Breednet Results

MUSWELLBROOK - Friday, September 23

Race 1 - Bengalla Mining Mdn Plate (1750m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:49.56 (37.14)
Prizemoney: $20,000
1
12/1
T: P M Perry
R: A Bullock (56.5)
12/1
3c congrats (USA) x arrabeea (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Rasana, Ready Diva,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
3/1
T: Andrew Eastcott
R: P King (59)
3/1
5g dubleo (USA) x celebrity status (NZ) (centaine (AUS))
3
1.5
5/1
T: Mark De Montfort
R: Ms R Murray (59)
5/1
4g sebring (AUS) x gingerbread (AUS) (kempinsky (AUS))
4
1.9
20/1
T: L Seib
R: Rachel King (59)
20/1
4g pendragon (NZ) x blue world (NZ) (dernier empereur (USA))
5
2.3
25/1
T: Marilyn Knott
R: D Northey (57)
25/1
6m benicio (AUS) x haulrenee (AUS) (race for pleasure (AUS))
6
3.2
5/4F
T: David Payne
R: G M Ryan (59)
5/4F
4g artie schiller (USA) x elusive magic (AUS) (elusive quality (USA))
7
5.5
9/1
T: R J Davies
R: A Gibbons (59)
9/1
5g where's that tiger (USA) x titania (AUS) (jade hunter (USA))
8
12.7
40/1
T: Petra Bullen
R: Vad Bolozhinskyi (57)
40/1
5m sebring (AUS) x la dee la (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
16.7
16/1
T: Peter W Stanley
R: B Spriggs (57)
16/1
5m all american (AUS) x body beautiful (AUS) (flying spur (AUS))
10
24.7
60/1
T: R J Davies
R: R Thompson (59)
60/1
6g oratorio (IRE) x spindlewood (AUS) (quest for fame (GB))
Race 2 - Gold Sponsors Club Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 0:58.69 (34.81)
Prizemoney: $20,000
1
Pandeia (12)
11/1
T: G D Hickman
R: Ms W Costin (55)
11/1
3f ad valorem (USA) x miss canny (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 8 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Woomera (15)
5/4F
T: P M Perry
R: A Bullock (57)
5/4F
3c smart missile (AUS) x breaking news (AUS) (brief truce (USA))
3
3.8
5/1
T: Ms K Waugh
R: Mitchell Bell (55)
5/1
3f congrats (USA) x princess pedrille (AUS) (desert prince (IRE))
4
6.1
30/1
T: Tim McIntosh
R: Ms R Murray (55)
30/1
3f money or the gun (AUS) x war queen (AUS) (beautiful crown (USA))
5
8.1
7/2
T: A J Denham
R: R Thompson (55)
7/2
6
8.8
9/1
T: R P Northam
R: D Northey (57)
9/1
3g benfica (AUS) x star over kansas (AUS) (starcraft (NZ))
7
9.7
7/1
T: Bjorn Baker
R: G M Ryan (55)
7/1
3f stratum (AUS) x royal celebrity (AUS) (royal academy (USA))
8
10.6
60/1
T: S J Hodge
R: A Gibbons (55)
60/1
10
11.7
25/1
T: P M Farrell
R: A Cavallo (57)
25/1
3g al maher (AUS) x royal wit (AUS) (royal academy (USA))
11
12.8
40/1
T: Dean Jackson
R: J Kehoe (55)
40/1
3f bernardini (USA) x senchel (AUS) (tiger hill (IRE))
12
13.9
25/1
T: Greg Bennett
R: Ms A Threadwell (57)
25/1
3g duporth (AUS) x silvery sheila (AUS) (orientate (USA))
13
16.2
Lockout (11)
25/1
T: P M Farrell
R: Rachel King (55)
25/1
3f hinchinbrook (AUS) x bit tiddly (AUS) (canny lad (AUS))
14
19.6
50/1
T: S J Dixon
R: Melanie Bolwell (52)
50/1
3f sebring (AUS) x princess gisella (AUS) (king charlemagne (USA))
Race 3 - Mt Arthur Coal Mdn Hcp (1450m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:29.45 (35.94)
Prizemoney: $20,000
1
7/2
T: J C Coyle
R: Ms W Costin (56.5)
7/2
6g dane shadow (AUS) x violet elizabeth (AUS) (quest for fame (GB))
Winning siblings: Shuffles,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/10F
T: Greg Bennett
R: G M Ryan (59)
9/10F
3
1.6
16/1
T: R P Northam
R: D Northey (58)
16/1
4g octagonal (NZ) x key to the city (AUS) (playing hours (USA))
4
3
12/1
T: Ms M Moses
R: Vad Bolozhinskyi (57.5)
12/1
5
4.8
Orezira (10)
9/1
T: Bjorn Baker
R: Mitchell Bell (56)
9/1
3g o'reilly (NZ) x alzira (NZ) (bertolini (USA))
6
5.3
30/1
T: G McFarlane
R: Melinda Graham (56.5)
30/1
6h delzao (AUS) x songcatcher (AUS) (geiger counter (USA))
7
5.9
10/1
T: P M Perry
R: A Bullock (59)
10/1
4h testa rossa (AUS) x backatem (USA) (notebook (USA))
8
11
40/1
T: Ms L Munce
R: R Thompson (54.5)
40/1
3f choisir (AUS) x moon glitter (AUS) (arena (AUS))
9
11.8
60/1
T: Dean Jackson
R: A Cavallo (54.5)
60/1
4g foreplay (AUS) x monte hacho (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
10
17.2
50/1
T: Wayne Seelin
R: J Kehoe (56)
50/1
Race 4 - Upper Hunter Turf Supp. (Bm60) (1280m)
Class: Benchmark 60 Track: Soft(7) Time: 1:17.42 (35.61)
Prizemoney: $20,000
1
6/1
T: D Lane
R: G M Ryan (59.5)
6/1
Winning siblings: Day Trader, Princess Roulette,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
12/1
T: Ms M Moses
R: Vad Bolozhinskyi (57.5)
12/1
4m congrats (USA) x cambiata (FR) (alzao (USA))
3
1.6
15/2
T: Mark De Montfort
R: Ms R Murray (61)
15/2
6g oratorio (IRE) x ready made family (AUS) (more than ready (USA))
4
1.7
7/2
T: M C Dobie
R: Ms S Clenton (59.5)
7/2
6g snitzel (AUS) x marzipan (NZ) (gold brose (AUS))
5
2.9
20/1
T: B A Perrett
R: Billy Cray (59)
20/1
7g haayil (AUS) x scilly (AUS) (vettori (IRE))
6
3.3
16/1
T: Craig Bermingham
R: A Gibbons (58)
16/1
6g exceed and excel (AUS) x chandelier (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
3.7
Aperta (10)
20/1
T: Ms A Langlar
R: Rachel King (54)
20/1
7g testa rossa (AUS) x capto (AUS) (octagonal (NZ))
8
4.1
40/1
T: A D McHardie
R: Ms L G Henry (54)
40/1
6m casino prince (AUS) x quiet smytzer (AUS) (made of gold (USA))
9
9.8
12/1
T: Leon Davies
R: J Parr (57.5)
12/1
5m domesday (AUS) x dawnie dancer (AUS) (fasliyev (USA))
10
10.7
7/4F
T: P M Perry
R: A Bullock (57)
7/4F
3g zoffany (IRE) x eyenar (AUS) (jetball (AUS))
Race 5 - H Sinclair - B Thomas Award-C3 (1500m)
Class: Class 3 Track: Soft(7) Time: 1:34.27 (34.47)
Prizemoney: $20,000
1
10/1
T: C E Ritchie
R: A Gibbons (57.5)
10/1
4g savabeel (AUS) x pins on ice (NZ) (pins (AUS))
This nick: 109 runners; 81 winners; 15 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 1
$350,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: De Burgh Equine / Shadwell
2
1
7/4F
T: Jason Attard
R: J Parr (59.5)
7/4F
6g ad valorem (USA) x martoula (AUS) (marwina (AUS))
3
2
9/1
T: P M Farrell
R: G M Ryan (54.5)
9/1
4m stratum (AUS) x ser flame (AUS) (serheed (USA))
4
2.1
14/1
T: D P Englebrecht
R: A Cavallo (54)
14/1
6g zabeel (NZ) x sumehra (NZ) (stravinsky (USA))
5
2.2
Lethal (5)
12/1
T: J A Sylvester
R: R Thompson (56.5)
12/1
5g aussie rules (USA) x mina (AUS) (dracula (AUS))
6
2.8
6/1
T: P M Perry
R: A Bullock (60.5)
6/1
6g mastercraftsman (IRE) x agnetha (GER) (big shuffle (USA))
7
3.1
7/2
T: Mark Hatch
R: Kody Nestor (58)
7/2
6g street cry (IRE) x little chloe (AUS) (danehill (USA))
8
4.8
8/1
T: Peter W Stanley
R: James P Innes (55.5)
8/1
6g denon (USA) x la canteur (AUS) (loup sauvage (USA))
9
7
Mr Haar (12)
50/1
T: A D McHardie
R: Ms L G Henry (54)
50/1
5g youthful legs (USA) x shine the silver (AUS) (canadian silver (CAN))
Race 6 - Wallerawang Engineering (C2) (1000m)
Class: Class 2 Track: Soft(7) Time: 0:58.24 (34.37)
Prizemoney: $20,000
1
7/4
T: Todd Willan
R: Mitchell Bell (56.5)
7/4
3g nicconi (AUS) x very bright (AUS) (general nediym (AUS))
This nick: 24 runners; 13 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/1
T: R P Hartley
R: Ms M Weir (54.5)
9/1
4g ad valorem (USA) x explicit vixen (AUS) (general nediym (AUS))
3
1.2
Jayzou (2)
20/1
T: Allan Kehoe
R: P King (57.5)
20/1
4g zizou (AUS) x vanetta (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
2.4
10/1
T: Ms J Clement
R: Ms R Murray (54)
10/1
5m manhattan rain (AUS) x sequi (AUS) (danehill (USA))
5
3.2
5/4F
T: P M Perry
R: Rachel King (58)
5/4F
5g mossman (AUS) x sweet marmalade (AUS) (marwina (AUS))
6
4.3
7/1
T: Ms J Bowen
R: Ms W Costin (54)
7/1
5g trotamondo (CHI) x friends for life (AUS) (special bond (AUS))
7
5
66/1
T: A D McHardie
R: Ms L G Henry (54)
66/1
5m dubleo (USA) x racy affair (AUS) (bureaucracy (NZ))
8
8.3
50/1
T: Ms S Grills
R: Ms S Young (54)
50/1
6m dane shadow (AUS) x fame for three (AUS) (quest for fame (GB))
9
11.8
66/1
T: Ms S McDonald
R: A Cavallo (54)
66/1
4m tickets (AUS) x fleur de lion (AUS) (tale of the cat (USA))
Race 7 - Tab.Com.Au (Bm65) (1000m)
Class: Benchmark 65 Track: Soft(7) Time: 0:58.11 (34.13)
Prizemoney: $20,000
1
13/8F
T: P M Perry
R: Ms R Murray (58.5)
13/8F
5g snitzel (AUS) x radiant star (AUS) (success express (USA))
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.1
3/1
T: Ms K Waugh
R: Mitchell Bell (59.5)
3/1
5m time thief (AUS) x goanna (AUS) (general nediym (AUS))
3
2.6
66/1
T: K T Dixon
R: B Spriggs (54)
66/1
4
2.9
20/1
T: Melanie O'Gorman
R: A Gibbons (58)
20/1
5
3.2
11/4
T: Greg Bennett
R: G M Ryan (58)
11/4
5g mossman (AUS) x goldfinger (AUS) (dubai destination (USA))
6
4.1
15/1
T: S J Dixon
R: Melanie Bolwell (54)
15/1
6g dylan thomas (IRE) x chilli trick (AUS) (favorite trick (USA))
7
4.8
20/1
T: S J Gleeson
R: Ms L G Henry (57.5)
20/1
6m danehill dancer (IRE) x drama (IRE) (sadler's wells (USA))
8
5
30/1
T: L K Roberts
R: A Cavallo (54)
30/1
7g artie schiller (USA) x ice dancer (AUS) (mister frisky (USA))
9
5.4
25/1
T: P M Perry
R: Rachel King (58)
25/1
8g stratum (AUS) x runway lollipop (ARG) (candy stripes (USA))
10
5.6
16/1
T: Terry Evans
R: Alena Skerritt (55)
16/1
7m magic albert (AUS) x wooden nickel (AUS) (charnwood forest (IRE))
11
5.8
16/1
T: Greg Bennett
R: Ms W Costin (60)
16/1
5g nicconi (AUS) x lucky in love (AUS) (lucky owners (NZ))
12
8.7
25/1
T: R P Northam
R: R Thompson (58.5)
25/1
6g hussonet (USA) x sedgewick (AUS) (favorite trick (USA))
Race 8 - 25th November Is Cup Day (C1) (1280m)
Class: Class 1 Track: Soft(7) Time: 1:17.33 (35.89)
Prizemoney: $20,000
1
12/1
T: L J Tilley
R: R Thompson (54)
12/1
4m beautiful crown (USA) x santocia (AUS) (commands (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
5/2F
T: Greg Bennett
R: Ms R Murray (57)
5/2F
4g i am invincible (AUS) x platinum dane (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
3
0.6
4/1
T: Nicole Down
R: A Cavallo (55)
4/1
5m hard spun (USA) x moon game (USA) (indian ridge (IRE))
4
2.5
12/1
T: R J Davies
R: A Gibbons (54)
12/1
4m all american (AUS) x shapira (CHI) (hussonet (USA))
5
2.6
20/1
T: Ms J Clement
R: Melinda Graham (52.5)
20/1
4m zariz (AUS) x ellehro (AUS) (lonhro (AUS))
6
2.7
5/2
T: Michael Costa
R: Mitchell Bell (60.5)
5/2
4g onemorenomore (AUS) x petulie (AUS) (magic albert (AUS))
7
3.5
50/1
T: R W Howe
R: Vad Bolozhinskyi (54)
50/1
6g benicio (AUS) x steamy (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
8
4.8
50/1
T: J N Englebrecht
R: Ms A Threadwell (54)
50/1
4m ad valorem (USA) x cash first (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
5.2
14/1
T: Mark Schmetzer
R: Ms L G Henry (57)
14/1
4g artie schiller (USA) x navica (AUS) (snowland (AUS))
10
5.4
11/1
T: Ms S McDonald
R: Ms W Costin (54)
11/1
5m real saga (AUS) x powerful light (AUS) (falvelon (AUS))
11
6.5
12/1
T: Tim McIntosh
R: G M Ryan (54.5)
12/1
3g nicconi (AUS) x transform (AUS) (royal academy (USA))
12
15.7
20/1
T: K T Dixon
R: Melanie Bolwell (51)
20/1
7g nidan (AUS) x del some (AUS) (delphinus (AUS))
13
21.9
80/1
T: Andrew Eastcott
R: Alena Skerritt (52)
80/1
5g barbajuan (IRE) x bay thunder (AUS) (bigstone (IRE))
* Nick figures are for Australasia.