T Wells
R: Peter Lui (53.5)
20/1
3f wordsmith (AUS) x allegro dehere (AUS) (oratorio (IRE))
11
9.3
20/1
T: Chester Roach
R: S Tsaikos (57)
20/1
4m needs further (AUS) x al ward (AUS) (canny lad (AUS))
12
9.4
14/1
T: J K Blacker
R: D Schmitt (57)
14/1
5g street boss (USA) x attitude (AUS) (giant's causeway (USA))
13
10.4
150/1
T: G J McCulloch
R: R Cuneen (56.5)
150/1
3g wordsmith (AUS) x flying dami (AUS) (incumbent (AUS))
14
12.9
60/1
T: Marion Dalco
R: M Ulucinar (57)
60/1
Race 5 - Alfa Gold Sovereign (1220m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:13.32 (49.23)
Prizemoney: $150,000
1
Jyoti (7)
4/5F
T: T & C McEvoy
R: Jamie Kah (55)
4/5F
2f akeed mofeed (GB) x she can skate (AUS) (bradbury's luck (AUS))
Winning siblings: Sheriff's Way,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
15/2
T: S Gandy
R: A Darmanin (55)
15/2
2f wordsmith (AUS) x josies double (AUS) (west quest (CAN))
3
0.4
8/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: J Maskiell (55)
8/1
2f i am invincible (AUS) x fitna (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
0.6
30/1
T: Ms L Gaffney
R: B Muhcu (57)
30/1
5
1.6
12/1
T: Scott Brunton
R: D Pires (55)
12/1
2f night of thunder (IRE) x sabkha (USA) (green desert (USA))
6
1.8
14/1
T: G J McCulloch
R: B Mc Coull (55.5)
14/1
2f fighting sun (AUS) x in harmony (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
1.9
9/1
T: Ms L Gaffney
R: C Newitt (55)
9/1
2f jabali (AUS) x chestnut star (AUS) (eternity range (USA))
8
9.1
16/1
T: J L Keys
R: T Baker (57)
16/1
2g sizzling (AUS) x aunty betty (AUS) (encounter (AUS))
8
9.1
60/1
T: Matthew Brown
R: R Cuneen (55)
60/1
2f dawn approach (IRE) x antipode (AUS) (oratorio (IRE))
10
10.4
50/1
T: J K Blacker
R: Sigrid Carr (57)
50/1
2g delago deluxe (AUS) x arrived (AUS) (choisir (AUS))
11
14.9
66/1
T: T W Evans
R: S Tsaikos (57)
66/1
2c reward for effort (AUS) x miss elsa (AUS) (casino prince (AUS))
12
15.1
Kohima (4)
25/1
T: Cameron Thompson
R: Ismail Toker (57)
25/1
2g kuroshio (AUS) x miss matera (AUS) (lonhro (AUS))
Race 6 - Armidale Stud Night Cup (2150m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:14.22 (50.29)
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: Angela Brakey
R: B Muhcu (54)
5/1
6g tough speed (USA) x white yard (AUS) (partners choice (USA))
Winning siblings: Squami, White Cliffs,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.4
9/2
T: J K Blacker
R: A Darmanin (54)
9/2
8g savoire vivre (GB) x rock chick (AUS) (octagonal (NZ))
3
1.9
9/4F
T: Richard Laming
R: D Pires (55)
9/4F
5g trusting (AUS) x millie rose (AUS) (testa rossa (AUS))
4
2.2
25/1
T: J K Blacker
R: T Baker (54)
25/1
6m tough speed (USA) x fintona belle (AUS) (bellotto (USA))
5
3.4
30/1
T: J K Blacker
R: Sigrid Carr (54)
30/1
6
6.2
11/4
T: Bill Ryan
R: B Mc Coull (60.5)
11/4
7
6.7
5/1
T: P H Luttrell
R: Scarlet So (54)
5/1
8
7.9
150/1
T: J F Luttrell
R: Randy Tan (54)
150/1
9
8.2
30/1
T: G S White
R: C Newitt (54)
30/1
6g so you think (NZ) x brazen babe (AUS) (fastnet rock (AUS))
10
12.5
25/1
T: Ms A Fulton
R: S Tsaikos (54.5)
25/1
5g stratum (AUS) x decidity (AUS) (last tycoon (IRE))
Race 7 - 4 Pines In The Palms (Bm74) (1220m)
Class: Benchmark 74 Track: Good(4) Time: 1:12.39 (47.57)
Prizemoney: $18,000
1
11/2
T: P H Luttrell
R: Ismail Toker (56.5)
11/2
Winning siblings: Hard Promise, More Energy,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Kwai (7)
7/4F
T: Ms L Gaffney
R: C Newitt (55.5)
7/4F
4m war (AUS) x pontington (AUS) (delago brom (AUS))
3
0.7
6/1
T: L, D & T Wells
R: B Mc Coull (57.5)
6/1
4g wordsmith (AUS) x gee gees truce (AUS) (brief truce (USA))
4
0.8
20/1
T: J F Luttrell
R: Scarlet So (51)
20/1
5m wordsmith (AUS) x sorell miss (AUS) (mujahid (USA))
5
2.8
15/8
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (57)
15/8
5g pellizotti (AUS) x just like a woman (AUS) (distant music (USA))
6
5.5
20/1
T: J K Blacker
R: B Muhcu (56)
20/1
6g grey swallow (IRE) x zip zip (AUS) (hussonet (USA))
7
8.3
12/1
T: J L Keys
R: T Baker (60)
12/1
7g o'lonhro (AUS) x perfect penny (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
11.3
100/1
T: J K Blacker
R: S Tsaikos (54.5)
100/1
5g snippetson (AUS) x speedy cat (AUS) (catbird (AUS))
9
19.3
100/1
T: V C Poke
R: Randy Tan (54)
100/1
4m the factor (USA) x lekhani (IRE) (imperial ballet (IRE))
Race 8 - Jansz Corporate Marquee (Bm66) (1620m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 1:40.20 (49.13)
Prizemoney: $17,000
1
7/1
T: Bill Ryan
R: B Mc Coull (58.5)
7/1
6m rothesay (AUS) x umagold (AUS) (umatilla (NZ))
Winning siblings: Fuma, Umanova, Umanugget, Umasaga,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
5/2F
T: J K Blacker
R: Sigrid Carr (56)
5/2F
3
3.3
7/2
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (59.5)
7/2
5m swiss ace (AUS) x katmai (AUS) (strategic (AUS))
4
4
7/1
T: S Gandy
R: B Muhcu (60)
7/1
5g americain (USA) x la quita (AUS) (grand lodge (USA))
5
5.7
6/1
T: Scott Brunton
R: D Pires (56.5)
6/1
4m needs further (AUS) x come on rory (AUS) (rory's jester (AUS))
6
5.9
12/1
T: Adam Trinder
R: T Baker (61)
12/1
5g ustinov (AUS) x bop girl (AUS) (west point (AUS))
7
6.9
16/1
T: J K Blacker
R: D Schmitt (57.5)
16/1
5g foxwedge (AUS) x silvercitymiss (AUS) (high rolling (AUS))
8
7
20/1
T: J K Blacker
R: Scarlet So (55)
20/1
6m hidden dragon (AUS) x annunaki (AUS) (air de france (USA))
9
10.3
20/1
T: Marion Dalco
R: C Newitt (58)
20/1
6g foxwedge (AUS) x te akau coup (NZ) (thorn park (AUS))
10
11.3
25/1
T: J K Blacker
R: D M Ganderton (57.5)
25/1
6g artie schiller (USA) x with decorum (AUS) (savoire vivre (GB))
11
11.7
14/1
T: L R Laskey
R: S Tsaikos (56)
14/1
5m fastnet rock (AUS) x flying object (AUS) (peintre celebre (USA))
Race 9 - Fashions For Fillies Hcp (C1) (1420m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:27.92 (50.05)
Prizemoney: $17,000
1
25/1
T: P A Hill
R: J Maskiell (56.5)
25/1
5g west quest (CAN) x delta green (AUS) (gilded time (USA))
Winning siblings: Village Green,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
16/1
T: Ms A Fulton
R: R Cuneen (55.5)
16/1
3
2.2
13/4F
T: Adam Trinder
R: C Newitt (58.5)
13/4F
4g harbour watch (IRE) x miss chaqueta (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
2.6
25/1
T: J K Blacker
R: B Muhcu (54.5)
25/1
4m needs further (AUS) x rustia (AUS) (savoire vivre (GB))
5
2.7
11/2
T: Bill Ryan
R: B Mc Coull (57)
11/2
4m wanted (AUS) x ehor (AUS) (val royal (FR))
6
3.4
14/1
T: Scott Brunton
R: Sigrid Carr (56)
14/1
4m needs further (AUS) x queen's own (AUS) (coronation day (AUS))
7
3.9
7/1
T: Scott Brunton
R: D Pires (58.5)
7/1
4g war (AUS) x morell (AUS) (west quest (CAN))
8
4
7/2
T: P H Luttrell
R: Ismail Toker (59)
7/2
9
15.3
20/1
T: Liandra Gray
R: Scarlet So (51.5)
20/1
3f wordsmith (AUS) x surf candy (NZ) (cape cross (IRE))
10
15.8
40/1
T: J F Luttrell
R: D Schmitt (57)
40/1
4g fighting sun (AUS) x meritous (AUS) (danehill (USA))
11
17.8
15/4
T: Scott Brunton
R: T Baker (58)
15/4
6g ekraar (USA) x oaks room (AUS) (jugah (USA))
Race 10 - Leger Lawn Marquee Hcp (1120m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:06.45 (46.64)
Prizemoney: $20,000
1
9/1
T: J F Luttrell
R: T Baker (54)
9/1
7g equiano (FR) x aprisa (AUS) (viscount (AUS))
Winning siblings: Cash Appraisal, Mr Bellagio,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
2/1
T: M S Trinder
R: Ianish Luximon (50)
2/1
6g magnus (AUS) x liffeybel (AUS) (bel esprit (AUS))
3
0.5
2/5F
T: L, D & T Wells
R: Scarlet So (57)
2/5F
4
3.5
40/1
T: J F Luttrell
R: C Newitt (54)
40/1
5
14
60/1
T: V C Poke
R: Randy Tan (54)
60/1
* Nick figures are for Australasia.