Breednet Results

MOONEE VALLEY - Friday, September 26

Race 1 - Arrow Training Services Hcp-89 (3000m)
Class: Restricted 89 Track: Good Time: 3:10.31
Prizemoney: $60,000
1
20/1
T: AARON PURCELL
R: D SMITH (54.00)
20/1
7g jeune (GB) x nadirmarco (AUS) (at talaq (USA))
This nick: 15 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/2F
T: S B LAMING
R: D DUNN (54.00)
5/2F
5g phizam (NZ) x beauscay (AUS) (beau trist (NZ))
3
1
12/1
T: A B DYNON
R: C NEWITT (54.00)
12/1
4
3.3
30/1
T: P G CAREY
R: DEAN HOLLAND (52.00)
30/1
6g success express (USA) x makepeace (NZ) (ace of aces (USA))
5
4.1
4/1
T: M C KENT
R: MS MICHELLE PAYNE (54.00)
4/1
6
6.6
6/1
T: B I STANAWAY
R: M CARSON (54.00)
6/1
7m yamanin vital (NZ) x tinnitus (NZ) (noble bijou (USA))
7
8.1
25/1
T: C W MCDONALD
R: D YENDALL (54.00)
25/1
4h black hawk (GB) x she rocks (NZ) (grosvenor (NZ))
8
14.1
9/1
T: E V MUSGROVE
R: S HYLAND (57.00)
9/1
6g bahhare (USA) x calm courage (NZ) (spectacular love (USA))
9
17.9
7/2
T: P G MOODY
R: J BENBOW (54.00)
7/2
4g king of prussia (AUS) x princess kara (AUS) (our poetic prince (AUS))
Race 2 - Kevin Sheedy Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:10.88
Prizemoney: $60,000
1
5/1
T: P G MOODY
R: L NOLEN (54.50)
5/1
3f red ransom (USA) x tracy's element (AUS) (last tycoon (IRE))
This nick: 9 runners; 7 winners; 3 SW. Details1 runners; 7 winners; 3 SW. Details
2
5.5
2/1F
T: D A HAYES
R: CRAIG WILLIAMS (54.50)
2/1F
3f redoute's choice (AUS) x foxtrot (AUS) (rory's jester (AUS))
3
6.3
5/1
T: J W MASON
R: M ZAHRA (54.50)
5/1
3f statue of liberty (USA) x royal ruby (AUS) (rory's jester (AUS))
3
6.3
13/2
T: D T O'BRIEN
R: S W ARNOLD (57.00)
13/2
4m volksraad (GB) x verlei (NZ) (blues traveller (IRE))
5
7.1
30/1
T: D A HAYES
R: V DURIC (55.00)
30/1
3f dash for cash (AUS) x anemone garden (IRE) (dancing dissident (USA))
6
7.5
6/1
T: R W SMERDON
R: B MELHAM (57.00)
6/1
4m magic albert (AUS) x you know when (AUS) (victory prince (AUS))
7
7.6
8/1
T: D T O'BRIEN
R: J WINKS (54.50)
8/1
3f thorn park (AUS) x thunderchine (AUS) (thunder gulch (USA))
8
8.9
30/1
T: D M NOONAN
R: DEAN HOLLAND (55.00)
30/1
4m perugino (USA) x comic dame (AUS) (rory's jester (AUS))
9
13.2
NEMEAN (2)
80/1
T: T A MILES
R: B RAWILLER (57.00)
80/1
10
13.5
30/1
T: D R BRIDEOAKE
R: D DUNN (54.50)
30/1
11
15.3
16/1
T: RODNEY DOUGLAS
R: D NIKOLIC (57.00)
16/1
4m masterclass (USA) x cinibar (AUS) (bluebird (USA))
Race 3 - Ready Workforce Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good Time: 1:11.77
Prizemoney: $60,000
1
11/2
T: D L FREEDMAN
R: D DUNN (54.00)
11/2
3f flying spur (AUS) x cool chick (NZ) (centaine (AUS))
This nick: 13 runners; 10 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/2F
T: B MAYFIELD-SMITH
R: D OLIVER (55.00)
5/2F
3f volksraad (GB) x cat shmea (NZ) (felix the cat (USA))
3
1.8
7/2
T: M A KAVANAGH
R: M RODD (55.50)
7/2
3f fusaichi pegasus (USA) x perfect halo (AUS) (don't say halo (USA))
4
2.8
5/2F
T: R W SMERDON
R: S W ARNOLD (59.00)
5/2F
3f orientate (USA) x shiny (AUS) (forest glow (USA))
5
2.9
11/1
T: M J ELLERTON
R: J WINKS (54.00)
11/1
3f testa rossa (AUS) x blazing aura (AUS) (blazing sword (AUS))
6
7.2
14/1
T: D A HAYES
R: DEAN HOLLAND (55.00)
14/1
3f royal academy (USA) x winds of peace (AUS) (bletchingly (AUS))
7
19.2
40/1
T: J P SALANITRI
R: P MERTENS (54.00)
40/1
3f hussonet (USA) x miss lardydar (AUS) (cossack warrior (AUS))
8
20.2
150/1
T: A L KRUSHKA
R: M CARSON (54.00)
150/1
3f no slip (FR) x elle endor (AUS) (el moxie (USA))
Race 4 - Members Equity Bank Hcp (1000m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Good Time: 0:58.79
Prizemoney: $60,000
1
16/1
T: G M WALKER
R: I GUNDOGDU (51.50)
16/1
6m picnicker (AUS) x wolfhound (AUS) (average game (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
9/2
T: MS A MACPHERSON
R: CRAIG WILLIAMS (55.00)
9/2
4m royal academy (USA) x jacinth (AUS) (last tycoon (IRE))
3
2.3
20/1
T: E G FISCHER
R: D GAUCI (55.00)
20/1
4
2.4
RAFFIN (5)
10/1
T: G DALZIEL
R: B PARK (55.50)
10/1
5m gold carat (USA) x raffinwise (AUS) (raffindale (GB))
5
3.2
12/1
T: B J MCCARTHY
R: B RAWILLER (56.00)
12/1
4g regal shot (AUS) x our siena (AUS) (snippets (AUS))
6
3.3
30/1
T: KATE GOODRICH
R: C NEWITT (55.00)
30/1
4g desert sun (GB) x signoritta (AUS) (snaadee (USA))
7
3.5
50/1
T: T R GRACE
R: NICHOLAS HALL (53.50)
50/1
5g with class (CAN) x mont vue tara (AUS) (rory's jester (AUS))
8
3.6
50/1
T: D M NOONAN
R: L NOLEN (57.00)
50/1
5g hemingway (IRE) x no mystery (AUS) (el qahira (NZ))
9
4.4
15/4
T: M J ELLERTON
R: CHRIS SYMONS (55.00)
15/4
4m hemingway (IRE) x raunchy ruler (AUS) (rancho ruler (AUS))
10
4.8
13/8F
T: D R SUTTON
R: S BASTER (58.00)
13/8F
11
4.9
25/1
T: MARCUS FAHLER
R: MS MICHELLE PAYNE (57.00)
25/1
6g commands (AUS) x our teneriffe (AUS) (kenvain (AUS))
Race 5 - Renown Silverware Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good Time: 0:58.54
Prizemoney: $60,000
1
7/2
T: J R HAWKES
R: S R KING (55.00)
7/2
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
15/2
T: M P HYLAND
R: S HYLAND (56.50)
15/2
3g tully dane (AUS) x billie's dream (AUS) (rory's jester (AUS))
3
1.6
11/4F
T: J D SADLER
R: NICHOLAS HALL (57.00)
11/4F
3g iglesia (AUS) x party miss (AUS) (kenmare (FR))
4
1.9
11/1
T: R W SMERDON
R: B MELHAM (56.50)
11/1
3g planchet (AUS) x treen (AUS) (twig moss (FR))
5
3.2
20/1
T: MATTHEW UPTON
R: C SYMONS (54.00)
20/1
3f more than ready (USA) x stringy bark (NZ) (straight strike (USA))
6
3.6
15/2
T: T R MARTIN
R: C W BROWN (58.00)
15/2
3c encosta de lago (AUS) x french braids (AUS) (flying spur (AUS))
7
4.4
60/1
T: A J CUMMINGS
R: M ZAHRA (54.00)
60/1
8
4.8
14/1
T: D A HAYES
R: CRAIG WILLIAMS (55.50)
14/1
3f elusive quality (USA) x abbotswood (NZ) (sir tristram (IRE))
9
5.2
9/2
T: R F CAMERON
R: D OLIVER (56.00)
9/2
3g fasliyev (USA) x rory's light (AUS) (rory's jester (AUS))
10
8.7
80/1
T: SEAN MOTT
R: D NIKOLIC (54.00)
80/1
3f xaar (GB) x bowled addiction (AUS) (jugah (USA))
11
9.1
80/1
T: D A HAYES
R: A SPITERI (54.50)
80/1
3f hussonet (USA) x peach tree road (AUS) (cossack warrior (AUS))
12
9.9
80/1
T: A J VASIL
R: D BRERETON (56.50)
80/1
3c hold that tiger (USA) x regal touch (NZ) (touching wood (USA))
Race 6 - J R A Cup (2040m)
Class: Quality Track: Good Time: 2:05.99
Prizemoney: $100,000
1
100/1
T: D L FREEDMAN
R: L NOLEN (54.50)
100/1
7g dushyantor (USA) x cristal (CHI) (semenenko (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
20/1
T: M J ENRIGHT
R: W HOKAI (53.00)
20/1
5g montjeu (IRE) x grosvenor's pride (NZ) (grosvenor (NZ))
3
2.4
9/2
T: M A KAVANAGH
R: M RODD (59.00)
9/2
5m king cugat (USA) x classy babe (NZ) (masterclass (USA))
4
2.6
15/1
T: D A HAYES
R: C NEWITT (56.00)
15/1
5m redoute's choice (AUS) x voltage (AUS) (whiskey road (USA))
5
3.4
7/1
T: R F CAMERON
R: D DUNN (54.50)
7/1
6g generous (IRE) x quip (NZ) (rory's jester (AUS))
6
3.5
8/1
T: P MORGAN
R: D BRERETON (60.00)
8/1
7
3.6
16/1
T: A R FIELDES
R: MS MICHELLE PAYNE (54.50)
16/1
6g cape cross (IRE) x set up (NZ) (zabeel (NZ))
8
3.8
12/1
T: B MAYFIELD-SMITH
R: D OLIVER (59.00)
12/1
6g intergaze (AUS) x amarula (AUS) (rubiton (AUS))
9
5.1
7/2F
T: J D SADLER
R: S W ARNOLD (58.00)
7/2F
10
6.1
12/1
T: D T O'BRIEN
R: D NIKOLIC (55.50)
12/1
5g jeune (GB) x palace alice (AUS) (palace music (USA))
11
6.3
6/1
T: A J VASIL
R: C W BROWN (53.50)
6/1
12
7.6
20/1
T: D L MORTON
R: J WINKS (53.00)
20/1
4g scenic (IRE) x festival twig (AUS) (papal power (USA))
13
99.9
200/1
T: T J HUGHES
R: S BASTER (53.00)
200/1
5g zabeel (NZ) x tajrebah (USA) (dayjur (USA))
Race 7 - Badjar Ogilvy Stutt Stakes (1600m) Gr2
Class: Open Track: Good Time: 1:36.37
Prizemoney: $180,000
1
5/2F
T: M A KAVANAGH
R: M RODD (55.50)
5/2F
This nick: 9 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
3.8
4/1
T: D A HAYES
R: CRAIG WILLIAMS (55.50)
4/1
3c red ransom (USA) x milva (USA) (strawberry road (AUS))
3
4.8
9/2
T: D BINAISSE
R: B RAWILLER (55.50)
9/2
3c carnegie (IRE) x matter (AUS) (octagonal (NZ))
4
6.1
20/1
T: T J HUGHES
R: J WINKS (55.50)
20/1
3c lonhro (AUS) x ponton flyer (AUS) (flying spur (AUS))
5
6.2
30/1
T: D T O'BRIEN
R: S W ARNOLD (55.50)
30/1
3c lucky owners (NZ) x smytzer's thunder (AUS) (thunder gulch (USA))
6
6.4
WOOKAH (6)
20/1
T: D A HAYES
R: C W BROWN (55.50)
20/1
3c encosta de lago (AUS) x high heels (AUS) (canny lad (AUS))
7
6.6
6/1
T: D L FREEDMAN
R: D DUNN (53.50)
6/1
3f lonhro (AUS) x betrille (AUS) (don't say halo (USA))
8
8.9
KIMORRA (13)
30/1
T: M G PRICE
R: D OLIVER (55.50)
30/1
3g viscount (AUS) x locquacious (AUS) (royal academy (USA))
9
9
14/1
T: D K WEIR
R: J MOTT (55.50)
14/1
10
10.3
HUXSSEN (11)
15/1
T: RODNEY DOUGLAS
R: D NIKOLIC (55.50)
15/1
11
10.5
25/1
T: M D MORONEY
R: M ZAHRA (55.50)
25/1
12
13.5
100/1
T: T J HUGHES
R: D YENDALL (55.50)
100/1
3g hussonet (USA) x luanda star (AUS) (danzig connection (USA))
13
15.8
80/1
T: JOHN MCARDLE
R: V DURIC (55.50)
80/1
3c lujain (USA) x noreaster (AUS) (fuji kiseki (JPN))
14
16.2
FURY (4)
25/1
T: P G MOODY
R: C NEWITT (55.50)
25/1
3c fusaichi pegasus (USA) x palia (AUS) (last tycoon (IRE))
Race 8 - Taylors Lakes Family Hotel Hcp (1600m)
Class: Open Track: Good Time: 1:38.16
Prizemoney: $60,000
1
20/1
T: P G MOODY
R: L NOLEN (56.00)
20/1
7h danehill (USA) x agathe (USA) (manila (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.3
11/4
T: B MAYFIELD-SMITH
R: D OLIVER (58.00)
11/4
5g old spice (AUS) x legal consent (AUS) (danehill (USA))
3
2.1
9/4F
T: D T O'BRIEN
R: J WINKS (55.00)
9/4F
4g lion hunter (AUS) x light of erin (AUS) (palace music (USA))
4
2.2
10/1
T: P T HYLAND
R: N MEHMET (51.50)
10/1
5g testa rossa (AUS) x la carlotta (NZ) (english harbour (GB))
5
2.7
5/1
T: B D ROWE
R: D GAUCI (57.00)
5/1
7g redding (NZ) x militant miss (AUS) (el qahira (NZ))
6
4
9/1
T: M G PRICE
R: C NEWITT (55.50)
9/1
4h bianconi (USA) x meet my sis (USA) (prized (USA))
7
5.5
50/1
T: B J DUNN
R: M ZAHRA (59.50)
50/1
8g jeune (GB) x chandada rose (AUS) (king's high (AUS))
8
6.5
12/1
T: M C KENT
R: I GUNDOGDU (53.50)
12/1
9
7.8
25/1
T: MS M SHEARS
R: S BASTER (55.00)
25/1
5g o'reilly (NZ) x covered n' grey (NZ) (lord triad (NZ))
* Nick figures are for Australasia.