Breednet Results

MUDGEE - Sunday, July 5

Race 1 - Hahn Premium Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Slow Time: 1:06.18
Prizemoney: $9,000
1
T: L K ROBERTS
R: DANIEL EDMONDS (54.00)
Winning siblings: Mishani Forbidden, Mishani Stealth,
This nick: 9 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
1.3
T: S W THOMAS
R: G BUCKLEY (54.00)
3f humam (IRE) x jade seeker (AUS) (jade hunter (USA))
3
0.5
T: DEAN WALLACE
R: P FERRIS (55.00)
3f no slip (FR) x watch the time (AUS) (johann quatz (FR))
4
2.2
T: A J GIBSON
R: J KEHOE (55.00)
3g bianconi (USA) x bonzabella (AUS) (royal sceptre (AUS))
5
5.6
T: MS T SCHMETZER
R: J GEPPERT (55.00)
3g zariz (AUS) x in the beginning (AUS) (al hareb (USA))
6
6.4
F
T: J LUNDHOLM
R: MS K CHATER (54.50)
F
7
6.5
T: MS J BUTLER
R: J GALEA (54.00)
3f perugino (USA) x eureka parade (AUS) (semipalatinsk (USA))
8
8.4
T: B K CROSS
R: J GRISEDALE (58.00)
3c reset (AUS) x fantastique (AUS) (twig moss (FR))
9
11.6
T: G D LUNN
R: BRAD CLARK (55.50)
3g marechal (AUS) x pat's pet (AUS) (bonhomie (USA))
10
14.2
T: T W MULHOLLAND
R: N CUMBERLAND (54.50)
3f johannesburg (USA) x maricks (NZ) (maroof (USA))
11
15.1
T: M R CROCKETT
R: MS L BROWN (56.00)
Race 2 - Hahn Premium Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Slow Time: 1:05.75
Prizemoney: $9,000
1
F
T: MARCUS WILSON
R: KODY NESTOR (56.00)
F
3f delago brom (AUS) x ms bowie (AUS) (anabaa (USA))
Winning siblings: Deangelo, Lakers Bay, Magic And Danger,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
T: W COLLISON
R: K DUNBAR (54.50)
3f shrewdy (AUS) x lady malone (NZ) (omnicorp (NZ))
3
2
T: R P NORTHAM
R: J GALEA (55.50)
4
3.9
T: MS D SLINKARD
R: J GRISEDALE (54.00)
3f wily trader (AUS) x raheebah (AUS) (snaadee (USA))
5
6.8
T: MS J BOWEN
R: P FERRIS (54.00)
3f brahms (USA) x ruling kite (AUS) (black kite (AUS))
6
7.4
T: M R CROCKETT
R: MS L BROWN (57.00)
7
9.7
T: MS G WILLIAMS
R: J KEHOE (58.00)
3g over (AUS) x poetica (AUS) (rancher (AUS))
8
10.4
T: MS L LUNN
R: N CUMBERLAND (58.00)
3g nuclear freeze (USA) x life's a problem (AUS) (kingston jamaica (AUS))
9
14.9
T: A D MCHARDIE
R: PATRICK MURPHY (56.00)
3f xaar (GB) x author (AUS) (quest for fame (GB))
10
19.4
T: MS R LEVY
R: DANIEL EDMONDS (56.00)
11
19.7
T: MS G WILLIAMS
R: G BUCKLEY (56.50)
3g bootleg (AUS) x perfect harum (AUS) (procol harum (NZ))
12
33.2
T: MS G WILLIAMS
R: B J HILL (54.00)
Race 3 - Tooheys Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:13.75
Prizemoney: $9,000
1
AHNU (2)
F
T: MS R LEVY
R: DANIEL EDMONDS (57.00)
F
5m intergaze (AUS) x rippling tide (AUS) (crested wave (USA))
Winning siblings: Hayyler's Hog,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
T: D B KEEGAN
R: PATRICK MURPHY (56.00)
5g sandpit (BRZ) x zetta regent (AUS) (new regent (CAN))
3
1.5
T: MS R LEVY
R: N PAINE (56.00)
5g sir laurence (NZ) x fine review (AUS) (royal troubador (NZ))
4
2.6
T: D E LANE
R: KODY NESTOR (56.00)
5g dracula (AUS) x order (AUS) (danehill (USA))
5
2.7
T: DEAN WALLACE
R: J GALEA (58.00)
4g marechal (AUS) x cafe d'amour (AUS) (flying spur (AUS))
6
2.8
T: J LUNDHOLM
R: J KEHOE (56.00)
5m al jaasi (AUS) x merino rose (NZ) (conquistarose (USA))
7
2.9
T: R P HARRISON
R: J GEPPERT (53.00)
5h beautiful crown (USA) x luskin lover (AUS) (luskin star (AUS))
8
3.9
T: P F CURRY
R: N CUMBERLAND (56.00)
9
5
T: KYLIE KENNEDY
R: BRAD CLARK (56.00)
4m honours list (IRE) x degana (AUS) (dehere (USA))
10
5.5
T: JIM GLEESON
R: MS T NIKORA (56.00)
11
6.1
T: MS G WILLIAMS
R: P FERRIS (56.00)
4m za-im (GB) x club dancer (AUS) (moville dancer (AUS))
12
7.1
T: M J DONOGHUE
R: G BUCKLEY (56.00)
5m nothin' leica dane (AUS) x cogency (AUS) (sir laurence (NZ))
13
7.4
T: D B KEEGAN
R: MS B TIMMIS (56.00)
4g success express (USA) x zetta regent (AUS) (new regent (CAN))
14
21.6
T: C P THURSTON
R: K DUNBAR (57.00)
Race 4 - Be The Best You Can Be Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:26.46 (37.18)
Prizemoney: $9,000
1
T: J N ENGLEBRECHT
R: T J GREEN (58.00)
3g reenact (AUS) x snohalo (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
T: D B KEEGAN
R: PATRICK MURPHY (56.00)
3f xaar (GB) x zetta regent (AUS) (new regent (CAN))
3
0.8
T: T J BARTLEY
R: N PAINE (58.00)
3g diogenes (AUS) x pure heart (AUS) (royal academy (USA))
4
1
T: R A PRIEST
R: J GEPPERT (53.00)
5
1.1
T: MS J BOWEN
R: D NORTHEY (54.00)
4g shrewdy (AUS) x miss plume (AUS) (military plume (NZ))
6
2.5
F
T: T J BARTLEY
R: G BUCKLEY (55.50)
F
7
3.3
T: MS T WILLIAMS
R: P FERRIS (58.00)
4g perugino (USA) x crowned love (AUS) (rory's jester (AUS))
8
3.4
T: J LUNDHOLM
R: MS L BROWN (56.00)
3f strategic (AUS) x peintour (AUS) (canny lad (AUS))
9
4
T: R P NORTHAM
R: J GALEA (58.00)
10
4.7
T: P M FARRELL
R: DANIEL EDMONDS (58.00)
3g shrewdy (AUS) x getting personal (AUS) (personal flag (USA))
11
5.5
T: KYLIE KENNEDY
R: BRAD CLARK (56.00)
4m stravinsky (USA) x la chamane (NZ) (desert sun (GB))
12
7.4
T: W COLLISON
R: K DUNBAR (56.00)
3f filante (NZ) x best intentions (AUS) (royal academy (USA))
13
8.3
T: J N ENGLEBRECHT
R: N CUMBERLAND (56.00)
4m shrewdy (AUS) x mazurka's star (NZ) (straight strike (USA))
14
8.9
T: M R MULHOLLAND
R: MS K CHATER (56.00)
3g timber trader (NZ) x lake cada (AUS) (skilful star (AUS))
Race 5 - X X X X Gold Cup (1600m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:38.17
Prizemoney: $12,000
1
6/6F
T: T J BARTLEY
R: G BUCKLEY (56.50)
6/6F
4g bite the bullet (USA) x yallah terrace (AUS) (yallah prince (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.3
6/6
T: MS S MURRAY-LESLIE
R: J GALEA (54.50)
6/6
3
2.8
6/6
T: J T McMillan
R: J GEPPERT (51.50)
6/6
6g sports works (AUS) x gurley (AUS) (timothy (AUS))
4
5.3
SHINES (4)
6/6
T: MS G WILLIAMS
R: B J HILL (54.50)
6/6
8g timber country (USA) x danamani (AUS) (danehill (USA))
5
10.9
6/6
T: G D LUNN
R: BRAD CLARK (57.00)
6/6
8g kaapstad (NZ) x skylarking (AUS) (twig moss (FR))
6
17.9
6/6
T: B J MALLISON
R: J KEHOE (54.50)
6/6
3g reenact (AUS) x lady grosve (NZ) (grosvenor (NZ))
Race 6 - Lion Nathan Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Dead Time: 1:11.95
Prizemoney: $9,000
1
T: M R MULHOLLAND
R: J GEPPERT (53.50)
4g shrewdy (AUS) x spaewife (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
T: MARCUS WILSON
R: DANIEL EDMONDS (54.00)
4g strategic (AUS) x expelled (AUS) (brief truce (USA))
3
2.8
T: T J BARTLEY
R: A WOODS (54.00)
4m shrewdy (AUS) x unified (NZ) (vice regal (NZ))
4
4.4
F
T: L W WILLIS
R: MS K CHATER (58.00)
F
4g moville dancer (AUS) x lady mia (AUS) (opera prince (AUS))
5
5.2
T: MS L LUNN
R: N CUMBERLAND (54.00)
5g brahms (USA) x pitrizza (AUS) (green line express (USA))
6
5.6
T: MS T VIGOUROUX
R: G BUCKLEY (54.00)
7
7
T: C W HODGSON
R: BRAD CLARK (54.00)
4m shrewdy (AUS) x kashtanka (AUS) (proud knight (AUS))
8
7.9
T: MS J LUNN
R: J GRISEDALE (54.00)
4g dolphin street (FR) x zulieca (AUS) (celestial bounty (IRE))
9
8.5
T: R CATON
R: J GALEA (54.00)
6g desert king (IRE) x silk (AUS) (barathea (IRE))
10
8.6
T: D P ENGLEBRECHT
R: T J GREEN (54.00)
11
15.5
T: GAVIN GROTH
R: P FERRIS (54.00)
3g viscount (AUS) x marchioness (AUS) (snippets (AUS))
12
16.4
T: J P THOMPSON
R: MS T JEFFRIES (52.00)
4m commands (AUS) x lacryma ricchezza (AUS) (lacryma cristi (IRE))
13
62.4
T: M C LYNCH
R: K DUNBAR (54.00)
6g bellotto (USA) x lead me on (NZ) (leader of the band (USA))
Race 7 - X X X X Gold Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Dead Time: 1:12.66
Prizemoney: $9,000
1
T: P R BROOKE
R: P FERRIS (58.50)
3g street cry (IRE) x madam governor (AUS) (bite the bullet (USA))
Winning siblings: Tigerbright,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
F
T: P L BOYD
R: BRAD CLARK (54.50)
F
3f nuclear freeze (USA) x baystad (AUS) (simonstad (NZ))
3
1.3
T: T W MULHOLLAND
R: DANIEL EDMONDS (54.00)
3f rock of gibraltar (IRE) x wisp (AUS) (last tycoon (IRE))
4
2
T: A D MCHARDIE
R: PATRICK MURPHY (54.00)
3f nediym (IRE) x killara mist (AUS) (monongahela (USA))
5
2.3
T: R P NORTHAM
R: J GALEA (55.50)
4m danewin (AUS) x southern jazz (NZ) (stark south (USA))
6
4.3
T: C W HODGSON
R: J KEHOE (54.00)
4g eire (NZ) x valerie ann (AUS) (air de france (USA))
7
4.4
T: T P BYE
R: MS L WRAY (51.00)
4g kutta (GB) x lady seabourn (AUS) (lake coniston (IRE))
8
4.9
T: T J BARTLEY
R: G BUCKLEY (56.00)
5m stravinsky (USA) x pink opal (AUS) (flying spur (AUS))
9
5
T: BRETT THOMPSON
R: N CUMBERLAND (54.00)
5g buriton (NZ) x best style (AUS) (dr. grace (NZ))
10
6.8
T: P M FARRELL
R: N PERRETT (54.00)
3g mull of kintyre (USA) x appian (AUS) (desert style (IRE))
11
6.9
T: MS B JONES
R: K DUNBAR (54.00)
4g langfuhr (CAN) x honeymoon hotel (AUS) (best western (AUS))
12
8.8
T: MS G WILLIAMS
R: B J HILL (54.00)
4m twining (USA) x right foot forward (AUS) (charnwood forest (IRE))
13
9.9
T: J P THOMPSON
R: MS T JEFFRIES (51.00)
14
11.1
T: J N ENGLEBRECHT
R: T J GREEN (54.00)
4m anglia (AUS) x clue (AUS) (zeditave (AUS))
Race 8 - Tooheys Extra Dry Hcp (67) (2000m)
Class: Restricted 67 Track: Dead Time: 2:04.45
Prizemoney: $10,000
1
F
T: G D MOORE
R: J GEPPERT (54.00)
F
3g viking ruler (AUS) x rose beat (NZ) (rhythm (USA))
Winning siblings: Shamarose, Thorned,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
T: MS T SCHMETZER
R: MS T NIKORA (55.50)
8g bellotto (USA) x saytana (AUS) (don't say halo (USA))
3
1.1
T: MS A BLACKETT
R: PATRICK MURPHY (54.00)
7g perugino (USA) x snappy shopper (AUS) (sir dapper (AUS))
4
1.3
T: M R PARKINSON
R: J GALEA (54.00)
3f way of light (USA) x frame's game (AUS) (crown jester (AUS))
5
2.3
T: MARK DE MONTFORT
R: J GRISEDALE (54.00)
3f black hawk (GB) x soak up the sun (AUS) (desert sun (GB))
6
3
T: M R CROCKETT
R: MS L BROWN (54.00)
4g filante (NZ) x arkalon (AUS) (ark regal (NZ))
7
4.3
T: A J GIBSON
R: J KEHOE (54.00)
8
7
T: T J FAHEY
R: P FERRIS (54.00)
6g humam (IRE) x myogrand (NZ) (myocard (NZ))
9
8.5
T: B K CROSS
R: G BUCKLEY (54.00)
5g shrewdy (AUS) x strategic way (AUS) (strategic (AUS))
10
10.1
T: MS T BATEUP
R: N PAINE (54.50)
6g strategic (AUS) x golf circuit (AUS) (groucho (AUS))
11
12.9
T: R W HOWE
R: N CUMBERLAND (54.00)
4g don eduardo (NZ) x visual emotion (USA) (silver deputy (CAN))
12
16.1
T: C P THURSTON
R: K DUNBAR (54.00)
6g encounter (AUS) x falefa (AUS) (hula chief (NZ))
13
22.1
T: J P DRAKE
R: BRAD CLARK (54.00)
5m iglesia (AUS) x date with destiny (AUS) (snippets (AUS))
14
27.9
T: MS T SCHMETZER
R: DANIEL EDMONDS (54.00)
5g all chatter (USA) x dapper shaker (AUS) (sir dapper (AUS))
Race 9 - Hahn Premium Light Hcp (72) (1400m)
Class: Restricted 72 Track: Dead Time: 1:25.14
Prizemoney: $10,000
1
T: J DELANEY
R: P FERRIS (56.50)
3g universal prince (AUS) x please believe (AUS) (palace music (USA))
Winning siblings: Floral Insight,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
T: T J BARTLEY
R: J GEPPERT (56.00)
3
1.3
T: T J BARTLEY
R: BRAD CLARK (54.00)
4m e dubai (USA) x take a moment (AUS) (bluebird (USA))
4
4.2
T: G A DAY
R: J GALEA (58.50)
6g kenny's best pal (AUS) x dion (NZ) (centaine (AUS))
5
4.4
T: P J NESTOR
R: KODY NESTOR (58.50)
6g deputy governor (USA) x regal tris (NZ) (vice regal (NZ))
6
4.6
T: JIM GLEESON
R: DANIEL EDMONDS (54.00)
5g peintre celebre (USA) x joan gwendoline (AUS) (metal precieux (IRE))
7
4.7
T: T J BARTLEY
R: G BUCKLEY (54.00)
3f marechal (AUS) x gossip page (AUS) (snippets (AUS))
8
4.8
F
T: M D GRIFFITH
R: T J GREEN (56.50)
F
3g rhythm (USA) x dream bay (AUS) (personal hope (USA))
9
6.2
T: P M FARRELL
R: N PERRETT (52.50)
6g made of gold (USA) x coco dancer (AUS) (citidancer (IRE))
10
6.7
T: M R PARKINSON
R: PATRICK MURPHY (54.00)
4m orpen (USA) x palmyra bay (AUS) (semipalatinsk (USA))
11
7.6
T: MS J LUNN
R: J GRISEDALE (57.50)
5g keltrice (AUS) x extreme power (AUS) (voltage peak (AUS))
12
8.4
T: MS T SCHMETZER
R: J KEHOE (54.00)
8g hennessy (USA) x consular belle (CAN) (pro consul (CAN))
13
8.6
T: R W HOWE
R: N CUMBERLAND (54.00)
5m shinko forest (IRE) x benning (USA) (manila (USA))
14
11.6
T: MS R LEVY
R: N PAINE (55.50)
* Nick figures are for Australasia.